Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2014 Evde Bakım Aylığı Miktarları ve Kişi Başına Düşen Aylık Gelir Sınırı

Arkadaşlar ben evde bakım aylıklarını ilk sayfada asgari ücrete göre hesaplamıştım. Fakat o sırada torba tasarı meclis gündemine gelmişti. tasarıya göre evde bakım aylıkları da memur katsayısı ve gösterge sayısına göre hesaplanacaktı. o zaman hesap yapmışım ama hesabı kaydetmemişim. hangi gösterge sayısına göre yaptım bilmiorum:http://www.engelliler.biz/forum/evd...klarinda-neleri-degistirecek.html#post1382898
burada o hesaba yuzde beş ek ödeme de ekleyip 769 lirayı bulmuşum.
neye göre hesap yaptığımı bulmam niye önemli? çünkü o torba tasarı sanırım Şubatta kanunlaştı. ve şimdi yürürlükte. kanun ek 7. maddesine baktım. memur katsayısı ve gösterge sayısına göre hesap yaptım sonuç şu çıktı: 769,98 lira.

bu şu anlama geliyor: 31 aralık tarihine kadar bu miktarda alacaksınız evde bakım aylıklarını.

fakat o ocakta yaptıgım hesapla bu hesap farklı. buna ek ödeme katmadan 769,98 lira çıkıyor. acaba tasarı halindeyken gösterge sayısı mı farklıydı diye tasarı metnini bulmam lazım.

ÖNEMLİ: evde bakım aylıklarında zam yok. ilk altı ayda nasıl ödendiyse o kadar alacaksınız arkadaşlar:(

769,98 lira yani...

kalem hanım sızden rıca edıyorum ya lutfen dıyorum ıstıhdam ıcın rapor aldım işe gırmeden 2022 maası kesılırmı ıstıhdam ıcın rapor alınması maasın kesılmesını engellermı lutfennnnnnnnnnnnnn

İlk sayfada daha kanun değişikliği olmadığı için asgari ücrete göre hesap yapmıştım. fakat o sırada torba tasarı da meclis gündemindeydi. yasalaşırsa diye nolur nolmaz memur katsayısına göre de hesap yapmıştım. yüzde beş ek ödeme ekleyerek tabi. ama her iki hesap da tutmuştu. daha sonra tasarı metnindeki gösterge sayısı değiştirilmiş ve 10.000 olarak yasalaşmış.
yani yürüürlükte olan 2828 sayılı kanun ek 7. maddeye göre artık gösterge rakamı 10. 000

ben de hesabı kanun yasalaşınca yenilemeyi unutmuşum:( aylık miktarında değişiklik yok aslında. ama zam olacak diye beklentiye sebep oldum. özür dilerim:( asgari ücrete göre belirlediğim hesapları silmeliydim yani...

durumu fark edince tekrar hesap yaptım. gösterge sayısıyla çarpınca memur katsayısını 769,98 lira çıkıyor. bu şu anlama geliyor: 2014 ikinci altı ay için de bu miktarda alacaksınız evde bakım aylıklarını. zam yok.

ilk sayfadaki ikinci altı ay kısmı silinsin lütfen. yöneticiler orayı yeniden düzenlerse memnun olurum...

Şu şekilde düzenlensin:

Evde bakım aylıkları;

2014 yılı 1 Ocak- 31 Aralık itibariyle evde bakım aylıkları: 769, 98 TL

akinaton, istihdam için rapor almanız 2022 aylığına engel değildir. Ancak:

1. rapor oranınız % 40 altına düşmüşse maaşınız kesilir.

2. ya da rapor oranınız % 70 üstü iken şimdiki aldığınız oran % 40 - % 69 ise bu durumda 2022 aylığı miktarınız düşer.

rapor oranınızda bir değişme varsa yazın. yoksa sorun yok. işte çalışmadığınız sürece ve yukarıda saydığım değişiklikler olmadığı sürece istihdam için aldığınız rapordan dolayı maaşınız kesilmez.

oh be tesekkurler işe gırmedım maasım 850 ıdı suankı raporum 45

arkadaslar engellı maası aylık olcakmı boyle bır soyletı duydum acaba dogrumu

kalem apla evde bakım aylıklarına senede birmi zam gelecek bilgi verirmisiniz

ablam bu memur katsayısının ne kadar sürelik belirlenmesine baglı. daha önce memur katsayıları 6 aylık düzenleniyordu bu da altı ayda bir maaşların yükselmesine yol açıyordu (evde bakım aylıklarının memur katsayısına göre düzenlenemsi şubatta çıkan yasa değişikliğiyle oldu. daha önce asgari ücrete göre belirleniyordu. asgari ücret de altı ayda bir değişiyor biliyorsun).
ama bu sene sendikalar tam unuttum hangi sendikaysa memur katsayısının bir senelik belirlenmesine yol açtı. baştan alınacak 175 lira mı ne o kadarcık miktar için yaptılardı bunu da.
gösterge sayısı da bu sene için geçerli. böyle olunca maaşlarınız 1 sene aynı olacak maalesef.
gösterge sayısını da hemen her sene değiştirmiyolar hemen. Bütçe kanununda görüşülür ve ne zaman değişir ona baglı bu da. 2022 aylıkları için gösterge sayısı 3 sene aynı olabilior mesela.
Özetle, 1 Ocak 2015'e kadar evde bakım aylıklarını aynı alacaksınız. 1 Ocak 2015 itibariyle miktar değişecek.
2015 evde bakım aylıkları için 2014 aralık sonu ve 2015 ocak ayında bunları yeniden değerlendirriz. belirlenecek olan memur katsayısına göre hesaplarız yeniden.

İyi geceler kalem hanım.Annem şu anda 65 yaşında 3 yıldır alzaymır hastası. Raporda % 90 ve ağır engelli.2013 Aralık ayı sonu gibi bakım ücreti için başvurumuzu yaptık.Bakım parasını alacak olan babam memur emeklisi( maaşı 1600 küsür).bir şu anda kendi oturdukları ev var,birde abimlerin oturduğu ev var noterden kira almadığına dair belgemizde var.Sosyal hizmetlerden gelen kişiler evde anneme bakmayada geldiler.Evde şu anda annem ,babam ve 41 yaşında bekar erkek kardeşim yaşıyor.1 ay kadar önce sosyal hizmetlerden "ekonomik durum iyi olduğu için alamayacaklarını " belirten kağıt geldi.Kalem hanım size sorularım şunlar : 1-Babamın maaşından dolayımı alamadılar bakım parasını
2- Kardeşim başvuru işlemleri yapıldığında işsizdi şuanda 1 aydır çalışıyor sigortası var (maaşı 750 lira) kardeşime bakım alabilirmiyiz
3- soyadı aynı olan fakat ayrı evde yaşayan gelinimiz bakım parası alabilir mi?
4- gelin ve 14 yaşındaki kızını babamlara ikametkahta kaydettirip aynı evde yaşıyor gösterebilirmiyiz?
Gerçekten bu soruların cevapları benim için çok önemli çok teşekkürler.

İyi geceler:)
1. hayır. kişi başına düşen aylık gelir yüksek çıktığı için bakım aylığı baglanmadı.
2.kardeşinizin aylığının düşük olması bakıcı olmasına etki etmez. bakım aylığının baglanması için hanede kişi başına düşen aylık gelirin 540,47 lirayı geçmemesi gerekir. hanede 3 kişiler ve bu duurmda kişi başına düşen aylık gelir sınırı geçiyor. o yüzden evde bakım aylığı baglanmaz dolayısıyla kardeşinizin bakıcı olması bir şey ifade etmez.
3. gelin abinizin eşi ise ve resmi olarak boşanmamışlarsa tabi ki bakıcı olabilir. ama sorun bakıcıda değil gelirde.
4. gelin ve kızı ikametini aldırır ve o hanede yaşarlarsa babanızla, evet, gelir hesabına dahil edilir. ve bu durumda geliriniz de uygun çıkar sınırın altında kalır. bu hesabı yaparken babanızın emekli maaşını ve kardeşinizin maaşını da hesapladım ve beş kişiye böldüm. kişi başına düşen aylık gelir 540,47 lirayı aşmadığından geliriniz uygun görünüyor. tekrardan aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne başvurun. tabi gelin ve kızını ikametinize aldırdıktan sonra başvurun. ikamet aldırmaları yetmez orada da yaşıyor olmaları gerek.

o zaman tekrar yazmışsın abla gerek yok ilk altı ay diyerek yazmana. hem 1 ocak 31 aralık demişsin amenna ama ilk 6 ay sonraki 6 ay demene gerek kalmadı hatırlatmak istedim...

Kalem hanım; verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Size benimde bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim. Bem % 60 ağır özürlü raporla evde bakım parası alıyorum. Rapor sürem (5 yıl ve daha fazla) raporumu güncellemem istendi tekrar heyete girdim raporum % 80 olmasına rağmen Ağır özürlü bölümünede hayır yazıyor. Lütfen cevaplarsanız çok memnun olacağım. Aldığım ücret kesilirmi ? kesilirse nasıl bir yol izlemem gerekli. şimdiden teşekkür ederim

agı özürlü hayır yazıyor ise maaş kesilir il saglık kuruluna dilekce verip itiraz ede bilir siniz

Selam arkadaşlar herkese kafamda bir soru var biliyorsunuzdur işkur kendi işimizi kurmak için 36.000 tl hibe destek vermekte bende dükkan açacak gibiyim girişimcilik belgemi aldıktan
sonra açacağım eğer dükkan açarsam devlet benden bakım maaşımı keser mi bunu öğrenmek istiyorum şimdiden teşekkür ederim herkese cevaplar için

i akşamlarrrrr :) yazılarınızı okudum yardımlarınız için tşk. hakınızı arayın diyorsunuz nasıl ve nereden aricaz yol gösterirmisiniz.... yıllardır ssk lı yapıcaz diyorlar kandırıyorlar bu torbaddanda çıkmadı biz özürlü bakanlar nasıl emeli olabilcez çalışamıyor ve haylı yıpranıyoruz ....tşk

haklısın nazo07 haklısın bunu neden görmezler neden bu konu hakkında kanun çıkartmazlar anlamıyorum haklısın nazo07

yaklaşık 5 yıldır engelli olarak sigortalı çalışmaktaydım 31.05.2014 tarihinde çıkışım verildi 02.10.1980 doğumluyum babam bağkurdan emekli sigortalı çalışma sürem biteli 3 ay oldu sormak istediğim sağlık güvencem konusunda babamdan faydalanabiliyormuyum bunun için belirli yerlere müracat etmem gerekiyormu yoksa yarın hastaneye gittiğimde muayene ve tahlil yaptırdığımda benden ücret talep ediliyormu babamın sağlık güvencesinden otomatik olarak faydalanabiliyormuyum yoksa belirli bir yere müracat ettikten sonramı faydalanabilirim engel oranım %92 ve sürekli yardımcı olursanız sevinirim

sgk'ya müracaat edip yazılı dilekçe ile babanın sağlık güvencesinde faydalanmak için müracaat edeceksin
(sgk'ya giderek veya baban giderek detaylı bilgi alabilirsiniz)

Ramazan kardeş ben alıyordum 2022 maaşı engelli olarak şe başladığımda bildirim yaptım bir yerde işe girdiysen işe başladığını bildirmen gerekiyor 2022 maaşı aldığın yere tesbit edilirse geriye dönük ana para ve faizi ile birlikte tahsil ediliyor

benim babam geçen persembe vefaat etti, ssk emeklisiydi ve bakım maaşım vardı, babamın üstüneydi banka hesabı, ölünce hesabı anneme aktarmak istiyoruz. evde annem ile ben kaldık,annem dul maaşı alıcak.sosyal hiz. dilekçe verdik maaş kesilebilir dendi?

başınız sağ olsun Suan itibariyle evde bakim maas kişi başına gelir kriteri 540 lira civari babanizdan kalan annenize baglanicak olan emekli maaşı 1080 lirayi geçmiyorsa bakim masini ayni sekilde alabilirsiniz

aliozdemir_57;
teşekkürler,sağolasın

Arkadaşlar şu anda kişibaşı düşen gelir sınırı 540 tl 6 ayda bir artıyormuş mesela 2015 ocak ayında kaç tl olur

Yalnız Kurt ayni soruyu bir kac yerde sormussun daha önce hangi basliklarda sorduguna bakarsan cevap veren olup olmadigini görürsün hem bu kadar hazircida olma bence birazda sorularini arastirip kendin bulmaya calis gelelim sorunun cevabina

gelir siniri asgari ucretin 3/2 kadar oluyor 2014 ocakta bu sinir 510 civariydi 2014 temmuz itibariyle asgari ücrete yapılan zamla birlikte 540 liraya yükseldi 2015 ocak ayinda asgari ücrete nekadar zam olacagi bilinmediginden tam olarak sukadar olur diye kimse birsey diyemez benim sahsi fikrim 30 lira artisla 570 az olmaz diye tahmin ediyorum

Üst Alt