Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitme cihazının hortumunu havalandırma deliğin olması mı daha iyi olmaması mı?

Konular
22
Reaksiyonlar
1
Kulağımda delik var diye hortuma havalandırma deliği yaptırmıştım hortumu yenileceğim, doktora sorduğumda gerek yok havalandırma deliğine dedi ama nem olsun da istemiyorum. Sizce havalandırma deliği olması mı daha iyi olmaması?

yenileyeceğim*

olmaması mı*

senın ısıtme cıhazı kullanmadıgına adım gıbı emınım:eek:
eger ısıtme cıhazı kullansaydın hortumda delık degıl azıcık arıza olsa bıle ısıtmenı nasıl etkıledıgını cayt vayt ottugunu bılırdın arkadasım:eek:

Yargısız infaza bak. Neden böyle bir soru sorayım peki? Bu zamana kadar bir şekilde kullandım ama bu yazdığınız hiç hoş değil.

sorularıolanbiri Sanırım hortuma değil, kalıba yaptırıyorsunuz. Kulağın içine takılan son kısım... Ben de ara sıra yaptırdım işe yarar diye ama ben de hiçbir işe yaramadı. Siz bunu neden yapmak istiyorsunuz, sorun nedir?

Kalıp ölçü alınırken kullanılıyor diye öyle yazmadım. Sapı diyeceğim diyemiyorum. Kulağın içine giren üçgen venzeri kısımda küçük bir delik daha açılıyor,sap gibi şeyin takıldığı deliğin dışında 2.bir delik daha. İsteyip istememek değil nemi engelliyor diye daha mı iyi olur acaba diye merak ettim. Pek fark etmiyorsa sıkıntı değil.

Hamurumsu şeyi sokuyorlar ya kulağa, kalıp o değil mi? rasti yukarıda bir cevap daha yazdım ona istinaden soruyorum. Bir de daha uzun süre dayanması için hangi maddeden yapılanı kullanmak gerekir?
Rastî

Daha uzun süre dayanıp sağlam olması için nasıl bir kalıp kullanılmalı peki? Onu da sorayım. GRAHAM BELL

sorularıolanbiri Evet kalıp o.

Kulakta nem yapıyor demişsin, kulağında ağrı, şişme, akıntı vs mi oluyor? Gün içinde kaç saat cihaz kullanabiliyorsunuz? Bir de iki kulağa birden mi kullanıyorsunuz cihazı?

Rastî

Yok yok ben internetten okuduğum kadarıyla söylüyorum. Bazen (epey bir süredir yapmıyor) takarken acı olabiliyor ama sık takıp çıkarınca olabilen bir şey galiba) şişme,ağrı,akıntı vs. yok. Kıyaslamak için sordum. Eğer havalandırma deliği olmazsa sıkıntı yaşar mıyım diye.

Siz nasıl kullanıyorsunuz cihazı ? Havalandırma deliği var mı? Kaçmsaat kullanıyorsunuz? Bazen yeterince duyamıyorum etrafındakileri ben mesela ama takmaya çalışıyorum yine de. Sizde nasıl durum?

kaç saat*
etrafımdakileri*

@sorularıolanbiri Delik yok, günde 10-11 saat takıyorum her iki kulağa. Delik olunca da değişen bir durum yok bende.

Ben sabah kalkıp yatana kadar. 10 saati geçiyor. Sizce ayar yaptırmak gerekli mi belli bir süreyle? Ayat yaparken bozulur mu acaba ? Bir de androidde cihazla bluetooth bağlantısı sağlayan bir uygulama var mı bildiğiniz? Rastî

sorularıolanbiri Her cihazın ayarı aynı değil, özellikleri aynı değil. Eğer sorununuz yoksa olduğu gibi devam edin. Sorununuz varsa bir şey değiştirmeye çalışın. Anladığım kadarıyla sizin sorununuz yok cihazla.

senın ayarlarını ehıl bırı yapıyorsa o ne derse o o zaman
kalıp dolma gıbı dolgu olmasın yeter
bol bol her gun kalıbını yıkarsan daha cok dayandıgı tecrube ıle vakıdır

GRAHAM BELL

Yani büyük olmasın mı demek istediniz dolma gibi dolgu olmasın derken ? Ayar yapan kişinin ehil olup olmadığını anlayamayız ki. Şansa bağlı.

Bu delik işini ileri çok ileri kaybı olanlara tavsiye etmiyorum. Ben kullanmıyorum çünkü düşük frekanslarda kazanç kaybına neden oluyor ve bu da yüksek işitme kaybımdan dolayı telafi edilemiyor.
Orta ve hafif kayıplarda denenebilir. Havalandırma ve ses kalitesinde bazı değişiklikler gibi sebepleri var galiba ancak bu konuda çok bilgim yok.

çamlıca
Havalandırma ve ses kalitesinde bazı değişiklikler gibi sebepleri var derken neyin sebebi ? Havalandırma deliğinin kullanılmasının sebebi mi ? Nasıl etki ediyor ses kalitesine havalandırma mesela ?

Bu konuları @Mehmet Akşit daha iyi bilir.
Onun cevabını bekleyelim.
[FONT=sans-serif]atesmehmet59@gmail.com[/FONT]

Düşük frekans denilen kalın seslerde kayıplar oluşabiliyor. Ses dışarı sızıyor çünkü. Bu da beni zorluyor çünkü yüksek kayıpta cihaz bu ilave kaybı telafi edemiyor. Sonuç da ses kalitesi bozuluyor benim için.
Bu kadar açıklayabilirim çünkü bu konuda fazla tecrübem yok. Bir kere denedim ve artık hep kapalı kalıp kullanıyorum. Koklear implant adayıyım. İmplant tavsiye ettiler Hacettepe'de. İşitme cihazımı olabilecek tam güçte kullanıyorum.

Çok ileri derecede. İşitme cihazıyla anlama oranım % 30 civarı. Sırada Koklear implant var ama karar veremiyorum. Çünkü geri dönüşü yok.

Geçmişler olsun. Ventilasyon deliği çamlıcanın dediği gibi hafif veya orta kayıplarda kullanılabilir bir şey. ileri kayıplarda zaten ötme de yapar. Ancak buna alıştıysanız yada daha önce hep bu delik bulunan kalıp kullandıysanız deliksizi rahat gelmez. Mesela bendekinin tıkandığını anında hissedip hemen arayüz fırçamla açıyorum. Sese etkisi ise biraz uzmanlık işi.

metinyaw
Anlıyorum. Deliksiz de kullandım geçmişte ama pek bir şikayetim yoktu. Tekrar öyle mi kullansam diye düşündüm. Karar veremedim daha. Doktor gerek olmadığını söyledi deliğe ama bilmiyorum. Bir de ses ayarını yaptırsam mı ki?

çamlıca
Anlıyorum. Çok geçmiş olsun.

Bu arada ses ayarını yaptırırsam deliksizle mi yaptırayım delikliyle mi?

sorularıolanbiri Arkadaşların dediğine göre delik açmak ses kalitesi açısından olumsuz etki yapıyor. Siz de sesi anlamamaktan şikayetçi olduğunuza göre delik yaptırmamanız daha doğru olur. Ses ayarı yapın elbette.

ısıtme cıhazınızdan memnunsanız elletmeyın
bu odyocu takımıda cok usta olursa ukalalastıgını yapacakları ufak tefek ayarları es gectıklerı ıkıncı kere ellettıkte bılıyorum
en basıtı pıl bıtme uyarısını bıle yapmıyorlar
begendıkten sonra sakın kurcalatma guvendıgın odyocu bıle olsa

sorularıolanbiri Ben de denedim ama beceremedim diye biliyorum. Son görülmem görünmüyor mu? Görünmüyorsa demek ki becermişim, sana da söylerim. Son görülmem görünüyor mu?

Üst Alt