Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Haksız yere işten çıkarılma ve erken emeklilik hakkında...?

• Konbuyu başlatan iremsu
  • Başlangıç tarihi
TŞKLER MAKRİ
bu maçın uzatmaları maçın kendisinden de uzun sürdü...

bunaldım,bunalttım,bunalttılar:(

hepinize sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum

öff ne baydım di mi sizi

SON DAKİKA HABERİ

Ben istanbuldakı sgk başkanlığına tahsis başvurusunda bulunmuştum. sandığım olamazssında direttiğinden orası da aşağıdakı yazıyı sandığıma ve bir de bana gönderilmiş
sayı:
konu: yaşlılık aylığı
Türkiye ........bankası aş....... emekli ve yardım sandığı

.............sigorta sicil numaralı ............un son defa sandığınıza tabi çalıştığı tespit edildiğinden tahsis talebi ile ilgili luzumlu belgeleri ve kururmumuza tabi çalışmaları ilişik olarak gönderilmektedir.

arz ederim

ek: özürlü raporu
sağlık kurulu raparu
n.cüzdanı
tah.talep.bey.taah

kurumumuza ait çalışmaları
------------------------
....​

(ASLANI YAPAMADIM BİZİM TEVELLÜTTEKILER HATIRLAR)
ya bakmayın böyle yazdığıma sizce bu yazıdan benim sandık ne anlayacak?
anlar mı? emeklı ederler mı sizce artık?

sinirlerim bozuldu artık... iremsu yu tanıyan herkes emeklılık konusunu bilir oldu
bazen takılıyorlar bana yahu tam 1 saat 10 dakıkadır hiç emeklilik konusundan bahsetmedin küfür etmedin hasta falan mısın diye:)

Hani çok da emin olamıyorum ama, cevabın başlığına ve eklerine bakınca, sanki, "malulen değil ulan Yaşlılık Yaşlılık" ve "emeklilik işlemlerini sandık olarak siz yapacaksınız" diyor sgk.

iremsu; tahsis talebi ile ilgili luzumlu belgeleri ve kururmumuza tabi çalışmaları ilişik olarak gönderilmektedir.

Benim yorumum- baharda geldi ondanmıdır nedir- tahsis talebi ile ilgili belgeler dendiğine göre ve iremsu'da 5510/28. maddesine gereğince tahsis talebi istediğine göre, sandık bu istemi yerine getirmek zorundadır. Zaten işlemi yapmaması veya savsaklaması için bir neden yoktur. Burada önemli olan sandık tarafından " evet emekli olabiliyormuşsunuz, tekrar tahsis talep dilekçesi verin, işlemi gerçekleştirelim" gibi bir söylemi kesinlikle yerine getirmemelidir. Böyle bir talebi yerine getirmek emekli maaşı açısından hak kaybı demektir.

çok ama çok teşekkür ederim.Bir siz bıkmadınız bu konu yüzünden benden!
avukatıma,sandığıma bilumum emekli kelimesi sgk geçen her adrese attım onlar benden sağırlar bi siz beni duyup cevap veriyorsunuz ...
nediyim ?nedesem az
teşekkürederim.

bir umut anlarlar artık ...anladıkları zaman da o sandıkta kımın ayağı ayakları kayacak çok merak ediyorum.

dün onların eline geçmiş olmasına rağmen halen bana dönüş yapmadılar
sessiz direnişlerine devam ediyorlar
gelişmeleri size yazarım...

iyiki varmışsınız...

yavaş yavaş dizi çekimlerinin sonuna geliyoruz gibi...

bu yazı geldi.....

Ankaraya yazdığımız yazının cevabını hızlandırmaları konusunda sözlü konuşmalarımızda şimdiye kadar bize hayır olamaz diyen şube müdürü olabileceğin konusunda görüş bildirdi. yazıya resmi cevap yazacakalrını da belirttiler.
konuyu yönetimimizle görüşüp ilettim. resmi yazı gelip evet dediklerinde emeklilik işlemlerinin başlama tarihi konusunda bir kaybın olmayacak. bankadan ayrılış tarihin 05.01.2010 emeklilik tarihi başlangıcı da bu tarih olacağından emeklilik başvurun bu tarih itibariyle kabul edilecek.
emeklilik işlemleri başvuru tarihini takip eden ay itibariyle yapılır. ilk emekli maaşını şubat ayında haketmiş olacaksın.
yazının cevabını hızlandırmaları konusunda her gün görüşüyoruz.
iyi günler.​

bu cevabı verdim onlara onlarda

:)merhaba,
Yanlış hesap bağdat tan döner derlermiş...benim ki Bağdat yolunu zor buldu.
Bu süreç sakatlığımıda eklediğinizde inanın kabustan farksızdı. Gün oldu eşim bile sen avukatlardan dahamı iyi bileceksin dedi... bırak ya prim ödeyelim dedi Herkes tarafından hakkımı aramak taciz olarak nitelendirildi.
bana avukatlarımız ,danışmanlarımız ve de sgk yetkililerinden aldığımız bilgilerle diye ifade ettiğiniz bir e-mail vardı ki nediyim, kendime sadece kendime ve sizin nezdinizde ........ teşekkürlerimi sunuyorum.
bu email benim bildiğim birşeyin teyidinden başka birşey değil.​

Saygılarımla,​

bide bu emaili attım

..........,
merhaba

resmi yazı geldiğinde sizden iki konu hakkında bilgi rica edebilir miyim?
-emeklı sandığında birikmiş toplu parayı 15 yıl çalışma şartı ile ödüyorsunuz diye biliyorum 15 yıldan önce ayrılan alamıyor.ama benım durumum farklı emekli olarak ayrılıyor olacağım için o parayı hakedebiliyor muyum?

-normalde ssk lı olup benım gibi tavandan prim ödeyenlerin vergi indirimi ile erken emeklı olanların maaşı 1400 civarında (3750 prim.-16 yıl sigortalılık süresi)
ama bizim emekli olanların maaşları normal ssk lılardan birazdaha fazla olduğundan benım kıde doğal olarak 1400 den fazla olabılır düşüncesindeyim.

bu yazı geldiğinde işlemlere başladığınızda bu konu hakkında beni bilgilendirebilirmisiniz lütfen.

ayrıca düşünüyorumda sizi emeklı olamaz diye yönlendiren kişiden yazılı bir belge aldığınızı belırtmiştiniz. eğer ben ona inanıp(sizinde ısrarlarınızla) vaz geçseydim şimdi dışarıdan 3 yıl prim ödeyecektim birde 9 yıl bekleyecektim maaşta almayacaktım.Budurumda da ciddi maddı anlamda mağduriyet olacaktı.
Birde ...................buda manevı anlamda da sorun yaratacaktı.
size bu olamazsın diyen kişi neticede bir kurum dolayısı ile maddı manevı tazmınat hakkı doğmuş olmuyor mu?

bülent bey !bu sizin başarınız biliyorsunuz diymi?
tüm yazışmaları saklıyorum
ve bunları zamanı geldiğinde mutlaka sizi lanse ederek kullanacağım....

düşüne biliyormusunuz!
eğer siz ve siteniz olmasaydı ben paşa paşa prim ödüyordum...

sizin bilmediğiniz avukatlar ve sürü sepet yazışmalar var ve siz ve ekibiniz dışında kımse emeklılığı hak ediyorsun dememişti.

ben maaşımı aldığımda sizin adresi bulucam ve size gelicem...
ozaman uzun uzun konuşuruz:)

merhaba;

ben bu işin sonucunda iremsunun emekli olacağına yürekten inanıyorum çünkü banada emekli olamazsın uğraşma falan diyerek vergi dairesinden ve sgk dan yıldırmaya çalıştılardı fakat İlker ve Bülent beyin talimatlarını harfiyen yerine getirip emekli oldum inanıyorum kazanan İremsu olacak...

İremsu aslında çoktan emekli olurduda görüşme yaptıgı yetkili biraz yetersiz kaldı...
Gerekli bilgilendirmeyi yaptıgımız halde bizi dinlemedi iremsu o belgeleri muhakkak sakla o kişiyi (sen biliyorsun onu) aslında mahkemeye vermen gerekli...

ilker canım kardeşim diyorum ki ben bu kardeş muhabetlerini pek sevmem aslında..ama okadar uğraştın ki...teşekkürlerim inan az...

bülent bey makri ve ilker beni hiç desteksiz bırakmadınız.

ben aslında neler neler yazarımda ...oturu şırıl şırıl ağlaşırız
iremsu stilmi değiştirdi diye benlen beraber sizide madara ettirmiyim:=
tamam makri bekleyelim bende hafif tırsık vaziyette bekliyorum zaten
tek endişem benım onları mahkemeye veririm diye işi olabilecek yokuşa sürmeleri...

bu arada bu iş bilmezlerin benım olurya bağlarlarsa maaşı kuşa çevirmemeleri açısından yaklaşık nekadar maaşım olabılır bu rakkama aşağı yukarı ulaşabılmemız için benım size nasıl veriler yüklemem lazım.

tam 11 yıl tavandan prim ödemem var ...

arkadaşlar bu arada böyle kuru kuru kutlamak olmaz!
makri ilker bülent bey;sizin için ne yapabilirim.

sevgiyle kucaklıyorum....

İremsu,
En son mesajınızdaki "işi yokuşa sürmeleri ve dava konusu yapmaları" yönündeki görüşünüze/endişenize olabilirlik olanağı tanımadığımdan bu konuda endişe etmeyin diyorum. Siz mahkemeye vermediğiniz sürece onların yasal prosedürü gerçekleştirmeleri gerek. Sgk'nın sizin emekli edilebileceğiniz yönündeki yazısından sonra onların işi yokuşa sürmeleri demek sizin maddi manevi yöndende hak sahibi olacağınız anlamına gelir ki böyle bir riske (kendileri açısından) gir(e)mezler. Alabileceğin maaş konusunda -net olmamakla birlikte- gerekli parametrelerin neler olduğunu size daha sonra özelden yazacağım. Bu parametreleri İlker'e, Bülent'e de gönderirseniz ayrı ayrı değerlendirme yapabiliriz.

makri saol benden istediğiniz parametreler neyse temin edeyim çünkü bana açık açık yazmışlar senin durumunda olupta kimseyi bizim kurumdan emeklı etmedık o yuzden maaş skalanızı bilemiyoruz diye....
(ki zaten bunu biz-siz ve engelliler biz'de beni okuyan herkes anladı:p)

ayrıca sandığın emeklı maaşları normal ssklılardan nispeten fazla oluyordu...
ben aşağı yukarı ssk rakkamını bulabılırsem en azından tahmın ederim...

ya inanın arkadaşlar abartmıyım ama duymaya başlamışım gibi mutluluktan uçuyorum...sonra ya iremsu sakın ol önce ilk maaş yatsın bakalımdiyorum...
işte istanbul sokaklarında ağzı kulaklarında dolaşıp gülerken birden düşünceli hal alan sonrada kahkaha atan birini görürseniz muhtemel o benimdir;)

engellinin ENGELLİ DOSTLARI sayesindeki;ZAFERİ!

ENGELLİLER.BİZ VE bu forumun nezdinde başta Bülent bey ,makri ve ilkere vede sizlere sonsuz teşekkürler,

İŞTE BU!
......hnm,
Ankaradan beklediğimiz yazımızı postaya verdiklerini belirterek mektup örneğini mail ile gönderdiler.
Durumun değerlendirildiğinde vergi indiriminden yararlanma şartlarına göre emekli olabilir cevabı geldi.

buna göre ilk defa işe başladığın 01.05.1993 tarihine göre,
16 ve 3760 gün şartlarını doldurman gerekiyordu, senin 17 yılın ve ssk+gb toplam 4600 günün var. her iki şartın da dolmuş oluyor.

ekteki formları doldurup çıkısının ıslak imzalı haliyle, (formların tarihi 05.01.2010 olmalı)
vukuatlı nüfus kayıt örneği, (nüfus müdürlüğünden alınıyor)
nüfus cüzdan fotokopin,
4 adet vesikalık resim,
ile birlikte yakın bir şubeden dahili posta ile benim adıma gönderebilirsin.
işlemler tamamlandığında maaşın bağlanacak.

yanlış yönlendirilmelerle konu hakkında istemeden de olsa seni sıkıntıya soktuğumuz için kendim ve kurumum adına üzgün olduğumuzu bildirmek isterim. ayrıca sonunun olumlu olarak sonuçlanıp emekli olabilmen durumuna da sevindiğimizi bilmeni isteriz

Arkadaşlar şimdi size maaşım hakkında bilginizi rica edeceğim bu konudada yanlış bilgiye kurban gitmemek adına!

Üst Alt