Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2014 Evde Bakım Aylığı Miktarları ve Kişi Başına Düşen Aylık Gelir Sınırı

evde bakım evrak takibi site var mı?

[FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT][SIZE=3][FONT=Calibri]slm 27 yaşındayım biz 5 kişi bir aileyiz benim % 96 ozürlü raporuh var ama Babamın 2.350.TL geliri var Bakım Aylığı alanabilir mi? . ve ev 2 var ve 1 Araba var Bana cavap verirseniz sevinirim. [/FONT][/SIZE]

[FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]

ev araba önemli değil babanın kira gelir var ise 2350+kira geliri/5 eğer 540 tl nin altında ise ve raporun ağır özürlü ise evde bakım parası alabilirsiniz, yani evde yaşayan herkesin bütün gelirlerini toplayıp beşe bölüyorsun eğer 540 tl nin altında ise alabilirsiniz maaşı yok üstünde ise alamazsınız

Tabi bunlarin yaninda eve gelen heyet hastanin bakima muhtac olarak onay vermesi gerekiyor eve gelen heyet bence bazen art niyetki olabiliyor nedeni ise iki yil once yuzde doksan iki agir engelli babam için bakim maasi aliyorduk gelir kriteri gectigi için maasimizi kestirdim ben simdi anneminde rahatsizliklari bi hayli artti yuzde doksan bes agir engelli rapor verdiler babaminda rahatsizliklari artti onada yeni rapor cikarttik yuzde doksan alti agir engelli ibareli raporu olmasina ragmen eve gelen heyet ikisinede bakima muhtac degildir şeklinde rapor düzenlemiş bende ikinci heyetin gelmesi için itiraz ettim bakalim ne olacak en cok kizdigim konu ikisene once doksan iki raporla maas vermelerinin yabinda doksan alti raporla bakima muhtac degildir demeleri

iyi günler ben devlet memuruyum maaşım 1981 babam akciğer kanseri 4. evre şu an annem babam ben kalıyoruz ama iki kardeşiminde ikametleri bizim evde ama şehir dışında okuyorlar yazın tatillerde geliyorlar.ikamet olarak evde 5 kişi gözüküyoruz babam emekli ama bütün emekli maaşı krediye gidiyor.550 kira veriyoruz. evin bütün masraflarını ben karşılıyorum ama bende nişanlıyım evleneceğim.babam %84 raporu var evde bakım parasına başvuursak bu şartlarda bize verirler mi

adalet42 kardeşim öncelikle çok geçmiş olsun babana allah şifa versin ben bu konularda çok bilgili değilim ama bende bakım parasına başvurduğum için kriterleri az çok biliyorum öncelikle sahip olduğunuz ev arabanın bir önemi yok devlet sadece gelirinize bakıyor evlerden kira gelirse oda gelir hanesine yazılıyor sizin aldığınız maaş ile babanızın emekli maaşının toplamını evinizde yaşayan kişi sayısına böldüğünüzde şuanki kriter 540tl sanırım kişi başına düşen gelir 540tl yi aşmıyorsa evde bakım parası alabilirsiniz kredi borcu kira borcu gibi konulara devlet karışmıyor sadece toplam gelire bakım hane halkı sayısına bölüyor kişi başına düşen gelir asgari ücretin 2/3 olarak hesaplanıyor yıl başında asgari ücret artışı ile bu rakam 560-570tl civarı olabilir burda önemli olan husus eve gelen heyetin olumlu kanaat bildirmesi ve gelir kriterlerinizin uyması

01.01.2015 - 30.06.2015 arasında geçerli olmak üzere evde bakım aylıkları için gelir sınırı 572, 64 Tl olmuştur.

NOT: evde bakım aylığı için memur katsayısının açıklanmasını bekleyeceğiz.

Abla merhaba benim başvuru ocak ayının 20 si gibi sonuçlanacakmış evde bakım aylığı ayın 20si gibi belli olur dendi bu konuda bir soru sormak istiyorum yaklaşık 15 gün önce abim işe girdi bunu aile ve sosyal politikalara bildirmem gerekiyormu yoksa aylık neticesi belli olunca mı bildirmem gerekiyor yoksa şimdi de bildirmem gerekirmi

miyokard, bildirmen gerekiyor ablası. en kısa sürede abinin işe girdiğini il müdürlüğüne bildir.
..
arakadaşlar,
2015 yılı ilk altı ayı için evde bakım aylık miktarı 790, 95 TL oldu. başka bir düzenleme olmazsa alacagınız evde bakım aylığı miktarı bu kadar.
yeni düzenleme olursa buna göre hesap yapar buradan duyururum. fakat bu miktarın çok fazla değişeceğini sanmıyorum. en fazla 1-2 lira artar.

hanede 3 kişi olup evde bakım aylığı alanlar eger 2022 aylığı alıyorsa ve evde bakım aylıgından başka geliri yoksa 2022 aylıgı kesilmeyecek bu şartlarda. çunku evde bakım aylığını 3 kişiye böldüğümüzde muhtaçlık sınırını geçmiyor.

melek ablacım . biz üç kişiyiz eşim kızım ben eşim ve ben 2222 aylığı alıyoruz . ve ben eşim adına bakım aylığıda alıyorum bizim 2222 aylıklarımız kesilmeyecekmi . bunu daha öcede sormuşmuştum başka bir konuda. buna kesin cvp vermemiz için 01.01.2015 i bekleyin demiştiniz . şimdi tam anlamak için soruyorum bizim maaşlarımız kesilecekmi . başka hiçbir gelirimiz yok tüm gelirimiz bakım aylığı ve 2222 maaşları . kiradayız mal mülk yok hiç bişe yok .

Ali Şahin,
kesilmeyecek ablam rahat ol:)
çünkü evde bakım aylıgını 3 kişiye böldüğümüzde 2022 aylığı için muhtaçlık sınırını geçmiyor.

evde bakım+2022dahıl edılecektı ıptalmı oldu yanı dırek 793/3:264.

İyi akşamlar arkadaşlar. Babannemin yaşlılık maaşı kesildi. Şu an evde babam, annem ve babaannem ikamet ediyorlar. Babannemin %90 engelli raporu var. Babam çiftçi bağkurundan emekli 800 tl alıyor, annem ise babannem için 770 tl bakım parası alıyor. Babannemin yaşlılık maaşının kesilmesi kişi başına düşen gelir miktarından mıdır. Kişi başına düşen gelir miktarı ne kadar olursa yaşlılık maaşı kesilir. Vereceğiniz cevaplara göre hareket edeceğim. Ailemin bundan başka hiçbir geliri (kira vb.) yoktur.

Musty, evde bakım aylıkları 2022 aylığına dahildir. Bu gün itibariyle yapılacak sosyal incelemelerde 2022 aylığı alan herkesin evde bakım aylıgı da gelire dahil edilecektir. yukarıdaki arkadaş hanede 3 kişi kalıyor ve tek gelirleri evde bakım aylığıymış. kişi başına düşen aylık gelir 2022 aylıgı için muhtaçlık sınırını geçmediğinden yukarıdaki Ali Şahin arkadaşımızın 2022 aylığı kesilmeyecek. Burada belirleyici olan kişi başına düşen aylık miktarın muhtaçlık sınırı olan 286,32 TL'yi geçmemesi. Eger hanede kişi başına düşen aylık miktar 286,32 TL'yi geçerse bu şartlardaki engellilerin 2022 aylığı kesilecektir.
.................
ilteber,
babaanneniz 65 yaş üstü yaşlılara baglanan ve 3 ayda birödenen 2022 yaşlılık aylığı alıyormuş. Eşi bagkurdan emekli ve aynı zamanda da evde bakım aylıgı alıyormuş. hanede 3 kişi kalıyorlarmış. Bu durumda hanede kişi başına düşen aylık gelir muhtaçlık sınırını geçtiğinden yaşlılık aylığı kesilmiştir ve bu işlem yasaldır.
NOT: 2022 aylıklarında 2015 yılının ilk altı ayı için muhtaçlık sınırı 286,32 TL'dir.
2014 yılı için de zaten muhtaçlık sınırını geçiyorlarmış.

bı karışıklık var ama; yanı oncelık gelır testınde evde bakımmı -2022mı .?

ılk sıraya 2022 koyarsak (2 engellıyıde 40-69 varsaydım)291+291+793/3:458 evdebakım(-572) aşagısında kalırken
2022 krıtelerıne gore 286'yı gecıyo.yanı ıkı 2022de gıdıyo budurumda.

ılk sıraya evde bakım koyarsak 793/3:264 2022 koymuyoruz budurumda ama dahıl edılecek dıyor yonetmeılk.
sız daha ıyı bıllırsınız tabıde kafam karıştı.

tavukmu yumurtadan yumurtamı tavuktan olmuş gıbısankı.

musty kafa karışıklına gerek yok:)

2022 aylığı sosyal incemeleri vakıflar tarafından yapılacak. eger yapılacak sosyal inceleme ve merkesi sistem üzerinden yapılacak inceleme sonuçlarında 2022 aylığı alan kişinin hanesinde kişi başına düşen aylık gelir, muhtaçlık sınırını geçerse vakıf mütevelli heyeti kararıyla 2022 aylığı kesilecektir. aksi durumda devam eder tabi.

evde bakım aylıgına gelince... evde bakım aylığına il müdürlükleri bakıyor. ve denetimini de bakım hizmetleri değerlendirme heyeti yapıyor. bu denetimin 2022 aylıgındaki sosyal incelemelerle alakası bile yoktur.
Bakım hizmetleri değerlendirme heyeti denetim kararı aldıklarında denetime giderler ve sonuçlarına göre kanaat belirtirler. eger evde bakım aylıgının kesilmesini sağlayacak şartlar oluşmuşsa evde bakım aylıgı kesilir.
2022 aylıkları için bu aydan itibaren sosyal incelemeler yapılacak diye geçip de hurra butun evde bakım aylıgı alanların da denetimi yapılacak diye bir sonuç çıkarmayın yani.

2022 aylıklarının mevzuatıyla evde bakım aylıklarının mevzuatı ayrıdır. 2022 aylıklarıyla ilgili sosyal inceleme yapılması evde bakım aylıklarını ilgilendirmez:)
NOT: evde bakım aylıklarında 2022 aylıkları gelir hesabına dahil edilir. 2022 aylıklarında da evde bakım aylıkları gelir hesabına dahil edilir.

Üst Alt