Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Gündem] Sonradan sakatlanan memurların emekli olabilmeleri için dayanışmaya çağırıyoruz...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
DOSTLARIM BENDE VARIM ..İNŞALLAH İŞE YARAR.TEPKİMİZİ BİLMELİDİRLER..

gönderdik inşallah hayırlı sonuç alırız

ben iki adresede gönderdim inşallah hayırlı sonuç alınır biz memur olmasakta bir sürü engelli veya engelli adayı memur kardeşimiz var

Sonradan engelli olan memurlar ile ilgili kanun değişikliği hk.

Ben de gönderdim. Umarım çözümü noktasında katkımız olmuş olur.

Saygılar.

Ben de gönderdim umarım katkısı olur.

Saygılarımla....

gönderilen mesajlar dikkate alınıyormu

selam arkadaşlar gönderilen mesajlar dikkate alınıyormu acep hiç bir gelişme yok galiba bu konuda

Merhabalar;
Bana ulaşmış herhangi bir durum yok. Diğer arkadaşların bu konu hakkında yeni bilgileri var ise sanırım bizimle paylaşırlar

Selam arkadaşlar.ben de bir değişiklik haberine rastlamadım.5510 Sayılı SSGSS mecliste bölümler halinde görüşülmekteymiş.Geçici 4.Maddeye henüz sıra gelmedi galiba.Ancak bu arada dikkatimi çeken konumuzla ilgili ihtisas komisyonlarında değişikliği dile getiren bir tasarı ya da önerge de yok.Ne zaman ve nasıl gündeme getirecekler bu konuyu?Kulak arkası yaparlarsa ne oyumu ne de hakkımı helal etmem...

her iki adrese gönderildi, umarım sesimiz duyulur.

malumunuz fakat örnek dilekçenin başlığında "Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'na" yazıyor bu başlıkla dilekçe ikinci adrese Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanlığı'na" gönderilirse dikkate almayabilirler sanırım.

Sayın arkadaşlar,

Dün akşam Meclis Genel Kurulunda Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik öngören kanun tasarısının görüşmelerine devam edildi ve önümüdeki haftada devam edilecek.

Özellikle şu an çalışmakta olan engelli memurları ilgilendiren 68. maddeyle değiştirilen Geçci 4. maddeyle ilgili olarak yapılan görüşmeler sırasında verilen önergenin kabul edilmesiyle, çalışmaya başladıktan sonra engelli olanlarında engel oranına göre 16 veya 18 yılda erken emekliliği sağlanmış gibi gözüküyor.

Eğer doğru yorumluyorsam, memur olarak çalışan engellilerle ilgili farklı uygulamlar ortadan kalkmış olacak. Bilgi ve değerdirmelerinize sunuyorum.

Geçici 4. Maddenin 6. Fıkrası: (Plan ve Bütçe Komisyonundan Çıkış şekliyle Mevcut durum)

Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce 5434 sayılı Kanun hükümlerine tabi olarak çalışmaya başlamış olup, çalışmaya başlamadan önce ilgili mevzuatına göre alınmış ve en az % 40 oranında özürlü olduklarını gösterir sağlık kurulu raporu bulunanlar ile en az yüzde 40 oranında doğuştan özürlü olduklarını belgeleyenlerden aylık talep tarihinde bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalı olanlara; en az 5400 gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş ya da emekli keseneği ödenmiş olması kaydıyla, istekleri halinde bu madde hükümleri esas alınarak yaşlılık aylığı bağlanır.

10.04.2008 günü Meclis Genel Kurulundaki görüşmelerde aşağıya çıkardığım önerge verilmiş ve kabul edilmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

119 sıra sayılı Kanunun Tasarısının çerçeve 68 inci maddesiyle değiştirilen 5510 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesinin 5 inci fıkrasında yer alan "aylıklarının" ibaresinden sonra gelmek üzere "bağlanması" ibaresinin, 6 ncı fıkrasının sonuna "Ancak çalışmaya başladıktan sonra, Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;

a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760,
b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480,

gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla, haklarında bu fıkra hükümleri uygulanır."
8 inci fıkrasının sonuna "Bunlar için Kanunun 81 inci maddesinin (h) fıkrası uyarınca ödenecek ek karşılıkların hesabında, genel sağlık sigortası primi tutarları dikkate alınmaz." cümlelerinin eklenmesini, 11 inci fıkrasının 1 inci cümlesinde geçen "malullük", "bu Kanunun geçici 1 inci maddesi çerçevesinde" ibareleri ile 2 nci cümlesinde geçen "malullük veya" ibaresinin metinden çıkarılmasını arz ve teklif ederiz.

Mustafa Elitaş (Kayseri) ve arkadaşları.

BAŞKAN - Komisyon katılıyor mu efendim?

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU SÖZCÜSÜ MUZAFFER BAŞTOPÇU (Kocaeli) - Uygun görüşle takdire bırakıyoruz.

BAŞKAN - Hükûmet katılıyor mu?

ÇALIŞMA VE SOSAL GÜVENLİK BAKANI FARUK ÇELİK (Bursa) - Katılıyoruz efendim.

BAŞKAN - Gerekçeye mi okutuyoruz?

MUSTAFA ELİTAŞ (Kayseri) - Gerekçe okunsun.

BAŞKAN - Buyurun efendim.

Gerekçe:

Bu düzenleme ile analitik bütçe sınıflandırmasına uygun hale getirilmesi, daha önce 5434 sayılı Kanuna göre iştirakçi olanlardan çalıştıkları sırada sakatlananlara uygulanacak hükmün bu Kanunun 28 inci maddesindeki hükümlerden faydalandırılmaları amaçlanmış olup çıkarılan ibarelerle madde metnindeki çelişki ortadan kaldırılarak maddede bütünlük sağlanmıştır.

BAŞKAN - Önergeyi oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler… Kabul etmeyenler… Önerge kabul edilmiştir.

Kabul edilen önerge doğrultusunda çerçeve 68'inci maddeye bağlı geçici 4'üncü maddeyi oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler… Kabul etmeyenler… Kabul edilmiştir.

Arkadaşlar kısaca, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun Geçici 4. maddesinin 6. fıkrası, verilen önergenin kabul edilmesiyle aşağıdaki şekle dönüşmüştür. (Kanunun tümü üzerindeki görüşmeler haftaya sonuçlanacak gibi gözükmektedir)

Geçici 4. Maddenin 6. Fıkrası:

"Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce 5434 sayılı Kanun hükümlerine tabi olarak çalışmaya başlamış olup, çalışmaya başlamadan önce ilgili mevzuatına göre alınmış ve en az % 40 oranında özürlü olduklarını gösterir sağlık kurulu raporu bulunanlar ile en az yüzde 40 oranında doğuştan özürlü olduklarını belgeleyenlerden aylık talep tarihinde bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalı olanlara; en az 5400 gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş ya da emekli keseneği ödenmiş olması kaydıyla, istekleri halinde bu madde hükümleri esas alınarak yaşlılık aylığı bağlanır.

Ancak çalışmaya başladıktan sonra, Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;

a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760,
b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480,

gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması kaydıyla, haklarında bu fıkra hükümleri uygulanır."

Saygılarımla..

selam arkadaşlar,ramazan beye hızlı sonuç takibinden dolayı teşekkür ediyorum...10.04.2008 tarihli meclis görüşmelerinde verilen önergenin kabulü ile işçilerin sahip olduğu haktan memur da yararlandırılmış görünüyor.özür oranına göre ve kademeli olarak da olsa erken emeklilik hakkımıza ulaşacağız gibi...yıllardır çözüm bekleyen bu sorunun nihayet ele alınmış olması içimde buruk bir sevinç yarattı.soruna duyarlılık gösteren mail gönderen tüm arkadaşlara selam olsun.sayın oturan boğaya da çabalarından dolayı teşekkür ederim.saygılarımla...

Evvvet! :)
Önerge bu kampanyayla hedeflediğimiz şeyi bize veriyor, yani sonradan sakatlanan memurların da sakat statüsünde erken emekli olabilmelerinin önünü açıyor.
Çok çok güzel bir gelişme. Destek veren herkesin gözüaydın :)

Not: Ramazan arkadaşımıza da ayrıca teşekkür ederim. Hem yönlendirdiği hem de güncel bilgileri paylaştığı için.

sonradan özürlü olan memurun erken emekliliği

selam arkadaşlar memurlarında kademeli olarak işçiler gibi erken emeklili olabilecegi kanunun mecliste görüşmeleri kabul edildiği yazıyor yani mgirişimler işe yaradı ozaman emeği geçen arkadaşlara duyarlılığından dolayı teşekür ederim. ben 20 yılık memurum 15 yıldır vergi indirimi alıyorum ve yüzde eli raporluyum kaç yılda emekli olurum ama işçilerinkiynen aynı olursa emekliliği hak etmiş olucam galiba

Bugün çok sık yazdım meşgul ettim sizleri kusura bakmayın,

İzlediğim kadarıyla çoğu arkadaşın kendisine direkt olumlu etkisi olmasada kampanyaya katıldıkları için teşekkür ediyorum.

Bu sonuç, yaşanan sorunlarının çözümü ve yeni hakların kazanılması için, kendisiyle ilgili veya ilgisiz olsun tüm engellilerin ortak girişimde bulunmalarının, çözümün sağlanmasında ne kadar etkin olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çabalarımız bundan sonraki sorunların çözümü konusunda da bize büyük bir tecrübe kazandırmaktadır.

Ayrıca engellilerle ilgili faaliyette bulunan derneklerin de yapmaları gereken çalışmalarının yetersizliğini görüp kendilerini sorgulamaları gerekir diye düşünüyorum. Zira takip ettiğim kadarıyla bu hususta çok etkisiz olduklarını gördüm.

ENGELLİLER BİZ sitesini oluşturan Oturan Boğa'ya ve emek veren herkese minnettarlığımı ifade ediyorum. İyiki böyle bir site oluşturmuşsunuz.

Evet kanun bu şekilde yürürlüğe girerse sorun çözülmüş görülmektedir.

Ancak herşey daha bitmedi;

1- Yeni talebimiz veya takip etmemiz gereken konu, bu maddenin (Geçici 4. maddenin 6. fıkrası) yürürlülük tarihinin en yakın tarihe alınmasıdır. Zira bu değişiklikler için detaylı ve uzun süreli bir çalışma gerektirecek mevzuat oluşturmaya gerek olmadığını düşünüyorum.

2- Bu yeni durumdan yararlanarak erken emeklilik için müraacat edecek arkadaşlardan yeniden rapor almalarının istenmesi halinde, özürlülük oranları düşürüldüğünden sorun çıkma ihtimali bulunmaktadır. Bu duruma hazırlıklı olmak ve önceden alınan raporun geçerli olduğuna dair, özürllük oranlarıyla ilgili yeni mevzuatın yeniden gözden geçirilmesinin yararlı olacağını düşünüyorum. (Daha önce alınan raporların geçerli olduğuna dair, yeni özürlülükle ilgili mevzuatta geçici madde bulunduğunu okumuştum. Bu konuda Oturan Boğa'a yardımcı olursa sevinirim)

Tekrar teşekkür eder saygı ve sevgilerimi sunarım.

slm

çok güzel bir haber.umarım son dakka gölü yemeyiz arkadaşlar.bu durumun yinede takipcisi olalım.

Evet.. Güzel bir haber.. Sistemin bütünü için belki önemsiz bir ayrıntı ama tek tek bireyler için hayli önemli! Kişinin yılları söz konusu yahu!!

Ancak, sonucun olumlu ya da olumsuz olması değildir önemli olan.. Sonuç alındıktan sonra da, takipçisi olmak, bilgileri haberdar olmayanlarla paylaşmak, yeni problemler ortaya çıktığında bunları elbirliğiyle çözmeye çalışmak gerekir.

"Engellilik Bilinci" duvarı, bu taşlarla örülerek yükselecek.. Emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkürler.. :wink:

Evet bi durumda ses duyurmak bile güzel ama uygulama ve uygulamalar için daha duyarlı hükümet olması gerekir bence.

Sesimizin birileri tarafından duyulup kaale alınması gercekten çok güzel.Olumlu gelişmelere inanın çok sevindim.İnşallah uygulanmasında bir problemle karşılaşmayız.

yabadabaduuuuuuuuu,
süper bir olay
sevgili oturan boğa ya ,
mail gnderen arkadaşlara tşkkrler :lol: :lol:
artık yaşlanınca işe gitmek zorunda kalmıycam :wink:
sevgiler...

Merhaba arkadaşlar;
Konu ile ilgili olarak Gerek sayın Oturanboğanın yapmış olduğu birleştirici girişim ve gerekse Sayın Lokman AYVA'nın TBMM de bürokratlarla yapmış olduğu görüşmelerin meyvesi alınmıştır.
Malesef günümüzde bireylerin tek tek olan talepleri ciddiye alınmıyor. O nedenle engellilerle ilgili olan tüm konularda (fert olarak kendisini ilgilendirip, ilgilendirmediğine bakılmaksızın) gerekli dayanışmanın gösterilmesi halinde çözüm mutlaka olacaktır. Şimdi işte çalışırken engelli olanlarla ilgili kanun maddesinde yapılmış olan değişiklik bunun en bariz örneğidir.
Ben tekrar emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.

görüşmelerdeki olumlu gelişmelerden sonra...

Bu olumlu gelişmelerde emeği olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

selam arkadaşlar raporunda sürekli yazıp vergi indirimi alanlar yeni rapor almaları gerekecekmi acep bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim

gönderme

Milletvekillerini ezbere yaptığı işlerin bedelini bizler ödüyoruz.Mesajı gönderdim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt