Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Gündem] Sağlık Kurulu Raporları ile ilgili önerilerimiz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bülent bey bence 1.maddede çok önemli sanki suçluymuşuz gibi her yönetmelik değişiğinde tekrar rapor istemeleri bence bize yapılan çok büyük haksızlık

işlerine geleni nasılda yapıyorlar sonrada üstünü kapatıyorlar okadar organ nakli yapmışsın 1 ayda bilmem kaçtane nakil yaptık diyorsun hiçmi şüphelenmedin bir ayda bu kadar nakil nasıl oldu diye hiçmi araştırmadın.ama yok gariban bir engelli rapor almaya gidince düşük bir oranı verip yollamasını biliyorlar....bu doktor milleti yokmu allah bildiği gibi yapsın tam bir dümen tam bir düzen...

rapor rezilliği!!!

işte bizim rapor rezilliğimiz
www.gunes.com
resmen işkence....yaşlı ve rahatsız olan hastalara devlet elini uzatsa,hasta devlete ispat işkencesi değilde devlet hastaya hizmete gelse kendisi hertürlü ihtiyaç raporunu hazırlasa,bakımına yardımcı olsa,maaşını getirse yani devlet eli yaşlı ve hastaların yanında olsa...

Bardağa doldurup içtiğimiz o yumuşacık sular tırları sürükledi arabaları denize attı.bir özüre on rapor olmaz.özürlünün kapı kapı gezmesi kader değil.bir ildeki özürlüler gruplandırılır bir hastaneye getirilir.rapor verecek kişiler gider ogün muayenelerini yapar ve raporlarını verirler.sorunlarınızı sağlık bakanlıgına,TBMMinsan hakları komisyonuna SGK na ve Türk TABİPLER Birliğine bildirin SEVGİLER.

selam ben 2 ç aydan beridir raporla ugraşyom 4 defadır hakem hasteneye yolladılar ama halen bi sonuç alamadım alsamda degişecegini zanetmyorum ne olacak bu fasafisolar burda 52 alyom orda 30 düşürüp yolayacaklar ama ne hakla anlamyom

arkadaşım bosuna ugrasma burası türki YE sonu ye diyor yedirirsen yersin yedirmezisen foruma yazar durursun hanı 1 ekımde kanun cıkıyordu cıkmaz bırılerı bırseyler yemeden cıkmaz

Özürlüler İdaresi Başk...

Özürlüler İdaresi Başkan Yard.Sayın Reyhan GAZEL hanımefendi;
Hani yasa,yönetmelik, nerde kaldı.Başkalarının yaptığını hadi biliyoruz da;sizin bize, yaptığınız çok kötü oluyor.Sizde bizi uyutmaya,avutmaya çalışıyorsunuz.Yapın bakalım KEYF-İ ALEMİNİZİ.Olsun bakalım, bu günlerde gelir geçer, ama sizin vebali altına girdiğiniz makamın hesabı elbet bir yerlerde sorulur.O gün geldiği zaman nasıl bir hesap vereceksiniz.Ben yapmak istedim de birileri engel mi oldu diyeceksiniz. O zaman şimdiden söyleseniz ya..Tabi söyleyemezsiniz, gün ola harman ola değilmi.Günübirlik yaşam içerisinde çalışıp gidiyoruz değil mi? O halde size iyi çalışmalar, bize de iyi uyutmalar, iyi gazel okumalar kalıyor..Hakkımı siz yöneticilere helal etmiyorum.Çünkü hak gaspı yapıyorsunuz.Kul hakkıyla oynuyorsunuz.Emekliliğimiz geldi geçiyor, vergi indirim belgesini sizin çıkarttığınız yasalar,yönetmelikler yüzünden olamıyoruz.Siz ve sizin gibi değerli yöneticileri (!!) Allah'a havale ediyorum..Nasıl biliyorsa öyle yapsın...
Maalesef sevgiyle kalamıyoruz...:mad:

Engelliler.biz Sakinlerine,
Lütfen sakin olun. 03/03/2009 tarihinde OturanBoğa tarafından "Özürlüler İdaresi Başkanlığı'nın başlattığı çalışma ile ilgili bizden de görüş talep edildi..." diye bir form açıldı ve taleplerinizi/mizi yazmaya başladık. Ne olacaktı bunları yazınca. Bunları yazınca yeniden hazırlanacak yasa, yönetmelik, genelge oluşumunda sunulacak ve dört başı mamur iş yapılmış olacak ve ortadaki mağduriyetler kaldırılacaktı. R. Gazel'in mesajından anlaşılan aşağı yukarı buydu. Eee ne oldu diyeceksiniz? Onu da yazayım. R. Gazel her toplantıda bizim taleplerimizi eklediğinden yasa şekillenemedi ve ilgili bakanlığı da gönderilmesi mümkün olmadı. Yani, artık yeni taleplerde bulunmayalım, OturanBoğa'da bu başlığı kilitlesin ve R. Gazel rahat rahat çalışsın, bu arada bizde de hiç mi hiç anlayış olmadığını belirteyim. Yahu rahat bırakalım artık, insanlar çalışamıyor, gece gündüz çözüm üretmekten, üç ayda bir "sevgiyle kalın" demekten inanınız ki çok yoruldular. Sadece yazarsınız, sonra döner kendiniz okursunuz, Çünkü R. Gazel ve gibileri bizi uyutmak için "ninni" modunda şarkılar söylüyor...

özürlüer id.başkanlığına

1-2006 da çıkan yasa ile cetveldeki oranlar en az 3 te 1 oranında düşürüldüyse, özürlülük ölçütü de buna paralel olarak aşağı çekilsin.
2- Balthazar denen saçmalık kaldırılsın. doktorun verdiği oran , her ne olursa olsun düşürülmesin.
3-% 40 altında ama sürekli ibaresi olan raporlara, daha sonra muhtemel bir hastalık yaşanacaksa sadece o hastalıkla ilgili heyete girilsin ve sonucuna eski raporu otomatik olarak eklensin .ve toplamı yazılsın.
4- vergi muafiyeti hak kazanan hasta Hiçbir şekilde Merkez sağlık kuruluna gönderilmesin. (yada hepimizi orada muayene etsinler ilimizde bakılmasın)
5- 4.derece özürlü emeklilik hakkı verilsin.(%30-%40 arası özürlü olanlar için.)

SAYIN REYHAN GAZEL başkanımızdan üzerinde ehemmiyetle durmasını temenni ederim.

3.madde çok önemli .
bakın eğer bi insan tüm vucut fonksiyon oranını % 35 kaybetmişse bu insan sağlam bi insanla aynı olabilir mi.eğer modern bi ülke olma yolundaysak olması gereken şu:örneğin;

sağlam insanın 53 yaşına kadar çalışması gerekir ise ,%35 özürlü olan bi insanın da 53 yaşın %35 dilimi düşürülüp çalışması gereken süre bu şekilde bulunmalı bence.

ama tabi yukarıda dediğim gibi modern bi ülke için geçerli bu. Türkiye içinse???

----------

bu yapıldığı söylenen çalışmalar hakkında biraz ayrıntıya girebilir misiniz. özürlülük ölçütü nde %40 altındakilere kademeli emeklilik hakkı olacakmı mesela?

vahiterhan,

Son mesajınız görüş mü, alıntı mı, bilgilendirme mi? Kim ne yapmışta, nasıl olmuş? Biraz daha ayrıntılarıyla yazarsan bilgilenmiş olacağız. Lakin özür oranlarındaki %35 yorumuna katılmam mümkün değil. O zaman da %30 veya %25 için haksızlık olmayacak mı?

gerçekten özürlü ölçütü düzenlemesi varmı

bugüne kadar ki görüşmelerimde geliridaresi başkanlıgı sakatlık şubesi ve diyer ilgili kuruluşlar olsun çalışmaların halen devam ettiyini şu tarihte yada şu ayda yasalaşıcak özürlü ölçütü yeni haliyle dendi halende gün veriliyor 30/10/2009 kalmaz yasa çıkacak deniyor bende onların yalancısıyım arkadaşlar ama inanınki üçseneye yakındır elimden gelen gayreti gösterip ugraştım vede ugraşıcam ama tek kişiyle olucak birşey deyil bu. gücümüzü birleştirip çıksak karşılarına ses getirirdik bunuda yapacak gönüllü bir dernek bulamadım ben dorusu şu sıralar FİZİKSEL ENGELLİLER VAKFINDAN görüşüyorum bukonuyu avkatları varmış bu konunun üzerlerine gitme gayreti gösterdiler incelemek üzere avkatlarına konuyu iletip bana bilgi vericekler sizlerde bu özürlü dereceleri hakkında şikayetlerinizi bildirirseniz konuyu hızlandırmış oluruz aynı zamandada iş bulma imkanıda saglıyorlar herkesin FİZİKSEL ENGELLİLER VAKFINA ŞİKAYETLERİNİ özürlü ölçütü hakkında iletmelerini istiyorum telefon numaraları 02124446000
02123437777 faks 02122340971

Allah kolaylık versin Tagi;

30.10.2009 da çıkacağı söylenen yasayla ilgili ayrıntı var mı?

yasa taslağını açabilir misin biraz içeriği hakkında bilgin var mı?

özürlülük dereceleri şimdikinden birazdaha şeffaf olucak bir kısım özürlü yararlanıcak örnek şu an birbacagı olmuyan %34 alıyo bu %38 olucak aynızamanda doktorun insifiyati göz önünde bulundurularak %40 da alabilicek yada ek bir hastalıkla bu baraj aşılıcak mesela koltuk deyneyi kullanması zorunlu ibaresi gibi ama bazı arkadaşlar yararlanmaya bilir kalça çıkıklıgı yada bir gözü görmiyen gibi tam net bilgim yok bunlara ama yasa geçte olsa çalışma var çıkacak bizlerin eksiyi onların karşısına çıkıp dertlerimizi anlatacak bir kuruluş desteyi bulamamamız başbakanın karşısına çıksak randavu alarak dernek vasıtasıyla bakın nasıl süreç hızlanırdı medya önünde sizlerden engelli vakfına şikayetlerinizi bildirin diyorum bukonuyu irdeleyin lütfen aldıgınız cevabıda buradan arkadaşlarınıza duyurun

Bülent bey;
önerilerinle ilgili özürlüler idaresi başkanlığınca yapılan çalışmadan Mart ayından beri hiç bir gelişme olmadı mı:varsa bilgilendirirmisin bizi de?

Selamlar bülent bey yani sayın genel yayın yönetmenimiz.

Bir süre evvel internette Sağlık Bakanlığı-SGK-Maliye Bakanlığı arasında sözlü bir protokol başlatıldığını öğrendim.
Konu şu: Yukarıda bahsettiğiniz şekilde malulen veya başka bir sebepten engelli olarak emekli olmaya başvuranlardan bulunduğu şehirde aldığı raporun yeterli olacağı, maliyenin artık devre dışı kalacağı yani maliyenin incelemesine ve SGK daki uzmanların incelemesine gerek görülmeden bulunduğu şehirdeki sağlık heyeti ve sgk tarafından emeklilik işlemlerinin yapılacağı yönünde bir duyum aldım.

Ancak sonrasını takip edemedim. Allah rızası için ilgili kurum yöneticileri ile bağlantıya geçerek bu durumun bir an evvel hayata geçirilmesini sağlar mısınız?

İyi dileklerimle Hasan Başar

:(

Merhaba arkadaşlar herkeze ben gerçekten umudumu kaybettim bukadarı gerçekten çok fazla tam 4 tane hastaneye başvurdum 8 sene önce ben %40 süreklidir kalca çıkığı raporumu 3 kez aldım şuan gittiğim 4 hastane yüzüme bile bakmadan sen %25 üstünde rapaor alamazsın yeni kırıterler böyle diyo işte eski raporlarını yırt çöpe at falan filan zırvalıkları duydum ve doktorların söylediği bu burnunun ucunu görebilen hiç kimse artık özürlü sayılmıyor normal insanlardaan farkınız yok artık unutun rapor almayı cevabı aldım şuan rahatsızğım 7 santim kısalıktan 10 santim kısalığa ulaşmış ve aldığım cevaplar bunlar yani malesef ülkemizi kimler neye göre yönetiyo kafam karıştı diyecek hiçbişe bulamıyorum allah hepimizin yardımcısı olsun yani bizi yok sayıyorlar bazen utanıyorum ülkemden:(ama yinede ülkem işte yinede canımı veririm...

bende burda yazılanların gerçekleştirileceğine inanmıyorum...
umarım yalancı çıkarız

sabırlı olun arkadaşlar acele yok bekleyin türkiye burası haklarımız alınıcak ama süre bakımından biraz geç olucak neden diye sorarsanız her ülkenin bir uslubu var bizdeki uslupta bu süreç yavaş işlemesi başkada hiçbir sorun yok bukadar devleti yönetenlerin gözleri kördeyil olan biteni görüyolar ama hantallıktan agır işliyor süreç onun için sabırlıolun üzülmeyin bekleyin birazdaha bekleyelim olucak ama geç ama tez başkada engelimiz yok rahat olun üzülmeyin herkese sevgilerimi saygılarımı sunuyorum

tagi çeçe şaşırttın beni ya
sendeki bu değişimin sebebi ne olaki..ben biraz bekleyip görelim biraz sakin olun dediğim zaman sen en ateşli şekilde hakkımızı vermiyolar diye isyanlar ediyodun

sonunda benim dediğime gelmene sevindim doğrusu:)

Bu konuda bildiğim hiç bir gelişme ya da sonuç yok. Bu başlıkta yazılanları biliyorum ben de...

OturanBoğa;
zaten bir fikrin olsaydı şaşardım

----------
levent retinis pigmentoza;

bu türkiyede işlerin agır gittiyini sabırla bekleyerek mücadele vererek hakkımızı alacagımızı yeni keşfettim her ülkenin işleyişi farklı bizim ülkedede süreç böyle işliyo ama demokresi ülke herkes hakkını araya biliyo en azından şuan buna seviniyorum hakkımızı arıya biliyoruz hakkımızıda alıcaaz ama geç amatez tek eksiyimiz bizleri savunacak bir kurum olmaması

özürlü çözüm önerileri(genel)

1-çıkacak olan muhtemel yeni özürlü yönetmelik ile;
a)2006 yönetmelik cetveline göre sağlık kurulu raporu alanlara % 5 ilave edilmeli(yeniden işlem yapmadan otomatik olarak)
b) özürlülük ölçütü % 35 e çekilmeli.

2-balthazar denen formül kesinlikle kaldırılsın.

3- özürlü raporları ile ilgili işlemlerde ,ücretli alınmasın.

4-merkez sağlık kurulu lav edilsin.ya da mekanizma aynen devam edecekse oradaki uzman doktorlar raporları sadece düşürmeye şartlanmasınlar,haktaniyete uygun bi şekilde hastanenin verdiği oran düşükse bunu yükseltme yoluna gitsinler.

5-süreklidir ibareli raporlar,devletin tüm kurumlarında, geçerli olsun (tek tip özürlü raporu).böylece raporun türüne göre oran verilmesinin de önüne geçilmiş olunur.

Parayı veren düdüğü çalar hesabına dönmüş herşey...!
Kaç tane tanıdığım özürlü arkadaşım var onlarda aynı rapor mağduru.
Ama bastırmışlar parayı almışlar raporu ...
Gerisi hikaye geç işliyor falan geç işleyen ne ???
Hakkı yada hakkıyla diye birşey yok maalesef...varsa paranız rapor alacağınız hastanede 2-3 ilgili doktoru muayenehanelerinde ziyaret ediyorsunuz ki bunu ayarlıyan kişiler dahi peydahh gitmenize bile gerek yok veriyorsun 250 * 3 tl yi alıyorsun istediğin raporu .evet vallahide evet billahide evet..
Bende inanmadım ama şahit oldum bir arkadaşa aynen dediğim gibi...
Kokmuş herşey .... Diyecekte bir şey bulamıyorum ..eğer bu şekilde rapor alacaksam istemiyorummmm.
allah sorsun hakkımı dilerim.

raporlar

1.Arkadaşlarıma çok teşekür ederim.
heyet raporunu aldığımızda vergi indirimine gidiyor üçüncü derece deniyor.
ben görme engelliyim bana 0/075 görme kaybı raporu verdiler sol göz 0/050 sağ göz 0/025 kaybı var dediler ama anlamadıgım devlet kendi doktorunun verdigi rapora güvenmiyorsa neden heyete gönderiyor yüksek kurula gidiyor 0/040 düşüp geliyor raporlar gittiginde raporlarmı iyileşiyor bizim saglığımızmı benim hastalığım kalıcı ve gittikcede göremiyorum bu hangi adalete sığıyor resmen bizleri dilençiliğe itme degilmi bu.
işe zaten zor alıyorlar birde raporları istedikleri gibi oynuyorlar o zaman ne yapmalıyız nasıl sesimizi duyuracagız.
ayrıca çalışıp emekli olanlar ve 2022 sayılı emeklilerle çalışarak emekli olanları sanki onlar engelli degilmiş gibi öbürüne ayrı çalışarak emekli olanlara ayrı mamele yapılıyor bu ayrımcılığa bir son verilmesini istiyorum gazilerimize ayrı ortabatige ayrı zihinsele ayrı omur ilik feclilerine ayrı artık parçalamadıkları ne kaldı.artık nasıl sesimizi duyuracaksak duyuralın.
böl parçala yok et taktiği uygulanıyor.
BÜTÜN ARKADAŞLARIMA SAYGILARIMLA

Geçen bir gazetede çıkan bir haberde devlet kurumlarına 34. 000 özürlü kadrosu boş olduğu halde atama yapılmıyor. Bence 2006 yılında çıkan özürlülük ölçütü balthazar uygulama yönetmeliği yasası nedeni ile özürlü kardeşlerimizin çoğunluğu %40 özürlü gruba giremiyor bu nedenle ancak gözleri görmeyen, felç olan kardeşlerimiz lerimiz çalışabilir 2006 yılında çıkan yönetmelik zihinsel özürlüleri kapsıyor zaten onlarda devlet kurumlarında çalışamaz . Böyle devam ederse devlet çalışacak özürlü bulamayacak isteğimiz bu yasanın acilen değişmesidir.

gayede o zaten

% 3 Özürlü çalıştırma ve kadro verme mecburiyeti kaldırılacak % 3 YYÇ (Yakinimdir veya yandaşımdır çalışma ) konacak

Ben TAGI ÇEÇE ağabeyin birden yumuşamasına çok sevindim.En sert söylemler ona aitti bu formda.
Herhal yoluna koydu işini :) ... yada ! birileri bal sürdü ?

ne bal sürüldü nede tereyagı

Osman_Topaloglu_25;

türkiye cumhuriyetinde yapıllaşmanın işlerin işlevliyi yada biryasa çıkacaksa yada deyişicekse işte ozaman Devletler arasındaki fark ortaya çıkıyo en agır şekilde sürecin agır işlemesi gibi ben bunu gördüm yaşadım bu ülkemizde buyüzden diyorum yasa her an çıkabilir ama 2 sene sonra ama birgün sonra bizdeki süreç böyle işliyo hantal devlet olma özelliyimiz oldugu için ama haklarımıza geçte olsa kavuşacagız adım gibi eminim buna

TAGI ÇEÇE,
haklısın ama birde ""geç gelen adalet adalet değildir" diye bir söz vardır. Yani, geç verilen hak haksızlıktır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt