Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Yaklaşırken Devlet Büyüklerinden İstekleriniz

Bio

Aktif Üye
Konular
42
Reaksiyonlar
3
Genel olarak düşünceleriniz nelerdir ? Örnek ne gibi projelerin yapılmasını isterdiniz ?

Devlet büyükleri engelliler üzerinden gaf yapmasın artık.Ortalık cılgın projelerden geçilmiyor, engellinin isteği, mimari engellerin kalkması, iş olanağı, tüketen değil üreten birey olmak istiyor.Malesef bu memlekette herşey göstermelik kağıt üstünde, uygulama yok.Bizlerde kağıt üzerinde engelli olmak istemiyoruz, bizde dünya insanıyız.Engeli ağır olan kardeşlerimize Allah c.c. şifa versin, gercekten işleri zor.

Peki Bu zorlukların üstesinden nasıl gelinir ? Doğru yol sizce nedir ? Mücadele edenlerin dikkat etmesi hususlar nelerdir ?

:) buradaki başlığın amacı milleti toparlamak aslında ancak görüyorum ki genel olarak hala sadece şikayetlenip duruyoruz böyle devam edin arkadaşlar :D daha çok maaşınızda kesilir, atamalarda adaletsizlikde sürer, yollar binalarda daha uygun hale gelmez Hak ediyoruz diye düşünmeye başladım...

bio ;
dostum siyasi düşüncelerimden uzak engelliler konusunda hep bir olmaya çalıştım zamanında ama olmamıştı ..bakıyorumda hala aynı..ama gene de belli olmaz..belki birileri (engelliler) bi yerlerde çabalıyordur..biz göremesekte..

Bir cacık olmaz tabiri caizse :D boş ...

Çok dile getirdik ama bişi olmadı, insanda usanıyor zamanla, fikriyattan faaliyete geçmeli engelliler sesleri duyulmuyorsa ama nerde herkes bananeci.

3 aralık günü işe gitmesek mesela engellilere tatil olsa nasıl olur bunu hep beraber fatma şahine iletsek varmıdır bi yolu?özel sektördeyim ve tatil olmasını istiyorum aynı şekildeki kamudaki arkadaşlarada tatil olsun yasada varmı buna dair bi bilgi paylaşırmısınız?

evet salı günü 3 aralık işe gitmelimi gitmemelimi varmı yasada yeri merak ettim doğrusu

hizmetli kadrosunda çalışan engellilerin genel idare himzetler kadrosuna geçirlmesi

Bizler için su hastanedeki duvarda aslı olan yaslı ve engellıye öncelık hakkının gerçekten saglanabılmesı mesela, gercı dıger meselelerın yanında ufak bır sorun , bu arada 3 aralıkda devlet buyuklerı çıkar efendım ıste engellilere sunu yapıyoruz bunu yapıyoruz ekranda da ıkı kışı gosterırler konu kapanır gıderr her zaman olduğu gıbı

omssden atanıp devlet tarafından verılen maas kartına her ayın 15inden para yatırılsın yanı hiç işe gıtmeden para alsın ha 3ayda bır de ıkramıyede olsun, yılbaşı +yarım maaş, yemek ,yol ,emeklılık calışma suresıde enfazla 5yıl olsun fazla olmasın, iillada gıtmek ısterse evden alınsın işte yorulmasın dıye oda verılsın orda kestırsın , araç alımında otv+kdv+benzın-motorınde otvsız olsun tokıden bedava ev verılsın verggı de 0 olsun dogal gaz, elektrık ,su ,telefon, ınternet ,bedava olsun, falanca bılmemne hastalıgına hemen % 80rapor verılsın psıkoljıkse % 100 olsunkı evde bakımda alınsın kredı kartı borcu varsa hemen sılınsın 0 faızle para verılsın kı patlayana kadar yesın, evlenmesıne yardımcı olunsun 1.cocuga % 10
2.ye% 25
3,ye% 50
4ustune % 100
oranında maas artışı saglansın bunların hepsını gercekten bekleyen adamlar var:cool:

Devletimiz Çalışma Gücü Olan Tüm Engelli Bireylerimizi Özel sektörden kurtarıp devlet kadrosuna , hiç çalışmayanlarıda devlet kadrosuna yerleştirsin.

Rieara; demek ki başarı sağlanamamış, seninde dediğin gibi bananeci, bu yüzden daha sıkı birlik olunmalı.
Şizofren70 ; arkadaşım 3 aralık zaten tatil.
Burak_br ; arkadaşım şuan sınav var yükselme sınavı ancak buna belirli yıl kurumda çalışma şartı olanlar girebiliyor. Yasal düzenleme lazım bu istediğin için...
Bitter-çikolata ;arkadaşım haklısın sadece 3 aralık günü hatırlanır engelliler bir protezli, akülü sandalyedeki kardeşimizin yanında basına foto çekilir atılır gerisi yalan, Diğer hastahane meselesi ise o aslında uygulamada sıkıntı var yasal bir engel yok ama denetim sıfır sözde ...
Musty35: :) haklısın o zihniyette olanda çok maalesef :)
Facia ; Kardeşim hangi birisini alacak :) en güzeli denetimleri artırmak özel sektörde çalışan engellilerin ayda bir şikayetleri alınmalı ona göre bir yol çizerek yakın takibe alıp özel sektöre nefes aldırmamak, Bir çoğu mesala sigortam yatsın diyerek raporunu veriyor ama maaş almıyor, işte böyle sıkıntılara dur diyecek bir çözüm gerek...

T.C.
BAŞBAKANLIK
Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü
Sayı : B.02.0.PPG.0.12-320-20515 3 Aralık 2002
Konu:
GENELGE
2002/58
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, ülkemiz nüfusunun yaklaşık ?si, sayıları 8 milyonu bulan özürlü vatandaşlarımızdan oluşmaktadır. Özürlü vatandaşlarımızın, başkalarının yardımına muhtaç olmadan kendi kendilerine yetebilmelerinin sağlanması, fırsat eşitliğinin gerçekleştirilmesi vetopluma üretici bireyler olarak kazandırılmaları büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla, özürlülerinsosyal, ekonomik ve kültürel sorunlarının çözüme kavuşturulmasına yönelik çeşitli düzenlemeleryapılmış bulunmaktadır.
Ancak, bu düzenlemelerin yaşama geçirilmesi ve özürlü vatandaşlarımızın uygulamadakarşılaştıkları sorunların giderilmesini teminen, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan yöneticive diğer personel, özürlü vatandaşlarımıza gereken kolaylığı gösterecek ve ilgili düzenlemelerinyanı sıra aşağıda belirtilen hususlara titizlikle uyacaklardır.
1) Kamu kurum ve kuruluşları, istihdamı zorunlu özürlü personel kontenjanlarını açık tutmayarak süresi içinde sınav açacak, özürlülerin eğitim gördükleri alanlarda, eğitim düzeylerine, mesleki bilgi ve becerilerine uygun iş ve görevlerde istihdamlarının sağlanması için özen gösterecektir.
Özürlülerin istihdamına yönelik olarak açılacak sınavlarda; ülkemiz koşullarına uygun katılamaşartlarının aranmasına, ilkokul ve ilköğretim mezunu özürlülerin de istihdamına olanaksağlanmasına, sınava girebilme yaşının en üst sınırda tutulmasına ve sınav soruları ile sınavlarda görevli refakatçilerin seçiminde özürlülerin ve özür gruplarının özel durumlarının göz önünde bulundurulmasına önem verilecektir. İşyerlerinde özürlülerin çalışmalarını kolaylaştıracak ve işverimini arttıracak araç-gerecin temin edilmesi, mekan ve çalışama koşullarına ilişkin uygundüzenlemelerin yapılması, özürlü çalıştırma zorunluluğuna uymayan işveren veya vekilinceödenmesi gereken para cezalarının tahsili ve tahsil edilen para cezalarının Maliye Bakanlığı ile eşgüdüm sağlanarak, nemalandırılması hususlarında azami titizlik gösterilecektir.
2) Yerel yönetimler ve diğer kamu kurum kuruluşları fiziksel çevrenin özürlüler için ulaşılabilir veyaşanabilir kılınması için cadde, sokak, meydan, yeşil alanlar, çocuk bahçeleri,müzeler, sergialanları parklar, piknik ve eğlence alanları, spor ve oyun alanları, otoparklar gibi kentsel, sosyal, teknik alt yapı alanlarının, turizm, eğitim, sağlık ve kültür tesis ve yapıları ile binaların özürlülerin fiziki çevreye ulaşılabilirliliğini sağlamak amacıyla TSE Standartları ve imar mevzuatında 2 Eylül1999 tarih ve 23 804 sayılı Resmi Gazete?de yayımlanarak yürürlüğe giren; ?3030 sayılı Kanun Kapsamı Dışında Kalan Belediyeler Tip İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına DairYönetmelik?, ?Belediye ve Mücavir Alan Sınırları İçinde ve Dışında Planı Bulunmayan AlanlardaUygulanacak İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik?, ?İmar Planı Yapılması ve Değişikliklerine Ait Esaslara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılması HakkındaYönetmelik?, ?Gecekondu Kanunu Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına DairYönetmelik?, ?Otopark Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik? ve 13 Temmuz 2000 tarih ve 24108 sayılı Resmi Gazetelerde yayımlanarak yürürlüğe giren ?3030 sayılı Kanun Kapsamı Dışında Kalan Belediyeler Tip İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına DairYönetmelik?te öngörülen düzenlemelere uygun olmasını sağlayacaklardır.
Kentlerimizde yaya trafiğine ayrılmış bulunan kaldırımların ve yaya geçitlerinin özürlü vatandaşlarımız tarafından güvenli bir şekilde kullanılmalarını sağlamak üzere, buralara trafikkurallarına aykırı şekilde motorlu araçların park etmesi ve diğer engellerin konulması önlenecektir.
Öncelikle özürlülerin ağırlıklı olarak ilişkide bulunduğu Valilik, Kaymakamlık, Belediye, Özürlüler İdaresi Başkanlığı, SHÇEK hizmet birimleri, eğitim kurumları, Sosyal Yardımlaşmayı ve Dayanışmayı teşvik Fonu olmak üzere, tüm kamum kurum ve kuruluşları, hizmet binalarının giriş-çıkışları ile fiziksel çevreyi özürlülerin ilgili birimlere rahatlıkla ulaşabilmelerini sağlayacak şekildeimar mevzuatı ve TSE standartlarına uygun olarak düzenleyeceklerdir.
Bunların yanı sıra; hastane, otogar, gar, havalimanı, tren istasyonu, liman gibi insan hareketlerininyoğun olduğu yerlerde, hizmetlerden yararlanmak isteyen özürlüler için fiziksel engelleri aşma ve ulaşılabilirliği sağlamada ilgili kurum ve kuruluş görevlilerince yardımcı olunacak, konuyla ilgilipersonelin bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi kurumlar tarafından sağlanacaktır.
3- Ulusal düzeyde kabul edilen 10-16 Mayıs sakatlar haftasının ilk günü ile 3 Aralık DünyaÖzürlüler Gününde, özürlülere yönelik faaliyet gösteren konfederasyon, bağlı federasyon ve derneklerin kamu görevlisi olan yönetim kurulu üyeleri ile kamuda görev yapan tüm özürlüler idari izinli sayılacaklardır.
4- özürlülere yönelik faaliyet gösteren tüm resmi ve özel eğitim kurumları ile rehabilitasyonmerkezlerinin özürlü çocukların eğitimleri için gerekli özel araç-gereç ile materyaller bakımındantam donanımlı olmaları ve eğitim sürecinin sosyal kültürel faaliyetler ve kaynaştırma programıyladesteklenmesi sağlanacaktır.
Ayrıca kurum ve merkezler dışında kalan özürlülerimizin eğitimleri ve ihtiyaçları için gereken tedbirler alınacak, eğitimleri için gereken araç-gereçler ile ortez, protezi tekerlekli sandalye, koltukdeğneği, baston, işitme cihazı gibi ihtiyaçlarının kurumlarca karşılanmayan tamamı veya kısımlarının, il ve ilçelerde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu kaynaklarından 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve ilgili yönetmelik hükümleri doğrultusunda, geciktirilmede karşılanması için gerekli tedbirler alınacaktır.
5- Özürlüler İdaresi Başkanlığının vermiş olduğu Özürlü Kimlik Kartı özürlülere tanınan hak vehizmetlerden yararlanılması için yeterli ve geçerli bir belgedir. Özellikle belediyeler TCDD, THY,Devlet tiyatroları olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları özürlülere yönelik hizmetlerdeÖzürlü Kimlik Kartını esas alacaklardır.
6-Özürlü kişilere yönelik sağlık ve tıbbi rehabilitasyon hizmetlerine gereken önem verilecek ağır özürlülere öncelikle hizmet verilecek sosyal güvencesi olmayan özürlü yurttaşlarımızın sağlıksorunlarının çözümlenmesine ve tedavilerine gayret gösterilecektir. Herhangi bir sosyal güvencesiolamayan özürlü vatandaşlarımızın sağlık kurulu raporlarının düzenlenmesinde bağış, evrak parasıgibi herhangi bir nedenle ücret talep edilmeyecektir.
Avrupa Birliği?ne katılım sürecinde önemi adımlar attığımız bu günlerde, kamu kurum vekuruluşlarınca 2003 Avrupa Özürlüler Yılına yönelik çalışmalar yürütülecek, engellilerin fizikigüçlükleri aşması için gerekli önlemler ivedilikle alınacaktır.
Kamu kurum ve kuruluşları özürlülere yönelik tüm etkinlik ve çalışmaların planlama veuygulamasını Türkiye Sakatlar Konfederasyonu başta olmak üzere özürlülere hizmet amaçlıçalışmalarını yürüten sivil toplum örgütleri ile işbirliği içinde yürüteceklerdir.
Bilgilerini ve gereğini önemle rica ederim.
Abdullah GÜL
Başbakan
DAĞITIM :
Gereği :
Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yrd.larına
Devlet Bakanlıklarına
(bağlı ve İlgili kuruluşlara Devlet Bakanlıklarınca)
Bakanlıklara
(Valiliklere ve Belediyelere İç işleri Bakanlığınca )
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına
Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğine
Başbakanlık Bağlı Kuruluşlar
Bağımsız Kurum ve Kurul Başkanlıklarına
Başbakanlık Merkez Teşkilatına
Bilgi :
Cumhur Başkanlığı Gn.Skr.ne
T.B.M.M Genel Sekreterliğine

Düşenyaprak; uygulama ve denetleme konusu sıfır bunların varoldunuğunu biliyoruz....

Yıl 2013 ;
yaşim 29 engellenmiş bir bırey olarak bundan 19 yıl önce dişarı çıktığımda kı manzara ıle suan kı manzara arasında uçurum var diyebılırim.
Bu yılda engelliler adına bır cok yenilik (farkındalık) yapıldı..
Ulaşım, fiziki mimarı, sehırlerde ki cadde ve yollar vs vs..
Artık sokakta daha çok engellenmış bırey görmem bunların etkısının olumlu
yönde olduğunun göstergesi belkıde.
Peki beyınlerde kı engelleri kaldırabıldık mi?
Insan oğlunun bız engellenmiş bıreylere bakış açısı ne kadar revize oldu..
Fızıkı koşullar ne kadar degışırse degışşin kişiler kendılerını yetıştıremedıgı surece degışen fızıkı koşullarında bır anlam ıfade etmedıgı muhakkaktır.
örneğin avrupa normlarına uygun hale getırılmış bır yaya kaldırımının engelli rampasının önüne park edilmiş bır araç, yada kamu ya açık alanlarda engellenmış bıreyler adına yapılan donanımların sağlıklı ınsanlar tarafından gasp edılmesı gunumuz turkıyesının fızıkı koşullarının degışşede kafa yapısının hala çağ dışı bır işleyışte olduğunun bariz en basıt örneklerındendır…
bu konuda hala avrupa standartlarının altında bır tutum olduğu bız engellenmiş bıreyler olarak aşikar ..
Hal böyle iken ;
yıllardan beri savunduğum bır düşüncenin yine arkasındayım..
Bu ülkede 3 aralık engelliler günü kutlanmamalı..
Farkındalık adına oluşturulmuş bu gün biz engellenmiş bıreylerın bayramı olarak bir karnaval şeklıne getırılmesini ve kutlanmasını esefle kınıyorum..
Bence bu gün hepimizin en büyük yası dır..
çünkü bu toplumda engellisiniz ve hala engelleniyorsunuz.
Bu bızım değil toplumun bizi günah çıkarmak için yılda gün yaptığı ve bizi de buna alet ettıği çirkin bır günah çıkarma ayininden başaka bir sey değildir benim gözümde..
Ben ki ne zaman engelli kelımesı türkçe lugattan ve ınsan oğlunun beynınden çıkar işte o zaman bu günü 3 aralık engellerin tarihe gömüldüğü bir gün olarak seve seve tüm içtenliğimle kutlarım.
Ama gün itibariyle bu günü kendıme yas ilan ediyor ve siz engellenen arkadaslarımı da bu yas a davet ediyorum..
ülkemde ki engeller kalkana kadar her 3 aralık günü yastayım..
Sevgilerimle…

İster yasta ister hasta olun ama kimsenin umrunda olmağımız açık ve net sana şirinlik gösterisi için seçilmiş günlerde bazı söylemler ötesi yok sinerji için yasta değilde mücadele adına bireyselde olsa bişeyler yapmak gerek diye düşünüyorum. Örnek bulunduğumuz siteden vereyim bir Aşk adı altında başlık açalım,birde böyle engelliler ile alakalı sorunları dile getiren bir başlık Aşk 10 binlere varırken engelli sorunu ile alakalı başlık 30 40 geçmez 30 40 yorumuda 3 5 kişi yapmıştır engel kendimizden başlıyor tespiti iyi yapmak gerekir.biz 14 milyon engelli ses dahi duyuramazken atanamayan öğretmenlerin mücadelesine bakarmısınız. 2014 40 bin memur kadrosu 34 binde emekli olacakların yerine atamalar öngörüldü ve bütçe kabul edildi. Artı bir alım olması çok zor ama bu kadroların hepsinin öğretmen ataması olabileceği konuşuluyor neden büyük baskı yapıyorlar seçim öncesi birlik var beraberlik var memurlar netten nasıl mücadele ettiklerini görebilirsiniz. kpssden 4 alım yaparken engellilere yılda ancak bir defa atama yapabiliyoruzu yedirdiler uzun lafın kısası engelli önce kendine engel Canan hanım...

Engelli önce kendıne engel degıl senı engelleyen dıger saglıklı bıreyler..
Eger onlar yolları evlerı vs vs vs her seyı senı duşunerek yapsalardı sen engellenmezdın. Kımseye ihtıyac duymaz ona buna kavuk sallamak her soylenenı yutmaaz onun bunun yanında hayatını daha ıyı ıdame ettırmek ıçın agız eymezdın.. Kısaca senı engelli yapan onlar kendın degılsınn. Yanlış duşunce ..
Durum boyleyken benı yıl da 1 kez hatırlayıpp aaaa engellı bak sana bunları bunları bunları yaptıkk .. Senın elınden aldıgımız yasamın bır kısmını sana herı ıade edıyoruzz aaa bak bununla yetınn bunu bulamayan engelledıgımız dıger ınsanlarda var. Haydıı durma şimdı bunu kutlaa zihnıyetı nee alet olmaa.
Oldurtma..
Sen bana ne yapıon kı ınsan oğlu benden çaldıgın özgurlugu bana mı satıyorsunnn yazıkkkk.
Sızler barı bu çirkın düzenın bır parcası olarak kendınızı kullandırtmayınn..

Yok ben olaya kendimizden başladım. Size göre yanlış olabilir, Engelliler birlik beraberlik içerisinde örgütlü bir şekilde hareket etmez ise derneklerin geneli bugün iktidar siyasi yalakalıkta yarışta, mücadele edenleri ayrı tutuyorum, yazımda neden engelli kendisine engeli yazdım açıkladım, Aslında aynı söylemde ayrı yolları kullanıyoruz gibi geldi sıkıntı yok benden yana :) Bugüne kadar kendi adıma pasif kalmadım, sisteminede alet olarak kendimi kullandırmadım...

;) bu ulkenın hangı kesımı örgutlenebılıyor kı?

Ben atanamayan öğretmenlerin mücadele edişini seviyorum... bu bir örnek...

Bu ülkede bır engellenen vatandas dıger arkadasları için ıster ıster ıster bır kesım bunu görür koşullarını ıyılestırırr ama sadece onun koşulları ıyıleşir engellenen kişi bencıleşir ve susar.. Benım ülkemde bu olay boyle işler. çevremde örnegı o kadar çok ki :)

Evet aynı düşüncelerdeyim bu engelliler içinde geçerli bende kendimizden başladım. Bunu ömss ile atamalarda gördük doğru dürüst atama gerçeklemedi. Atananlar sus pus bananeci oldu .

Yarın 3 Aralık dünya engelliler günü ve başbakan engelliler ile buluşuyor bu buluşmadan tek dileğim yeni bir atamanın olmasıdır.

Reklam dururken ne ataması :D

kurum değiştirmek mesela.. ben trafik kazasında sağ kolumu kaybettim ue tkgmde bilgisayar işletmeniym yani düşünün artık sol elimle tapuda koca defterlerle yaptığım işi iş yoğunluğundan söz bile etmiyorum artık. kurum değiştirirken önümüzü tekrar sınav şartı koyup atama bekleyen engelli arkadaşlarımızında önünü kapatmasınlar

Benim planımda projemde umudumda yok böyle giderse kırılan ümitlerimden vede hayellerimden tren yapmayı düşünüyorum arka arkaya koyunca burdan pekine kadar gider marmaraya rakip kırık hayaller treni

Serdaruz eyvallah kardeşim aynı bakıyoruz ancak umutsuzda yaşanmıyor hayat mücadele için var suskunluktan vazgeçip isyana bağlamadan haklı mücadele için bu sitenin veli nimetinden yararlanmak gerekir aynı düşünenler bir araya gelince umuyorum çok farklı şeylerolacaktır. Denemesi bedava aynı düşünenleri yakala ve bırakma :) bu başlık altında :)

Üst Alt