Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Osteomyelit kemik enfeksiyonu ve tedavisi..?

gönülyarası

Aktif Üye
Konular
23
Reaksiyonlar
2
Adını bile duyunca sinirden patlıyorum, ama mecburum yazmaya... bende Osteomyelit kemik enfeksiyonu var ve baş edemiyorum.
Tıp vede doktorlar çaresini bulamamış durumdalar şuanda. gitmediğim doktor kalmadı, uygulamadığım pansuman içmediğim ilaç kalmadı.
Bu enfeksiyondan olan arkadaş varsa veya çaresini bi ilaçla yada doktorla bulduysa tavsiyesi olan varsa yazarsa sevinirim.
1.5 senedir baş parmağımın altında vede ayağımın altında kapanmayan kapanır gibi olup da hergün büyüyen delik var. bıktım artık pansumandan sarmakdan.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

geçirdiğim operasyonlar esnasında ve her seferinde (önkolda),mrsa üremesi(hastane enfeksiyonu)sonucunda osteomyelit oluştu..dolayısıyla yapılan tüm kemik nakillerim hem başarısız geçti,hemde yaklaşık 1-2yıl kadar kolumdan akıntı devam etti.en son osteomyelitli bölgeye antibiyotik zincir halkası takıldı ve yaklaşık öncekilerle beraber 100 seansın üstünde hiberbarik oksijen tedavisi gördüm..faydalı olmuş olacak ki,herhangi bir akıntı artık söz konusu değil..ancak bunun tam bir kesin tedavi ve yok olma ihtimali bildiğim kadarı ile hala yok.sadece durağan yani ilerlememe halini sağlatıyor.
bilemiyorum faydalı olabildimi,ama birde sormak isterim:şeker hastalığınız varmı?
genelde sizin bahsettiğiniz bölge(ayakta),özellikle parmaklarda şekere bağlı kapanmalar oldukça (hiperbarik tedavisine ve diyete rağmen)geç olabilmekte.

Hiperbarik oksijen tedavisini gördüm 2005 senesinde fakat ozamanda kesilmemişti ve ameliyatla platin geri çıkartılmıştı.Aradan 3 sene geçti geçmedi yine başladı akıntı akıntı kesilir gibi olsada yara kapanır gibiyken yeniden büyüyor.Şeker hastalığım yok çok kan verdim baktırdım enfeksiyon çıkıyor fakat nasıl memleketse ülkeyse çaresini tedavisini bilmiyorlar.Koskocaman Ankara'da Atatürk hastanesindeki uzman bile çözemedi çözemediği gibide pansuman yap diyor yara güzel kapanacak diyor 2 sene olacak neredeyse anlamadım gitdi.Sabah bakalım Etlik İhtisas Hastanesinde muayene olacağım bakalım burası ne diyecek ne uyduracak çok merak ediyorum.Siz nerde taktırdınız antibiyotik zincir halkasını hangi hastane doktorunuz kimdir?
Aşırı sinirliyim vede stresliyim kafama takılan bişeyi büyütürümde büyütürüm kendimce yorumlar yaparım çizerim biçerim ölçerim acaba diyorum etkisi olabilirmi ama zannetmiyorumda ondan olacağını.

gönülyarası,
istanbul çapa tıp fakültesinde Ort.doç.dr.Levent Eralp,konuyla ilgili olarak oldukça başarılı vakaları olduğunu duydum,bizzat kendimde gördüm.ancak 1 yılı aşkın zamandan beri,buraya gitmiyorum.profesör olmuşta olabilir bugünlerde..
birde kendim tedavi ve faydasını gördüğüm,hala kontollerine gittiğim istanbul vakıf gureba hastanesinde,Ort.doç.dr. Kahraman Öztürk...

Aklım almadı benim bu işe ayağımda akıntı var İntaniye bölümüne gitdim enfeksiyon yok yaran güzel sadece bakteri var enfeksiyon olmadığı içinde benim branşıma girmiyor dedi.ortopedi bölümüne sevk etdi gitdim flim çektirdi bilgisayarlı kemikte herangi bişey gözükmüyor kemik güzel Osteomyelit yok diye söyledi ve tam kan crp istedi yaptır ona görede kültür alalım dedi,kan sonuçlarını aldım herşey hepsi normal çıkıyor.Ama ben bugün yine halsizleşiyorum vede ateşleniyorum terliyorum yani enfeksiyon belirtisi gösteriyor kendisini nasıl oluyorda çıkmıyor kafam almadı.Üstelik ayağımda akıntıda var ama yara normal diyorlar hepside.
Bakalım Ortopedi doktoru yeni bi tedavi yöntemi uygulayacak bundan ne sonuç alacağım.

hbo nedir acaba ?
kemik sindigrafisi çektirdim osteomyelit olduğu çıktı,3 ay rapor çıkartdı enfeksiyon bölümü 2 antibiyotik kullanıyorum bakalım ne sonuç çıkacak.

bazı antibiyotikler normal dozda etkisizken doz yüksetilince etkili olabiliyor kültür antibiyogram yapıldımı ayrıca hiperbarik oksijende yararlı oluyor enfeksiyonda sedim crp yükselir SEVGİLER

greftleme yapılmadımı yarayı kapatmak için ama öncelikle üreyen bakteri için yogun bi antibiyotik tedavisi görmelisin skolyoz ameliyatlarımın birinde hastane enfeksiyonu kapdım sırtım hiç durmadan akıyodu denenen tüm antibiyotiklere direnç sagladım komaya girdim onuda aşdım sonunda kapanmak bilmeyen yara pilastik cerrah tarafından kapatıldı gördügüm yogun antibiyotik tedavisi sonrası unutkanlık miras kaldı :) geçmiş olsun

Kültür antibiyogram yapıldı yara olarak çıkıyor sonuç.CRP arada yüksek çıkıyor düşüyor anlamış değilim.20 gün önce verdiğim kanda CRP 8.49 çıktı 1 hafta sonra 3.23 düştü ilaca başladım geçen hafta CRP 6.48 çıktı halen anlamış değilim.

defne sanada geçmiş olsun,
Yaram öyle greftlenecek şekilde değildi şimdi antibiyotikden sonra baya baya bi küçülme oldu neredeyse kapandı,zaten enfeksiyonlu bölge temizlenmeden yani enfeksiyon tam kurumadan greft yapıldığı için bu ızdırabı çekiyorum.
Hiperbarik oksijen tedavisi gördüm 2005 senesinde.
Şuanda 15 günde bir kontrol altındayım Antibiyotik kullanmaya devam ediyorum edecekmişimde 3 ay boyunca çekilen kemik sindigrafisine görede eğerki bitmişse Osteomyelit kesilecekmiş.

Bu arada bende de aynı şekilde unutkanlık var buda kötü bir rastlantı :(

sizden kültür alındı ve buna göre hangi ilaç duyarlı diye test yapıldı mı?crp 3-5-8 pek önemli değil deniyor.Okudugum genelde östemliyetitde sedimentasyon 1 saatte 50-80 arası çıkıyor diyorlar.Sizde nedir?Bende hastanede 3-4 ay iğne-serum olarak enfeksiyon tedavisi gördüm. Bende işin ilginci hep crp ve sedim düşüktü. (Enfeksiyon belirtisinin (pürülan akıntı) hemen ardından (1 hafta içinde) ilaca başlandı. Lokal yara yerinde mrsa,acinetobakter üredi.3-4 ay serum ile özel antibiyotik tedavisi ve debridmanlar sonrasında dirsekde akıntı azalmasını müteakip (bende kemige bulasmadı çünkü crp hep düşüktü dediler,kemik etrafı doku enfeksiyonu dediler, yüzeyel enfeksiyon dediler, 5-6 kez debridmanl (lokal yaranın neşiterle temizlenmesi)plastik cerrahi işlemi yapıldı..(Debridman lokal yaralarda antibiyotikden daha önemli diyorlar.Çünkü yarada mikrop eti kemigi ele geçirince, vucuda verilen antibiyotikler sadece yayılmayı engelliyor ancak mikrobun ele geçirdiği et ve kemik parcasına kanlanma olmadıgından (ölü doku) etki yapmıyor.O yuzden mikrobik yaranın debridman ile temizlenmesi gerek diyorlar. (yarı ameliyattır debridman. Ben de mesela kültür duyarlı antibiyotik tedavi olurken,aynı zamanda habire kültürde çıkıyordu. ;(Şimdi sizde dokuda ölü nokta var ve antibiyotik kullanıyorsanız,bence enfeksiyon etkilerini görmezsiniz ama mikrop ölü dokuda hazır olda bekliyordur. O yüzden o kazınmadan da rahat yoktur sanki. Debridman o yuzden önemli sanırım. (Kazınınca var mı bakın onu da tam bilmiyorum .....Bağışıklık gücü çok önemli, eğer mikroplar aşırı üremedi ise onu biliyorum.). Ben de debridman ile kazındı gibi sanki. Akıntı bayağı azaldı çünkü). Daha sonra ise plastik cerrahiye sevk oldum ve de orada vucuttan iyi kanlanan damarlı bir doku flep olarak açılan yara yerine alındı ve takıldı ameliyat ile. 10 gün daha aynı kullandıgım serumlu antibiyotik tedavisi devam edilip eve çıktım. Şu an 45 gün geçti. Şu an her hangi bir sorun yok gibi... Tabi endişe içinde oluyor insan tekrarlar mı diye??? (Doktor arkadaşlar 30 günde bir şey olmadı ise olma ihtimali yok denmez ama genelde de sorun olmaz diyorlar ama tabi insan korkuyor her zaman. . Aranızda "sen tedavi oldun" denilip de ve de "enfeksiyon belirtileri geçip" de, (aynen siz de "ben iyi oldum" diye ikna olduktan sonra) (mesela 1 aydan sonra) yeniden hastalıgı nükseden var mı? (saygılar)

O arada flepten bahseden arkadaşa bir bilgi:Tıbbi makalelelerde östemliytit için, eger yara açık ise uygun ilaç ile birlikte, kaslı deri flebi ya da fasyokutan flep enfeksiyonu tedavide yardımcıdır diye yazıyor. (ilgili bölgede kanlanma iyi olunca tedavi için iyi oluyor diye.....)

bu hastalık bende öncede yazdığım gibi sol femurda 15.16 yıldır var aynı zamanda benden 10 yaş küçük bir arkadasımdada var ben 7 ameliyat oldum ve daha sintigrafide tutulum var mr da ödem var dedniyor bu hastalık o kadar illetki ancak çeken bilir aklımın almadığı olay şu mademki bu hastalık çaresiz insanlar çaresini bulamıyor pekiyi bu kadar çaresiz isek neden benim arkadasıma kronik osteomiyelit olduğu halde askerlik yaptırıldı bunuda çözmüş değilim herkeze sağlık sıhhat dilerim

iyi günler bende yaklasık 1 yıldır kronik osteomyelit hastasıyım .. 6 aylık tedaviden sonra hastalığım tekrar nüksetti ve antibiyotik baslandı yine..bu seferr bazı doktorlar ameliyat diyor bazıları ilaca devam diyo. ameliyat konusnunda kararsızım daha önce ameliyat olanlar yardımcı olursa çok sevinirim.Teşekkürler herkse geçmiş olsun...

enfeksiyon

gönülyarası bende aynı senin durumundan münferitim sana verilen 2 tane antibiyotik neler isimlerini yazarmısın...

bende stafine ve rifcap kullanıyorum ama 8 aydır akındıdan kurtulamadım tam kapanıyor derken yaram
tekrar akıyor sanırım tekrar ameliyat olmak tek çözüm çünkü antibiyotikler cevap vermiyor.
sanada geçmiş olsun inşallah kısa zamanda sağlığımıza kavuşuruz...

Benim çok şükür akıntım yok sadece ayak tabanımın altında nohut büyüklüğünde yara var o kapanmıyor tam küçülüyor kapanacak oluyor hafif tekrar büyüme yapıyor işim gereğide olsa kapanamamkda sanırım

selam bende yaklaşık bir 2 yil önce kolumdan kist amelyatı oldum sonra amelyat yerinden iltihap akınsısı oldu gene amelyat oldum kronik ostomelit hastalıga kapılmişim ve hala kemikten iltihap akıyor ne yapcagımı şaşrdım bana yardımcı olacak biri arsa bana yardımcı olsun ben şüan siirteyim

berat56,
Biz sana nasılyardımcı olabilirizki ?
Senin kısa zamanda doktara gidip gözükmen şikayetlerini söylemen lazımki çaresini onlar bulsunlar.
Benim sedimde crp de düşük çıkıyor akıntımda yok sadece ayak tabanımda delik yani yara var orası kapanmak bilmiyor.Bakıyorsun küçülüyor üstü ince kapanıyor bakıyorum ertesi gün açılmış geri.Baş parmağımda vardı yine aynı yaradan biraz daha büyükdü antibiyotik tedavisine başlayınca baş parmağım kapandı sadece ayak tabanımdaki delik kaldı.
15 günde bir kontrole gidiyorum bakalım doktorum çok ilgileniyor sağolsun kemik sindigrafisinden sonra arayışa başlayacak gibi.
Herkese geçmiş olsun.

berat56 onu bunu bırak.Yapacagın iş şu.Git bir ortopedi dr.u olan hastaneye.söyler östemliyetit akıntı v.s. diye.bilmem ama tahminim akıntı olan kemik bölgesi kazınıyor,temizleniyor mikroptan.Ben de de enfeksiyon şüphelenilen kemiği kazımışlardı ordan biliyorum. Gerçi benim enfeksiyon yerine (koldan bilekten damar tasşımışlardı,aynı zamanda. kol bir acaip durum oldu ama 6 ay bitti.şükür bir sorunum yok. sen git ortopedi dr.una. en dogru çözüm odur.

İlaçların faydası olmadı tek çare ameliyatla o bölgenin temizlenmesi gerekiyormuş bakalım yarın ortopedi doktorum karar verecek,büyük ihtimalle ameliyat yolu gözüktü.

SLM kronik ostomelit hastası olan herkese ALLAH acil şifa versin...BEN ANKARADA ve İSTANBUL ANADOLU YAKASINDA BU KONUDA UZMAN VİCDANI OLAN GERÇEKTEN İLGİLENECEK DR İSMİ İSTİYORUM.

doktorun özel yerine gidip parayı veriyoruz hastanede tahliller yapılınca ordan oraya yollayan soru sorunca sinirlenen doktora çok rasladım,umarım çok şey istemiyorum.benim kardeşim sol femur başı kronik osteomyelit hastası 3 yıldır...çok şükür akıntı yok 2 kez ameliyat oldu.ankara gata ve istanbul gatada care olamadılar ve bu hastalık askerdeyken oldu.askerlik bitince bizle işin yok deyip gönderdiler YEŞİL KARTLIYIZ hiç bakmıyorlar...ALLAH BÜYÜK BAKALIM NE OLACAK lütfen yardım...balta limanında bizle ilgilenen olmadı

selam arkadaslar.ben yenı uyeyım ancak bu ıllet hastalık tam 24 senedır bende.ve sunuda bılıyorum ve sızlerde bılın mezara kadar bu bızımle beraber.akıntı olu olmaması şans sa bağlı.ben sağ femur hastasıyım .3 kez amelıyat ve en son sağ femur kırığı yaşadım.şuan ıtıbarı ıle yıne aktıf hale geldı ve antıbıyotık tedavıye başladık olmadı hıperbatık olacam en sın yıne cerrahı mudahale.bu oyle bır ılletkı 2.amelıyetı 1989 yılında oldum ve 19 sene hıç bır sey olmadı ama gel gelelım 2009 senesınde yıne buldu benı.şuan içtiğim haplar cıpro 750 ve stafıne500.ama şu onemlı yaradan alınan ıltıhabın kulturu onemlı .tecrubelı olarak bılgı ısteyene cevap yazarım.

KRONİK OSTEOMYELİT İÇİN İÇİN RAMATOLOJİ DOKTORUNAMI YOKSA ORTOPEDİMİ DOKTORUnamı gitmeliyiz.ben kartal araştırma hastanaesinde dr demet atamana gidiyorum ramatoloji doktoru ve o daha değişik iliçlar verdi....cıpro 750 ve stafıne500 kullanmadım asıl iliçları bu mu

ergul;

Kronik osteomyelite neden olan bakteriye karsi duyarli ilac verilir.Kardesinize uygun ilaci en iyi doktorunuz bilir.Gerek duydugunda ilacinizi degistirebilir de...Diger sorunuza gelince;ortopedi doktoruna tedavi olmaniz daha uygun olacaktir.

Bende Antibiyotik tedavisi gördüm 8 ay faydası olmadı,baş parmakdaki yara kapandı fakat ayak tabanındaki yara kapanmadı.
Bütün çabalarıma rağmen başhekim olan doktoruma ulaştım ameliyat kararı verdi,fakat hastaneyi su bastığı için biz seni arayacağız denildi,geçen hafta arandım 9,10,11 inde ameliyat planlıyoruz şehir dışına çıkma denildi eywallah dedim şuana kadar arayan soran yok olmadığıda işime geliyor bu zamana kadar olmadım temelli sağlık bakanlığı sınavını vede bayramı evde geçireceğim.Tek zararım kuzenimin yemin törenine katılamadım sağlık olsun diyelim.

öncelikle sizin yapmanız gereken bir ortopedi doktoruna gitmeniz.bu hastalığın ramotoloji doktoru ile ilgili bir bağlantısı yok ortopedi
doktoruna acele gidin.ondan sonra ilaç verir size.

bu hastalıkta ankarada yada istanbulda iyi bir doktor yok mudur diye sormuştum cevap veren olmadı...NEDEN TIP bu alanla pek ilgilenmiyor benim aklıma gelen para getiren bişey değil sanırım

yok gözüm yok bu hastalığın çaresi çözüm yolu yok mezara gidecek senle bu enfeksiyon.

2001 yılında cmt den dolayı yanlıs teshisle pesekinovarus ameliyatı geçirdim... sonrasında ayaktaki şekiil bozulkuğu yüzünden 2004 yılında ostemyelit oldum kuş parmak ve tabanda olmak kaydıyla sulperazon-netilmisin gibi güçlü antibiyotiklerle sürekli tedavi oldum 4 yıl sürdü ayağımın kesilmesini bile göze aldım. o kadar ki bıtkınlık veriyordu. hocalara hacilere gittim şimdi ayak tabanında sadece nasır var ostemyelit geçti 2 yıl kadar oldu enfekte olmuyor ama uzun ve çaresiz bekleyiş içinde şimdiden geçmiş olsun....

Üst Alt