Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Balthazard Formülü ile toplandığında % XX + % XX kaç olur?

Engelli olup Malülen emekli olmak isteyenler için geçerli evet.

Diğer engelli raporları için halen Balthazard formülü kullanılıyor.
Kaptan53

Cevabınız için teşekkür ederim.

Eski raporumda I35.1 - Aortik kapak yetersizliği - EKG NSR EKO:BİKÜSPİT AORT KAPAK ORTA İLERİ AORT YETMEZLİĞİ %50

Yalnızca tek bir rahatsızlıktan 2016 yılında %50 aldım. Yaklaşık 20 yıldır hastalığım 6 ay aralıkla takip ediliyor. Son 1-2 yıldır yapılan ölçümlerde hastalıkta ilerleme görüldü. Çaplar arttı, kalpte büyüme, aort anevrizması oluşumu tespit edildi. Ayrıca esansiyel(primer)hipertansiyon tanısı var.

Buna göre tekrar sağlık kuruluna girersem engel oranı ne kadar verilir. Eski raporum sürekli rapordu, bunu süreli hale getirmezler heralde. Hastalığım kronik, doğuştan gelen bir rahatsızlık

Düzeltme:
Aort anevrizması için ameliyattan sonra oran verildiğini okudum

Aynı hastalığa sahibiz. Benimki ilerlediğinden hem kapak hem de aort değişimi yapıldı.
Engelli raporu; kapak değişimi için %30 , aort değişimi için % 30 verildi.
(Aort değişimi normalde kılavuzda yok. Kalp cerrahının görüşüne kalmış)
Rapor Tarihi : Temmuz 2022 / 3 yıllık

Sizin hastalıkları kılavuzu yorumlayacak bir arkadaş yorumlarsa daha iyi olur.

serdarante

Sizin de biküspit kapak öyle mi? Benim henüz kapak değişmedi, takip halinde ve şuanda ameliyat sınırına yakın. Size birkaç soru sormak istiyorum.

Görüştüğüm cerrahlardan 1-2 tanesi bana kapak değişimi ameliyatında aort damarını daraltırız demişti. Siz aort damarının değiştiğini söylemiştiniz. Aort damarınızın çapı ne kadardı? Başka bölgeden alınan damar ile mi değişti yoksa sentetik damar mı kullanıldı?

Ben henüz operasyon geçirmediğim halde bana 2016 yılında %50 verildi, üstelik sürekli rapor verilmişti. Kalp kapağının neden olduğu yetersizlikten %50 verilmişken, sizde kapak değişiminden sonra %30 verilmiş, oran düşürülmüş. Aort damarı değişmese %40 altında kalıp engelli dahi sayılmayacaktınız. Bide bununla beraber 3 yıllık yazmışsınız, raporunuz süreli mi verildi?

Erken emeklilik ve maluliyet için başvururken Balthazard formülü kullanılmıyor. En büyük hastalık, oran hangisi ise onu alıyorlar. Bu şartlarda erken emeklilik verirler mi, ikisini toplarlarmı bilmiyorum.

Son düzenleme:
Evet biküspit kapaktı. Artık değil :eek:
Daratlma operasyonu ile ilgili bilgim yok. Çapı 5 cm küsürdü. O zaman çok doktor araştırdım. Hep değişim olmam gerektiği cevabını aldım.
Sentetik damar kullanıldı. Raporum süreli verildi. Sadece Kalp değil, nöroloji ve gözümde de sorun var.
Emeklilik için benim sgk girişim 2006 yılı olduğu için etkilenmiyorum.

https://www.engelliler.biz/forum/emeklilik/230039-5510-28-e-gore-erken-yaslilik-emekliliginde-artik-balthazard-formulu-kullanilmayacak.html

serdarante

Kapakçık ve aort değişimi için 2 defa %30 aldınız. Engelli raporunda toplanıp %60 oran mı verildi. Ayrıca baktınız mı? Aynı bölümden(Karidoyoloji,kalp damar cerrahisi) 2 oran aldığınız için erken emeklilik başvurusunda bunlar toplanıyor mu? Aynı branştaki oranlarda toplanıyor mu merak ettim.

Bide biküspitle alakalı olarak soru sormak istiyorum.

Kaç yaşındasınız ve hangi kapak takıldı? Yaşı sormamdaki sebep genç hastalara cerrahlar metal kapak öneriyor. Genç olup başka bir kapak tercihimi yaptınız bunu öğrenmek istiyorum.
Nerede ve kime ameliyat oldunuz? Önerebileceğiniz bir yer var mı?
Açık mı yoksa koltuk altı veya göğüs minimal kesi ile mi ameliyat oldunuz?

OğuzHan112

Merhaba ben yeni kurula gireceğim bi kac sorum olacak, ahi36 ağır şiddetde uyku apnesi var ,raporlu tansiyon var ilaç kullanıyorum, meniskus ameliyati var,bel ve boyun fıtığı var ,fizik gördüm görüyorum, varis var, kolesterol var,insülin direncim düşük, safra kesem alındı, troitlerde nodul var ,sizce ne olur oran,bide ehliyetimr etki eden bisey olurmu

Hepsi bir değerlendirilirse...belki %40 ve üzeri bir puan çıkar.

Tiroid bezinde nodül varsa bezin alınması gerekir,alınması önerilmedi mi? Nodüller iyi huylu da olsa ileriye doğru risk taşır.
Başkan74

Merhaba çift taraflı kalça çıkıklığı çocukken ameliyat edilmiş fakat yürümemde aksama var bacak kısalığı tortikollis omuz düşüklüğü var romatoid artrit hastasıyın anti tnf iğne kullanıyorum diz ve kalçamda tutulma var kalçaya protez takılması gerekiyor hipertansiyon ve kollestrol var ne kadar engelli raporu alabilirim.

Merhaba çift taraflı kalça çıkıklığı çocukken ameliyat edilmiş fakat yürümemde aksama var bacak kısalığı tortikollis omuz düşüklüğü var romatoid artrit hastasıyın anti tnf iğne kullanıyorum diz ve kalçamda tutulma var kalçaya protez takılması gerekiyor hipertansiyon ve kollestrol var ne kadar engelli raporu alabilirim.

Nodüllere biyopsi yapılacak ona göre bakılacak, ya. Uyku apnesinden 2 teste girdim,psikiyatri den de raporum var ama ben pek bunları öne sürmek istemiyorum, riskli diye süreli olur nide ehliyetime sıkıntı olur diye, cuma göğüse randevum var astım ilacı kullanıyorum onunda raporu çıkarsa 40 ı geçer sanırım dediğiniz gibi

Merhaba, E devlet üzerinden engelli vergi indirimi diye aratıp online başvuru yapabilirsiniz.

Engel oranı değerlendirmesi

Merhaba arkadaşlar

25,11,2023 tarihinde heyet sonucu olarak tip2 şekerden %20 / hipertansiyon %10 / ritim bozukluğu %10
olmak üzere %40 oranımı balzaar sistemi sonucunda %35 e düşürerek rapor verdiler

rapor oranını yükseltmek için hafif tip uyku apnesi raporu aldım ve ayrıyeten mr çekildim belde düzleşme ve bel fıtığı başlangıcı olduğunu söylediler

gastroentelojı bölümünde ise endokrin sonucunda endoskopik eritematöz gastrit teşhisi konuldu

göz muayenesinde sol taraf 0,25 sağ taraf -1 astigmatizma teşhisi konuldu

bu durumlar göz önüne alındığında rapor oranım balzaar da göz önünde bulundurularak %40 oranını geçermi
şimdiden teşekkür ederim

Tekrar denemekte fayda var...hafif uyku apnesi %5

Fıtık başlangıcı için puan gelmeyeblir...düzleşme ne boyutta bilmiyoruz? Hekim değerlendirecektir.yada mr raporu varsa buraya yapıştır.

Eritematöz gastrit,bağışıklık sisteminin mide dokusuna saldırısı sonucu oluşan bir tür gastrit türüdür...buna da endeskopi raporuna göre puan verilir,ama pek dikkate alınacağını sanmıyorum .

Gözle ilgili,Onu eliyorum.

Siz şansınızı tekrar deneyin...belki istediğiniz puan gelir.
erkanbey0035

5 puan ekledim %38,44 eder. Yani 38.

Diğerlerinden gelirse 40 tamamlarsın.

Ama biraz zor görünüyor,en iyisini sizi muayene eden hekim bilir...fiziki muayene önemli çünkü.
erkanbey0035

Engelli vergi indirimi başvurusu artık belediye üzerinden mi ilerliyor yukarıdaki linkte öyle yazıyor?

Bende dahiliye 40 gözden de 5 aldım toplamda 45 aldık.bu kurulda kaça düşer..Herkes farklı birşey diyor

OğuzHan112
Slm alykm, dahiliye (20+10+10)40
Göz 5
Bazıları 20+10+10 diye hesap yapıyor
Göz de 5

Bende 43 çıkarmıştım

Dahiliye puanları şu şekilde verdiyse sonuc farklı çıkar.(20+10+10) direkt 40 vermedi mi?
Siz 40 yazınca direkt 40 üzerinden hesap yaptım.

Puanlar 40 değilde 20.10.10.5 şeklinde verilmişse ayrı ayrı hesaplanır. Ayrı ayrı verilmişse %38 eder
Eto80

OğuzHan112

20 şeker tip2
10 hipertansiyon
10 kolesterol
Böyle yazdı ama 40 diye verdi dahiliye
Anlamadığım sonuçta hepsi iç hastalıkları (dahiliye)
Bölüm farklı degilki anlamadım

• Beğen
Reaksiyonlar: oxzd
Olsun puanlar ayrı ayrı hastalıktan verildiği için bu şekilde. Ayrı ayrı verip toplayıp 40 puan olarak sisteme girdiyse o ayrı.
Eto80

@OğuzHan112, size birşe sormak istiyorum.
Annem 3. evre akciğer kanseri tedavisi görüyordu ve ayrıca şimdi lösemi tanısı konuldu.
2. ayrı kanser türünden dolayı ayrı ayrı oran alabilir mi?
Bilginiz var mıdır?

Üst Alt