Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Trafik kazası mağdurları haklarınızı bilin ve arayın!

Değerli kardeşlerim ,gördüğüm kadarıyla yukarda bir beyefendi veya hanım efendi kimdir bilmiyorum ,akbabalar ifadesini kullanmış,bu kişiyi bu iddasını ve ithamını haklı kılacak ıspata davet ediyorum ,aksi taktirde 5651 Sayılı yasa internet ortamında yapılan yayınlar yoluyla kişilik haklarına saldırı Kanunu gereği kişi hakkında yasal işlem başlatacağım ..

kendisi haricinde herkesi akbaba çakal üç kağıtçı fırsatçı gibi kelimelerle itham eden kişiler ,madem kimseye güven miyorsunuz ,sadece sizler güvenilir sadece sizler emin insanlarsınız ozaman ,kendinizin yaşadığı bir mağduriyetle ilgili ,adli makamlarda kişisel savunma hakkınızı kullanın ve kimseye baş vurmadan,birşeyleri okuyun öğrenin ..

örneğin türk ceza kanunu ,türk medeni kanunu,kara yolları trafik kanunu,gibi kanunlar bir kitapçıktan oluşur ..metindir,bu kurallar sadece hukuk fakültelerinde verilmez ,dağdaki çobanda bu kitapları okuyarak hukuk kurallarına amir ve mudahil ola bilir..bu bağlamda mağdurlara öyle veya böyle yardımcı olan iyi niyet ve durustlük kaidelerinden sapmadan tamamen karşılıklı anlaşarak ,mağduru mağdur etmeden yardımcı olan hukuk fakültesi mezunu avukat kardeşlerime ve hukuk fakultesi mezunu olmayan ama mevzuatlara hakim iyi niyetli duyarlı kişileri yerden yere vuracağınıza güzel olanı taktır etmeyi deneyin ,taktir edinki toplumdaki duyarlı sayısı artsın..

Selam ve saygılarımla

bende trafik kazası sonucu engelliyim tekerlekli sandalye de hayatıma devam ediyorum, aracı ben kullanıyordum ve 8 de 8 kusur bende ehliyetsizdim, bana da çok söylediler tazminat alacağımı ama daha sonra bu ücreti arabanın sigortası benden talep edebiliyormuş, bu konuda bilginiz nedir acaba ?

ehlıyetsız arac kullanmak trafık kanuna gore suctur kazada olum ve yaralanmalar trafık sıgortasından tazmınat alınmaz sızde alamazsınız cıft taraflı bır kaza olmus olsa sende suankı gıbı sakat kalmıs ve karsı trafta olum yada senın gıbı olmus olsaydı senın arbanın sıgortasından tazmınatını alırlar senın aracın sıgortasıda sana rucu ederdı sen suankı durumundan da alamazsın zaten tek traflı kazalarda kusurunda dahı olmasa tazmınat alamazsın alabılmek ıcın gectıgın yolun oldugu yerlerde senın kaza yapmana neden olucak unsurlar olması gerekıyor mesla yol calısması yapıldı uyarı levhası yok sende farketmedın kaza oldu bu durumda o yolun hangı ılın beledıyelerı koy hızmetlerı ılgılenıyorsa o kurumu dava acar hakkınızı ararsınız kaza tespıt tutanagına yazılan cumleler cok onemlı hayatı nlem tasır kusu tespıtınde tek taraflı olumlerde bıle kanun yasalasmıs olmasına ragmen olen kısının yakınlarına destekden yoksun tazmınatı adı altında verılmesı gerekıyor ama sıgorta sırketlerı olumsuz bakıyor ben acıklayıcı yazdım senın gıbı magdurlar da var ogrensıznler

akadaşlar ben %40 raporu vergi idirimi için almıştım mahkeme adli tıp raporu istedi adana balcalı üniversite hastahanesinde heyete girdik bakalım sonucu bekliyorum avukatım en az % 50 gibi gelir raporun diyor sigorta şirketine fark davası açmıştık daha önce verilen %13 rapor için 20000tl ödeme yaptı şirket ama bu parayı alana kadar canım çıktı desem yeridir iki kere rapora itiraz etti sigorta şirketi onun için bundan sonraki fark için dava açtık bakalım bekliyoruz

Meraba arkadaşlar.

20 ocak pazar günü bi kaza geçirdik arabayla. arabada 4 kişiydik ben en yakın arkadasım okanla arkada oturuyordum. 170 hızla refüje çıkıp takla attık ve aydınlatma direğine çarptık direk arabanın arka tarafına yani bnimle arkadaşım okanın olduğu tarafa düştü. Direğin düşmesi sonucu benim belim kırıldı ve 2 tane platin attılar. platin belimin eklem yerinde olduğuiçin belim hiç bükülmüyo. arkadaşım okanda kazada beyin kanaması geçirmesi sonucunda 20 ocak tarihinden bu yana yoğun bakımda bilinçsiz halde yatıyo. Söylemeyi unuttum şöförde alkolde çıktı. şimdi bilen arkadaslara bi kaç sorum olucaktı yardımcı olursanız çok sevinirim. eve sigorta şirketi geldi ama bn onlara vermedim tanıdığım bi avukatta var. şimdi avukata mı versem yoksa sigoeta şirketinemi diye düşünüp duruyorum. kimisi diyor avukat bilmez sigorta şirketi bilir kimisi sigorta şirketleri paranızı yio yüzde 20 sini alıyo kimiside kimseye ihtiyacın yok kendnde halledebilirsin diyor. bu konu hakkında ne yapmam gerektiği konusunda bildiklerinizi benimle paylaşırsanız çok sewinirim. birde belimdeki platinlerden yüzde kaç oranla tahmini özürlü durumum olur. ne kadar tahmini tazminat alırım ve bu tazminati almam ne kadar zaman sürer.

arabayı kullananda alkol çıkıyor, sen tazminat istiyorsun, sigorta şirketi alkollü olunca tazminat ödemeye yanaşmıcak, sen sigorta takipçisine versen ne yapabilecek, sigorta sana ve komada olan arkadaşınıza ödeyeceği tazminatı arabayı kullanan şoförden ve arabanın ruhsat sahine rücu eder, yani onlardan alır tazminatı,
öncelikle kazadan sonra 1 yıl geçtikten sonra maluliyat raporu alacaksınız,
şöfor ve ruhsat sahibi bizim için önemli değil diyorsanız tazminat için başvuracaksınız,ama sizin iş dava yoluyla hallolur, sigorta işin içinde alkol olunca kolay kolay tazminat ödemez.
öncelikle tedavinizi bitirin,hemen tazminatı düşünmeyin, bak kazadan beri komada olan arkadaşınız var siz ne kadar tazminat alırımın peşine düşmüşsünüz.
avukatla hareket edin.
http://www.engelliler.biz/forum/tra...8376-trafik-sigortasindan-tazminat-almak.html

Ben 2008 yıulında trafık kazası gecır dım ehlıyetım yoktu bana kamyon arkadan carptı ve sonuc olarak t6 t7 ıptalı felç
ve 3 sene sonra yanı gecen sene nısan ayında 100 bın tl tazmınat aldım ama 17,50 bın tlsını avukata aldı daha baska bır dava acıp para almam mumkunmu gozumu allah doyursun dıyeceksınız ama ınsanın hayatının degerı bu kadar az olmamalı 100 tl ye bır daıre aldım o dur yanı ben bunu zaten calıssam ve ayakta olsam 5 senede alırdım
bununla özlestırmek ıstemem ama daha fazla hangı davaları acabılrıım bunu ogrenmek ıstıyorum
yanı daha fazla tazmınat ınan hakları mahkemesı yada baska bır yere sıgortaya dava acılab9ılırmı ?

merhabalar,ben bir trafik kazasi yapmistim ve yüzümde kirik olustu daha sonraki ameliyatlarda hersey daha kötüye gitti ve gözümde kalici kas felci olustu.gözümün birini hareket ettiremiyorum.ileriki zamanda bir ameliyatim daha var.ama kazadan sonra 2 yil bitmis durumda zamanasimi söz konusu mudur?kazadan bu yana alinmis bir sakatlik raporu yok.ne yapmam gerekir simdi?saygilar

merhaba;
2009 yılında trafik kazsından dolayı %40 rapor aldım ancak 2010 yılında ki kanun değişikliğinde oran % 50 oldu. şimdi güvence hesabından bu % 10 luk farkı alabilirmiyim?

merhabalar
ben 1 mayıs 2013 de trafik kazası geçirdim
karşıdan karşıya geçerken araba çarptı.Kalça kemiğim kırıldı ,40 gün raporluydum ve çalışamadım.Ben şimdi aracın sigorta şirketinden herhangi bir ödeme alabilirmiyim?

Merhaba arkadaslar Ben Uzun yol tır soforuyum 2011 yılında tek taraflı kaza sonrası %41 rapor aldım akabinde Maliye'ye müracaat etmem sonucunda da %40 oranında vergi indirimine hak kazandım simdi de emeklilik icin ugrasiyorum hepsi sizlerin sayesinde şimdi benim sizlere danışmak istediğim konu su kullandığım araç hem zorunlu sigortalı hemde kaskolu idi ben şimdi bunardan hangisine dava açabilirim acsamda kazanabilirmiyim (isyerimede dava acabilirmiyim)

kusur sendemiydi kazada, muhtemelen sendedir tek taraflı olduğuna göre.araç şirkete aitti herhalde.eğer kaza aracın teknik aksamı yani bakımı tam yapılmadığı için olduysa aracın ruhsat sahibine dava açabilirsin.kullanıcı hatasından dolayı kaza gerçekleşmişse dava açamazsın.çünkü hiç kimse kendi kusurundan faydalanamaz.
araç kaskolu demişsin, kaskodan araştır, hangi durumlara karşı kasko yapılmış, ferdi kaza sigortası varsa faydalanabilirsin, ayrıca tedavi döneminde masraf ettiysen onuda kaskodan isteyebilirsin.onun için kasko poliçesini okuman gerekiyor.
şirkette çalıştığın için seninki iş-trafik kazası olarak kayıtlara geçmesi gerekirdi.iş kazası olarakda kayıtlara geçtiyse sürekli iş göremezlik maaşı içinde başvurabilirsin.

arkadaşlar bu konuda herkese güvenmeyin.bu işi yaptığını söyleyen dolandırıcılar da var.örneğin beni dolandıran özçağdaş sigorta adı altında ali öz kütahya tavşanlı lı ve şu anda bursa da olduğu sanılan kayıp şahıstır.sakın ama sakın bu ve bunun gibi insanlardan uzak durun hatta gördüğünüz veya duyduğunuzda yetkili yerlere bildirin.yönetici arkadaşımdan da rica ediyorum bu yazımı ana konu olarak eklerse sevinirim.saygılar benim numaram:05358144446

Teşekkürler kazazede nickli arkadasım dediğin gibi araç şirkete ait kusur bende direksiyonda uyukalmam sonucu kaza meydana geldi SGK ya bildirimizi is kazası olarak beyan ettik siz sayın forum kulllanicilarindan öğrendiğim bilgilere dayanarak emeklilik için uğraşıyorum yakın zamanda öğrendiğim bilgiye dayanarakta SGK ya işgücü kayıp oranı icinde müracaatımı yapıyorum şimdide ancak bunlardan öte ben araç kaskosu ve zorunlu trafik sigortasından herhangi bir tazminat hakkimın olup olmadıgını ve ayrıca işverenden herhangi bir tazminat alıp alamayacagimi öğrenmek istiyordum bunların akabinde dava acmak istiyorum eğer alabileceğim bir tazminat varsa bunları alma taraftarıyım ve ayrıca ben tır şoförü oldugum için 2000 2600 tl arasında maaş alıyordum ancak isveren SGK ya asgari ücret üzerinden bildirim yaptıgı için SGK dan rapor paralarımıda asgari ücret üzerinden aldım bundan dolayıda suan tabiri caiz ise gırtlağına kadar borç içindeyim is verenim geçtiğimiz sene çıkış verdi hala çalışmıyor ve is arıyorum

trafik sigortasından tazminat hakkın yok ama kasko poliçesini incele hangi durumları kapsadığına bak. işverenden bu kazayla ilgili olarak tazminat talebinde bulunamazsın , ama maaşını gerçek değerden göstermediği için şikayette bulunabilirsin

İsveren araca kaskoyu yapyirirken sakatlık için 5000 tl sigorta yaptırmış %40 engelli raporum olduguna görede yaklaşık sigorta şirketinden alabileceğim maxsimum 2000 tl yi geçemeyecek ancak burada sanırsam yasal bir boşluktan sigorta şirketi ve isveren yararlanmakta ornegin 150000 tl aracı sigortaliyorlar ancak insana verilen deger ömür boyu sakatlandiginda 5000 tl bence olacak is değil

Derneğimiz, sigorta şirketlerinden mağdur olmuş insanlara haklarını nasıl savunabileceklerini, hukuki yollara başvurmak gerektiğinde atılması gereken doğru adımları ücretsizolarak göstermekte ve bu konuda bilgilendirmeler yapmaktadır.
Saygılar..

yüzde 70 karayolunun sucu bulunan tek taraflı kazada herhangi bi ödeme hakkına sahipmiyim

Öncelikle çok geçmiş olsun.
Eğer kaskonuz mevcutsa sigorta şirketi tüm zararınızı ödemekle yükümlüdür. Şayet kaskonuz bulunmuyorsa hasarınızın, Karayolları'na yüklenen kusur oranına isabet eden kısmını (%70) kurumdan dava yolu ile talep hakkınız bulunmaktadır. Dilerseniz ayrıntılı bilgiyi derneğimizden telefon ile alabilirsiniz.
Kazasız günler dileriz.

Si-ma-der

annem trafık kazası gecırdı 7 sene once hamıleydı 8 aylık.davayı bu sene savcıya verdık su an savcı arastırma aypıomus fakat sıgorta parası nasıl alınıyo bılgı verırmısınız.annemı bı avukat aramıs ankarada oldugunu vekaletını kargoyla gondermesını ıstemıs bende sıze soruyorum guvenelımmı

nasıl avukatmış bu hiç bir belgeye bakmadan hemen vekalet istiyo, hemde kargoyla gönderin diyor,ilginç,annenin kazasıyla ilgili biraz detay yazarsan iyi olur,

Sayın Servet24,

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletmek isteriz.

Yaralamalı trafik kazalarında, alabileceğiniz tazminatı hesaplayabilecek kişiler ancak aktüer hesap uzmanlarıdır. Aktüer hesap uzmanı olabilmek için uzun süreli bir eğitim ve sınavların tamamlanması gerekip, Adalet Bakanlığı'na kayıt olmak gereklidir.

Bu tazminat hesabı birçok formüllerle, verilerle ve olayın özelliklerine göre yapılan bir hesaptır. Dolayısıyla, gerek forum sitesinde gerekse etrafta fikir veren, uydurma hesap yapan yapan kişilere ve özellikle hiçbir hukuki donanımı yahut yeterlilik belgesi olmayan hasar takip bürolarına itibar etmemeniz tavsiye olunur. Bu tür uzman olmayan ve gerekli eğitimi almamış kişilerin, kulaktan dolma verdiği bilgiler veya uydurma yolla yaptıkları hesaplar sizi yanıltıcı olacaktır. Bu yanılgılar sonucu da mevcut haklarınıza kavuşma imkanınız ortadan kalkacak, telafisi imkansız hukuki hatalara uğramanız kuvvetle muhtemeldir.

Son yıllarda; sigorta şirketlerinin keyfi uygulamalarından çok, hiçbir hukuk eğitimi bulunmayan, ruhsat-plaka takipçiliğinden çıkıp hasar takip bürosu açan kişilerden veya bu konuda uzman olmayan hukukçulardan kaynaklı mağduriyet yaşanmaktadır. Bu konuda derneğimize de birçok başvuru gelmekte olup, bu tür sigorta aracılık şirketleri, danışmanlık firmaları yahut takip büroları hakkında ülke genelinde yaşanan sıkıntıları anlatan ve Barolar tarafından düzenmiş araştırmaları derneğimizin internet sitesinde inceleyebilirsiniz.

Aktüer hesabın ortalama yapılması mümkün değildir. Tazminat tutarının hesaplanabilmesi için;

- Kaza tarihi (ay-yıl)
- Doğum tarihi (ay-yıl)
- Kaza tarihindeki net gelir
- Kesin sakatlık oranı
- Geçici maluliyet (tedavi) süresi, bilgilerinin net olarak verilmesi gereklidir.

Maddi (daimi ve geçici iş göremezlik zararınız) tazminat haklarınız bakımından; aktüer hesap uzmanları tarafından hesaplanacak maddi zarardır. Aracın trafik sigortacısına, ZMMS limitlerini aşan bir zararınız varsa ve karşı aracın kasko sigortası varsa kasko sigortacısına, araç sahibine, sürücüsüne karşı dava ve talep haklarınız bulunmaktadır.

Maddi zararınızın hesabı için öncelikle geçici maluliyet süreniz ile kalıcı sakatlık oranınızın belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca, tam teşekküllü devlet hastaneleri, araştırma hastaneleri ve üniversite hastanelerinin polikliniklerinden alınan kalıcı sakatlık raporları, itiraz edilebilir raporlardır. Böyle bir itirazla karşılaşma olasılığınız çok yüksek olup, rapora itiraz edilmesi halinde Sağlık Bakanlığı İl Müdürlüğüne müracaatla hakem hastane belirlenmesi gerekir. Bu prosedür oldukça uzun süren, yorucu ve aleyhinize sonuç doğurabilecek bir yoldur. Dolayısıyla, bu olumsuz sürecin uygulanması yerine Adli Tıp Kurumu veya Üniversitelerin Adli Tıp Ana Bilim DalıBaşkanlıklarından rapor alınması daha lehinizedir. Zira; bu kurumların raporlarına itiraz mümkün olmayıp, raporları Mahkemelerce dahi hüküm kurmaya elverişlidir.

Tazminat tutarını belirleyen maluliyet oranı; kazanın büyüklüğüne göre değil, yaralanmanın bıraktığı sakatlığa göre ve sadece bu konuda uzman hekimlerce belirlenebilir.

Maluliyet oranınız belirlendikten sonra, sakatlık tazminatınızın miktarı belirlenebilecektir. Bu tazminatın miktarının, ilgili formüller kullanılmadan hesaplanması veya yaklaşık bir şey söylenmesi imkansızdır. Size bu yönde bilgi veren hasar takipçileri veya aktüer uzman olmayan hukukçular sadece kötüniyetli şekilde kandırma amacı gütmektedirler.

Manevi tazminat haklarınız bakımından ise; karşı aracın kasko sigortası varsa ve poliçede manevi tazminat klozu varsa kasko sigortacısına, sahibine ve sürücüsüne karşı dava ve talep haklarınız bulunmaktadır.

merhabalar bızım elımızde kaza tespıt tutanağı yok o sırada jandarma bakmış olaya ve tespıt tutanağını bulamıyoruz nasıl olacak ama annemın epıkrızı hastanede gordugu tedavıler fılan var dosya halınde

Servet24

Sayın Servet24,

Öncelikle, sizi arayan veya ziyarete gelen hasar takip bürosu çalışanları veya sigorta danışmanlık firması çalışanlarına ve avukatlara itibar etmemeniz tavsiye olunur. İnternette dahi biraz araştırma yaptığınızda bu kişi ve şirketlerin muhtelif yalanlar ile dolandırıcılık maksatlı oldukları bilgisine ulaşabilirsiniz.

Kaza ile ilgili tüm belgelere Savcılık dosyanızdan ulaşmanız mümkündür. Kazanın üzerinden 7 yıl geçmiş olduğu nazara alındığında, Savcılık soruşturmasının çoktan bitmiş ve ceza davasının açılmış olması gerekmektedir. Anneniz kaza sonrasında şikayetçi olmamış ise de; dosya takipsizlik ile kapanmış olmalıdır.

Durumunuzun netleştirilebilmesi için; annenizin, kazanın gerçekleştiği yerin bağlı olduğu adliyeye giderek, Savcılık Sorgulama bölümünden, TC numarası ile sorgu yaptırıp dosya numarasını-savcısını veya dava açılmış ise mahkemesini öğrenip, dosyanın fotokopisini alması tavsiye olunur.

Zira; trafik sigortasına başvuru yapabilmek için, kaza tutanağı-araç belgeleri-kusur raporu vb. belgelerin bulunması gerektiğinden, bu belgeleri ceza dosyasından temin edebilirsiniz.

Diğer yandan; ceza dosyasının fotokopisi ile birlikte, hastane belgelerinin fotokopilerini yollamanız halinde, kalıcı sakatlık gerçekleşip gerçekleşmediği, tazminat hakkı ve uygulamanız gereken prosedür hakkında gönüllü avukatlarımız ve bilirkişilerimiz tarafından ücretsiz olarak bilgi verilebilecektir.

İyi günler

Bana da bi yardimci olabilir misiniz...
Esim motorla giderken sag tarafta park halindeki arac sagina soluna bakmadan kapiyi acti esimin ayagina arabanin kapisi girdi. 4 yerinde kirik var ve ayaginin ust kismi kotu bi durumda ayagindan 2. Parmagi kesilecek 2. Ameliyatini oldu. Son olarak parmak kesme ameliyati olacak ve kaba etinden parca alinip ayaginin ustundeki acikliga yama yapilacak. Sigortali isci. 1200 lira maas aliyor. Ayagi enfeksiyon kapti toplam 45 gun hastahanede yatti. Hastaneden ciktigi gunden itibaren her gun hastaneye gelip pasuman oldu taksiyle gittik geldik o ayakla yuruyemezdi zaten. Bize cok masraf oldu ve ikiz bebeklerimiz var 8 aylik. Suan ihtiyaclarini karsilayamiyoruz. Sigorta da bize isgormezlik raporuna ragmen aylar oldu para yatirmadi. Son 10 gunluk bi isgormezlik raporu daha aldik teslim ettik. Hala bisey yok. Raporun ikisi de aylar once bitti. Olay oyle degisik ki kaza yerine polis gelmedi hasta ede adli vaka olmasina ragmen tutanak tutulmadi. Esim 1. Ameliyatinda 21 gun hastanede yatti ne hastane polisi geldi ne karakol polisi. Carpan kisini adi yok sani yok hicbi seyi yok elini kolunu sallaya sallaya cikti gitti. Esim hastanede kalisinin 17. Gunu iki arkadasini karakola gonderdi sikayet icin. Herhangi bi polis gelmedi buna ragmen. Bize hicbi sekilde bisey yapilmadi yardim edilmedi. Sonunda avukat bulduk herseyimizi anlattik. Suan hala hastanede yatmakta esim. Sizce biz ne kadar tazminat aliriz? Heyete girmedi daha cunku ameliyat daha olucak.

arkadaşlar dikkatli olun.bu konuda dolandırılan o kadar çok arkadaşımız var ki biri de benim.sadece benim öğrendiğim,beni ve 5 kişiyi dolandırıp yüz binlerce tl sini alıp giden ali öz adında bir kan emici var.aman dikkatli olun.bu şahıs ben engellileri çok çarptı.ben mahkemeye verdim kazandım fakat beş kuruş alamadım.bu adam şu anda bursa mudanya taraflarında diye biliyorum.sakat kalan insanların kan paralarını çalan yiyen bunun gibi yaratılara dikkat edin.hiç kimseye vermeyin işinizi kendiniz yapın..

zeynepozturk

Sayın ZEYNEPOZTURK,

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletmek isteriz.

İlk olarak aşmanız gereken sorun, yaralanmanın trafik kazasından kaynaklandığının ispatıdır. Tazminat hakkınız (araç ve sürücünün belirlenememesi halinde Güvence Hesabı'ndan) bulunmakla birlikte, bu hakkınızı ancak kazanın ispatından sonra kullanabilirsiniz.

Yaralamalı trafik kazalarında, alabileceğiniz tazminatı hesaplayabilecek kişiler ancak aktüer hesap uzmanlarıdır. Aktüer hesap uzmanı olabilmek için uzun süreli bir eğitim ve sınavların tamamlanması gerekip, Adalet Bakanlığı'na kayıt olmak gereklidir.

Dolayısıyla, gerek forum sitesinde gerekse etrafta fikir veren, uydurma hesap yapan kişilere ve özellikle hiçbir hukuki donanımı yahut yeterlilik belgesi olmayan hasar takip bürolarına itibar etmemeniz tavsiye olunur. Bu tür uzman olmayan ve gerekli eğitimi almamış kişilerin, kulaktan dolma verdiği bilgiler veya uydurma yolla yaptıkları hesaplar sizi yanıltıcı olacaktır. Bu yanılgılar sonucu da mevcut haklarınıza kavuşma imkanınız ortadan kalkacak, telafisi imkansız hukuki hatalara uğramanız kuvvetle muhtemeldir.

Son yıllarda; sigorta şirketlerinin keyfi uygulamalarından çok, hiçbir hukuk eğitimi bulunmayan, ruhsat-plaka takipçiliğinden çıkıp hasar takip bürosu açan kişilerden veya bu konuda uzman olmayan hukukçulardan kaynaklı mağduriyet yaşanmaktadır. Bu konuda derneğimize de birçok başvuru gelmekte olup, bu tür sigorta aracılık şirketleri, danışmanlık firmaları yahut takip büroları hakkında ülke genelinde yaşanan sıkıntıları anlatan ve Barolar tarafından düzenmiş araştırmaları derneğimizin internet sitesinde inceleyebilirsiniz.

Sigorta poliçesinden doğan tazminat hakları, yasalardan doğan bir haktır. Bu nedenle de, yasal haklara kavuşulabilmesi ancak ve ancak hukuk eğitimi almış ve bu konudaki yeterliliği diploma ve ruhsatname aracılığıyla tescillenen kişiler yani avukatlar tarafından verilecek hukuki yardımla mümkündür.

Avukatlık ünvanı bulunmayan bir kişinin, hak sahiplerini temsili hukuken mümkün olmadığı gibi; aktüer bilirkişi sıfatı olmayan bir kişinin tazminat miktarını hesaplaması da mümkün değildir. Hukuki yeterliliği bulunmayan kişilerin sigorta danışmanı, hasar takipçisi vb. sıfatlarla mağdur kişilere verdikleri bilgiler sadece kulaktan dolma ve eksik bilgilerdir.
Aktüer hesabın ortalama yapılması mümkün değildir. Tazminat tutarının hesaplanabilmesi için;

- Kaza tarihi (ay-yıl)
- Doğum tarihi (ay-yıl)
- Kaza tarihindeki net gelir
- Kesin sakatlık oranı
- Geçici maluliyet (tedavi) süresi, bilgilerinin net olarak verilmesi gereklidir.

Maddi zararınızın hesabı için öncelikle geçici maluliyet süreniz ile kalıcı sakatlık oranınızın belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca, tam teşekküllü devlet hastaneleri, araştırma hastaneleri ve üniversite hastanelerinin polikliniklerinden alınan kalıcı sakatlık raporları, itiraz edilebilir raporlardır. Böyle bir itirazla karşılaşma olasılığınız çok yüksek olup, rapora itiraz edilmesi halinde Sağlık Bakanlığı İl Müdürlüğüne müracaatla hakem hastane belirlenmesi gerekir. Bu prosedür oldukça uzun süren, yorucu ve aleyhinize sonuç doğurabilecek bir yoldur. Dolayısıyla, bu olumsuz sürecin uygulanması yerine Adli Tıp Kurumu veya Üniversitelerin Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanlıklarından rapor alınması daha lehinizedir. Zira; bu kurumların raporlarına itiraz mümkün olmayıp, raporları Mahkemelerce dahi hüküm kurmaya elverişlidir.
Tazminat tutarını belirleyen maluliyet oranı; kazanın büyüklüğüne göre değil, yaralanmanın bıraktığı sakatlığa göre ve sadece bu konuda uzman hekimlerce belirlenebilir.
Maluliyet oranınız belirlendikten sonra, sakatlık tazminatınızın miktarı belirlenebilecektir. Bu tazminatın miktarının, ilgili formüller kullanılmadan hesaplanması veya yaklaşık bir şey söylenmesi imkansızdır. Size bu yönde bilgi veren hasar takipçileri veya aktüer uzman olmayan hukukçular sadece kötüniyetli şekilde kandırma amacı gütmektedirler.

İyi günler dileriz.

Üst Alt