Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Birileri bişeyler yapmak istiyor, ama kimse ilgilenmiyor!..

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
502
bilgi@engelliler... adresime gelen bir mesajı paylaşmak istiyorum. Mesajı yazan kişi bir inşaat mühendisi; Gaziantep'deki mimari koşulların sakatlara engel olmayacak şekilde düzenlenmesi için bişeyler yapmak istiyor.
İstiyor, istiyor ama, ne bu konuda bir çalışmaya ulaşabilmiş, ne de ilgili yerlerden yardım alabilmiş!

[size=4]Kamu kurumlarında engelli memur ve vatandaşlar için çeşitli mekanlar özürlü WC (engelliler tuvaleti) ve engelliler için rampalar vs. oluşturulmaktadır. Bu uygulamalar ihtiyaca ne derece cevap vermektedir?
Biz bu uygulamalar için Alman DIN normlarını uygulamaya çalışmaktayız. Maalesef ülkemizin böyle bir norm çalışması bulunmamaktadır. En azından ben bilmiyorum. Bu konuda kamuoyu oluşturulduğuna da şahit olmadım.
Lütfen, engelli vatandaşlar için yapılan ve bence "biz de yaptık"
veya "bulunsun"; yapıldıktan sonra da başka amaçlara hizmet eden ya da
kaderine terkedilen mahiyetdeki özürlü WC vs. yapım şartları hakkında ya da en azından, elzem olarak ihtiyaç duyulan uygulamalar hakkında beni bilgilendirirseniz minnettar kalacağım.
Resmi olarak üstlerime bazı
uygulamaları kabul ettirebilmem için dünya literatüründe geçerli ve ispatlanabilir istekler olmalı.

Not: Bu e-postanın benzerleri "Başbakanlık Özürlüler Idaresi'ne ve Türkiye Sakatlar Derneği'ne" gönderilmiş ve henüz bir yanıt alınmamıştır.[/size]
[size=6]Benim cevabım:[/size]

[size=4]Sayın ...,

Dün cevap yazamadım, özür dilerim. Biraz yoğun bir gündü ve üstelik -sıcaklar dolayısıyla- tembelliğim de üzerimde...

Duyarlılığınız için sonsuz teşekkürler. Konuyla ilgili olarak bikaç doküman önerebilirim.

1- MPM'nin hazırladığı "TÜRKİYE’DE ÖZÜRLÜLER TURİZMİNİN GELİŞTİRİLMESİNE YÖNELİK OLARAK KONAKLAMA TESİSLERİNDEKİ ALTYAPI OLANAKLARININ ARAŞTIRILMASI":
www.engelliler.biz/akademik.htm

2- Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu'ndan Doç.Dr. Tülin DÜĞER ve Prof.Dr. Hülya KAYIHAN'ın kaleme aldığı, "TEKERLEKLİ SANDALYE KULLANAN KİŞİLER İÇİN ÇEVRESEL MİMARİ ENGELLERİN İNCELENMESİ":
www.engelliler.biz/akademik/tskkicmei.htm

3- Engellilerle İlgili Türk Standartları Enstitüsünce Hazırlanan ve Kabul Edilen Standartlar:
www.engelliler.biz/bilgibankasi/eiturkstandartlari.htm

4- Yük. Mimar Şükrü Sürmen'in kaleme aldığı, "Şehirlerdeki Fiziki Engeller Ve Çözüm Yolları":
www.engelliler.biz/bilgibankasi/engellimimarisi.htm

Umarım bu bilgiler işinize yarar.
Çalışmalarınızda başarılar ve iyi günler dilerim

Saygılarımla
[/size]

Çok sağol oturanboğa sende olmasaydın halimiz
haraptı valla.

O kadar alışmışız ki hazır lokmaya. Kendimiz için bile başkalarından
bekliyoruz.

Üst Alt