Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitmemi tamamen kaybedeceğim diye korkuyorum..?

bende çocukluğumda işitme cihazıma mp3 çalar derdim kendi kendime oynardım sürekli:); 1998 yıllarıydı o zaman ne ıpod vardı nede başka birşey; en iyi teknolojilerden derdim :)
herkes şaşırırdı bilmeyenler bende istiyorum nereden aldın derlerdi.. bende hep içimden gülerdim :)
istediğin gibi sesini açıyorsun kapatıyorsun çevredeki sesleri hiç duymak istemezsen, parmaklarımla kapatmak yerine bir düğmeye basardım derdim.. :) en iyi teknolojiydi bu..
insanlar neden dalga geçsin ki, evet kulaklarım cihazlar yüzünden biraz kepçe gibi görünebilirdi ama doğadan gelen birşeydi bu.. tüm insanların yüzleri varklıydı. herkeste olacak ve olması beklenen birtakım şeyler mevcuttur..
sizinle dalga geçen insanlar varsa,
ya siz hep böyle düşündüğünüz için "tekrar olabilecek bir dejavu düşüncesi misali" içerisinde kalırsınız.. buda beyninize yerleşir ve gelecekte bu korkuya kapılırsınız(bir çeşit fobi halini alır)
ya da siz öyle düşünüpte sizinle dalga geçen kişiler; bu mutteşem sıradışı bir cihazın ne olduğunu bilmeyenlerdir..

takma ya boşver hazır şimdilik duyuyorsun bi şekilde idare ediyorsun....ne sıkıntıya giriyorsun ki...
ama şunu diyeyim ünivtede işitme kaybım o kadar ileri değilken sınıf öğretmenlii okuyup sonrasını düşünmedim.bitirince sınıf öğretmenliği yapamaz raporu verdiler elime...kalakaldım öylece.....
ALLAH tan işitme engelliler öğretmenliğine geçiş şansım oldu da 4yılım boşa gitmedi....cihazı fazla yüksek ses açmadan hatta sırf varlığına alişmak için hiç açmadan yavaş yavaş kullanmaya başla bence..
50lerle başlayıp 10yıl geçmeden 100lere geldi kaybım....
uzaktaki konuşmaları işitme kaybı50ve üstü olan kimse anlayamaz ne cihazla ne cihazsız....
cihaz senin düşmanın değil tam tersine en iyi dostun....bu kadar hor görme onu....ya o da olmasaydı....
anladığım kadarı ile çevrende hiç engelli yok ...

ilerisini düsünüyorsun gururum nolur kücük düsersem die takmadıgın kullanmadıgın zaman ya duymamak anlamamak bu daha kötü degilmi o zaman daha çok acuıyaqrak bakarlar sana ole dahamı iyi arkadasım bende 5 yasından beri işitme cihazı kullanıyorum uyuyorsa odyo testin kulak içi cihaz al

Merhaba gamlı baykuş,

6-8 aylıkken işitme cihazları kullanmaya başladım ki değişik bi şey yoktur. İşitme cihazı herkesin görmesi kötü mü estağfurullah =) Renkli cihazlarımı takarsam bak küpe gibi havalı atıyorum işte =)) Duymamı çok istiyordum çünkü derslerime göre başarılı öğrenci olmayı çok isterdim. Karamsar olmayın bence..
Yeter ki isteyin, hayat enerjinizi kaybetmeyin ve güzel enerjinizi herkese yansıtın.. Acısıyla, tatlısıyla.. hayat yaşamaya değer..!

Ben ne yapacağım bilemiyorum, üniversitem bitmek üzere, hatta erasmus bile yapmayı düşünüyorum gelecek dönem. Ancak hala kulaklık takmıyorum, okulda da sınıfta her gün birlikte takıldığım, her boş vakitte birlikte takıldığımız insanlar bile durumumu bilmiyor, biraz tuhaf buluyorlar beni ama onun dışında bir sorun olmuyor, bir tanesi şüphelendi sadece. Öğretmenler de anlayamadı, sınıfta ders içi muhabbetlere katılamıyorum sınıf büyük olduğundan, ama aralarda sigaraya falan çıktığımızda çember yapıldığı için sorun olmuyor, hocalar falan da diyor oğlum bir seni çözemedim diye. Akademik başarım yüksek değil, ama alttan herhangi bir dersim yok ve dediğim gibi okul bitmek üzere. Geçen gün derste birisi senin konuşman neden böyle dedi, çöz bence dedi çünkü sana mikrofon tutturmazlar dedi.

Sahi, ben ne büyük bir aptallık yaptım böyle, işitme engelliyim, konuşmam düzgün değil ve de gittim en zor sektörlerden birisinde meslek sahibi olmak için okudum, üstelik de gazetecilik, hani şu ülkede dikiş tutturması en zor 2. meslek olarak kabul edilen mesleği seçtim (1. si sanatçılık )

anlık bir gazla 2 gün önce kulaklığımı bakıma verdim (çalışmıyordu, 100 kağıt sıkışmış) bugün taktım, oha çektim bir süre, bir süre de buzdolabının çıkardığı sese söylendim, sinirlendim başka yere taşıdım dolabı, sessizlik! dedim ve sonra sol kulağım uğuldamaya başladı, sonuç olarak kulaklığı çıkardım.

okul bitmeye yakın olduğu için gelecek kaygım ağır basmaya başladı, zaman geçtikçe iyicene yanlış tercih yaptığımı düşünmeye başladım, yüksek lisans düşünüyorum, şubattan sonra abd konsolosluğundan vize isteyip amerikada yüksek lisans işini konuşmayı düşünüyorum, ama bir yandan da boşuna diyorum, yanlış yönde ilerliyorum diyorum, acaba ne okumalıyım, ne yapmalıyım?

dostum bence kulakiçi bir işitme cihazı alıp, cihazla yaşamaya alışmalısın. sonra ki aşamada işitme kaybın ilerledikçe kulak arkasına geçersin. çok çok ilerisini düşünme, anı yaşamaya bakmalısın.
unutma ki, işitme problemin senin suçun değil. böyle bir sorunun olduğunu söylediğin zaman insanlar sana "aaa salağa bak" demiyorlar inan bana. her insanın bir kusuru vardır dostum, çevrene dikkatle bir bak.

seni çok iyi anlıyorum ama işitmenin [SIZE=1](işitmek sadece duymak değildir, duyulanı kavramak, sesleri ayırt etmektir.)[/SIZE] ömrünü uzatmak için işitme cihazı kullanmalısın.

hayata bu kadar karamsar bakma, üniversite mezunu bir gençsin. meslek değiştirmek istediğin zaman da kendine uygun, iyi insanların etrafında olduğu bir iş bulursun emin ol. belki de sanata yönelebilirsin.

bir de sana çok samimi bir tavsiye de bulunmak istiyorum. sigarayı kesinlikle ve kesinlikle bırakmalısın işitme sinirlerini öldürüyor, işitme sinirleri kendilerini diğer hücreler gibi yenileyemiyor.

İsitme cihazim phonak naida v, yani kulak arkasi. Sigara da kullanmiyorum. Benden cok sey bekleniyormus gibi hissediyorum, ondan zorlaniyorum.

gamli ne guzel yurtdisi mastiri yapma imkanindan bahsediyosun ama cihaz icin baska alternatifler aramalisin ilk bence
bi nadia 5 e saplanip kalma aldigim denedigim cihazlar icinde en olmayacak en rahatsiz edici en kulagimi acitan en begenmedigim cihazdir nadia 5
beni dinlersen o cihaza benim gibi bosver at bi kenarada baska cihazlari dene bak goreceksin isitme cihazi sektoru neler yapmis sen isvicre muhendisligi deme
iyi duymak seslerden rahatsiz olmadan duymak belki telefonla bile konusmalari anlamak yeni cihazlarla olanakli isitme kaybina gore
hicbir zaman elindeki olanaklar varken egitiminden yukselmekten odun vermeden yasam diliyorum sana
git bak resoundlardan dene ben seviyorum resoundlari

öncelikle herkese merhaba
ben bebekken havale geçirmişim kaybım o zamandan beri baslamıs. farketmemis kimse o yuzden cihaz takma sansım olmadı malesef. ilkokulda yazı yazdırırlarken farketmişler kaybım oldugunu. tak tak diye basımın etini yediler . ben kabullenmiyordum. ya ben duyuyorum. ama sadece anlamıyorum diyordum. bir türlü kabullenmiyordum duymadıgımı. o yuzden takmadım. bir kere taktım kulak arkası. okulda dalga gectiler garip baktılar. kucuktum zaten 10 11 yasındaydım. cıkardım bende. ama cok garip cok basarılı bi ogrenciydim. en onde oturur hocaların dudaklarına konsantre olur oyle geçerdim hiç sınıfta kalmadım. ilkokulda takdirler birincilikler.. liseye geldim ilerlemişti kaybım. hala takmıyordum. soylemiyordum da kimseye utanıyordum. lisede de birincilikler dereceler.. turkiye zeka olimpiyatları yarısmalar onlar bunlar.. sosyal hayatım hep aktifti. sorun yasadıgımda duyamadım demeyi ogrendim utanmamaya basladım.. sonraaa üniversite geldi. bir doktora gittim. doktora demiştim ben duyuyorum ama anlamıyorum. doktor bana dediki: evet anlamıyorsun. amaaa duyamadıgın icin anlamıyosun :) işte ozaman dank etti. kabullendim. takıcam dedim. aynı hastanede aynı gün aynı saat gittim psikoloji doktoruna. hüngür hüngür agladım. ben bunu takıcam ama su an cok kotuyum beni sakinleştirin dedim:) doktor benimle konustu kendime ozguvenimi getirdi. hatta bir kaç ilaç yazmıstı ozguven icin.
evet cihaz aldım artık :) cok degisti dunyam keske daha once taksaydım dedim. ama daha yeni kabullenmiştim duyamadıgımı.
şu an üniversite son sınıftayım. bölüm birincisiyim hiç ders bırakmadım. bu dort sene içinde:
dans a merak saldım.dans asistanlıgı yapıyorum. gosterilere cıkıyorum. baya ilerledim cevrem oldu.
staj yaptım bankada.. ordakilere söylemedim sorunumu. farkettiklerinde ve bana sorduklarında "evet sorunum var. seni anlamıyorum bazen işte bu yuzden. seni anlamamazlıktan geldigimi dusunme " diyorum insanlara ve gülümsüyorum. :)
doktorlarım beni diger engelli arkadaslara ornek gosteriyorlar onlarla konusuyorum ne kadar hayat dolusun diyorlar.. cihaz taktıgımı unuttum ben sanki normal insanmısım gibiyim. konusmamı da sempatik buluyorlar ama diksiyona gidicem o biraz düzeltiyormus..
suan isitmem 5-10 desibel ilerledi galiba.yine basa döndüm gibi :( cihazla bile takmadıgım zamanlardaki halimdeyim gibi.. doktorumla konusuyorm ya tamamen ilerlerle hiç duyamazsam diye. senin gibi takıntı oldu. ama doktorlar öyle şey olmaz diyorlar sen şimdiden iyiki taktın diyorlar.. cihaz degistir daha yuksek desibelli cihaza geç diyorlar.. herşeyin caresi var umudunu kaybetme :)
hiç takmamaktan iyidir. hiçten iyidir.. tavsiyem de madem utanıyosun kulak ici tak :)

okudum yazdıklarını.sanırım senin işitmen benimkine göre daha iyi, çünkü seninki ilkokulda farkedilmiş benimki anaokulunda. Bana 5 yaşımdayken cihaz vermişler, sorun olmamış o zamanlar, nasılsa anaokulu bir sorarlar biter. Sonra ne olduysa ilkokul 4 den sonra kullanmamaya başladım, estetik kaygı olduğunu falan da hiç sanmam, bıraktım işte kullanmayı. Ben de dudak okuma konusunda bayağı iyiyim doğal olarak, ehliyet aldım bundan 3 sene önce doktor fark etmedi işitme kaybım olduğunu, tabi üstünde dursa farkederdi de üsten körü muayene edince fark edemedi tabi ki.Ben hiç bir zaman öyle başarılı öğrenci olmadım, çalışkan da değildim ama sınıfta falan kalmadım hiç bir zaman, gazeteciliği seçtim çünkü internet gazeteciliğini yaparım diye düşünmüştüm, bana yazılı olarak haber gelecek ben onları siteye koyacağım, ya da yabancı sitelerdeki haberleri çevirip koyacağım falan filan. Ama gazetecilik okuyan bir öğrenci olarak pek de böyle bir ortamda bulmadım kendimi ne yazık ki, biraz da bizim okulun gazetecilik bölümünün beklediğimden kötü olması ile ilgili olabilir ama genelde hep saha eğitimi veriyorlar.ben daha staj yapacak cesareti bulamadım, zaten okuldaki kimse benim bu sorunumdan haberdar değil, konuşmam da bozuk zaten, yavaş yavaş kabullenmem gerekiyor sanırım ama gene de kabullenemiyorum.kulak içi kulaklığım vardı, ama onlar genellikle hafif işitme kayıpları içinmiş, bir de aslında kulak arkası cihazdan daha fazla da görünüyorlar, kulak arkası cihazın kalıbını temiz tutarsan şeffaflığından pek de belli olmuyor, hele ki saçın birazcık uzunsa. ;Ama kulak içi çok belli oluyor, bir ara takmıştım her gelip geçen soruyordu o ne diye

bak kendin diyorsun daha kotu diye. bence tak simdiden cunku hiiic cihaz kullanamayacak hale bile gelebilirsin.

Merhaba Gamlı Baykuş

Öncelikle geçmiş olsun, Benim de 6 yaşında bir oğlum var, bazı doktorların ilgisizliği yüzünden sağ kulakta çok ileri derecede sol kulakta ise .%45 işitme kaybı var. 3-4 yaşlarındayken geçirdiği ateşli hastalıkla beraber baş dönmesi oluyordu doktorlar pek ilgilenmedi, baş dönmesi kulaktan geliyormuş maalesef ben bunu yeni öğrendim. Ben oğlumun duymadığını geçen yıl farkettim hemen doktora götürdüm Doktor kulağında pislik var dedi başka bir doktora götürdüm orta kulak iltihabı dedi geçmedi, başka bir hastaneye götürdüm işitme cihazından başka çözüm yok dedi biz inanamadık. Başka bir hastaneye daha götürdüm o da aynı şeyi söyledi en son özel bir doktora götürdüm çocuğun kulaklaklarının çok kötü durumda olduğunu, oğlumun dudak okuduğunu söyledi dünyamız başımıza yıkıldı.

Sonuçta işitme cihazı aldık 15 gündür kullanıyoruz oğlum ilk günlerde zorlansada cihaza yeni yeni alışmaya başladı, şimdi daha iyi sesleri anladıkça mutlu oluyor, İşitme kaybının ilerlemesinden bende korkuyorum ama dua etmekten başka birşey gelmiyor elimizden sen başkalarına aldırma cihazını kullanmaya devam et, kötü şeyler düşünme Allah hepimizin yardımcısı olsun...

işitme cihazı kullanmaya başladığımda lisedeydim sanırım. ilk taktığımda elbette gelen sorulardan rahatsız oluyordum ama şu an işitme kaybımın Allah'ın bana verdiği bir lütuf olduğuna inanıyorum. Size Leyla ile Mecnun'un bir hikayesiyle durumu açıklayayım;

Leyla ahaliye yemek dağıtıyormuş. Sıra Mecnun'a geldiğinde, tabağına yemek koymamış, kepçenin tersiyle tabağına çın diye vurmuş. Mecnun sevinçten havalara uçmuş. Etrafındakiler demişler ki; "Sen hakikaten delisin, niye seviniyorsun, seni sevseydi bol bol yemek koyardı tabağına"
Mecnunun cevabı muazzam "Ne yani, bana da sizin gibi mi davransaydı!?"

Farklılıklarımızı Allah'ın bir lütfu olarak görmeliyiz. Etrafınıza bakın, nice sapasağlam günahkarlar var. Biz hayatın değerini daha iyi biliyoruz, nefes almanın bile ne büyük değer olduğunu biliyoruz. Ve belki bu engellerimiz bizim günahlarımızı eksiltiyor. Nerden bileceğiz?

Bazı şeyler hakkınızda hayırlı olduğu halde hoşunuza gitmeyebilir. Bazı şeyler de hakkınızda hayırlı olmadığı, şer olduğu halde hoşunuza gidebilir. Allah bilir, siz bilmezsiniz. (Bakara-216)

asli hakikatler acitir ama sende kusura bakma inananlarin dusuncesine saygim var ama oylde polyannacilik olmazki
bu dunyada yasiyormuyuz isitmedigimizi kabul ederek neleri yapip neleri yapabilecegimizi kabul ediyormuyuz iste bu
yoksa kimse obur dunyaya gidipte gelmemiski bize anlatsin
sabrederek kabul ederek dik durmak olmayanla uzulmektense olanlarla mutlu olmaktir hayat yoksa uzum uzum uzulerek hayati kendimize zehir eredsek dini yonden once yasamimizi karartiriz
bide bisey varki yilmadan ugrasmak herseye caredir

yok estağfurullah, kusura bakmadım shukufe :) saygı duyarım

benim seviye yakında bitecek zaten.
seneler oluyor müzik dinlemediğim. insanlar benden uzak ben onlardan uzak.

ben gelecek dönem mezun oluyorum. Bayağı gelecek korkum oluşmaya başladı. ben bu kulakla gazetecilik yapamam. aslında iletişim fakultesi ile ilgili hiç bir şey yapamam. bu işitme ile engelli kadrosundan iş bulmam mümkün mü? kalça çıkığı da var bende...

2022 senesinden merhabalar. Yıllar sonra konuyu okuyunca güncelleme yapmam gerekti. Özel sektördeki işimden terfi etmeden hemen önce işitmemi kaybetmeye başladığım için istifa ettim. Memuriyete geçtim.

sağır olmazsın denmiş konuda. İyi niyet elbette ama insan her şeye hazır olmalıymış ve lakin sol kulağımı tamamen kaybettim.

şu an koklear implantlıyım.

Kevok21
yüksek frekanslarda 100 desibeli geçti. sadece düşük frekanslarda çok kısıtlı bir alanda 90-100 desibel civarıydı. işitme cihazı ile bile sadece bazı seslere irkilme şeklinde bir tepki alabiliyordum.
evet memnunum en azından şu an sol kulağımdan çalan şarkıyı anlayabiliyorum, ve kelime kapabiliyorum. daha 1 ay olmadı.

Gamlı Baykuş
seninki mucizeymis gercekten:eek:
ameliyattan 1 ay sonra dis islemci takildigindan
siz dis islemciye bile gerek gormeden kelime anlamaya baslamissiniz:)
gule gule kullan

bugün cihazlara ayar yaptırmaya gittim insan sesi değil dış sesler gürültü araba rüzgar yaprak duyuyorum ve bu son 2 aydır oluyor ve arkamdan gelen sesler gitti yok or duyuyorum demek ki iyice azalmya başladı ve cihazlar yetersiz geliyor bugün ağlayarak çıkacaktım da odyoloğum çok tatlı 1 saat ayar yapmaya çalıştı vs özetle lanet kayıp ilerlemiş.........

koklear da kaç derce kayıp şartı var

hanifeaydin
90 db gibi kayiplarda universite hastanelerin implant yapilabilir sizin onayinizla
ama sizin derdiniz ayar sorunu olarak gordum ben
gurultu onleme modunu bozmus ayari yapan yani yanlis ayar
birde arka sesler icinde gene ayar sorunu diyecegim
odyocu olmasamda bu gurultu onleme zimbirtisinin islevlerini yasiyarak az cok vakif oldum

benim bi cihazimada dutturu ayar yapilinca alisveris merkezinde butun sesler kesilerek cihazim bozuldu diye panik yapmistim
yapicam diye ayarini duzenliyemeyen odyocu yuzunden
isitme kaybiniz azda olsa artabilir ama sizin bahsettiginiz sikayetler ayar sorunu hanife hanim
malum cihazi ilk aldiktan sonraki her ayar memnuneyetsizlik sebebi oluyor epeyisi
panige kapilmayin derim

@Gamlı Baykuş
seninki mucizeymis gercekten:eek:
ameliyattan 1 ay sonra dis islemci takildigindan
siz dis islemciye bile gerek gormeden kelime anlamaya baslamissiniz:)
gule gule kullan
shukufe sen misin? bundan 10 sene önce bile bu tarz yorumların vardı ve bu yaklaşımından direkt tanıdım seni. 26 temmuzda ameliyat oldum. 15 ağustosta işlemci aktifleştirildi ve bugün tarih 4 eylül hesapla bakalım 1 ay olmuş mu olmamış mı? Neden süreç hesaplaması sırasında ameliyat tarihi itibari ile hesaplama yapayım? dış işlemciyi takınca duymaya başlıyoruz zaten.

zehir saçıyorsun, anlamlandıramıyorum bunu gerçekten. ikna olmuyorsan gel bir gün çay ısmarlayayım size ameliyat raporumu da her şeyi getiririm sizle deneriz bakalım ne aşamada.

azicik takildik diye ne bu siddet bu celal:eek:
niye ikna olmak zorundayimki sen memnunsan mesele yok
daha bir ay olmadan dedigini varsaydik
saglikla kullan implantini

GRAHAM BELL
yani pek takılma olmadığının farkındayım, implant söz konusu olunca ne yazık ki tahammül seviyen çok düşük, kolay bir şey yaşamadığını düşünüyorum emin ol ben de elbette doğal kulağımı arıyorum ama gene de şu an hiç duymayan kulağımdan kesinlikle eskisine göre daha iyi tepki alıyorum. Doğal mı hayır ama gene de bir konuşma geliyor ses geliyor ve gerçekten de gün geçtikçe bu sesler daha da anlamlı oluyor.

zamanen daha iyi olacak
ama ne kadar yanlis tafa cekmeye meyilliysende cok dikkat ette ob ur kulaga implant diyenlerden olma insallah
is cok kotu sagir olunca
tas dustugunu bile kendi duymayan kulaginla hissetmek daha iyi

Bana da koklear implant yolu göründü. İşitme cihazı raporu için Hacettepe'de test yaptırdım. Odyolog Koklear implant önerdi. Yarın da cihaz raporu sonucu belli olacak.

GRAHAM BELL

yok ayarlar iyiydi 2 senedir çok terledim bu yaz bu etki etti başka bir neden yok.2 kez yaptılar ayarı dış ses gürültü dedim arka yöndeki sesleri duymuyorum dedi başlık vermişim daha ne olsun ...dıları çıktık otobüs yol sesi denedik vs ama yok garip önceki iyi yapan şimdi neden yapamasın aklıma acaba özellikle yapmıyorlarda yeni cihaz mı satmaya çalışıyorlar diye geçiyor . odyologlar ord asatış da yapıyor netişcede. aynı marka farklı şubeye gitmeden evime yakın ayar yaptırayım dedim eğer o şubenin müşterisi değilsen ayar için 300 tl istiyorlar böyle saçmalık var mı? heryerde kazık yemeliyiz. bu arada kaybım 70 küsürler 90 değil ama gidişat artacağını gösteriyor ....belki ilerde.

Üst Alt