Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

4-c li olup 1800 günde emekli olanlar ne kadar maaş alırlar?

5510 a tabi işe başlayan memurlar henüz emekli olmaya başlamadı da hâlâ söz konusu en düşük emekli maaşları olarak o rakamlar görünüyor.
Derece ve kademe ile değil de, prime esas kazanç tutarları baz alınarak maaş bağlanan memur emeklileri ortaya çıkmaya başladığında kopacak dananın kuyruğu.
O zaman malulen emekli memurun maaşının da o oranda düşmesi kaçınılmaz.

2008 sonrası memur olanlar 2008 öncesi memurlardan yüzde 30 az alacak bu kesin artık.ocakta eski memur emeklisi 2400 küsür alacakken yeni memur 1680 alacak malesef.

Çok basit bir ayrıntıyi neden atlıyorsunuz anlamış değilim.2008'de 4C memur olan en kötü yhs sınıfı ek göstergesiz bir kişinin şuanki derecesi 7/2 si ve sgk göstergesi 2500 tl civarı.Son yıllardan emsal alıp yine en kötüsünü düşünerek her sene iki kere %5 zam alsa bu kişi bugun 2500 tl olan bu sgk göstergesi 15.ci yılda 4000 tl civarı oluyor 25.ci yıl için oluşacak tutarı bi zahmet siz hesaplar mısıniz.Bu rakam artarak gidecek.
Henüz emekli olmuş olmamış farketmiyor 2008 den aonra memur olanda memur.Birçok hakları benzer alt sınır aylık uygulaması gibi.Illaki 5510'da memurun ozellikle malûlen emeklilerde bazı hak kayıpları var (5510'a göre malûl olan memurların 5434 memurlar gibi emekli olduktan sonra çalışmasının kesinlikle yasak olmasi gibi) ama herşey söylendiği kadarda beter değil.

Son düzenleme:
Barbaros83
2500 TL kazanç çok mu ? Asgari ücret 2029 TL zaten.
Prime esas kazançlar, üzerinden prim kesilen brüt tutarlardır.
Memur maaşlarında maaşın önemli bir kısmını oluşturan yan ödemeler net ödendiğinden prime esas kazanca dahil edilmiyor.
2008 öncesi prime esas kazanca falan bakılmaksızın derece, kademeye göre emekli maaşı bağlanıyorken, 2008 sonrası memur olanların emekli maaşları aynı SSK lılarda olduğu gibi prime esas kazanç tutarı üzerinden hesaplanacak. Konunun özeti kısaca bu.

düşüşler inanılmaz boyutlarda yalnız, yüzde 62 den yüzde 32 e düşmesi ne demek ya!!...bu arada 4b li ve c liler kendi maaşları için 2008 öncesi sonrası bizi bağlamasın derdindeler anladığım kadarı ile,o zamanda 4a lıların suçu ne derler adama:)

4A abo %40 iken,4C abo %50 ki bu rakam ilerideki prime esas kazanç tutarları hesaplandığında zaten 4A asgari ücretli çalışanla 4C memur statüsünde çalışan kişilerin emekli aylıklarında büyük farka sebep olacak.Dediğiniz gibi prime esas kazanç tutarına göre hesaplanacak tutar örnek verdiğim 2008 girişli Yhs 4C memurun 25.ci yılı için 10000 tl civarı olacak ve %50 abo uygulanacak.Asgari ücretten göstergeli 4A statüsündeki kişinin prime esas kazancıda elbet artarak gidecek fakat bu makas ilerde daha da açılacak.Konu kısada hesaplar uzun😀

deathless

4/a SSK dan 3000 lira net maaş alanın 4000 lira brütü SGK ya bildirilirken 4/c li 3000 lira alan memurun 2500 lira brütü bildiriliyor!!

2500 lira brütü olan memurun %50 Aylık Bağlama Oranı ile bağlanan Aylığı 1250 lira iken 4/a lı SSK lının 2000 lira an az emekli aylığı bağlanıyor!!

Ayrıca 25 yıl sonrasının hesabını yapmak komedi 25 yıl sonra ekmek 1 lira mı olacak yada diğer temel gıdalar vs ürünler :)

Ayrıca bu bahsettiğim kıyaslama rakamları 2008'de 4C memur olan en az primli en düşük sınıf memur ve asgari ücretli çalışan 4A statüsündeki kişi için geçerli.

Ortalama verilerle mevcut kanunlarla 4C statüsündeki en düşük seviye memurun 25 yıl çalışması sonrası bağlanacak aylığın tahmini hesabını yaptım.Düşününce o gün gelene kadar enflasyon vb.rakamlarında aynı orantıda artacaģını ayrıyetten anlatmaya gerek yoktur sanırım.

Malûllükten çıktık laf dolandı başka yerlere gitti.Toparlamak gerekirse;

4C Malûl aylıklarında dört unsur önemli.

1.AYLIK BAĞLAMA ORANİ
2008 1 Ekim sonrası 1800 günü olan 4C statüsündeki memur için 5510 sayılı kanun 27.madde gereği 9000 gün üzerinden hesaplanan rakam aylık bağlama oranını belirler yani %50 yi.

2.ORTALAMA AYLIK KAZANÇ
5510 sayılı kanun 27.maddede de belirtildiği üzere 29.madde (yaşlılık aylığı hesaplanması) hükümlerine göre bağlanacak olan malüllük aylığı için 80.maddeye göre güncellemelerle bulunan memurun ortalama aylık kazancı bulunur ki bu rakam yaklaşık olarak Sgk'ya bildirilen rakama yakındır fazla karmaşaya sokmadan bu rakam üzerinden konuşalım.

3.YAŞLILIK AYLIĞI

Yaşlılık aylığı=OAK/ABO

Ortalama aylık kazanç üzerinden hesaplanan tutarın %50 abo ile hesaplanması sonucu yaşlılık aylığı bulunur ve bu rakam üzerine sene içindeki zam oranları ve devletin emekliye yaptığı son kıyak %4 oranındaki ek aylık da eklenir.

4.ALT SINIR KONTROLÜ
En önemli kriter malûllük durumunda aylık alt sınır kontrolüdür ve 5510 sayılı kanun 55.maddede geçer ama nedense hicbir yerde adi geçmez.Malûllük sigortasından bağlanacak aylıklarda 29.maddeye göre ve talep edilen yıl içindeki zamlar ve ek aylık yansıtılmadan hesaplanan tutar bir önceki yılın aralık ayındaki en düşük memur yaşlılık aylığından az olamaz der.Buna göre de az olan rakam bir önceki senenin aralık ayındaki en düşük memur yaşlılık aylığına kadar yükseltilir ve aylık talep yılı içindeki zamlar ve ek aylık da ilave edildiğinde 4C statüsünde malûlen emekli aylığı bağlanacak memura mevcut durumda en düşük emekli memur aylığından az aylık bağlanamaz.

Kanun bu şekilde yazıyor.Benim anladığım da bu.Kesin cevabı inşallah birkac ay içinde aylığım bağlandığında buradan tekrar yazıcam.Bekleyip.görücez.😀

Son düzenleme:
SigortA girişim 2002 SGK 20 gün 2016 yardımcı hizmetler memur 1800 günü doldurup emekli olmak istiyorum ama maaşı ne kadar 2750,TL alırken şimdi 1200 TL bağlarlarsa gelse geçin ayrıca raporun %80 ağır engelli şizofreni hastasıyım ilaçlar ağır uyanamıyorum emekli olmak istiyorum ama maaş hakkında bilgim yok

KAPATTI! ve rainman57 bu rakamlari neye göre bulduğunuzun açıklamasıni yapar msnz?

%45engelim var öğrenciyim engelim şizofreni paranoidttir sigorta pirimim hiç yok rapora itiraz edicem %60alarak hiçbir şekilde ödenek alamıyorum hastalığımdan dolayı çalışamıyorum malulen emekli olabilirmiyim bu şekilde

Serhat serhat
Hiç çalışmadan emekli olmak gibi bir şey söz konusu değil.
Şartlarınız uygunsa 2022 engelli maaşı için başvurabilirsiniz.

#Barbaros83 Barbaros83# hocam emekli olunca yazarsanız maaşınızı sevinirim şu anda ne aşamada evraklar. ne kadar zaman sonra öğrenebiliriz sizce

Sgk kurula bile girmemiş daha rapor 7 aydır.Bende sabırsızlıkla bekliyorum ama yaklaşık 2 ay kurul sonrasında ilişik kesme falan derken 3 ayı bulur sanırım.Burdan da maaş konusunda bilgi paylasıcam kesinlikle emsal olması açısından.

Barbaros83 yardımnz için için ve bilgi için cok teşekkür ederim evet emsal olucak

Beni ekle kardeş sorularına cevap vereğilirim özel mesaj yaz kardeş.

2007 ekim ayinda ssk girisim
Var toplam 1615 ssk günüm var
2014 yilinda uzman cavus oldum 5 yilimi doldurdum 4-c olarak da 1800 günüm var 460 da normal askerligi var adi malûllukten emekli olcam ne kadar maas bağlanır

Ridvan5231

Hiç bir bilgim yok doğrusu. Bildiğim, ssk'Lı olsaydınız 800 tl maaş bağlanacağı. Asker olunca da çok fark edeceğini sanmıyorum.

Ridvan5231

Bana oyak kesintini söyle sana alacagin aylıgı solim,yada solim hesabini kendin yap.En son kesilen oyak kesinti rakamını 5 ile çarp.Bulduğun rakama aylığın temmuzdan önce bağlanacaksa %10.7 ocak zammını ve %4 ek aylığı ekle,temmuzdan sonra bağlanırsa ocak ve temmuz zamlarıni ve %4 ek aylık rakamını ekle.BulacaÄ£ın rakamlar yaklaşık aylık rakamın olacak çünkü dige4 kollardan primin ve güncellemeleri olacak.Bu unsurlar alacaÄ£ım aylığa etki edeceÄ£inden o kdr ayrintili hesabi Sgk yapar anca.100 ₺ da sizin emniyet tazminatınız var en son onu eklersin.

Hocam bekliyoruz sonucu merakla. Sagolun bilgiler için.

Üst Alt