Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Beynin oksijensiz kalması sonucu bitkisel hayat..?

Nmt16
Hala palyatifteyiz .enfeksiyon var bol bol antibiyotik veriyorlar. Dün solunum cihazından çıkardım baktım kendi kendine nefes alıyor . Şimdi makinasız solunum yapıyor ama doktor bunun bilinçle bir alakası yok diyor . Hala bilinçli bir hareket yok . Sadece bazen aileden birileri uzun süre seslenip konuştuğunda duygusal ağlamaları var . Çok karışık msjlara giremiyorum

Emel3444

Sevindim kendi kendine nefes almasına. Palyatifteyken bizimde yoğun bakımdan ekstra birşey yoktu eve çıktığımızdan beri yol katettik umarım enfeksiyonlarınız bian önce biter ve evinize gidersiniz herşey daha kolay olucak yani bizim için öyle oldu. Telefon numaramı yazmıştım size eğer siz yazabilirseniz aynı durumu yaşayan olarak karşılıklı bilgi paylaşımı yapabiliriz.

Merhaba arkadaşlar stemregen diye mavi yeşil alg ve notoginseng i eren takviye edici gıdayı kullanan veya hakkında bilgisi olan var mı biz kök hucre i in gittiğimiz doktor tavsiye etti . 2490 lira fiyatı var aldık yarın denemeye başlayacağız. yan etkisi yok diyorlar ama ben gene de hakkında bilgisi olan varsa yararlanmak isterim

Teşekkür ederim nimet hanım . Sonun da size ulaşmayı başardım :)

Üzgünüz
başınız sağ olsun mevlam geride kalanlara sabırlar versin.

sayın Nmt16 veEmel3444

allah hastalarımıza şifalar versin.

Herkese merhabalar.Belki burada olan bazı kişilere umut olur diye hem yazmak hemde bazı sorularıma cevap bulmak istiyorum.Annem uzun süredir enfeksiyon ve böbrek rahatsızlığı vardı ama diyaliz alacak kadar olmadı.böbrek romatizması olduğunu öğrendik. Evde fenalaşıp acile kaldırıldı ve 5 kere kalbi durdu hastanede doktorlar 20 dk beyin oksijensiz kaldı dedi sonrasında yoğun bakımdaki sürecimiz başladı ilk gün hazırlıklı olun dediler 2. Gün burası yoğun bakım gerdan herşey olabilir dediler ve aynı cümleleri tekrarladılar bu sırada annem ara ara yanına girdiğimizde gözlerini kısıp hareket ettiriyordu sonrasın kendi kendine nefes almaya başladı boğazında delik açıldı ve tomografi çekildi tomografide beynin hiç hasar görmediği anlaşıldı mucize gibiydi felç veya farklı bir durum yok uzun süre uyutuldu entübe boruları çıkıp boğazda delik açılana kadar şimdi 1.5 ay oldu uyutulmuyor durumu stabil tüm değerleri iyi ama uyanmıyorda bizi palyatife yönlendireceklerini ilettiler. Sadece uyanmama sebebini anlamıyoruz

Buradaki tüm yorumları ilk günden beri okuyorum lütfetmiş ümidinizi kaybetmeyin bize 20 dk beyin oksijensiz kaldı dediler ama mucize gibi 5 kere kalbi durdu dediler hastamız 68 yaşında ve hayata tutundu inşallah herkesin hastası daha iyi olur

Aysen16 çok geçmiş olsun umarım anneciginiz biran önce sağlığına kavuşur .
Tomogroji ve diffizyon emar bazen hasarı gostermiyor bize de ikisi için temiz ve herşey normal dediler kraniyal emar ve Eeg beyin oksijensiz kalmasına bağlı oluşan hasarı belirliyor . Umarım herşey gerçekten yolundadır ve bize de bir umut olur
Gelişmeleri buradan yazarsanız çok sevinirim
Acil şifalar diliyorum

Mr sonucu almadık hiç hala uyanmadı ama görmeye gittiğimizde boş boş gözleri açık bilinçsizce bakıyor etrafa.inanılmaz zor bir süreç onun sesini duymamak onsuz olmak çok zor ve bu süreçte nasıl bir süreç var önümüzde belli değil çünkü uyanmıyor hastamız bu süreç kötü sonuçlanırsa tedavi adam akıllı hiç bir şey yok kök hücre dışında bu nasıl bir çaresizlik anlamadım maddi gücün bile olsa beş para etmiyor olmasada etmiyor. Yani oturup dertlenmekten başka çare yok umudumuz çok tükendi

Kalp krizi sonucu beyin hipoksisi hakkında

Merhabalar, öncelikle şifa bekleyen tüm hastalara Rabbim Ya Şafi adıyla tez vakitte şifa versin. Benim dedem 22.11.2022 tarihinde anneannemle pazar alışverişinden dönerken bir anda sendelemeye başlıyor ve yere düşüyor. Ambulansın kaç dakikada geldiğini bilmiyoruz ama ortalama 8-10 dk arası bir beynin oksijensiz kalma süresi var. Hastaneye geldiğinde kalbi tekrar çalıştırılmış ve hemen anjiyoya alındı. Tıkalı damar stent yoluyla açıldı ve kroner yoğun bakıma alındı. Bize 48 saatlik bir bekleme süresi verildi uyanması için fakat uyanmadı. Daha sonrasında genel yoğun bakım ünitesine sevki yapıldı. Ağrılı uyaranlara ilk günden beri tepki veriyor fakat uyanmıyordu. 1,5 hafta sonra gözlerini ilk kez açtı ve annem beni tanıdığını duyduğunu biliyorum eğer beni duyuyorsan gözlerini kırp dediğinde anneme gözlerini kırptı. Sonrasında bir enfeksiyon sürecimiz oldu fakat atlattık. Boğazından trakeskomi açıldı ve solunumu şuan hala oradan yapmasına rağmen makineden daha çok kendi başına solunum yapıyor. Ellerini oynatıyor yavaş yavaş ve doktoruna onu traş ederken diliyle dudağını şişirerek ona tepki vermiş. Bilincinin tam açık olmadığı söyleniyor ama bizleri algılıyor ve dikkatli bir şekilde bizi izliyor gözlerini kırpıyor. Sizden ricam benzer bir durum yaşayan daha bana konuyla ilgili yardımcı olabilecek biri varsa yardımlarınızı bekliyorum.

Nmt16

Merhaba benim babam da 3 aydır hasta kalp durması sonucu beyin hasarlı. Bahsettiğiniz gibi çok hareketli başlarda el kol hareketleri vardı ama şimdi başını kaldırmaya çalışıyor resmen kalcasini kaldırıp bırakıyor. Ama bilinç yok. Kimisi hareketli olmasını iyi birsey olarak değerlendiriyor kimisi bir anlam ifade etmez diyor. Şuan ne durumdasınız

Klndrgkc3

Çok geçmiş olsun.. Bizim haraketler şuan daha sakin kısıtlı beyinden bilinçsiz gelen hareketler onlar ama evet bilincsizde olsa haraket olması iyi birşey hücrelerin cabaladigini gösterir benim düşüncem ile biz yavaş ta olsa ilerlemeler yaşıyoruz. Bakışları daha anlamlı bazen takip ediyor. Enfeksiyon ve ilaç alerjisi olduk o bizi biraz geriye attı. Her gün bir umut...

İyi geceler herkese . Hipoksiden kaynaklanan kasılmaları yaşayanlar buna çözüm bulabildi mi süreç nasıl ilerliyor lütfen birileri bilgi versn hiç bir ilaç işe yaramıyor . Çok çok kasılıyor ne yapacağımi bilemiyorum

merhaba Merve ben Bursalıyım babamın 10.01.23 tarihinde evde solunumu durdu 112 evde müdahale ile 10 dk kalp masajı yaptı o süreçte beyin oksijensiz kaldığından beyin hasarı oluşmuş ama ne boyutta olduğuna dair bilgimiz yok yoğun bakımda bugün 8. gün bilinci hala kapalı konu hakkında yardımcı olabilecek var mı?

Merhabalar Merve Hanım, öncelikle çok geçmiş olsun, bilinç durumu tamamen oksijensiz kalınan sürece ve beynin ne kadar hasar aldığına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Babanız ağrılı uyaranlara tepki veriyor mu tomografi çekildi mi? Doktorlar genel durumu ile ilgili ne söylüyor bunlar önemli lakin her şeyden evvel ne duyarsanız duyun bu süreçte umudunuzu ve inancınızı asla kaybetmeyin. Rabbim tez vakitte hayırlı güzel şifa nasip etsin inşallah

Merhabalar bende babamda kalp durması sonucu bilincinin gelmesini bekliyorum … babam 5. Gün gözlerini açtı ama bir noktaya bakıyor sadece, tüm uyaranlara cevap veriyor ama bilinci yerine gelmedi hala .. bugün 12. Gün bitti . Bizim hala çok umudumuz var bizimle aynı şeyleri yaşayanlardan msj bekliyorum

Merhabalar, çok teşekkür ederim. tomografi çekildi ama beyinde oluşan hasar hakkında bilgi alamadık uyanmadan bilemeyiz diyorlar.. Ağrılı uyaranlara tepkisiz gözlerini açıyor ilk günden beri fakat gözler sabit ve anlamsız bakıyor bugün 15.günümüz

mrv16 rabbim tez vakitte şifa verir inşallah. tüm hastalarımız ve yakınları için çok zor süreçler. yazını şimdi okudum inşallah sağ salim ayağa kalkacak baban dualarını eksik etme kesinlikle. çok geçmiş olsun

amin inşallah çok teşekkür ederim sağolun Allah razı olsun..

mrv16 geçmiş olsun Merve hanım bizimde bugün 14. Günümüz bir umut bekliyoruz mr çekilmesi gerekiyor dediler Salı günü çekilecek o daha net sonuçlar veriyormuş

Sizede çok geçmiş olsun acil şifalar... babam için yoğun bakımdan çıkarılması riskli dendi şuan mr yada tekrar tomografi çekilemiyor.
sizin hastanız kaç yaşında ve kendine geldi mi acaba?

53 yaşında babam kalp pili takılmıştı ritim bozukluğundan dolayı malesef kalp durdu ama kalp pili çalışmadı , 5 gün uyutuldu şimdi bilincinin gelmesini bekliyor doktorlar ama bir türlü gelmiyor beklemek çok zor … kendine gelmedi ama değerleri iyi enfeksiyon da kalmadı sadece bilincinin gelmesi kaldı.

Merhaba , babanız nasıl oldu merak ettim iyidir inşallah

mrv16 bugün 23. Gün hala aynı malesef doktorlar beyinde büyük hasar olduğunu uyansa bile hafıza kaybı ve yatağa bağımlı olabileceğini söylediler Mr sonucu yıkıldık … fakat hala umutluyuz çünkü babam çok güçlü gözlerini açıyor yutkunma esneme öksürme refleksleri var bacak ve kollar ağrılı uyarana cevap veriyor… önümüzdeki üç hafta çok önemli dediler bekliyoruz sizde durum nedir

Son düzenleme:
Hastalarınız nasıl oldular arkadaşlar yeni gelişmeler veya aynı durumu yaşayanlar bilgi verir misiniz
Pnrvlkn

Eşiniz nasıl oldu

Merhaba. İki haftadır bu siteyi takip ediyorum. Öncelikle herkesin hastasına Allah'tan şifa diliyorum. Ateş düştüğü yeri yakarmış, bunu çok acı öğrendim malesef. İnsan başına gelmeden bilemiyor... Yine de düşmanımın dahi başına gelmesin isterim...

Benim babam iki hafta önce sabaha karşı 4'de fenalaşmış. Ambulans hemen gelmiş ancak ambulansta kalbi durmuş. Oraya en yakın (özel) hastaneye götürülmüş. Kalbi hastanede tekrar çalışmış, yaklaşık 15 dakika kalbinin durduğu düşünülüyor. Malesef beyinde hasar oluşmuş oksijensiz kalma nedeniyle. İki haftadır yoğunbakımda, koma halinde. İlk birkaç günden sonra gözlerinin açma-kapama, öksürme, yutkunma hallerine şahit olunca öyle bir beklentiye girdik ki, fakat eeg sonrası doktor inanılmaz ümitsiz ve sert konuştu. Ve eeg'den bir gün sonra da babamın boğazını delme teklifinde bulundular. Dün gittim eşimle, doktora sordum süreç nasıl olacak vs. diye. Sağolsun tek tek anlattı, fakat ben asıl olarak şunu sormaya çalıştım: "babamın boğazını delme sebebiniz onun buradan çıkışını hızlandırmak mı?" Doktor lafı dolandırdı durdu, ama nihayetinde "e tabi, boğazı delinince ev tiği cihaz yazıyoruz. ve bunu yazınca da devlet siz neden hala onu hastane yoğunbakımında tutuyorsunuz diye bize soruyor" şeklinde bir yanıt aldım.

Ben iki haftadır sürekli okuyorum. okuduklarımı unutup unutup tekrar okuyorum burada yazılanları. kabul etmesi zor karar vermesi zor... çok zor... buradan deneyimli insanlardan şu konuda fikir almayı çok isterim.
1.devletin palyatif merkezine geçme olasılığı var mı babamın?
2.izmir'de yaşıyoruz ancak izmir çevresinde (aydın gibi) bulunabiliyormuş sanırım yer. izmir gibi merkezde yer nasıl bulunabiliyor? süreç nasıl işliyor?
4. refakatçi isteniyormuş 7/24. Yanında kalacak kişi yoksa eğer ailenizde bu durumda ne yaptınız?
5. son olarak da babamın boğazını delme sebepleri başlarından savmak mı, işin aslı bu mu? çünkü burada bir ay kadar beklendiğini okudum. bizim daha iki hafta oldu. bu tedaviyi reddetme hakkım varmış. bu babamı riske atar mı? yoksa yoğunbakımda bakımının yapılabilmesi için zaman mı kazandırır bize?
6. evde bakı durumuı nasıl oluyor? babamın nefes alması cihaza bağlı. elektrikler gitse allah korusun ne olacak? ya da fenallaşsa ne yapılacak? 7/24 başında durmak mı gerekiyor evde bakım yapılırken? biz uyurken nasıl takip edicez?

tabiki herkesin hastasının durumu farklı dolayısıyla şartlar ve deneyimler değişmiştir. ancak en azından bir fikir olması adına aklıma gelen (şimdilik) tüm soruları sormak istedim. bilmemek çok kötü. en zoru bilgisizlik. insan başına ne geleceğini bilmiyor, belirsiz... anladığınızı biliyorum beni. çünkü sizin yazdıklarınızı okurken ben de hepsini kalbimde hissettim. şimdiden teşekkür ederim...

aysu.01

Merhaba çok geçmiş olsun. Evet süreçler çok zor malesef trakeostimiyi 2 veya 3 hafta sonra açmak zorundalar ses telleri ve boğazına zarar vermemesi için. Daha sonra burundan beslenmeyi mideden beslenmeye alicaklar onun içinde mideden peg acicaklar. Fakat bu süreçte hemen hastaneden çıkarmazlar daha çok çok erken. Palyatifte refakatci şart ailenizden biri yoksa bakıcı vs ayarlanabiliyor, İzmir içi bir hastanede palyetifte kalmasını istiyorsanız gidip palyatif doktoruyla gorusebilirsiniz yada malesef araya birilerini sokmaniz gerekicek yoksa Dr dedigi gibi çevre illerede gidebiliyorlarmis. Şuan entube olması sizi korkutmasın zamanla kendi oksijenini kendi sağlamaya başlama olasılığı çok yüksek, olmadığını var sayarsak ev tipi jeneratör yada oksijen tüpü bulundurmanız gerekir fakat asla babanizi bu kadar kısa sürede hastaneden çıkaramaz. Rabbim yardimciniz olsun.

Çok teşekkür ederim hem cevabınız hem de duanız için. Hayatımda böyle şeyler konuşacağım aklımın ucundan geçmezdi, ne zormuş... Tekrardan teşekkür ederim. Doktor bana sanki boğaz delinmesini kabul edersem taburcu etme olasılıklarının (palyatife geçirme olasılıklarının) artacağını söyledi. Direkt böyle söylemiyor, ama bu cümlelere yakın şeyler söylüyor. Eeg'den sonra babamdan ümidi kestiler diye düşünüyorum, sanki yer teşkil ediyor gözüyle bakıyorlar babama. Bilemiyorum gerçekten nasıl kabulleneceğimi ne karar vereceğimi. kendimi çok sıkışmış hissediyorum. O zaman bu durumda izmirdeki palyatif bakımı olan devlet hastanelerinin doktorlarıyla mı görüşmeliyim birebir? Boğaz delinmesi için daha çok erken değil mi? Babamın kendi kendine nefes alabileceğini sanmıyorum, çünkü zaten bunlar yaşanmadan önce koah teşhisi konmuştu ve iki ay hastanede yatmıştı. Ciğerleri su topluyordu sürekli olarak. zaten onun sebebini araştırıyorduk ki bu geldi başımıza... ciğerlerinde yetmezlik durumu var kendi kendine nefes alabileceğini sanmıyorum... evde bipap ve oksijen cihazı vardı zaten... gerçekten kafamı toparlamak ve anlamak çok çok zor-muş.

aysu.01

Anlıyorum sizi zor karışık bir durum hiç bilmediğimiz duymadınız şeyler yaşıyoruz Rabbim dermansız dert vermesin denir ya işte bu dermansız bir hastalık ne olucagi hiç belli olmuyor. Trakeostimi için ideal zamanlar 2 veya 3 hafta sonra olması bazen bu 1 aydada olabiliyor eğer hastanın kendi nefesini alabiliceginden ümitlilerse. Bulunduğunuz hastane palyetif devlete yonlendiremiyorsa siz kendiniz istediğiniz hastanenin doktoruyla görüşün ama babanızın durumunda bir hastayı bu kadar erken çıkarmazlar diye düşünüyorum. Eşimin bulunduğu yoğun bakımda 8 aydır yatan hasta vardı ben kendim çok acele ettiğim için erken çıkarttım eşimi ama tabi hastane, doktor düşünce farkida olabilir. Palyetifte bir tedavi merkezi değil tabiki çok çok ilgileniyorlar ama beyin hasarina extra bir tedavi uygulanmiyor bakımını kolaylaştırmak amaçlı.

arkadaşlar hastalarınız nasıllar gelişme yaşadınız mı
benim annem 35 gün oldu
kritik yoğun bakımda yatıyor
gözlerini açıyor nefesini 21. günde kendisi almaya başladı
bilinci kapalı olduğunu söylüyorlar
ben yanına girdiğimde uyuyordu anne diye seslendim gözlerini açtı
beni duyduğunu düşünüyorum
sürekli enfeksiyon oluyor bazen düşüyor bazen yükseliyor
sizin durumlarınız nasıl

Ben trakeostimi için geçen hafta imza verdim, ancak enfeksiyon olduğu için bu pazartesiye kadar bekleyeceklerini söylemişlerdi. Antibiyotiğe yanıt almışlar, bugün görmeye gidicem. Doktor bu sabah arayıp bazı hareketler var, ama bilinçli değil demiş. İki gündür rüyamda görüyorum, iyileşiyordu. Rahmetli anneannemin bir sözü varmış, iki iyiliğin biri dermiş. Ben babamın bilincinin olmamasına üzülmüyorum. Kendini bu şekilde görsün hiç istemem, acı çeksin hiç istemem. İki iyiliğin biri diyorum ben de... Bugün babamda bir değişiklik görürsem yazarım buraya tekrar. Ben tıp'ın gördüğü kadarıyla varolduğunu düşünüyorum. Ama görülmeyen, bilinmeyen çok şey var. Doktorlar kendi deneyimlerinden ve ancak gözlemleyebildiklerinden yola çıkarak konuşuyorlar ve en kötüsünü söylüyorlar. Onlara da kızmıyorum. Tutup da beklentiye de girmiyorum. Ancak ümidimi de yitirmiyorum. Ve doktorun dediğine de yüzde yüz güvenmiyorum. Allah hastalarımızın ve hasta yakınlarının hakkında hayırlısını versin. Böylesi araf durumunda neyin iyi olduğunu kimse bilemez. İyi olan bizi bulsun inşallah.

aysu.01

MERHABA
Annemin trakestomiyi 17-18 gün sonra açtılar o açıldıktan sonra 21. günde kendi kendine nefes almaya başladı
bugün 43. gün bizim
10 dk kadar oksijensiz kaldı çok yavaş iyileşiyor
bir ay yoğun bakımda kaldıktan sonra palyatif bakım bölümüne aldılar buraya geçtikten sonra enfeksiyonu düşmeye başladı en son bugün enfeksiyon 37 ye düştü biraz daha canlı bakıyor
enfeksiyon yüksek olunca çok uyuyor sürekli

Üst Alt