Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tek böbrekli olan kim var?

yavv kardeşimde demiyom tamammı number kardeşim lafınıda geri alıyorum bencede düşünme sen kimseyi oky.

arkadaşlar bende kaza sonrası sol bübreğimi ve dalağımı kayb etim artı sipinal kord parapleji T12 11 arası ezilme ve sonuç omirilik felçli ama bübrek konuusnda her hangi bi sorun yaşamadım ve 2 ay önce almanyada kök hücrede oldum malesef şuan ondanda bi ahyır güremedim.

Öncelikle inşallah o tek öbreğinizede kaybetmesiniz arkadaşlar bunun için önce siz kendinize dikkat ediceksiniz.Ben 13 yıldır diyaliz hastasıydım bu sene annemden aldığım böbrek ile hayatıma devam ediyorum unutmayın her hastalığın sorunları vardır ama siz isterseniz hepsini atlatırsınız.
Hastanın durumu Kronik renal yetmezlikğe vardıysa..Önümüze 3 seneçenek gelir bunu herkes biliyor sanırım.periton diyalizi hemodiyaliz ve organ naklidir.
Evet, insanın bu tür bir kronik rahatsızlığı kabullenmesi kolay olmuyor. Nakil evet belki hayatınızı kurtarabilir ama şuda kulağınızda bulunsun belkide bitirebilir...
Bir makina bizim hayatımıza bu kadar ağır bir şekilde yön verebilir miydi . Tabi ki hayır (hiç değilse benim için). Ayrıca düşünün bir kere: Sürekli hastanelerde, diyaliz merkezlerinde vakit geçirmek zorunda kalan (2-3 saat bile olsa) bizler, hastanelere bizden daha beter bir şekilde olan rahatsızlıkları sebebiyle gelen hastaları gördüğünüzde, halinize hiç şükretme hissi uyanmıyor mu içinizde. Evet önemli organlarımızdan birinden yoksunuz. Ama diğer organlarımız sağlam değil mi, iş görür değil mi. Ayakta durabiliyoruz, görebiliyoruz, duyabiliyoruz, tutabiliyoruz vs. vs. İstenirse bu saydıklarımı daha da artırabiliriz. Lütfen hayata tutunmaktan hemde sımsıkı tutunmaktan çekinmeyin ve hiçbir zaman vazgeçmeyin. Bu şekilde davrandığınızda göreceksiniz hayat ta desteğini sizden esirgemeyecektir (her ne kadar engebeli olsa da !!).
Gelelim naklin sonrasında yeniden başlıyor denen hayata; Burada da yukarıdaki düşüncelerim den farklı düşünmüyorum. Tabi en önemli artı vücut kendini toplama evresine geçiyor.Alışmaya çalışıyorsunuz. Çünkü rutinleriniz değişmiştir artık. Diyaliz yok, diyet yok, sıvı kısıtlama yok, yorgunluk yok, surattaki o esmer renk yavaş yavaş eski teninizin rengine dönmekte. Bu arada suratınız da balon gibi kortizon yüklemelerinden dolayı. Her yeriniz şiş. Doymak bilmiyorsunuz. Ama bunlar tatlı ve güzel değişimler.
Şunu bilmekte yarar olacağı kanaatindeyim; nakilden sonra herşey güllük gülistanlık değil maalesef ki çoğu hiç nakil olmayan arkadaşlarımız böyle düşünüyor eminim. Maalesef değil. Ama şu da bir gerçek diyalizden çok ama çok daha kaliteli ver rahat bir hayatımız oluyor(Şu an pek benim için geçerli olmasa da).
Öncelikle kendimize haddinden fazla özen göstermemiz gerekiyor. Temizlik alışkanlıklarımız değişiyor, yemek alışkanlıklarımız keza. En önemlisi ilaçlar; mutlaka düzenli ve aksatmadan kullanmak gerekiyor. Ayrıca immünsüpresif denilen ilaçları alırken de dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ta kalsiyum alımına dikkat etmek. Çünkü özellikle uzun süreli kortizon kullanımında osteoporoz(kemik erimesi) başlayabiliyor. Benim tavsiyem özellikle bu ilaçları kalsiyumdan zengin süt-ayran gibi gıdalarla alınarak bu riski en aza indirgemek. O yüzden de vücudumuza nakilden sonra iyi bir takibe almakta fayda var, hiç değilse her banyoda şöyle baştan aşağı bir gözden geçirebiliriz. Sigara zaten yasak ben zaten kulanıyorum ama içen arkadaşlar için söylüyorum.. Unutmayın ki böbrek nakillerinden sonra olası insan ölümlerinin en büyük nedeni ağır akciğer rahatsızlıklarıdır. Mümkün olduğu kadar özellikle kış aylarında C vitaminini doğal yollardan almaya dikkat edelim. En ufak bir nezleyi bile atlatmak bazen bizlerde 1 ayı falan bulabiliyor.
Bu kadar anlattıklarımdan sonra, tek temennim yine böbrek bekleyen arkadaşlarımın en yakın zamanda nakillerinin gerçeklesmesi şeklinde olacaktır. İlaçla dahi olsa normal bir yaşam sürmek gerçekten her arkadaşımızın temennisi ve beklentisi.

sevgili derinmavi,
nakil olmuşsun,hayırlı olsun.Ama anlamadığım bir şikayetin var gibi konuşuyorsun.eğer sakıncası yoksa ne gibi şikayetlerin var nakil sonrası? kiminin hayatını yeniden düzene sokup, kimininkini mahvetmesini biraz açarmısın?yani böbrek nakli sonrası ne gibi kötü bir şey yaşadığını bizlere yazarsan, bilgilendirirsen sevinirim.
tekrar geçmiş olsun.

Benim demek isteğim eddie arkadaşım nakil ile ilgili şu an bir sorunum yok sadece alışma ve dinlenme sürecindeyim ben hem diyalizi demeniş bir insan olarak şu anda böbrek nakili ile hayatımı sürdürüyorum..Yukarıda yazdıklarım ile inanın kimseyi üzmek amaçlı yazmadım.Bu benin için zor bir dönem ki ben sabah 7 gibi işe gider akşam 5 gibi işten çıkar ve diyalize giderdim akşam 10 gibi evde olur dinlenir sabah gene işimin başına dönerdim çok hareketliydim ve birden eve tıkılmak benmim için çok zor bir olay bu sdece bu kış için için geçerli şu an ümmünsüpresif denilen ilaçları alıyorum ve enfeksiyon rsikim çok yüksek dikkatli olmam lazım bu sanırım işimden ve arkadaşlarımdan biraz uzak kaldığım için oluyor..
Unutmayın bu sadece bizim gibi hasta insan için içinde geçerli değil hiç bir insanın sabaha çıkacak senedi yok sabahı bırakın saatimize garanti veremiyoruz.Bu yüzden sadce benim isteğim ne şekilde olursa olsun ister naklli ister diyaliz ile ister tek böbrekle olsun yada herhangi bir hastalık ile nasıl olursa olsun Lütfen hayata tutunmaktan hemde sımsıkı tutunmaktan çekinmeyin ve hiçbir zaman vazgeçmeyin.
SAYGILAR

Herkese selamlar. bende diyalize girdim, ondan sonra kadavradan böbrek nakli oldum ve bu böbreğim 19 yıl devam etti ve bundan 8 ay önce eşimin vermiş olduğu böreğinle 2. naklimi oldum şu anda çok iyi gidiyor inşallah böyle gider. ben arkadaşların yorumlarını okudum. herkes kendinden sorumlu olduğu bir gerçek. herkesin kendine göre yorumları olabilir. fakat benimde kendi görüşüm hiç birşey zorla olmuyor. bence nakil olmak hayat yaşamını daha kaliteli kılıyor, daha rahat yaşantın oluyor. hiçbir yere bağımlı olmuyorsun buda en büyük avantaj. tabiki dejavantajlarıda var, oda ilaç kullanımı ve ilaçların zamanla göstermiş olduğu yan tesirler, buda şimdiki kullanılan ilaçlar daha iyi ve kaliteli bu açıdanda yan tesirler asgariye inmektedir. ben nekil olduğum için çok mumnunum.allah herkesi bu hastalıktan kurtarsın. herkese sağlık mutluluklar dilerim.

tam 10 yıl tek böbrekliydim simdi hiç böbrekliyim malesef

hatice kardeşim allahtan hiç umudunu kesme ve moralini yüksek tut zaman her şeyin ilacıdır. ne zamandan beri makinaya giriyorsun. hiç nakil olmayı düşündünmü veya müracaatın oldumu. ama nakil olmayıda düşünmüyorsan genede moralin yüksek olsun. daha dirençli ve kuvvetli hissedersin. ozaman makinada daha az yıpranmış ve daha dinamik çıkarsın. sağlıklar. mutluluklar ve umutlar hep seninle olsun

19 kasımda domuz gribine yakalandım.Tam 3 haftada ancak virüsü yendim.Ama Bu kez göğsümdeki ağrı üzerine hastaneye gittiğimde bronşit olduğumu,zatüre başlangıcı olduğundan yine bir hafta ilaç kullanıp dinlenmem gerektiğini söyledi.Aynı zamanda geniz akıntım hala sürüyor.kulak Burun boğaz doktorum sinüzit olduğunu söyledi.
Böbrek hastasıysan her türlü hastalık uzun sürüyor tedavisi.hele 10 gün karantina bayram sonunda ancak bitti ya sormayın.
herşeyden geçtim şu an göğüs ağrılarımın artmaması ve geniz akıntımla yutkunmamın artık geçmesi için yani artık iyileşmek için Allah'a dua ediyorum.Dualarınızı bekliyorum.Domuz gribini yendim derken zatüre korkutuyor.

2.5 ay süren hastalık döneminden sonra nihayet çok şükür,daha iyiyim.Havaların da ısınmaya başlamasıyla inşallah artık hasta olmam.

bende (fmf)hastalıgından böbreklerımı havale sonucu kaybetım 10 sene haftada uc gun dıyalıze gırdım ekstra cıftcılık yabtım dıyalız hastası olarak onsene aradan sonra alah cc bana böbrek nasıb etı kadavradan yanı (bagıstan alah razı olsun o bagısı yapan aileye ve kızları baharı rabım mekanı cenetıyle mukafatlandırsın yanı arkadaslar tek böbrekle hic bısey olmaz ve bırsenedır calısıyorum normal hayatına dönuyosun hemen hemen ama dıkatlı olmaktada fayda var

number ask olsun kardesım ya o nasıl söz öyle rabım isterse bir anda yok eder bır anda senı dönmedıne dönderır bak ben dıyalızle yasadım yılarca 10 sene haftada uc gun dıyalız ekstra ailenın gecımı senın uzerınde ve hersey para kıra sukur etcen dostum sukur kerseyde vardır bı hayır ya gözlerın olmasaydı yada vs işte gecmıs olsun tekrardan

tek böbrekle yaşam

Bende doğuştan tek böbrekliğimişim 8 ya önce doktora gittiğim de renkli filmden sonra öğrendim.32 yaşındayım şuan 1000 kişiden 1 de olan bir rahatsızlık işte Allahın takdiri oda bizi buldu.Bu canı veren alanda Allah tabiki.Yadırgadım tabi ilk önce ne bileyim işte doktorun dediği tuzluya efora dikkat etmem sigara alkol almamam gerektiğini söyledi.Tabiki tanıdığım dahileyici uzman doktordu üroloğa gözük diğer böbreğini çalışmasını tespit yaptırırsan daha ii olur dedi.Roprlarda sağ böbreğim normal büyüklikte die yazılmış.her sene bunu yaptırmam mı gerekiyor ve hala bir ürolaji uzmanına gitmedim.Doktorun dediği gibi periz yapıom ama sigaradan kurtulamadım sanki inadına daha çok sarıldım.Oysaki daha başlayalı 5 yıl kadar oluyor.Sabahları kalktığımda ara ara bel ağrısı oluyor.biraz çöküntü yaptı morelman tabiki bu olay bende 32 yıl sonra farkına varıyorum bu arada askerliğimi yapmış bulunmaktayım elverişsiz sayılmadan orda da spoardan uzak kalınca idari ilerde görevlerde bulunduğun için sanırım. Geriye dönüpte baktığımda belirtileri vardı ama başka bi rahatsızlık gibi geldi bana çok sık sık yorulma koşamama en çok sevdiğim futbolda bile 30 dk tıkanıp kalma gibi sorunlar başlamıştı.Şimdi artık oynamıyorum yormuyorum kendimi.İstemde yapamıyorum zaten artık ! bekar birisiyim kafamda ki sağlık sorumunu büyütğüm içinde evliğide şuan için düşünemez hale geldim.
Böbrek fonksiyon tespiti nasıl yapılmakta her yıl yaptırmak gerekiyormu???Allah hepimizin şifasını versin.Tüm formdaki arkadaşların yazılarını okudum hepsine geçmiş olsun.

kardeşim aynı benim gibi düşüyorsun bazen insan bu sıkıntılarından yapabiyor çevresini üzüyor.diyemiorsun ya ben ağır kaldırmamam gerekiyor şunu yapmam gerekiyor.ailenden biriside sen dur rahatsızsın ağır kaldırmaman gerekiyor dediği anda kafanda sorular oluyor.Kırıyoruz işte o zmn onları Allaha şükürler olsun daha kötü değiliz inan bana tek tesellimiz daha da kötüsü olabilirdi die düşünmek olsun.32 yaşındayım ben de doğuştan sol böbreğim yokmuş öğreneli daha 8 aya kadar bi zmn oldu.Takma kafana benimde futbol hayatım bitti senin gibi çoculuğumda mutlu anlarım kalmadı 90 lara attığım goller yok koşmak yok.Sadece dışarıdan seyretmekle yetiniyoruz:))Dikkat edelimde diğeride gitmesin elimizden.:)) geçmiş olsun sanada

Valla arkadaşım dilimden anladığına sevindim :) Doğuştan tek böbrekli olanlar sonradan kaybedenlere oranla daha sağlam oluyormuş diğer böbreği çok araştırdım okudum ordan biliyorum. Bende sağlıklı olan böbreğim için uzun zamandır kontrole gitmedim ama içkim sigaram yok artı çokda dikkat ediyorum, perhiz konusunda diğer böbrek sağlam ise kasmaya gerek yok, yani su tüketimine dikkat ettiğin müddetçe istediğini yiyip içebilirsin ama işte asitli içecekleri ve tuzu felan çok fazla tüketmemek gerekiyor yada hiç tüketmemek daha iyi.. Çok önceleri gitmiştim böbrek için kontrole şöyle oluyor ; Herhangi bir üroloji doktoruna gidip tek böbrekli olduğunu belirtip sağlam böbrek için fonksiyon tespiti yapalım istiyorum dersin o kadar.. Kontrolü her yıl yaptırman gerekmiyor ama böbreğinle ilgili şüphelerin varsa yaptırabilirsin içinin rahat etmesi açısından, birde sinsi organlardan biri olduğu için dikkat etmek gerek..

slm arkadaşlar bende tek böbrek yaşıyorum,2 yıl öncesinde sol böbreğim alındı 4 tane taş oluşmuş bu taşlar uzun zaman belirti vermemiş 6 ay kadar ürolojide tedavi gördüm doktorlar sol böbreğimi kurtarmak için ellerinden geleni yaptılar sağolsunlar fakat geç kalmışım böbreğim çürümüş taşlar tıkaya tıkaya kanalları,geri dönüşü yok artık dediler aldılar

kutsi1977 Geçmiş olsun sanada.
Tek böbrekli ama diğer böbreği sağlam olan arkadaşlarım aranızda sadece bu sebepten dolayı başvurup sağlık kurulu raporu alıp erken emeklilik hakkından faydalanan varmı aranızda ? Yada bu hakkından yararlanmak için yeni başvuruda bulunacak olan ?

bende 10 yıldır diyalizle yaşıyorum annemden almıştım maalesef 3 yıl sonra geçirdigim bir kaza sonucu böbrek attı ama annemin durumu çookkk şükür iyi böbrekle ilgili bir sorunu yok ama diyalizde hayatın sonu degil bir şekilde insan yaşamaya alışıyor herkese acil sifalar arkadaslar :)

Bende tek böbrekliyim sol böbrekten taş aldırdım sag böbregide çalışmıyo diye aldılar biz nelerden faydalabiliyoruz benim hiç bilgim yok

bayram mert arkadaşım şimdilik senin soruna yanıtım şu ; bizlere tek böbreklilere ne ekmek var nede su çünkü biz sağlamız arkadaşım biz fişek gibiyiz bizden ne fizike dayalı sporcular çıkar. İşte devlet bizi böyle görüyor. O Yüzden Tabiki Ne Gibi Haklara Sahip Olduğunu Araştır Araştırma Demiyorum Ama Ben Hala Bir Sonuç Elde Edemedim Belki Senin Diğer Böbreğinde Taş Olması Durumu Değiştirebilir.

MARS;

Mars ve değerli arkadaslarım,bende 4 aydır diyalize giriyorum ve diyaliz okadar korkulacak bi şeydeğil,inanın ben sevinerek giriyorum .cunkü, ya bu hastalığımın şifası olmasıydı ya daha kötü hastalıklara yakalansaysık bu bize yüce Allahın lutfu,Allah herkese acil şifalar versin.:)

Arkadaşlar herkeze geçmiş olsun.Bende 6 yaşında geçirdiğim bir kaza sonucu tek böbreğimi ve dalağımı kaybettim.26 yaşına kadar hiçbir sıkıntı yoktu fakat bir anda diğer böbreğimde sorun oldu 20 gün ıdrar çıkışı olmadı ve 3 kez dialize girdim.Çok şükür şimdi hiçbir sıkıntım yok ama hayata 1-0 geriden aşlayarak yaşıyoruz.Size tek önerim bolbol düzenli olarak su tüketmeniz ve vücuda zararlı şeylerden uzak durmaya çalışmanızdır.Bizim gibi binlerce kişi tek böbrekli yaşamaya çalışıyor devlet tek böbrekli birine hiçbir imkan tanımıyor illa diyalız hastası olup herşey bittikten sonra el atıyor.Ama iş işten geçmiş oluyor.Tek böbrekli olupta rapor almak için uğraşanlar var ise buraya yazsın neler gerek ve sonuç ne? Şimdiden herkeze sağlık lı günler yaşamanızı temenni ediyorum.Hayattaki en önemli şey vücut sağlığı en ufak ufacık bir grip enfeksiyonunda bile nasıl insana hiçbirşey tat vermiyorsa para pul bahane yaşamak sağlıklı yaşamak şahane asıl mesele ''SAĞLIK''

arkadaşlar benimde tek böbrek şuan 37 yaşındauım doğuştan böbreğin biri yok bunu öğrendiğimde 33 yaşındaydım şimdilik hiç bir sorunum yok inşallah olmaz olan arkadaşlarada allahtan acil şifalar diliyorum

Ben Aslında kariss İsimli Arkadaşın Düşündüğü Gibi Birbirimize Destek Amaçlı Bu Konuyu Ve Benzer Konuları Açıyorum, Nasıl Sağlıklı Yaşamaya Devam Ederiz Kaçınmamız Gereken Konular Var mı? Gibi Tartışalım Yapalım İstiyorum. Böbreği Basit Birer Organ Olarak Görenler Var Sadece Tuvalete Çıkmamızı Sağlıyor Gibi Algılayanlar Var, Bu Kişiler Konuyla İlgileri Olmadıkları Halde Açtığım Konulara Musallat Olup Saçma Saçma Konuşmalar Yapıyorlar. Bir Kişinin Bizim Konumuzla İlgili Pozitif Duygular İçerisinde Olarak İlgisi Yoksa Konuya Dahil Olmasın. Ben Halimle Dert Yanmıyorum Benim Derdim Gerçeği Doğruyu Araştırmak Hayatta Bir Şeyleri Düşünerek Anlayarak Ve Bilerek Yaşamak. Başkalarının Senin Durumun Şu Sen Böyle Yaşarsın Diyip, He Ölemi Tamam Diyip Onun Düşünce Yapısında İlerlemek Değil.

SAVUNDUĞUM KONULAR:

1. Böbrekler Sadece WC Ye Gitmeye Yaramazlar Vücutta Çok Önemli Dengeleyici Unsurları Mevcuttur. Dolayısı İle Basit Değillerdir İnsan Doğduğunda 2 Tane Olarak Bulunuyorsa Vücutta Demekki Biri Fazlalık, Gereksiz Değil. Kilo Takıntısı Olan Hanımlara Size Çok Güzel Bir Tavsiyem Var Böbreklerinizden Birini Çıkarttırın Atın Mı? Diyelim 150 gram Az Değil. Gemiden Yük Olmasın Diye Denize Malzeme Atanlar Gibi :) İnancımız Sağlamsa Eğer Allahın Herhangi Bir Organımızı Fazlalık Olsun Diye Vucudumuza Koymayacağını Biliriz.. Niye iki Gözümüz Var Biri Zaten Bu İşi Görüyor İşte Öyle Değil İki Gözle Dünyayı Görmek Var Tek Gözle Görmek Var. Tek Gözünüzü Korsan Gibi Kapatıp Bir Gün Gezin Bakalım Denemesi Bedava. Ha Alışırsın Bir Müddet Sonra Ama Alışmaya Mecbur Olduğun İçin Alışırsın Gereksiz Bir Organmış Diye Değil. Evet Tek Böbreklede Yaşanıyor Ama Hayatta Bitakım Hayalleri Olan İnsanlar İçin Kalbi Sökülmüş Atılmış Gibi Hayatına Büyük Bir Darbe Almış Gibi Vuruyor Yerden Yere.. Şimdi Yine Herkesin Hayali Var Seninki Neki Diyecek Arkadaşlar Olacak Bende Diyorum Ki Herkesin Hayali Farklıdır Birinin Hayali Tek Böbreklide Olsa Yapabileceğin Cinstendir Birinin Değildir. Belki Birinin Hayalide Hayatta Hiçbir Zaman Yapamayacağı Cinstendir ''Sağlıklıda Olasa''.. Ruh Haliyle Pisikolojiyle İlgilidir Çoğu Şey..

2. Bu Siteden Sevgili Oturan Boğa İle Yazışmalrımdan Öğrendiğim Bi Konu Var Sakatlık Statüsü İle İlgili 2006 Senesine Kadar Tek Böbreği Sağlıklı Olan Ama Birini Yitirmiş Olan Kişilere Bu Hak Tanınıyormuş. Ama Bu Oranlar O Tarihte Değiştirilmiş. Nedir Yani Durup Dururken Değiştiriliyo Oranlar Sanki Yapay Böbrek Üretilmişte Herkes Makul Fiyata Alıp Takabiliyormuş gibi Yani Ne Değiştide Bu Oranlarla Oynandı? Bu Konuyu Araştırıyorum Halen Takip Edyiorum.

3. Herkesin Hayatı Kendine Herkes Başına Geldiğini Yaşar Kimsenin Hastalığını Rahatsızlığını Küçümseme Derdim Yok Aksine Yukarıda Verdiğim Örneklerdeki Gibi Önemsiyorum.. Ben Sağlıklı Bir İnsanım Şükürler Olsunki. Bu Araştırmalarım Çamabalarım Durumu Benim Gibi Olanlardan, Daha Ağır Arkadaşlarımın Gözüne Batmasın, Konuya Dahil Olup Yahu Senin Neyin Varki Benim Buyum Var Komşumun Şusu Va Senin Durumun Onların Yanınıda Hikaye Tarzında Yazılar Yazmasın. Herkesin Durumuna Sadece Fiziksel Olarak Bakmayın Ruhsal Pisikolojik Boyutlarıda Var O Yüzden Daha Hassas Olunması Gerektiği Taraftarıyım. Bir kişinin Parmağının Ucu Kopabilir Ama Sen o Kişiye Alaycı Bir Şekilde Ne Olmuşki Benim Kolum Kopmuş Demeyin.

Benim Önem Çekmek İstediğim Konu %40 Sakatlık Oranı İmkanından Faydalanmak Belli Bir Sigorta Süresi Ve Pirimi Ödendiğinde Erken Emekli Olabilmek Bu Anlamda kendim Gibi Olanları Toplamak Bu Konuyu Araştırmak Arkasında Olmak..

Herkese Saygılar Sevgiler..

ben varım..doğuştan sol böbreğim yok 19 yaşındayım 16 yaşındayken öğrendim tek böbrekli olduğumu..öğrendiğimde çok ağlamıştım ama şimdi şükrediyorum Rabbime başka daha kötü bir hastalığım olmadığı için..herkese acil şifalar diliyorumm..

arkadaşlar bende 8 yıldır dialize girdim ve annem sagolsun onun böbreyi ile saglı ma kavuştum

Selam aranıza yeni katıldım ben spina bifidalıyım ama çok şükür hiç ameliyatım yok, kese kendiliğinden yok olmuş falan filan anlatırdı ailem, yıllaaar sonra dr gittim tek böbrekli olduğumu öğrendim tesadüf:) ama çok şükür sorun yokmuş, şimdilik gayet sağlıklıyım dilerim bütün herkes benim gibi sağlıklı olur.

arkadaşlar ben bu bakış açısını bir türlü anlayamadım gitti hayati organlardan biri yok ve bu çok normal gibi görenlere sesleniyorum tek böbrekle yaşamayı denedinizmi:confused:o zaman bizleri anlayamazsınız bi kere çabuk yorulursunuz tansiyonunuz yükselir bir böbrege yük binmesi sonucu agrı ve kanama olur bir işte çalışmanız yada uygun iş bulmanız zordur çünki fazla yorgunluk soguk algınlıgı ve terlemek olumsuz olarak etkiler saglıgınızı bir böbrege150 yıl ömür ilginç doğrusu:)

birinizde hayırlı bsy dıyın ya.siz varya adamı ıntıhar ettırırsnz.herkez gıbı bende memnun degılım bu durumdan.daha 20 yasındayım ve 70 milyon ınsanda binlerle sayılabılecek azlıkta bı hastalıga yakalandm.ınsan ıster ıstemez nıye ben?? diyor haliyle.bı omurde korkuyla gecermı ya heran kaybedebılırım olan tek bobregıde tekrar dıyalıze gırerım korkusuyla yasanırmı.neyse herkeze acıl sıfalar.

efe az dikkatle rahat yaşa..dert sıkıntı tum iç organları etkiler unutma...keyfine bak bıraz dikkatli ol yeter...sakınan göze çöp batar...içki sigara ve özellikle sakatattan uzak dur...buna salam sosis vb. dahil...kafana birsey takmaa bende tek böbrekle hemde nakilli olarak yaşıyorum hayatı oldugu gibi yaşayın

Üst Alt