Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Araç sahibi engellinin vefatı halinde varislerlere intikaline dair düzenleme

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
300
ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (II) SAYILI LİSTE UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ

2. İlk İktisabı İstisna Olan Taşıtların Veraset Yoluyla İntikali

Özel Tüketim Vergisi Kanununun 15 inci maddesinin (2) numaralı fıkrasının (a) bendi hükmü gereğince, ilk iktisabında istisna uygulanan kayıt ve tescile tabi taşıtların, veraset yoluyla intikallerinde ÖTV aranmaz. Dolayısıyla, taşıtın veraset yoluyla intikaline bağlı olarak müştereken bütün mirasçılar adına kayıt ve tescil edilmesi halinde, bu intikal işlemi nedeniyle ÖTV uygulanmaz.

Ancak, muristen mirasçılara sadece bir taşıtın intikal etmiş olması, başka bir mal ve/veya hakkın intikal etmemiş olması halinde, taşıtın miras hisselerinin tek bir mirasçıya devredilmesi, devralan mirasçı açısından (kendi miras hissesine karşılık gelen kısmı hariç olmak üzere) “veraset yoluyla intikal” olarak değerlendirilmez. Bu şekilde bir ivaz karşılığında veya ivazsız (bağış, hibe, hediye vb.) olarak gerçekleşen devir işleminde Kanunun 15 inci maddesinin (2) numaralı fıkrasının (a) bendi kapsamında ÖTV aranır. Bu kapsamda, söz konusu taşıtın ilk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmeden istisnadan yararlanamayanlara devri halinde, taşıtın bu mirasçıya intikalinde vergilendirilmeyen kendi miras payına tekabül eden kısma ilişkin ÖTV’nin de beyan edilip ödeneceği açıktır.

Muristen mirasçılara intikal etmiş olan terekede söz konusu taşıtın yanı sıra başkaca mal ve/veya hakkın da bulunması halinde ise diğer mirasçıların, lehine taşıt üzerindeki mülkiyet hakkından ivazsız olarak feragatini gösteren belgenin ibrazı şartıyla istisnadan yararlanılmış olan taşıtın lehine feragat edilen mirasçıya intikali, “veraset yoluyla intikal” olarak değerlendirilir. Bununla birlikte, Kanunun 15 inci maddesinde yer alan söz konusu düzenleme, esas itibariyle veraset yoluyla intikal eden engelli taşıtının tüm mirasçılara intikaline ilişkin olup, taşıtın istisnadan yararlanamayan murisler arasında veya murisler tarafından istisnadan yararlanamayan üçüncü kişilere devrine ilişkin bir istisna sağlamadığından, terekede yer alan diğer mal ve/veya hakların değerinin taşıtın değeri ile mütenasip olması gerekmektedir. Aksi takdirde, diğer mirasçıların vereceği feragatnameye istinaden taşıtı devralan mirasçının taşıt üzerindeki kendi mülkiyet hakkına (miras payına) karşılık gelen kısmı hariç olmak üzere bu işlem "veraset yoluyla intikal" olarak değerlendirilmez. Örneğin, istisnadan faydalanılan taşıtın engellinin vefatı üzerine iki mirasçıya intikal etmesi ve mirasçılardan birinin taşıtı, diğerinin ise terekede taşıt dışındaki varlık olan beş adet cumhuriyet altınını alması ve bu hususta mirasçıların anlaşmaları durumunda, bahse konu cumhuriyet altınlarının toplam değeri taşıtın değeriyle mütenasip olmadığından, feragatname düzenlense dahi, terekede birden fazla mal ve/veya hak bulunması kapsamında ÖTV’siz işlem tesis edilmez.

Bu uygulamada, ÖTV’den müstesna olarak ilk iktisabı yapılan taşıt dışında herhangi bir mal ve/veya hakkın “birden fazla mal ve hak” kapsamında değerlendirilebilmesi için söz konusu mal ve/veya hakkın Veraset ve İntikal Vergisi Beyannamesine dahil edilmiş olması gerekmekte olup, mezkûr beyannameye dahil edilmeyenler “birden fazla mal ve/veya hak” kapsamında değerlendirilmez. Banka hesabında/hesaplarındaki paranın, taşıt dışındaki mal ve/veya hakların toplam değerinin tespitinde dikkate alınabilmesi için, muris adına açılmış olan hesap/hesaplarda ölüm tarihi itibariyle mevcut olması gerekir. Ayrıca, murisin ölümünü müteakip, mirasçılarının tamamının ya da bir kısmının sosyal güvenlik mevzuatı çerçevesinde, ilgili kurum veya kuruluşlardan alacağı maaş birden fazla mal ve/veya hak kapsamında, terekeye dâhil değildir.

Söz konusu şartlar dahilinde, istisnadan yararlanılan taşıtın varislerden birine intikalinde ÖTV aranmadığı gibi, lehine taşıt üzerindeki mülkiyet hakkından vazgeçilen mirasçının buna karşılık taşıt haricinde terekede yer alan diğer mal ve/veya haklardaki miras hissesinden diğer mirasçılar lehine vazgeçmesi de aranmaz. Ayrıca, bu kapsamda işlem tesisi için muristen mirasçılara intikal etmiş olan söz konusu taşıtın dışındaki diğer mal ve/veya haklarla ilgili olarak da aynı mirasçı lehine feragat edilmiş olması aranmaz. Ancak, istisna kapsamında iktisap edilen taşıtın varislere kalan hisselerinin tek bir mirasçıya ivazlı olarak devredilmesi halinde, devralan mirasçının taşıt üzerindeki kendi mülkiyet hakkına (miras payına) karşılık gelen kısmı hariç olmak üzere bu satış işlemi "veraset yoluyla intikal" olarak değerlendirilmez. Bu kapsamda, söz konusu taşıtın malul veya engelli tarafından ilk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmeden istisnadan yararlanamayanlara devri halinde, taşıtın bu mirasçıya intikalinde vergilendirilmeyen kendi miras payına tekabül eden kısma ilişkin ÖTV’nin de beyan edilip ödeneceği açıktır.

Taşıtın miras hisselerinin tek bir mirasçıya devredilmesi ve bu mirasçının Kanunun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendi uygulamasında aranan şartları ve nitelikleri haiz olması durumunda, terekenin birden fazla mal ve/veya haktan ibaret olup olmamasına bakılmaksızın, bu devir işlemi dolayısıyla ÖTV aranmaz. Bu durumda, malul veya engellinin Kanunun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendi ile 15 inci maddesinin (2) numaralı fıkrasının (a) bendi kapsamında maluliyet veya engellilik durumu nedeniyle ÖTV’siz olarak taşıt iktisap etmemiş olması veya iktisap tarihinden itibaren beş yıllık sürenin geçmiş olması gerektiği tabiidir.

Veraset yoluyla intikal kapsamında, kendisine taşıt veya taşıt üzerinde hisse intikal eden malul veya engelliler, Kanunun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendi uygulamasından Tebliğin (II/C/1) bölümünde yapılan açıklamalar çerçevesinde yararlanabilir.

Diğer mirasçıların tek bir mirasçı lehine taşıtla ilgili mülkiyet haklarından feragatini gösterir belgenin noter onaylı olması yeterlidir.

ÖTV’den istisna olarak ilk iktisabı yapılan taşıtın veraset yoluyla intikali sonrasında varisin de vefatı nedeniyle taşıtın ikinci kez veraset yoluyla intikalinde de yukarıda yapılan açıklamalar çerçevesinde işlem tesis edilir.

Bu uygulama kapsamında verginin beyanı ve ödenmesine ilişkin yükümlülükler, adına kayıt ve tescil yapılan/yapılanlar tarafından yerine getirilir.

ÖTV muafiyetli engelli aracın, mirasçıya devrinde dikkat edilecek hususlar

İBRAHİM HALİL ŞUA
İstanbul Anadolu Adliyesi Hakimi

Ön Şartlar
1- Müteveffaya ait ÖTV muafiyetli bir aracın olması ve bu aracın muris adına tescil edildiği tarihden itibaren henüz 5 yıl geçmemesi
2- Müteveffanın birden fazla mirasçısı olması
3- Müteveffanın adına kayıtlı araç dışında başkaca malvarlığının bu- lunması

Temin Edilecek Belgeler
1- Öncelikle herhangi bir Sulh Hukuk Mahkemesinden veya Noter- den veraset ilamı alınmalı.
2- Aracı üzerine alacak mirasçı lehine diğer mirasçıların murisin ve- fatından sonra Noterden düzenlenmiş sadece bu araca yönelik "mirastan feragat sözleşmesi"ni düzenlemeleri. Bağış yada devir halinde ÖTV doğuyor. Bu nedenle araç üzerindeki miras hakkından feragat olmasına özellikle dikkat edilmesi gerekiyor.
3- Muristen kalan malvarlığı için veraset intikal vergisinin ödendiğini gösterir makbuz ve beyanname sureti
4- Murise ait araç dışında başkaca mal varlığının bulunduğunu gösterir vergi dairesince düzenlenecek belgeler
5- Aracı üzerine alacak mirasçı adına araç sigorta kaydının bulunması
6- Tüm mirasçıların birlikte başvurmaması halinde diğer mirasçıların, vergi dairesinde işlem yapmak üzere bir mirasçıya noterden işlem yapma yetkisini vekaletname ile verilmeli
7- Veraset intikal beyannamesinin verilebilmesi için her bir malvarlığına ait taşınmaz varsa taşınmazın bulunduğu belediyeden alınmış emlak beyanname sureti veya araç ise satış faturasının temini
8- Aracın satışının yapılacağı trafik şube müdürlüğünün bağlı olduğu nakil araçları vergi dairesi şubesinden aracın ÖTV muafiyetli devrinde sakınca olmadığına dair yazı alınması gerekir.

İzlenecek usul
1- Murise ait veraset ilamını aldıktan sonra diğer mirasçıların herhangi bir Notere toplu veya münferit giderek söz konusu araç için intikalini istedikleri mirasçıya sadece bu araç hakkında miras hakkından feragat ettiklerine yönelik noterlik belgesi düzenletmeleri gerekmektedir. Bu belge için resim şartı aranmamakta ve tek belge aslı yeterli olabilmektedir.

2- Yine aynı mirasçıların diğer mirasçıya vergi dairesinde kendi adlarına işlem yapabilmesi için vekaletname vermeleri gerekir. Aksi halde beyanname de tümünün imzasının bulunması zorunlu olduğundan birlikte vergi dairesine gitmek zorunda kalacaklardır. Bunun için noterden tüm mirasçıların son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 tane vesikalık fotoğrafı istenmektedir.

3- Murisin vefatından sonra Murisin vefat tarihinde ki resmi ikametgahının bağlı olduğu vergi dairesine vefat tarihinden itibaren 3 ay içerisinde başvurarak veraset intikal beyannamesi verilmesi ve varsa vergisinin ödenmesi zorunludur. Bu beyanname verilirken tüm malvarlıklarına ait tapu kayıtları, ilgili belediyelerden alınmış emlak değerlerini gösterir bildirimlerini, araç faturasını, ruhsat fotokopisini, diğer mirasçılardan alınan adlarına işlem yapma vekaletnamesini ve veraset ilamını unutmamak gerekir.

4-Vergi dairesinden intikali istenen araçla ilgili trafik müdürlüğüne verilmek üzere yazı alınması ve diğer malvarlığının bulunduğunu gösterir kayıtları aldıktan sonra nakil araçları bölümüne gidilerek aracın devrinde ÖTV muafiyetli olduğunu gösterir yazıyı almak gerekir. Bu yazıyı alırken yukarıda yer alan belgelerin bir kısmının fotokopisini beraberinde götürmeyi unutmayalım.

5- ÖTV muafiyetli yazıyı aldıktan sonra sigortacınıza ulaşarak araçla ilgili sigorta kaydı oluşturmasını isteyin. Sigorta kaydı oluşturulduğunda trafikte TC kimlik numarasından ekranda görülebilmektedir.

6- Trafikte adınıza tescil yapılabilmesi için trafik müşavirliğinde bu araç ile ilgili Ek -1 -Ek -2 dosyalarının oluşturulması gerekiyor. Yine yukarıda yer alan belgelerin asılları gerekmektedir. Daha sonra bu dosyaları, aracın devredileceği trafik şube müdürlüğüne götürüp aracı üzerinize ÖTV muafiyetli olarak tescil ettirebilirsiniz.

7- Bu aracın muris adına tescil edildiği tarihten itibaren 5 yıl geçmedikçe devri yapılamaz. Yapılmak istendiğinde ÖTV si ödenmek zo-runda kalınacaktır.

8- Engellilere ait aracın, mirasçıya intikal ettiği tarih itibariyle aracın trafik sigortası ve Kasko sigortasının yenilenmesi gerekiyor.

9- Murisin ölüm tarihi itibariyle tahakkuk zamanı sona ermeyen motorlu taşıtlar vergisini ödemeyi unutmayalım

Peki aracı engellinin vefatından sonra varisler arasında paylaşım yaptırtmazsak .Yani yasal süre bittikten sonra devrini yaprırtsak olurmu?

Mirasın pay edilmesine dair bir zaman aşım süresi var diye biliyorum.

Ayrıca unutmayın, vefaat tarihinden sonra tahakkuk eden MTV'leri ödemeniz gerek.

Herkese merhaba. 23 nisanda engelli agabeyimi kaybettim. Mekanı cennet olsun. Baştan sona kadar bilgileri okudum ama muallakta kalmak elde değil.avukatlar mevzuata hakim değil. Sigortacılar keza aynı. Sabah ilk işim vergi dairesine gidip en net bilgiye ulaşmaya çalışmak olacak
Sonuç olarak,engelliye tanınan bu hakkın bu şekilde geride kalanları mağdur etmemesi lazım diye düşünüyorum.
Kaldı ki vasi babam geride annemle ben kalıyorum. Reddi miras ya da yapılması gereken herşeyi yapacağım. Malum geride çıkan rakam yüksek olacak. Haberdar edeceğim dostlar sizi.

Peki biz 4 kardeşiz. 2 kardeş diğer 2 kişi lehine feragat ederek araç 2 kişinin payına Düşen ÖTV ödenmek kaydı ile diğer 2 kişi adına tescil ettirilebilirmi

Babami kaybettik %90 engelliydi.ilk olarak ne yapmaliyiz.otv icin yazilandan pek bisey anlamadim kafam karisti Biraz.

Merhabalar,
babannem %90 uzerinden engelli ve diyaliz hastasi aile fertleri uzerinden sadece biz bakiyoruz adına araç almayi düşünüyoruz.fakat gerek amcamlar olsun gerek halamlar allah korusun babanneme birşey olması durumunda bize araç konusunda ileride sıkıntı çıkartma durumları olabilir(ailevi meselelerden ötürü) babannemin üzerine alacağım aracı diğer 1. dereceden aile yakınları ile muhattap olmadan kendi üzerime devri mümkün müdür(sağ iken noterden yazı gibi) buna göre kendime yol çizeceğim. Yardımcı olmanızı dileyerekten şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum. ve bu tarz olaylarla karşılaşan arkadaşlar bizleri bilgileri ile aydınlatır ise çok müteşekkir olurum.

Anladığım kadarı ile. Tek bir mirasçıya kalırsa ötv ödenir. Miras tüm mirasçılara pay edilirse ötv aranmaz. Fakat en az araç değeri kadar mirası varsa '' Bankada nakit , Gayri menkul ,Altın vs'' O zaman tek bi mirasçı olsa bile ötv aranmaz.
Aynı durum benimde başımda uğraşıp duruyorum. Yani alan memnun satan memnun sanane arkdaş hangi mantıkla sen bu kanunu koyuyorsun .Bana açıklayabilecek varsa bu mantığı gerçekten minnettar kalırım. Bir kişi üzerine olursa ötv öde herkese olursa ödeme ????

28.03.2014 tarihinde ninemiz üzerinden %90 engelli aracı aldık. malesef ninemizi 31.12.2014 tarihinde kaybettik.
Annemler 4 kardeşler ve ninem ölmeden annem adına noterde vasiyet ve ayrıca vekalet düzenlendi ninemin üzerine malı vardır (ev arsa tarla gibi )
3 kardeş Türkiyede 1 kardeş yurt dışında olduğundan bahse konu miras ve araç paylaşılamıyor. bu aracın parasınıda annem kendi banka hesabında ödemiştir. şuan mahkemelik safhasındayız bekliyoruz? sorum şu?

1- vefat tarihinden itibaren arac vergisi nasıl olucak temmuz ocak pulları??

2-arac alındığı tarihten itibaren sürekli arıza cıkartıyor ve ve arac iadesi yapılıcak ve 2 yıllık garanti süresi doluyor?

bu konuda izlenilmesi gereken yol nedir? şimdiden teşekkür ederim

İyi günler kolay gelsin. 18.11.2013 tarihinde annemizin üzerinde ötv muafiyeti ile bir araç aldık.( Araçta özel donanım yok )Lakin annem 28.03.2015 tarihinde vefat etti.
Annemden bize gayrimenkuller ve bu araç kaldı. Vefatının üzerine diger mirascılar (ağabeyim ve babam) araç üzerindeki haklarından benim lehime feragat ettiler.
Fakat şuan bu aracı üzerime almak istedigimde vergi idaresinden bize ötv muafiyetinin kalkacagını ve bu meblagın ödenecegini söylüyor.
tek çıkar yolun araç kasko degerinin bedeli kadar ise annemin diger miraslarından agabeyim ve babamın lehine feragat etmek ile oldugunu söylediler.
Fakat ben bu feragati yapmak istemiyorum.
Buna cevap olarakta bize o halde aracı annemin tüm mirascıları üzerine ortak alınması gerektigini (babam agabeyim ben )
o zaman herhangi bir ötv nin cıkmayacagını ve 5 yılın sonunda da istedigimiz şekilde satabilcegimizi söylediler.
Fakat bize yinede kesin birşey söyleyemiyorlar daha önce böyle bir işlem yapmamışlar ve benim anladıgım bize bu meblagı haksız yere ödetmek niyetindeler .
Biz bu cevapların hiç birinden kesin bir şey anlamadık bu aracı ötv ödemeden üzerimize almak veya 5 yıl sonra sattıgımızda karşımıza ötv sorunu çıkmaması için ne yapmalıyız bunun başka bir yolu yok mudur?
5 yıl dolana kadar annemizin üstünde kalsa(herhangi bir devir işlemi yapılmasa merhume üstünde kayıtlı kalsa) sonra satarken yine ötv öder miyiz bize bir ceza çıkar mı ? bunu sorma nedenim sanırsam nisan 2015 te kanun degişmiş fakat ben bişey anlayamadım biri yardımcı olursa çok sevinirim

Günaydın Oturanboğa halam var vasisi annem araç almak istiyoruz . Halamın 5 kardeşi var birisi öldü 3 çocuğu var . Araç alırsak diğerleri miras olarak talep ederler mi araç almadan biz almıycaz diye kağıt verseler noterden olurmu. Birde rapor %70 yükseltmek için itiraz edin dediler ne yapmamız gerekiyor

Merhaba arkadaşlar,

Kayınpederim 5 ay önce vefat etti..Devir işleri yeni bitti..İzlenecek yolları adım adım yazıyorum..( kayınpederin arabadan başka bir malı yoktu )

İlk önce noterden veraset ilamı çıkartıyorsunuz.
Daha sonra veraset vergi dairesine gidip , daha önce form şeklinde doldurduğunuz belgeyi veriyorsunuz.Cuzi bir vergi ödemesi yapıyorsunuz.
Ordan size verilen belge ile trafik tescil şubeye müracaat ediyorsunuz ( önce internet üzerinden randevü almayı unutmayın ). trafiğe gitmeden 2 adet ek 1 kağıdı doldurtacaksınız..
Arabanın trafik sigortasını miras kalan kişinin üzerine yeniden yapıyorsunuz. 2-3 gün içinde yeni ruhsatı size veriyorlar..Mirasçı 2 veya daha fazla kişi ise ruhsat onların üzerine çıkıyor..Böylece ÖTV ödemiyorsunuz..5 yılı bekleyip devir ve satış yapabilecksiniz ÖTV ödemeden..

Son olarak ölüm kağıdı ve noterden alınan veraset ilamı ile vergi dairesine gidip durumu anlatıyorsunuz ve araç normal araca dönüp MTV leri ödemeye başlıyorsunuz.

rica ederim..bilgi paylaştıkça güzel..

Son düzenleme:
merhaba arkadaşlar;
getigimiz haftalarda dedemi kaybettik. forumdan edindiğim bilgilere istinaden işlemlere başladım. fakat forumdada pek bahsedilmeyen önemli bir konu var bu konu hakkında bilgisi olan varmı.

1 - veraset ilamı çıkartıldı. (noterden)
2- mirasçıların tamamından babam adına feragatname alındı.(noterden)
3- beklediyeden dedemin uzerine olan arsanın rayiç bedeli ilçe belediyesinden alındı.
4- veraset ve intikal beyannamesi için ankara - çankırı caddesi ne vergi dairesine evraklar teslim edildi. (arac ruhsatı,arac faturası,arsa tapu fotokopisi,belediye rayiç belgesinin aslı,veraset ilamı). 1 hafta sonra sonuc alınacak.
*** arcın uzerine mtv borcu gozukdugunden ve bilmediğim için yeğenbey vergi dairesine öğrenmek için gittim. MTV birim şefi ile görüşmemde MTV nin 6 aylık dönemlerde intikal ettiğinde odenecek dedi.yani dedeniz temmuz ayında vefat etseydi ocaktaki MTV den mua olurdunuz dedi. buraya kadar sorun yok. sonra feragatnam ile aracın ruhsatı değişikliğinden bahsettiğimde kalan diğer mirasın bedelinin aracın kasko değerinden fazla olması gerektiğini bildirdi. fakat tam oranı bilmediğinden MTV-KDV birimine yonlendirdi. KDV - MTV müdürlüğüne çıktım başka bir mirasın olması gerektiğini ve yuksek olması gerektiğini doğruladı ama arac bedeli ile aynımı yoksa 2 katımı emniyete gidin sorun dedi. emniyete gittim. danısma gorevlisi oyle birşey yok dedi. devir birimine gittim evet var ama oranı yegenbey vergi dairesi bilir oraya gidin dedi. ordan geliyorum dedim biz onlara gondeririz onlar donus yapar dedi.
mesai bitti ve hafta sonu araya girdiğinden bu sekilde kaldı. :)

şimdi pazartesi yeğenbey vergi dairesine Mükteza (özelge) talebinde bulunayım diyorum.

bu konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

mükteza talebi doldurulması için yardımcı olurmusunuz.

teşekkürler

mb06

Öncelikle başınız sağolsun allah kalanlara uzun ömürler versin. Sonralıkla geçmiş olsun neden derseniz vergi dairelerine emliyete düştüyseniz yolunuz kayıp herkes mevzuattan bi haber. 6 ay önce bende babamı kaybettim araç almıştım üzerine 1.5 ayda 3 kişi ile yoğun mücadelemiz sonrasında ruhsat işlemlerini hallettik allah bir daha vergi dairesine düşürmesin. Vergi dairesine gidiyorsun git ölen kişinin vukaatlı nufus kayıt örneğini getir diyor adam ölmüş ne yapacaksın vukaatı git nufusa mirasçıların nufus kayıt örneklerini getir diyor sen koskoca vergi dairesisin bir bankaya gidiyorsun adam kimlik ver diyor veriyorsun ana adın şu mu baba adın şu mu burda mı oturyorsun diyor iş bitiyor. Bizde a vergi dairesine gidiyon yok burada olmaz diyor b vergi dairesine git şu evrakları al emniyete git şunları al . Hani bilişim çağındaydık neden kullanmıyorsun emniyetle aranda bi program olsun iste evrakları yollasın oradaki memur. Olmaz iki vasıta değiştitip 5 tl benzin ya da otobüs parası harcıyacaksın. Bunların tüm sebebi Yukardaki kanun koyucu sahayı bilmediğinden bu sıkıntılar doğuyor. Mesela önceki ibarede diyorduki murisin başkaca bir malı var ve bu mal araç ile aynı değerde yada daha yüksek ise mirasçılardan biri o maldan feragat ettiğini gösteren bir belgenin ibrazı şartı ile araç bir kişi üzerine olabilir .Mal yoksa herkesin üstüne pay olmak zorunda aksi tahtirde ötv ödenir.(( Sanane ister bir mirasçı alsın ister hepsi pay etsin hadi bunu anladık diyelim anlamadım da diğer kalan malın araç değerinden yüksek olması da neyin nesidir??? ))Ben şöyle yorumluyorum zengin ise istediği istediğinin üzerine alabilir fakrise herkese pay olsun zaten bunları ileride kavga eder 5 yıl dolmadan arabayı satar ötv yi de geri alırım.

Şimdiki mevzuatta ise böyle birşey yok ''kalan malların araç değerinden fazla olur ibaersi '' ama diğerleri aynen olduğu gibi . . Özelge: Mirasçılara intikal eden özürlü aracı ile ilgili olarak ÖTV-MTV-VİV mükellefiyeti hk. | Gelir İdaresi Başkanlığı Buradan bakablirsiniz. Kusura bakmayın konuyu biraz dağıttım malum 1.5 ayın her günü kabustu.

navim

merhaba;

öncelikle teşekkür ederim. Allah razı olsun.
yarın telefonla soracağım ve özelge ile başvuru yapacağım.

fakat anlamadığım suan bahsediğim durum varmı. var ise aracın kasko değirimi yoksa fatura fiyatınınmı aynısı veya fazlası olması gerekiyor

Şu an o ibare yazmiyor 'muristen kalan terekenin araç ile eş değer ya da daha fazla olmasi gerektiği' fakat varsa da sizin trafiğe vermiş olduğunuz fatura geçerli .Kendilerinde de var zaten .Bizim aracın fiyatını belirlerken önce emniyete gidin araba alırken verdiginiz faturayi getirin dediler sonra gerek kalmadi bizde varmis dediler. 42 bin tl idi ayni rakami yazdilar.

tekrardan teşekkürler;
bugun ankara yeğenbey vergi dairesi ile görüştüm. aracın fatura değeri ile aynı veya fazlası olması lazımmış.
kesin ve net bilgi oldugunu ilettiler.

Dediğim gibi ben daha once baktigimda o ibare vardi ayni degerde yada daha fazla ama simdi yok hatta size link gönderdim. Umarim doğru bilgi veriyorlardir. Keşke sorsaydiniz hangi madde de yaziyor diye bu ibare.

İyi Günler ,

Babamı kaybettik üzerine %90 üzeri engelli araç vardı . Bunun yanında bir iki küçük arsa ve bir ev bulunmakta. Biz 3 kardeşiz ve birde annem var . Diğer kardeşlerim ve annem kendileri hiç birşey istemiyorlar bütün mal varlıkları ve arabayı bana bırakmak istiyorlar . Hepsi oğluna bir vekalet bırakalım oğlun herşeyi senin üzerine yapsın diyorlar . Bu durumda araba ve diğer taşınmazları üzerime aldığımda araç için ÖTV ödemem gerekir mi ? Mevzuatları falan okudum hiç birşey anlamadım yardımlarınızı beklemekteyim.

öncelikli olarak çok araştırma yaptım ancak en güzel bilgiler forumumuzda var bu bağlamda yine en iyi cevapları burda alacağımı düşünerek yazıyorum...
Babannem yatalak geçirdiği felç akabinde biz bakıyoruz bu ay kardeşim çalıştığı devlet hastanesinden heyet raporu çıkıcak %90 üzeri olması yüksek.
şimdi babannem üerine araç alımı için vasi atanması lazım bunun için istanbulda sulh mahkesi nerdedir ve nasıl başvuru yapılıcak babannem üzerine olacağı için vasi atanma sürecinde amcamlar a ihtiyac var mı babamlar 3 kardeş üçüde istanbul da ve sorun yok arada...
Bir avukat ile çözmek daha hızlımı olur maliyeti ne olur acaba..?
Vasi atanma sürecinde raporu bizmi ulaştıracağız yoksa hastahane mi mahkemeye göndericek..?
Sagılarımla...

Baştan sona okudum ama ben hiç bir şey anlamadım, açık açık anlatacak olan var mı?
%90 engelli araç sahibinin vefatı üzerine varisler Ötv ödüyor mu ödemiyor mu? (Belli şartlar varsa nelerdir.)

Merhaba foruma yeni üye oldum.paylaşımlarınız ve bilgilendirmeleriniz için tşk ederim.
Yalnız ötv siz alınan araçla ilğili aşamadığım bir sorun var.
2 yıl önce %98 raporla dedemin adına bir araç aldım.dedem yakın zamanda vefat etti.
Araç dışında dedemden kalan 5 parça gayrimenkul daha var ve annemle beraber iki mirasçı var. diğer mirasçılar teyzem ve dayım araçtan feraget etmeye hazırlar.
Fakat vergi dairesindeki memurlar gayri menkullerin emlak değerinin aracın kasko değerinden yüksek çıkması gerektiğini söylüyorlar.aksi taktirde annemin arabanın devri durumunda ötv farkı vereceğini söylüyorlar.

Bulunduğum ilin belediyesinden gayri menkullerin emlak değerlerini hesaplattırdım ve 50 bin tl gibi bir rakam çıktı.Aracın ise kasko değeri yaklaşık 73 bin tl.
Bu durumda ne yapmam lazım.gayri menkullerin güncel fiyatları aracın 10 katı fakat emlak değerleri düşük. Ötv kanununun hangi maddesinde diğer malların aracın değerinden yüksek olması gerektiği vurgulanıyor.yardımcı olursanız sevinirim...

saygılar...

Vefat sonrası aracı üzerime devralamıyorum..?

Merhabalar benim soyle bir sorum olacakti ben annemin teyzesi adina bir arac aldim 2013 aralik ayinda ve teyze 2014 un ekim ayinda vefat etti ve araci vasiyetname ile bana birakti tek mirascilari kardesleriydi mahkemeye basvurduk ve mahkemede benim adima tescil edilmesine karar verdi ancak maliye ve trafike gittigimde bir turlu ruhsat cikaramiyorum araci alali 3.5 sene oldu.Otv alinip alinmayacagi konusunda onlarda kararsizlar annemin teyzesinin baska bir malvarligi yok ve ben onun kardesleriyle de konusmuyoruz.toparlamam gerekirse ben bu araci ötv odemeden ustume almak istiyorum sonucta mahkeme bana verdi arabayi ne yapabilirim bilgisi olanlar yardimci olursa sevinirim.simdiden tesekkurler

Engelli indirimden yararlanılan araç vefaat sonrası yardım

İyigünler
2 yıl önce dedemin üzerine %90 engel oranı ile ötv siz aldığımız araçta dedemin vefaati sonrası ne yapmamız konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

1.sorum: 7 varisin hepsi farklı illerde cenaze dolayısıyla şuan burdalar ama gitmeden hepsinden noterde 1 kişive olacak şekilde vekaletname verdirsek daha sonra diğer varislerin yeniden notere yüzyüze gelmeleri için gelmeleri gerekirmi yada uzak ilde olanların oldukları ilde araçla ilgili feragat yazısı göndermeleri yeterli olurmu ?

2.sorum: Dedemin üzerinde arabaya eş değerde ev var bu şekilde araç varislerden tekbir kişiye bırakılmasında sorun yaşarmıyız ?

ufukagrbs

Dedeniz vefat ettiği için tüm varisler arabada eşit hakka sahip. İsteseler aracı paylaşırlar. Başınız sağolsun, Allah dedenize rahmet eylesin. Varisler aracın parasını sizin verdiğinizi bilerek insaflı davranıp haklarini size devrederlerse sorun kalmaz

%90 üzeri raporlu annem adına, 2015 yılında araç aldık. Annemi geçen hafta kaybettik. varisleri olarak babam, ablam ve ben varız. annemin araçtan başka bir malı mülkü de yok. forumda okuduğum kadarı ile,bu durumda varislerden tek bir kişi üzerine feragat verilirse ÖTV ödemek zorunda kalıyoruz. babam ile yıllardır görüşmüyoruz ve annem ile de sadece kağıt üzerinde evlilikleri devam ediyordu. babam mirası reddetmeyi kabul etti ve bu durumda ablam ile ben varis olarak kalacağız. bu durumda da ÖTV ödemek zorunda kalır mıyız? sonuçta kalan mal tek bir kişi üzerinde değil iki çocuk üzerine miras kalıyor. bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinirim.

Üst Alt