Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

'Otomatik vitesli araç kullanır' ibaresi varsa, tüm otomatik araçlar kullanılabilir

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bu başlıktaki ilk mesajda da yer alan şu belgenin çıktısını götürürsen işin görülür:

otomatikvitesliarac.jpg

H sınıfı sürücü belgesi otomatik araç kullanabilir ibaresi

H sınıfı surucu belgeme otomatik vitesli araç kullanabılır ibaresi yazdırmak ıcın devlet hastanesınde heyete gırdım raporumda H sınıfı sürücü belgesi olarak otomatik vitesli sakat aracı kullanmasının mahsuru olmadığını bıldıren rapor aldım trafik tescıle gıttım ehlıyetımı gosterdım raporu gosterdım bana kursa gıtmem gerektıgı soylendı dedım memur bey ben bır ust sınıf ehlıyet almıyorum zaten H sınıfı belgem var buna otomatık vıtes arac kullana bılır ıbaresı yazılacak arkadaslarına sordu telefonla akıl aldı yok yarın benı ara ben ogrenım o zaman gelırsın şaştım kaldım ne yapmalıyım

pontiacman, yukarıdaki belgenin bir çıktısını alıp gitseydin keşke... Memur, belgenin en altındaki telefon numarasından arayıp bilgi alabilir...

Gittim emniyete rapor al gel ehliyetine işleyelim dediler. en kısa zamanda raporda alacağım. Hiç sol koldan engelli birisi rapor aldımı aldıysa ne yazıyor. Yada ben ne tür bi ibare yazdıracağım ki bütün otomatik aracları kullanabileyim. Özrüm sol kol dirsekten ampute.. Şimdiden tesekkürler.

Hayır. Sağ bacağından sakat olanlar pedalların yerini değiştirmek zorunda. Yani sıradan otomatik vitesli araç kullanamazlar. Ama, "otomatik vitesli araç kullanır" ibareli rapor alırlarsa, her halde bir sorun çıkmaz.
Ama ben olsam, "özel donanımlı araç kullanır" raporu alır, ÖTV muafiyetinden yararlanırdım.

Ferhat, "Otomatik vitesli araç kullanabilir" ibaresinin olması yeterli.

benimkinde bi sorun çıkmaz değilmi abiciğim. benimki sol kol dirsekten ampute. normal otomatik vitesli aracı kullanabilirim değilmi o raporla ehliyetime işletirsem.

Evet Ferhat. Hiç bir sorun yaşamazsın. Trafikte ehliyet dosyana işlet bilgiyi, tamamdır.

Şimdi bizim durumumuz ne oldu..

Sağlık Raporumda özel tertibatlı araç kullana bilir H sınıfı ehliyet alabilir yazıyor..
ve şuan H sınıfı yazan bir ehliyete sahibim alanakadar uğratştık okadar

ŞİMDİ BENİM VE BU DURUMDA OLAN ARKADAŞLARIN
NE YAPACAKLAR....

H sınıfı sürücü belgesi otomatik araç kullanabilir ibaresi

h sınıfı surucu belgemızı gerı verelım sevgılı ulkemızın yonetıcılerıne nasıl olsa ıse yaramıyor onu yaz bunu yaz h sınıfı belgeyı vermesınler o zaman ne kadar rezıl bır duzen heyet sakatlıgını belırten rapor verıyor yaz belırt ozam surucu belgesıne cocuk oyuncagımı bu yok ozel tertıbatlı arac kullanabılır yok otomatık arac kullanbılır sacmalık denızcılıktede varmı acaba merak ettım tekne kaptanlıgı ıcın bakım ne dıyecekler

Pontiacman

Sana Katılıyorum hepten saçmalığa dönüşmüş durumda..

Şuan ben otomatik vitesli aracı rahatlıkla kullana biliyorum ee şimdi zaten birbir güçlükle aldığım ehliyetimi gidipte gerei verip illa otomatik yazın mı diyecem...

Acaba Dünyanın başka bir ülkesinde engelli olanlara böyle sıkıntı yaşatılıyormu? yoksa tam tersimi

otomatik vıtes arac kullanabilir ibaresi

H sınıfı surucu belgem var sorunum sol bacagımda oldugundan otomatık arac kullanıyorum ve surucu belgeme otomatık arac kullanabılır ibaresı yazdırmak ıcın heyete gırdım rapor aldım otomatık arac kullanmasında sakınca yoktur dendı trafıge gıttım raporu ve H sınıfı surucu belgemı gosterdım kımsenın haberı yok arastıralım sen bızı ara dendı 1haftadır beklıyorum ses yok nasıl bır ibareymış bu cokmu zor bunu yazmak emnıyet mudurlugu 81 ile bu talımatın gonderıldıgını belırttı işlem yaptıramıyorum

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bu başlıkta yer alan talimatını yanınızda götürdüğünüzde hiç bir sorun yaşamamanız gerek. Bu şekilde ehliyetine gerekli ibareyi yazdıran bir çok arkadaşımız var.
pontiacman, yazının çıktısını alıp yeniden gider misin emniyete. Yazının altındaki telefonu arayıp sorsunlar...

h sınıfı surucu belgesı otomatık araç kullanabılır ibaresi

oturan boga bılgılerınden dolayı sana tessekkurlerımı sunarım H sınıfı surucu belgem vardı ama yakın bır zamana kadar daha dogrusu bu sıteye katılana kadar sadece H sınıfı surucu belgemle otomobıl kullanmamda sakınca yok bılıyordum nıtekım trafıktekı polıs arkadaslarda bu konuda pek bılgı sahıbı degıl bakıyor h sınıfı ehlıyet arac kendı adına tamam dıyorlar oysa h sınıfı belge bıldıgımız gıbı hasta ve sakatlara verılen belge ama sakatmısın hastamısın belgede bu belırtılmıyor ve kaza yaptıgınızda yetersız belgeyle arac kullanmıs sayılıyoruz
neyse fazla uzatmayım sıtede gordugum bır yazı uzerıne H sınıfı surucu belgesınde otomatık vıtes arac kullanabılır ibaresı var ıse kendı sınıfındakı normal plakaya tescıllı tum otomatık vıteslı aracları kullanabılır yazıyordu ve bende bunun uzerıne hastaneye gıttım raporuma H sınıfı surucu olur otomatık arac kullanabılır dıye yazdırdım doktorlar bıle bunu bılmıyor laf anlatmaktan dılım kurudu
trafık tescıl aynı 25 gunde ısım anca bıttı bugun aldım ehlıyetımı
sız sız olun konuyu ıyıce anlatın kımse bılmıyor oturan boga saol ıyıkı varsın

ENGELLİ PLAKASI OLMAYINCA KARŞILAŞILAN OTOPARK SORUNUNA BİR ÖRNEK:
geçenlerde engelli arması olmayan otomotik vitesli (ötv ve mtv si ödenmiş) otomobilimle Erzurum hava limanına gittim. Çok saolsunlar düşünmüş hava limanına en yakın yerlere engelli otoparkı koymuşlar. (düşünenlerden Allah razı olsun)
Bende gidip bu yerlerden birisine otomobilimi park ettim. Ancak biraz sonra bir trafik polisi yanıma gelip bu yere araç parkedemeyeceğimi söyledi. Ona engelli olduğumu ama sol bacağından sakatlığı olan kişilerin otomotik vites araçları donanım gerektirmeden kullanabilecekleri için plakamda engelli işareti olmadığını söyledim.
O istemedi ama ben aracımdan çıkıp engelli olduğumu yürüyerek ona gösterdim. (anlayacağınız içki kontrolü gibi bende bir yerde engelli testine tabi tutulmuş oldum :) ) Sağolsun oda anlayışla karşıladı. Bana park yapmam için izin verdi.
Ama aracımın başından ayrılmamam gerektiğini de söyledi.
Neden sonra bunun nedeni anlaşıldı.
Çünkü hava limanına gelen bütün vatandaşlar beni göstererek neden bu araç park ediyor da biz parkedemiyorz diye beni emsal göstermeye başladıklar.
Polis memuru herkese
- Ya arkadaşlar; engelli plakası yok ama o şahıs engelli o sebepten orda bulunuyor. Ben izin verdim. gibi açıklamada bulunuyordu. Memurun her gelene aynı açılamaları yapması benim yüzümden onun da zor durumda kalması, bazen seslerin yükselmesi, engelli, sakat v.s. şeklinde ki sözcükler v.s. beni iyiden iyiye incitmeye başladı.
Ve nihayet bu aşağılanmalara, küçük düşürülmelere ve memur arkadaşın zor durumda kalması gibi hallere fazla dayanamayıp otomobilimi sürüp oradan ayrıldım.

Yarım yaylak kanunlar çıkarıp başımıza bela edenler utansın diyorum.
Yarım doktor candan eder, yarım hoca dinden eder misali, yarım kanun da işte böyle adamı canından bezdirir.
Bence bu kanunu sil baştan tekrar kaleme almak gerekiyor.
Çünkü işin adeta cılkı çıktı diyebilirim. Her kafadan bir ses çıkıyor. Trafik şubesinde ki memurlar bile her biri başka konuşuyor.
Allah aşkına birileri sesimizi duysun. Şu işe bir çözüm getirilsin.
Vallahi bıktım bu ülkede hele de bu şehirde yaşamaktan. lanet olsun, ÖTV sinede, MTV muafiyetinede. Bir çoğumuz bunların hesabında değiliz. Sadece iinsanca yaşayabilmek için basit seviyede pozitif haklarımızı istiyoruz.
Birilerinin elinde oyuncak olduk adeta
Oysa çözüm o kadar basit ki:
Çözüm = Ön ve/veya Arka cama konulmuş bir Engelli Kartı

pekı bunları yaptık dıyelım su anda aracım var ıkı senesı kaldı satılabılırlıgı cıkması ıcın yanı 5 seneyı doldurması ıcın. ama ben 5 senın sonunda aracımı degsıtrmek ıstedım ve gıttım bır araba galerısıne sıfır arac almak ıcın ehlıyetıme otomatık vıteslı arac kull. ıbaresını yazdırıp ve ıslettıkten sonra ÖTV ındırımınden yararlanamıyacakmıyım yanı? bence onemlı olan en buyuk SORUN bu??

arkadaşlar yazılanları okudukça benim kafam iyice karıştı. bende sol bacağı olmayan bir arkadaşınızım. şimdi sol bacağımız olmadığı için bizler özürlü sayılmayıp, özürlülere tanınan özürlü amblemli plaka kullanamıyormuyuz. kullanamıyor ve özürlü sayılmıyorsak neden BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞI bizlere özürlü kimlik kartı veriyor. başbakanlığın tanımış olduğu bu hakkı başka bir bakanlık elimizden alıyor.

Otomatik vitesli araç almanız halinde Özel Tertibata ihtiyaç duymayacağınızdan ÖTV ve MTV istisnasından yararlanmayacak,Özel tertibatlı araç kullanması uygundur.İbareli Sağlık Kurulu Raporonuzun olması halinde hem ÖTV,hemde MTV istisnasından yararlanabilirsiniz.

arkadaşlar ben de sol ayak amputeyim ve raporumda özel tertitabalı araç kullanabilir yazıyor ama sol ayak engelli olduğum için otomatik vites araba alamıyorum alsam bile ötv ve mtvden yararlanamıyorum. ancak sol ayak engeli olup da otomatik vites araba alabilen ve ötv, mtvden yararlanabilen insanlar olduğunu biliyorum. bu kanunlar ilden ile değişiyor sanırım. ben de o malum ile gidecek ve arabayı ordan alacağım. yazık çok yazık.

Otomatık vıtes ehlıyet almayı 3 ay sonra başardım

Kısa ve oz anlatıcam h sınıfı ehlıyetıne otomatık vıtes araç kullabılır dıye.

1. 4.leventte dedeoğlu klınıge gıdıyorsun 5 daıkıda otomatık vıtes arac kullanabılır dıye rapor alıyorsunuz 50 tl karsılığında.

2. Mecidiyekoy otobus durklarının karşısındakı şişli emnıyet mudurlugune gıdıyorsunuz 3 adet resım 2 adet kımlık fotokopısı eskı ehlıyetınızı goturuyorsunuz . Birde girişin alt katında fotokopı yerı var ordan ehlıyet zıya kagıdı doldurup tum belgelerle ust kata çıkıp ordan muracat edıyorsunuz.

3. 2-3 gun ıcerısınde h sınıfı otomatık vıteslı arac dıye ehlıyetınız alıyorsunuz.

Bu haberin sevindirici tarafı :

1-Bütün otomatik vitesli araçları kullanabiliyoruz
2-Plaka ya konulan damga kalkıyor
3-Başkası aracımızı kullanabiliyor
4-Bizde başka insanların otomatik vitesli araçlarını kullanabiliyoruz

Üzündürücü tarafı ise :

1-ÖTV elimizden alınıyor
2-B ehliyeti olan bir insan statüsüne dönüşüyoruz
3-Engellilerin yarlandığı hiç bir şeyden yararlanamıyoruz
4-Maddi manevi haklarımız geri alınmıştır böylece

Lehimize bir karar değildir , Bizleri saymayan bir düzenlemedir

ama bizim aldımız raporda özel teblikatlı otamatik araç kullanabilir yazıyı biz ötvden muaf olmuyormuyuz şimdi

yasinatacan;

Otomatik vitesli herhangi bir aracı kullanmak istiyorsanız ona göre raporunuz varsa rahatça kullanıyorsunuz, sizin aracınızı da başkası kullanabiliyor ama sistem o zaman indirim mindirim yok diyor. Yani sistem engelinizle ilgili size özgü bir özelliği olan araç için indirim yapıyor ve bazı haklar veriyor. Benim bildiğim ve anladığım bu.

Yasin, rapordaki özel donanım ibaresi canınızı yakabilir. Eğer sol bacaktan sakatlığınız varsa, "otomatik vitesli araç kullanabilir" ibaresi bulunan bir rapor almanızı öneririrm.

Hayır Semerkant

arkadaşlar bence bu konuyu tartışmaya gerek yok sol ayak engeli olan otomatik vites dahi alsa damgalı plaka taktırmalı bence damgalı plaka sadece aracın donanımlı olduğunu göstermek için değil kullanıcısının engelli olduğunu göstermek için uygulanmaktadır bu sebeple otomatik vites kullanan sol ayak özürlüler için araçtaki otomatik vites tertibatı özel donanım saylacağından mantıken damgalı plaka olması mantıklı bence ben ikinci alacak olduğum aracı otomatik vitesli olarak almayı düşünüyorum ve plakasınıda damgalı yapılmasını talep edecem eğer olmaz derlerse damganın araç için değil kullanıcı için olması gerektiğini belirtecem inşallah sorun çıkmaz bence yeni alacak olanlarda plakalarının damgalı olmasını talep etsinler o zaman hiçbir sorun kalmaz

merhaba değerli arkadaşlar .bülent bey benim yaşadığım ilçede üç adet sürücü kursu var ikisine h sınıfi ehliyet almak için gittim biz vermiyoruz vermemiz için senin donanımlı aracın olmalı özürlü plakalı dediler dedim otomotik kulana bilirim eş dostan sınava girmek için dedim kesinlikle olmaz cevabı aldım..bu sizin yayınladığınız belgeye göre bana ehliyet yolu açıldımı acabağa bunu merak ediyorum iyi akşamlar...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt