Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Gündem] Sonradan sakatlanan memurların emekli olabilmeleri için dayanışmaya çağırıyoruz...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
331
[Gündem] Sonradan sakatlanan memurların emekli olabilmeleri için dayanışmaya çağırıyoruz...

11 Nisan 2008 Güncel:

• Ve nihayet bu girişimle amaçladığımız şeyi elde ettik. Aşağıdaki bağlantıda görüleceği üzere, 10 Nisan 2008 günü TBMM Genel Kurulu'nda gerçekleşen SGK kanunu görüşmelerinde, sonradan sakatlanan memurların da sakat statüsünde emekli olabilmelerinin önündeki engel kaldırılmıştır (tabii, prosedürün tamamlanması için Kanunun tamamının Meclis'te onaylanması ve yürürlüğe girmesi gerek):
    www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?p=386740#386740

Girişimimize katkı sunan tüm arkadaşlarımıza ve sesimize kulak veren Sayın milletvekilleri ve bürokratlara teşekkür ederiz.

Engelliler.Biz Platformu

[size=6]LÜTFEN BİR DAKİKANIZI AYIRIN.[/size]

Arkadaşlar,

Varolan düzenlemeye göre sakat statüsünde işe giren memurlar 15 yılda emekli olabiliyorken; göreve başladıktan sonra sakatlanan memurlar ile memuriyetten önce sakat olduğunu belgeleyemeyen memurlar 15 yılda emekli olamamaktadır.

Sizden ricamız, aşağıdaki metni Sosyal Güvenlik Kurumu'na göndermenizdir... Bu sayede ilgililerin konu hakkında düzenleme yapmasını ve mağduriyetin giderilmesini sağlamak istiyoruz. Ve bunun için sadece 1 haftamız var! Mağdur arkadaşlarımızla dayanışmaya davet eiyoruz...

Gönderilecek adres: bilgiedinme@sgk.gov.tr, iletisim@csgb.gov.tr
Faks (bu numaranın teyidini yapamadım?): 0312 207 81 53
Gönderilecek metin:

• Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'na,

Konu: Sonradan sakatlanan memurların emekliliği

Bilindiği üzere sakat statüsünde göreve başlayan memurlar 15 yılda emekli olabilmektedir. Buna karşın normal statüde memuriyete başlayıp 1) Daha sonra sakatlanan/hastalanan ve bu sebeple çalışma gücünü %40 ve üzerinde yitirdiğini belgeleyenler, 2) Göreve girişlerinden önce (doğuştan veya sonradan meydana gelen) sakatlığı bulunan ve/fakat bunu, göreve girişlerinden önceki tarihte alınmış bir raporla belgeleyemeyenler, 15 yılda emekli edilmemektedirler.
    Oysa takdir edersiniz ki sakatlık kimsenin tercihi değildir, ve aynı oranda sakatlığı bulunan bir memur 15 yılda emekli olabilirken bir diğer memurun emekli edilmemesi de hakkaniyetle bağdaşmamaktadır.
    Emeklilik konusunda tek kriter, görev süresinin herhangi bir döneminde %40 ve üzerinde işgücü kaybı olduğunun sağlık raporuyla belgelenmesi olmalıdır.
    İş bu gerekçelerle, 5510 sayılı Kanunun Geçici 4'üncü maddesindeki "çalışmaya başlamadan önce" ibaresinin maddeden çıkarılmasını ve yaşanan bu mağduriyetlerin giderilmesini arz ederim

gönderdim bişeyleri başarabilirsek ne mutlu bize teş.ederim bülent..

ben de gönderdim.dikkate alınıp gerekli düzenleme hemen yapılmalıdır.bunca yıl yapılmamış olmasının açıklanabilir hiçbir tarafı yoktur.bildiğim kadarıyla bir önerge hazırlanması gerekiyor konu ile ilgili.bir milletin vekilinin bu işi iş edinmesi dileğimiz.sesimizi duyun yeter artık.....
sayın oturan boğa size teşekkür etmeyi unuttum.bu iş istediğimiz gibi sonuçlanırsa sizin emeğiniz çok büyük.teşekkür ederim.

tşkkrler oturan boğa,
gönderdim maili ,dilerim sonuç olumlu olur..

İşlem tamam :D Umarım yararı olur..

Ama "daha fazla yere göndersek daha iyi olmaz mıydı" diye düşünmedim değil. :|

Ben de gönderdim. Umarım yararı olur :wink:

merhaba
engellilerin emeklilik şartları ile ilgili yeni sosyal güvenlik yasa tasarısı için AKP komisyonuna , en az 2 milletvekiline özürlüler idaresi başkanlığına ve başbakanlığa gönderdim.
Sizden ricam yazılı metine ek yapılarak gönderelim.Yapılacak ek ise
Engelli olup ssk emekli sandığı gibi kurumlara bağlı çalışıp sonradan kendi nam ve hesabına çalışan yani bugünkü adı ile bağ kur kanununa tabi çalışan mesleğini yürüten engellilerin emekliliği içinde ek yapılması çünkü bağkur kanununda önceden engeli olanlara yönelik bir maddesi yok .Düşünün ki bir engelli 2 yıl memur 9 yıl ssk ve 6 yıl bağkurlu olsun bu engellilinin emekli olması mümkün değil ( çünkü bağkur kapsamında)
Örneğin Ben 10 yıl ssk lı 6 yıl bağkurluyum emeklilik şansım yok çünkü engelli olmama rağmen bağkurda bu kapsamda bir düzenleme mevcut değil ( işe başlamadan önce engelli olanlarda)
İlginize şimdiden teşekkürler
Ben sizin metninizide göndereceğim
İYİ ÇALIŞMALAR

İnşallah bir faydası olur arkadaşlar...

tv haber bülteninden duyduğuma göre memur ve işçi sendikaları ile son görüşmeler yapılmış pazartesi itibariyle yasanın son şekli açıklanacakmış.biz geç mi kaldık bilmem.bu saatten sonra dikkate alınır mı bu talebimiz?ben emekli olasıya kadar bu soru işaretleri bitmeyecek gibi.herkese iyi geceler...

...

bende simdi gönderdim..umarım bir an önce hayata geçirilir..

inşallah hayırlısı olur bende yolladım ordada duyarlı insanlar vardır sanırım

bu paylaşım için herkese saygılar

5510 Sayılı Yasanın Geçici 4. maddesi talep edildiği şekilde düzenlenmez ise yine hiç bir derde çare olmayacaktır.
Çünkü Doğuştan engelli olanlara bir hakkın verildiği belirtilmektedir. Doğrudur Plan ve Bütce Komisyonunda bu hak verilmiştir. Ancak olay sadece bununla kalmamaktadır.
Şöyle ki; diyelim doğuştan engelli olduğu sağlık kurulu raporu ile belgelendi. peki o zaman 4 yaşında geçirilen bir rahatsızlık sonucu engelli olanların emekliliği nasıl olacak. Yada askerliğini sağlam olarak yapmış birisinin askerlik sonrasında kaza geçirmesi sonu özürlü kalanların durumu ne olacak. Yani onların suçu ne.....
Kısacası, 5434 Sayılı Yasanın 39/j maddesinden başlayarak 5335 Sayılı Kanunla devam eden ve 5510 Sayılı Yasanın Geçici 4. maddesine kadar gelen Kanunun bu maddesi düzeleceği yerde gittikçe karmakarışık bir hal almaya başlamıştır.
Eğer bu sorunun ortadan kalkması istense idi, Sayın oturanboğanın katkı verdiği ve "GÖREVE BAŞLAMADAN ÖNCE " ifadesinin kanun metninden çoktan çıkartılması gerekirdi.
Sanırım ya engelliler; engelleri ve sorunları ile yalnız olarak başbaşa bırakılıyor... yada sabrımız deneniyor diye düşünmeden kendimi alamıyorum.

gönderildi.

Ya bu konun yapıcılar ne kadar düşüncesiz ne kadar eksik kafalarla kanun yapıp hazırlıyorlar anlamıyorum

slm

Bende gönderdim arkadaşlar... Umarım birilerinin kulağına gözüne ve parti politikalarına bu politikalar ışığında meydanlarda verilmş sözlere esas olur bu gönderimiz.
Bu mettin hazırlanmasında emeği geçen Bülent Beye başta olmak üzere Ramazan Beye Ayşe Hanıma ve diğer fikir sahiplerine sonsuz teşekkür ederim. Saolun

arkadaşlar çalışma sosyal güvenlik bakanlığı sitesinde http://www.csgb.gov.tr tasarıyla neler yapılacağı anlatılmış.
-Doğuştan özürlü olan ve özür derecesi en az % 40 olanlar ile göreve girişlerinde
en az % 40 oranında özürlü olduklarını belgeleyenlere, 5400 gün prim ödemeleri
şartıyla yaş koşulu aranmaksızın yaşlılık aylığı bağlanması, imkanı getirildi.
denilmiş.kitapçıkta,
50 soruda 50 cevap kısmında iseSoru 49: Memuriyet Görevime Sakatlık Kontenjanından
Atanmadığım İçin Özürlülere İlişkin Haklardan Yararlanamıyordum.
Yeni Yasa Bu Konuda Bir Kolaylık Getiriyor mu?
Evet. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce iştirakçi olanlardan, göreve
başlamadan önce alınmış, en az % 40 oranında özürlü olduklarını gösterir
sağlık kurulu raporu bulunanlar ile en az yüzde 40 oranında doğuştan
özürlü olduklarını belgeleyenler yeni düzenleme ile 15 yıl hizmet ile yaşlılık
aylığından yararlanacaklar.denilmiş

sonradan sakat kalan memurlarla ilgili bir tek cümle bile yok.

siz de yorumlar mısınız?

2-sonradan sakat kalan memur kavramını anlamakta güçlük mü çekiyor meclistekiler.hastane.maliye bakanlığı,çalıştığım kurum beni sakat kabul edecek emekli sandığı etmeyecek.derdimizi anlatmak için meclisin önünde kendimizi mi yakmamız lazım.gerekirse onu da yaparız.bundan sonra da işe girdikten sonra sakatlanacak memurlar olacaktır.aman diyeyim kendinize dikkat edin.sakat kalacaksanız da vazifenizi yapamayacak derecede sakat kalın.bu mudur denilmeye çalışılan?
3-sakatlığın doğuştan da sonradan da oluşabileceğini bir türlü anlamayan masa başında oturup doğuştan özürlü olan 15 yılda emekli olsun sonradan sakat kalan allahından bulsun diye insanlar arasında eşitsizlik yaratma mantığına sahip sözde bizi temsil edenler bu işi halledemeyecekse orada ne diye oturuyorlar?

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu bu şekli ile yürürlüğe girerse;

Yanlış yorumlamıyorsam,

1- Normal statüde işe giren memurun, işe girmeden yani "ÇALIŞMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE" en az % 40 engelli olduğuna dair alınmış raporu varsa, bu raporu 15 yıl sonunda bile ibraz etse erken emekli olabilmekte.

2- Normal statüde işe giren memur, işe girdiği tarihten önce veya sonra "doğuştan engelli" olduğuna dair en az % 40 oranında rapor alırsa erken emekli olabilir.

3- Engelli statüsünde işe giren için zaten sorun yok.

4- İşe girdikten sonra, engelli olduğuna dair (doğuştan engellilik hariç) rapor alırsa erken emekli olamamaktadır.

Kampanyadaki talebimizin dikkate alınarak, yani Geçici 4. Madde deki konuyla ilgili "Çalışmaya Başlamadan Önce" ibaresinin kaldırılması halinde, yukarda saydığım tüm farklı uygulamalar ortadan kalkacaktır.

Ayrıca kampanya metnini, en geniş kesime iletmemiz faydalı olacaktır. (Örneğin, Partiler, Milletvekilleri, Gazeteler, Dernekler, Gazetelerde çalışma hayatıyla ilgili köşe yazısı yazan yazarlar)

Ve zamanın çok kısaldığını dikkate alalım, zira kanunun önümüzdeki hafta içerisinde Meclis Genel Kurulunda görüşüleceği belirtilmektedir.

Saygılarımla...

bende şimdi gönderdim.inşallah bir faydası olur.

Merhaba arkadaşlar ben SGK'da çalışıyorum memurum.işe girerken sakat kadrosundan girdim.Ama benden 1 yıl sonra aynı yerde memur olan sakat arkadaşım işe girerken normal olarak girmiş.Benim emekliliğm dolduğu halde arkadaşım benden 10 yıl daha fazla çalışacak.SGK benim işyerim ama gerçekten çok saçma uygulamaları var.

tabi onlarda o statüden yararlanmalı çünkü o insanlar normal insanların çalıştıkları yaşa kadar çalışamazlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt