Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Youtube'ta takip edilmesi gereken kanallar

Herkes Katarlı aşağı QATAR yukarı diye eleştiriyor . Bu Katarlıları yakından tanımak isteyenler için kısa video paylaşacağım .

Dışarıdan bakınca TÜRKİYE için nasıl yorumlar yapılıyor :)

Herkes Katarlı aşağı QATAR yukarı diye eleştiriyor . Bu Katarlıları yakından tanımak isteyenler için kısa video paylaşacağım .
Paylaşmadan önce, veya şimdi. kendi fikirlerini atsana ortaya. !!!

Katarlılara, bizim geri zekalıların dışında

bütün dünya önünde eğiliyor.
Adamlar da para var.

Avrupada hangi sektöre girmemişler. ?
İngiltere devleti futbol kulubunü satmış.

Finansı olan bir ülkenin şu veya bu şekilde yatırım yapması sadece batılı ülkelere mahsus değil ki.
Derdimiz ne bizim ???

Qatar dediğimiz yerin nüfusu, yaşadığım kasabamın yarısı kadar.

Derdimiz ne bizim ?

Katarlılara, bizim geri zekalıların dışında

bütün dünya önünde eğiliyor.

Derdimiz ne bizim ?

Dur hele yahu sen dizileri seyretmiyorsun galiba:)

Diriliş, miriliş, ayrıca feslilerimiz filan.. ver gazı..

Neden boyun eğecekmişiz, "itibarımız" var bizim.

hem tasarruf bile yapmıyoruz itibarımızdan:), Katar bize ne katar..

yelpaze fikirlerimi söylersem çarşı karışır :)

300 bin nüfuslu ülkecik sanayiilere ,fabrikalara , üretimhanelere ortak olurken biz çatır çatır hazır kurulu işletmeleri sattık :)

1915 - 1920 yıllarında Osmanlıda günlük hayat görüntüleri .

linkini verdiğim videoyu izlersen sevinirim .

Çoğu bildiğim şeyler ama güzel bir derleme...

Ancak İsrail nüfusunun neredeyse tamamı yobaz gibi bir izlenim veriyor ki bu pek doğru değil. Bizdeki gibi onların da yobazları, cemaatleri vs var, normal yaşayan insanları da var.

Tabi video da en dikkat çekici olan müslümanlıkla, museviliğin ne kadar çok benzer ritüel barındırdığı... :) Bunun nedenlerini burada tartışmak pek doğru olmaz. :)

Bir de bilinen ilk tek tanrılı din musevilik değil. Tarihte daha eski örnekleri de var. Yaşayan ilk tek tanrılı din demek daha doğru. :)

@MeTePe benim de şaşırdığım bir kaç uygulamalar var . Mesela namaz kılar gibi ibadeti ve yüksek yerden ibadet için çağrı yapılması , ibadette el ve ayak bileklerine kadar örtülü giyinmek .

En çok şaşırdığım nokta ise , 2 tür varlık olduğu , 1. yahudiler 2. hayvanlar yani yahudi olmayanlar ( sığırlar ) denilmesi .

İncil de havarinin babası ölmesi sebebiyle toplantıya gelmeyen kişiye İsa nın BIRAKIN ÖLÜLER ÖLÜLERİNİ GÖMSÜNLER . Bu söz ile iman edenler ve iman etmeyenleri ayırdığı gibi Yahudi olmayanların hayvan olarak görmeleri birbirine yakın benzerlik göstermiş .

En çok şaşırdığım nokta ise , 2 tür varlık olduğu , 1. yahudiler 2. hayvanlar yani yahudi olmayanlar ( sığırlar ) denilmesi .

Bu benzerlikleri anlamak için Tevrat'ı okuman lazım... :) Ben üniversite yıllarında okumuştum ve epey şaşırmıştım. Hz. Peygamberin gençlik yıllarında pek çok yahudi ile arkadaşlığı olduğu, ticaret seyahatlerinde onlarla birlikte olduğu, evlerinde kaldığı biliniyor. Tevrat'ın içeriğinin de Babil yazmalarıyla çok benzerlik gösterdiği bilinmeyen bir şey değil. Yani olay Sümerlere kadar gidiyor. Muazzez İlmiye Çığ'ın bu konuda bir kitabı bile var.

Yahudiler ve sığırlar meselesine gelince, ne yazık ki tüm semavi dinlerde bu ayrım var. Biz de "gayri müslim" diye kibarca veya gavur diye kabaca ifade ediyoruz. Gavurları lanetliyoruz. Aradaki tek fark islam ve hristiyanlık yayılmacı iken yahudilik kendi toplumu ile sınırlı duruyor.

MeTePe Eski Ahit ve Yeni Ahit i , Mezburlar ve Süleymanın Deyişlerini okudum fakat görsel olarak uygulamalarını görmedim . Yanılgıyı da bahsetmiş Yahudi ve Musevi nin aynı olmadığını , Yahudilerin soyunun Hz Yakup tan geldiğini , onlardan bir bölümünün Hz Musa nın imancısı olarak Musevi olarak adlandırıldıklarını .

Uygulamalar benzerliği ( kurban , sünnet , abdest , işe başlamadan önce veya yemekten önce dua okunması ) için kitaplar birbirini tamamlayıcıdır diye izahatı uygun görmektedirler :)

Yanılgıyı da bahsetmiş Yahudi ve Musevi nin aynı olmadığını , Yahudilerin soyunun Hz Yakup tan geldiğini , onlardan bir bölümünün Hz Musa nın imancısı olarak Musevi olarak adlandırıldıklarını .
yeni gelişmeleri bilemem ama, eski bilgilerimde Yahudilerin temel taşı olduğu izlenimi var.
Yahudilikte kimse sonradan yahudi olamaz.
Soy anneden geçer.

Musevilik. sonradan, yani yahudi anneden doğmayan kişileri kapsar.
zenci de olabilirsin, kızılderili de.

Uygulamalar benzerliği ( kurban , sünnet , abdest , işe başlamadan önce veya yemekten önce dua okunması ) için kitaplar birbirini tamamlayıcıdır diye izahatı uygun görmektedirler :)

Valla ben bunlara tamamlama değil de intihal derim ama böyle bir tartışmaya girmek de istemem. :)

Dinlerin kökenini anlamak için Vedacılık a kadar gitmek gerekir. Mesela şeytan kavramı nereden gelir? :)

Yahudilikte kimse sonradan yahudi olamaz.
Soy anneden geçer.

Musevilik. sonradan, yani yahudi anneden doğmayan kişileri kapsar.

Yahudi milletin, yani soyun adı. Musevilik dinin adı. Ortodoks yahudiliğe göre başka soydan olan kişiler musevi olamaz. O yüzden musevilik ve yahudilik neredeyse eşdeğerdir. Zaten yabancılar böyle bir ayrım da yapmıyor. Onlar hepsine "Jew" yani yahudi der. Sadece modernistler başka soydan olanları dinlerine kabul ediyor. Yani söylediğin şey son derece nadirdir.

@MeTePe üstte yazdıklarında bizde de benzerlik var ve o paslara ben de girmek istemiyorum :cool:

George ORWELL in yazdığı 1984 Felsefesi - Cahillik güçtür kitabının özeti anlatılmış . Ayrıca okumakta zorlanan kişiler içinde 1984 kitabı Türkçe olarak seslendirilmiş . Fragman niteliğinde ki videoyu izlerseniz kitabın temasını özetliyor .

Özgürlük köleliktir - Savaş barıştır - Cahillik güçtür .

George ORWELL in yazdığı 1984 Felsefesi - Cahillik güçtür kitabının özeti anlatılmış . Ayrıca okumakta zorlanan kişiler içinde 1984 kitabı Türkçe olarak seslendirilmiş .

Yahu özet mözet olur mu? O kitabı okuyup yaşamak lazım.

Hadi okuyamadın, filmi var. :)

MeTePe özeti seyredince yaşamış gibi oldum ki para verip kitap almayayım . Filmini şey ederim tabii ki :cool: sakin kafa ile seyrederken vayy sayın seyirciler neler oluyormuş derim :)

MeTePe nasip kısmet ise şimdi filmi seyretmeye başlayacağım lakin bu filmi seyrettikçe deja vu olayını epey yaşarım galiba :)

İzlemeyenler için büyük kayıp derim . 1956 yılında siyah beyaz olarak çekilmiş .

Bilim kurgu filmlerinin atası niteliğinde ve yorucu bir film olmamış . Biraz sosyalist ve kapatilist düzenlerine atıfta bulunulmuş . Bizim gibi düşünmeyen bizden değildir , zoraki de olsa bizden yaparız denilmiş .

Biraz sosyalist ve kapatilist düzenlerine atıfta bulunulmuş . Bizim gibi düşünmeyen bizden değildir , zoraki de olsa bizden yaparız denilmiş .

Bizim gibi düşünmeyen neden bizden olsun .

Bir düşünün , kapitalistler biz işçileri düşük ücrete köle gibi çalıştıracak ,emeğimizi sömürüp bizleri sefalet koşullarında yaşatacak , bende

bu kan emici asalakları seveceğim öyle mi ?

Kusura bakmayın , o kadar da saf değilim .

İşte aynı bildiğin @SERAFİM :) Adam boşuna sosyalizm diyip durmuyor. :)

Ya tarafsındır ,ya da yem .

Biraz daha belgesel izlemelisin .

Kurtlar ,aslanlar ,gergedanlar ,zebralar aklına ne gelirse hepsi birlikte hareket eder ,düşmana karşı güçlerini birleştirerek kazanmaya çalışırlar .

Sen ve Dorli , ormanda yolunu kaybetmiş Geyik gibi dolaşıyorsunuz ,bunlara da Liberal deniyor .

Kurdun biri gelip etinizden ,budunuzdan ısırdığı zaman yine Sosyalistlerden medet umacaksınız .

Çünkü bugüne kadar kapitalistlere dersini her zaman için sosyalistler vermiştir .

Bu devirde ılımlılar makbul oluyor ve rağbet görüyor . Efes DARK gibi olursan alıcın az olur , az bundan az şundan derken filtresiz Bomanti gibi olmak elzemdir .

Bknz , ılımlı İslam

Bu arada filmi eleştirmiştik :)

Bizim gibi düşünmeyen neden bizden olsun .

Ülkeye sosyalizm gelse "ben kapitalist kalacağım" diyenin yaşama şansı olacak mı? :)
Sonuçta o da dayatmacı bir rejim. Çin'e komünizm geldiğinde kurulan halk mahkemeleri binlerce kişiyi öldürdü, binlerce okumuş eğitimli insanları sürgün etti, dağlarda bayırlarda işçi olarak çalıştırdı.

Bugün sosyalizmi uygulayıp refah içinde olan tek bir ülke yok. Demek ki her şey kağıt üstünde olduğu gibi değil.

Benim sosyalizmi eleştirmem kapitalizmi sevdiğim anlamına gelmiyor. Her ikisi de insanları sömürüyor. Ancak en azından kapitalist ülkelerde refah topluma daha hızlı nüfuz ediyor. Yoksa ikisi de birbirinden beter.

İslamiyette sosyalizm ilkeleri üzerine kurulu ve buna itiraz etmiyoruz .

Zekat , fitre , kurban eti payı , yardımlaşma , müminlerin eşit olması , komşuluk hakkı , faize ve tefeciliğe karşı çıkması , kölenin azad edilmesi , sıkıntıda olana yardım edilmesi , gereksiz şatafatlar gösterişlerin yasaklanması hepsi sosyalizmin temel ilkesidir lakin uyulması azaldı . Petrolü bulan araplar bile parayı görünce ne yapacaklarını şaşırdılar .

Karşı çıktığımız husus ise , temel ilkelere bağlı kalmayıp kabul için diretilmesi ve insana zulüm edilmesidir .

Bkz , Berlin duvarını aşmak isteyen kişilerin öldürülmesi , K Kore de halka yapılan eziyetler .

İyi örnek olarak sadece KÜBA var elimizde .

Ancak en azından kapitalist ülkelerde refah topluma daha hızlı nüfuz ediyor.
Doğrudur
O refahın bedelini başkaları ödedi.

wPTXUEq.jpg
[/URL][/IMG]
Tarlada yeterli çalışmadığı için El ve ayağı kesilip babasının önüne konulan çocuğun kesik uzuvları ve çaresiz babası.

Doğrudur
O refahın bedelini başkaları ödedi..

İyi de bunun konuyla ne ilgisi var? Bahsettiğin şey sosyalizm veya kapitalizm değil, sömürgecilir. Bütün rejimler özünde sömürgecidir.

SSCB insanları Yakutistan'a, Sibiryaya sürgün edip -50 derecede maden kuyularında çalıştırıp öldürürken farklı bir şey mi yapıyordu? O bedelleri kim niye ödedi? Komünist çin karın tokluğuna insanları çalıştırmıyor mu?

Ben kapitalizmi övmüyorum.. sadece "komşuda pişer, bize de düşer" sözünün geçerli olduğunu söylüyorum. Zengin mahallenin sokak köpeği bile besili olur. Dünyada bir gerçek var. Serbest ekonomiyi uygulayan ülkelerin kişi başı ortalama geliri diğer rejimlerin en az 8-10 katı. Bu bir temenni değil, tespit.

Not olarak... koyduğun fotoğraf iddialara göre 1900 larda belçika KRALLIĞININ Kongo kıyımına ait. Yani konuştuğumuz yönetim şekilleriyle alakası yok.

Üst Alt