Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Aaaaa! Yazık! Sakat bu çocuk!

İNSANLARIN YAKLAŞIMINI,MERAKLI,TUAF!,SAÇMA BAKIŞLARI SORULARI ŞEKİLLERİ SES TONLAMALARINA VARINCAYA KADAR ÇOK ÖNEMLİ...VURGU ŞEKLİNDE KABACA OLAMAMALI...KARŞI TARAFI KIRICI ZEDELEYİCİ...HELE HELE ENGELLİ BİR ÇOCUĞUN YANINDA ASLA...KENDİNİ FARKLI HİSSETMESİNE YOL AÇABİLİR...BUDA ONUN ÜZÜLMESİNE İSYANA HAYATA KÜSMEYE KADAR VARABİLİR?"NEDEN FARKLIYIM?"
AİLELERDE BU TİP SORULARA,DURUMLARA,BAKIŞLARA HERAN HAZIRLIKLI OLMALI...SOĞUKKANLI BİR TAVIRLA YA DUYMAMAZLIKTAN GELECEK...YADA BİR ŞEKİLDE KONUYU ÇOCUKTAN UZAKLAŞTIRIP SONRA KONUŞMANIN(YANİ BU BUDA NEZAKETEN KARŞI TARAFIN MERAKINI GİDERMESİ AÇISINDAN)DAHA UYGUN OLACAĞINI KARŞI TARAFIN ANLAYACAĞI DİLDE ALGILAMASINIZ SAĞLAMALI...
AMA AYNI İNSAN BU DURUMU 40 KEZ SANKİ HİKAYE DİNLERMİŞCESİNE ANLAT O ZAMAN ART NİYET ARANMALI VE GEREKEN YAPILMALI..TAVIRLICA...HANİ DİYOSUNUZ YAAAA"""SANANE"""!!

aaa yazık sakat bu çoçuk ben bir söz daha ekleyeyim bu söze allah sabır versin adrian sen yine kızıp memleketine gelmemezlik yapma bende almanyadan kesin dönüş yaptım pisman oldugum oldu ama ne yapalım türkiye böyle yinede ulkemi seviyorum

AAA SAKAT BU COCUK DIYENLERE IKI AYAKLI .... DIYORUM
ASIL SAKAT OLAN BUNU DIYEN COK ESKIDEN BIR ARKADASIM
VARDI TEKERLEKLI SANDALYEDEYDI BENSE AYAKTAYDIM O
DONEM YANIMIZDAN COCUKLAR GECIYORDU BABASI YANLARINDA
BAK BAK SAKATA BAK SESLI SESLI COCUKLARDA HAHAHA BOYLE
BABAYA BOYLE COCUK DEMISTIM... :lol:

evet ağzı olan konuşuyor.birgün bertuğ 3 yada 4 yaşında olsa gerek fizik tedavisine gidiyorum.o zaman tekerlikli sandalyesi yok .donmuş bekliyorum bertuğ kucağımda bir anne bertuğ yaşında çocuğuyla yanıma geldi.kocaman olmuş niye taşıyorsun ki kucağında dedi.daha yeni yine izmir hastanedeyiz bertuğ çığlık çığlığa bağırıyor kahkahalar atıyor,beni ısırıyor herkes bize bakıyor vah vah neyi var diye soruyorlar cevap vermek istemiyorum.umrumda değilsiniz demek geliyor.gerikiyorda galiba.asla bertuğ dan hiç utanmadım ve utanmamda.Allah niye herkese vermiyor demekki biz seçilmiş aileriz.bunu arkadaşımın babası demişti.bu Allah'ın size lütfu demişti sizi bizden çok sevmiş bak herkese emanet etmiyor ve de vermiyor.bu beni gerçekten çok rahatlatmıştı.

ben grup terapılerıne katılıyorum ve oranın moderetorlugunu yapıyorum ordakı engellı arkadaslarımın en buyuk sıkayetlerıde bu zaten cevrenın bu bakıs acısı onlara acıyarak bakmaları bızım yapmamız gereken bunları onemsememek cunku ınsanlarınhangı bırını degıstırebılırızkı :x

Şimdi kendimi kıyaslayarak bu sorulara cvp verirsem.BAna yolda en az günde 3 kere ah vah mahlarla karşılarşıyorum.Ailem öyle beni dinleyipte psikolojiden anlayan birileri değil bu doğru,kendim sorunumu çözmeye çalıştım ve odaya 2 gün kitlendim ne yapsam diye düşündüm.

En sonunda kendince espri yanlarını çıkarmaya çalıştım."O önce kendine baksın" filan "baksana nerde ne konuşacağını bilmiyor" diyerek kendimi teselli ettim zamanla artık çoğu azarı bile espiri yapmışlar gibi karşılıyorum.BEnim ile onlar arasındaki en büyük fark düşüncem.
HAni diyorlar ya
"büyük insanlar fikirleri,orta insanlar olayları,düşük insalar insanları tartışır" meselesi gayem insaları ayarmık veya kötülemek değil sadece
belirtmek istedim düşüncesiz insanlar çok var bunun önüne geçmek için kendimizi onlara göre hazırlamamız lazım.

ablacım sizin oğlunuz için ise söliyebileceğim şey yanında bişey deseler bile aldırmamaya çalışın müdahale etceksenizde komikliğe filan verin.Oğlunuzun ekileneceği bi tarzda tepki verin.

eğer daha fazla yardımcı olmamı istiyorsan özelden yardımcı olmaya çalışrım

annem mesala köşeye çekilir ve ağlaması geliyor.Ben eğer bilinçli olmasaydım inanın o üzüntüye delirebilirdim.

arkadaşlar selam sizlere ben aranıza yeni katılan bir engelli annesiyim. benim ikizlerim var ve bunlardan biri cp şu anda yürüyemiyor. sizlerinde karşılaştığı şeylerle bizlerde malesef karşılaşıyoruz. benim oğlumada geçen yaz arkadaşlarından biri sen neden sakat oldun sorusunu yöneltti. ben duyduğum zaman günlerce uyku uyuyamadım çocuğumun o anki yüz ifadesi günlerce gözümün önünden gitmedi. şimdi okula gitmiyor seneye okula başladığında. ne yapacağımı bilemiyorum.birsürü ailesi tarafından iyi yetiştirip bilinçlendirilmemiş çocukla bir arada okuyacak beni bunlar çok düşündürüyor. bu sorular ona sürekli sorulup belkide arkadaşları tarafından dışlanacak bizi nelerin beklediğini kim bilebilirki sevgiler arkadaşlar sevgi dolu güzel paylaşımlar diliyorum.

Esra hanım çok teşekkür ediyorum. içim şimdi dahada rahatladı. sanıyorum sizde bir engelli annesisiniz sizin çocuğunuz kaç yaşında onun sorunu nedir acaba allah hepimize kolaylık versin iyi akşamlar.

kızım özge de doğuştan engelli,bizde dışarda çok karşılaştık aaa sakat kelimesiyle,küçüklüğünden beri negatif olarak hiç algılamadık o sözleri,aksine kızım hep pozitif düşünüp ben sakat değilim doğuştan bacağım kısa derdi,kim ne derse desin çocuğumu hiç kimseden ve gitmek istediğimiz yerden kısıtlamadım,özgüveni çok yüksek bir genç kız şu anda özge...

Ben ''Aaa yazık sakat bu çocuk.. ya da sakata baksana!! sözlerine alıştım artık..Eskiden olsa dışarıya adım atmazdım bu sözlerden dolayı ama artık o sözleri duymamaya çalışıyorum..Benim bu durumumdan dolayı psikolojim çok bozuldu ama allaha şükür annem hep yanımdaydı..
Dışardaki insanları bırakın ailenin içinde bile konuşanlar var öyle ''sakat olacağına ölseydi daha iyiydi, vs.'' . Bunlara alışmam çok zor oldu bazen bile dayanamıyorum bunlara ve dışarıya çıkmak bile istemiyorum sırf bu yüzden.. :( :(

twettygirl' Alıntı:
Ben ''Aaa yazık sakat bu çocuk.. ya da sakata baksana!! sözlerine alıştım artık..Eskiden olsa dışarıya adım atmazdım bu sözlerden dolayı ama artık o sözleri duymamaya çalışıyorum..Benim bu durumumdan dolayı psikolojim çok bozuldu ama allaha şükür annem hep yanımdaydı..
Dışardaki insanları bırakın ailenin içinde bile konuşanlar var öyle ''sakat olacağına ölseydi daha iyiydi, vs.'' . Bunlara alışmam çok zor oldu bazen bile dayanamıyorum bunlara ve dışarıya çıkmak bile istemiyorum sırf bu yüzden.. :( :(

böyle düşünen insanların zavallılığına ver. biz ablamla yürüyüş yaparken çocuklar yanımıza gelir ve bana sorarlar:
-bu ablanın nesi var uyuyo mu?
-ablanın gözleri yok mu?
-gözleri neden kapalı? vb. sorular.
görünüşü büyük ama çocuk kadar beyni olmayan insanlar ise bana şöyle şeyler sorarlar:
-nasıl oldu?
-tedavisi yok mu?
-ihtiyacını kendi giderebiliyor mu?
-söylediklerimizi duyuyor mu? vb. saçma sorular.
çocuklara genelde cevap veriyorum çünkü onlar çok masum. ama büyüklere aldırmıyorum onların sadece beni ve ailemi yargılamak için bu soruları sorduğunu biliyorum çünkü.
ablamdan asla utanmıyorum. onunla gurur duyuyorum. kimsenin ne dediği ne düşündüğü umrumda değil çünkü o insanlar bizim ne yaşadığımızı anlayamaz.

arkadaşlar size ne derlerse desinler umursamayın. alaycı bir şekilde gülün gitsin. kimse için eve kapanmaya değmez.

yazılanları okudumda genelde küçükken yaşananlar baz alınmış. şimdilerde de bu sözle karşılaşan yetişkin engellilerin yaklaşımlarınıda okudum.

benimde küçükken karşılaştığım "sakatmış" kelimesi benim için hiçbir zaman üzücü olmadı. bu durumun farkında olarak büyüdüm ve hayatımı buna göre şekillendirdim....

etrafımda dolaşan ve bana bu sözleri söyleyenlere karşı kalkanımı her zaman açık tuttum. etkilenmemeye çalıştım....

sadece bir keresinde çok dokunmuştu ve günlerce etkisinden kurtulamamıştım... cafede yan masada oturan kızın benim için " ne kadar yakışıklı ve güzel bi çocuk dediğini duyuyordum ama biliyordumki biz engelliler için mutluluk çok kısa ömürlüydü. arkadaşlarla derse gimek için cafeden ayrılırken "aaaaa sakatmış" dediğinide duymuştum...

acı ama gerçek....

neden insanlar hep bir önyargı ile bakıyorlar.neder yadırgıyolar.kimbilir birgün başlarına gelmeyeceiğini,aynı duruma düşmeyeceklerini hı kim.[size=18][/size]

selam arkadaşlar

şu anda 38 yaşındayım ve doğuştan sakat=özürlü=topal=engelli ger kelimeyi duydum hiç birindende gocunmadım ailemde aynen benim gibi düşündü kim ne dersen desin aldırış etmedi ve 450 nüfuzlu bir köyde bunu herkeze aşılayım kabullendirdik.şu anda hepsinin beynindedi o kelimeler sadece caferağaya döndü:) öncelikle ailenin bakış açısı çok önemli doğarkan özürlü doğdum dedim ve doğum yaptıran ebeler bile bu sakat göbeğini bağlamayalım ölsün , sen fakirsin buna bakamazssın ölsün diyenlere rağmen rahmetli babam kimseyi dinlemeyerek allahın buna şükür diyerek elindeki tüm imkanlarıda kullanarak hastane hastane dolanmış çare yok yine şükür diyerek ilkokula yazdırmak için uğraşıyor ve almıyorlar beni okula sakat bu okuyamaz karı var yağmuru var gelemez diye. baba pes etmiyor ama evde geçindirmak zorunda bahar geldimi çorum bayat çayköyden çıkıp gelecek ki ankaraya amalelik yapıp para kazanacak bize aş ekmek alacak ne kadar çaresiz olursa olsun pes etmeyecek yazın sürüne sürüne okula kendip gittim kışın babam kucağında,elarabasında,eşek sırtında beni okula götürdü bunu gören okul müdürü dediki okuma yazmayı öğrendi başka okutmayacaksanız 2.sınıf 3.sınıf da bıraksın okulu biz buna ilkokul diplaması veririz babam be ben itiraz ettik nuna ve okulu bitirene kadar bu tatlı çileyi çektik :)
sonra yatılı okul orta lise derken lise biterken babama dedimki baba devam mı yok oğlum yeter bu kadar evlenme zamanın geldi everemde gözüm arkada kalmasın belki yaşarım belki yaşamam allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun canım babam . lise bitti evlilikte oldu babada rahmetli oldu annem garibimi unutmadım ama ev hanımı garibim ama beni yalnız bırakmadı şu andada o yardımcı oluyor sıra geldi ev gemini üzerine almaya 1992 yılında özel şirketler bendeki başarıları görüp iş vermeye davet ettiler inanırmısınız onlard eğil secici ben oldum çalışacağım yeri kendim belirledim 2001 yılına kadar çalışıp 2001 dede kardeşimi yanıma alarak kendi aile şirketimizi kurduk.başkalarından yardım almak yerine 23. işssizede iş vererek verimli bir hale geldim şu anda o toplal o sakat o engelli bitti dedimya caferağa nasılsına geldi evet şu anda sıkıntılarım illaki var ticaret konusunda ama şuna inanın arkadaşlar onu şunu bırakın elinizden geleni yapıp başarılı olmaya çalışın saklanmayın saklanmayın saklanmayın çıkın ortaya bende varım deyin türkiyeye tatile gelmiyormuş iimi ediyon tekerlekli sandalye olmazmış sakat sağlamla evlenemezmiş bülent abi nerdesin ben anlatamıyom derdimi anladığın kadarı ile sölemek istediklerimi biraz açıversen :) allah pemize kolaylık versin

çocukken bende çok yaşadım bu tür olaylar o zamanlar çok utanır kafama takardım bu tür şeyleri ama insan bi yerde artık sıkılıyor bu yüzden evden dışarı çıkmadığım günler oldu ama hırs yaptım inat ettim ve zamanla çevremdeki insanlara benimde onlardan bir farkım olmadığını ispatladım eskiden beni dilenci gibi görüp harçlık verenler yada benden kaçanlar şimdi selam verip bana saygı duyuyorlar bu çok zor oldu ama başardım tek sorun insanın içinde özgüven oluşması tamam hala diyalog kurmakta zorlanıyorum derdimi anlatamıyorum ama yaptığım işler güvenimi kazanmama ve insanların gözünde dilenci değilde engelli bir vatandaş olarak onlardan biri olduğumu anlamalarına yardımcı oldu...

Adriaan yanlis böyle düsünmen

cünkü bu gibi tavirlarla karsilasmak heryerde mümkün.

anliyorum türkiyedeki engelliye bakis acisi cok daha farkli ama yinede heryerde olabiliyor.

ASLINDA ÇOĞU İNSANIMIZ ACIDIĞINI,ÜZÜLDÜĞÜNÜ BELİTMEK İÇİN SÖZLER SARF EDEBİLİYOR.( ACINACAK ÜZÜLECEK BİR ŞEY İSTEMİYORUZ BU AYRI BİR KONU TABİİİ).
BENİM NORMALDE ÖZÜRLÜ OLDUĞUMU KİMSE FARKEDEMEZ. TAKİ TOKALAŞANA KADAR.. TOKALAŞINCA AVCUNUN İÇİNDE ELİMİN SERTLİĞİNİ VE YAMUKLUĞUNU HİSSEDİNCE BAKAR BİR ELİME..
ONDAN BAŞLAR SORULAR... "AAA DEME YA ÇOK ÜZÜLDÜM", "TÜH" ."OLSUN HAYIRLISI BEE" GİBİ...

BEN HİÇ BU GİBİ SÖYLENENLERDEN ALINMIYOR, HATTA ÖZÜRLÜLÜĞÜÜ KULLANIYORUM BAZEN :)

mrb arkadaslar ben 7 yaşında olan kızımı korumak amacıyla bu sözlerden sorulardan uzak tutmaya calıısyordum kızım yanımdayken sorana sus ısaretı yaprdım ama sımdı herseyı yanında konusmaya basladım ogrensın hastalıgını dıe bır daha yuruyemıcenı bıle hala sıksık soruyr ve ben ısrarla kacamaksız cevaplarla hayır yürüyemıceksın ama ellerın var kulakların duyuyor konusabılıyorsun gıbı seylerle bastırmayada calısıyorum tabı.yalnızca onu korumak amacıyla yaptıgım sey dısarda vakıt gecırme zamnı geldıgınde arkadaslarıyla kaynasma esnasında cocukların anlayabılecegı dılde anlattım durumunu ama o yanımda yokken ...artık tek sorun yenı tanısdıgı arkadaslarının *aaa ayagı yamuk* demesıyle kızımın onları duymamzlıkdan gelıp arkasını dönmesını farketım.sımdıkı merakım bunu nasıl çözebılırım derdım var acaba onunla bunu konusmalımıyım neden cvp vermıyorsun arkadaslarına demelımıyım.yoksa bu bir tür umursamıyorum sizi davranışımıdır.yardımcı olursanız sevınırım.Ayrıca iki defa ayrı ayrı pskologlara götürdüm ama yaptıkları şey sadece bana sorular sormakdı hiç bir seans kızımla konuşma yapmadılar belkıde başda çözülecek olan bizleriz :?:

bu konu hakkında yazılanların hepsi doğru sözler ne yazıkki cahil bir toplum olduğumuz için sakat kelimesi yerine bir türlü engelli demeyi öğretemedik okull yıllarında olsun lise yıllarımda olsun insanlardan farklılığım göze çarpıyordu kimisi kendince acıyor kimisi alay ediyordu ben o zmanlar ister istemez takıyordum ama şimdi bir çoğuna gülüp geçiyorum bu tarz insanların insanlığından şüphe duyar oldum
economystic
abimin bahsettiği olay benzeri benimde başıma gelmişti dediklerine aynen katılıyorum malesef insan farklı olunca mutluluğu da kısa sürüyordu kim ne derse desin bu acı ama gerçekti her arkadaşlık teklifimde her RED Cevabını aldığımda bu gerçekle başbaşa kalıyordum ama artık o günler eskide kaldı artık herşey çok farklı olgunlaşmak sanırım bu hayat tüm olumsuzluklara rağmen güzel 8)

arkadaşlar bu konuyu açan adriaan da kendi çapında haklı.çünküçocuğu başka bir ülkede yetişiyor orda gördüğü terbiye ve davranış kalıpları farklı.bursı farklı bi ülke ve burada gördüğü tutum ve davranış farklı doğal olarak ve anneside çocuğunnun bi ikilemden dolayı psikolojisinin olumsuz etkilenmesinden korkuyor haklı olarak.
bizim ülkemizde böyle şeyler hala normal olarak karşılanıyor ve doğal olarak ta biz bunlara aşırı tepki vermiyoruz.daha doğrusu vermemeyi öğrendik.burdaki engelli arkadaşların çoğu gibi bende özellikle küçükken aynı tepkilere maruz kalıyordum.vah vaah çok ta güzelmiş çokta akıllıymış.allahta bilerek yapıyo işte bunları böyle güzellik veriyo zeka veriyo ama sakat oluyolar işte.bunlarıda öyle deniyor vs.vs.ama bunlardan üzüntü duymazdım tam tersi gurur duyardım.çünkü aslında bu cümnleler bizi aşalama deyil tam tersi övgü anlamında söyleniyor.benide sokakta gören çocuklar meraklı bi şekilde yanlarındaki ebeveynlerine soruyolar.tabi çocuktur merak eder herşeyi.bazı ebeveynler uf olmuş abla diye cevap veriyor bazılarına sus sus şşşşt falan diye susturmaya çaslışıyorlar.sanıyorlar ki bi çocuğun sormasından biz olumsuz etkileneceğiz.bende gülümsüyorum sadece.sakatlığımdan yada bana sakat denilmesinden hiçbi zaman rahatsız olmadım.

ne dense ne yazilsa bos cahillikten oteye birsey bu edilen laflar ...

aaa cocuk sakat sefkat gosterelim ayyy canim benimmmm ...

birgun bir akrabamizin kizi evleniyordu bende dugune gittim bir baktim dugun
salonun diger ucunda bir bayan bana dogru geliyor neyse yanima yanasti baktim
bir tanidik kadin agliyor ama nasil bir aglama sen bu hallere dusecek adammiydin
vah vah vah ....

engelli nasil bir algi birakiyorsa kimi bazi insanlarda ...

Üst Alt