Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Gündem] Arabam Benim Bacaklarım 1

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
gönderemiyorum.hotmail ile göndermeye çalışıyorum ama gönderemiyorum.

tercüman

ilk günden beri ilgili tüm yerlere gönderdim.Tercüman gazetesinden Sn Levent Çezik bana cevap yazdı. cevap aşağıdadır.

Var olan ve olması gereken haklarınızı, eksiklikleri, isteklerinizi sadece 1 sayfayla özetleyip, gönderebilir misiniz?.. (Başlık başlık, notlar halinde olabilir)
İnanın çok yoğun bir tempoyla çalışıyoruz. Gönderdiğiniz metindeki maddeleri tek tek okuyacak vaktim yok.

bende metni özet haline getirip kendisine gönderdim.ve bana gelen yanıt geldi.

Mustafa bey,

Konuyu bir aksilik çıkmazsa köşemde işleyeceğim.
Elinizde mevcutsa bir adet engelli aparatlı araç, engelli sürücünün araç koltuğunda veya engellinin de araçta olduğu bir resim gönderebilir misiniz?..

kendisine ilgisinden dolayı çok teşekkür ederim.

Çok güzel haber ankaramustafa.
Buradaki öneri metni 7 sayfa. Bahsedildiği gibi bilmeyen ya da zamanı olmayan biri için eziyet. O yüzden konuyu 1,5 sayfada özetleyen bir metin de hazırlmıştım ve bu tartışmanın ilk mesajına eklemiştim.
Bu vesileyle yeniden hatırlatmış olayım: www.engelliler.biz/Engelliler.Biz_Basin_Aciklamasi.doc

Tercüman gazetesinden Sayın Levent Çezik'e teşekkürler.
Konuyu köşesinde yazdığında buraya da aktarırsan çok sevinirim.

Star Gazetesi önümüzdeki hafta sonu konuyu EK'inde ele alma sözü verdi.

Tempo Dergisi önümüzdeki sayı(lar)da konuyu ele alacaklarını söyledi

Selda, yapmak kolay, ama virgül bu konuda sorun yaratmıyor mi? Sen yarattığını nereden anladın?

Noktalı virgül olarak değiştirdim.

Bilgi: Outlook'da noktalı virgül değil de virgül kullanmak için:

Araçlar menüsünden, Seçenekler'i tıklatın.
E-Posta Seçenekleri'ni tıklatın, sonra Gelişmiş E-Posta Seçenekleri'ni tıklatın.
İleti gönderirken altında, Adres ayırıcısı olarak virgül kullan onay kutusunu seçin.

Note Bu onay kutusunu seçtiğinizde, e-posta adreslerini ayırmak için noktalı virgül kullanmaya devam edebilirsiniz.

>Sayın Kemal Çakır!..

>Var olan ve olması gereken haklarınızı, eksiklikleri, isteklerinizi
>sadece 1 sayfayla özetleyip, gönderebilir misiniz?.. (Başlık başlık,
>notlar halinde olabilir)
>İnanın çok yoğun bir tempoyla çalışıyoruz. Gönderdiğiniz metindeki
>maddeleri tek tek okuyacak vaktim yok.
>Selamlar

sayın levent bey

metni tam yollamamın sebebi etkili olu ondan dolayı isterseniz ekte tamamı var ama kısaca anlatim
Engelliler veya özürlü arac aldıgında 5 sene sonra sattıgında ÖTV ödemiyordu ama 2007 de bu degişti
1 sene sonrada satsa 5 sene sonrada satsa ÖTV ödüyor engelli eger konu ile ilgili haber yaparsanız linki ni yollarsanız sevinirim
minnettar olurum size levent bey şimdiden tesekurler ilginize ve hassasiyetinize

Kemal bey,

Bir aksilik olmazsa konuyu köşemde işleyeceğim.
Bir sorum olacak:
Engelli aracını alırken değil, satarken ÖTV'yi ödüyor diyorsunuz.
Bu ÖTV miktarı aracın o anki sıfır fiyatı üzerinden mi ödeniyor?
Yani bugün 20 bin YTL olan araç üzerinden alınan vergiyi, siz aracı 10 senedir kullanıyorsanız ve değeri mesela 4 bin YTL ise de sıfır fiyatı o anda neyse onun üzerinden mi ödüyorsunuz?

Evet haklısınız mesela bugun sıfır bir arac alalım ve fiyat ı 20.000 TL bu aracın ÖTV indirimi 5.000 diyelim ve satmak istedigimizde bu aracı ilk aldıgımızda ödemedigimiz ÖTV yi saratken ödüyoruz verdigim örnege deginizsek 1 sene sonra yada 10 sene sonra aynı fiyat ödeniyor 5.000 TL olarak ilk fatura tutarı göze alınır
tesekurler levent bey hassasiyetinizden dolayı
resimleri biraz önce gönderdim

bir yanlışşım varsa bildirmenizi ricaederim

Doğru.
Yasal ifadesi de şöyle: " ilk iktisabındaki matrah esas alınarak adına kayıt ve tescil işlemi yapılandan, kayıt ve tescili tarihinde geçerli olan oran üzerinden, bu tarihte özel tüketim vergisi alınır."

Bir örnek mesela:
Bugün bayiide 50 milyara bir otomobil olsa, bunun ötv'siz hali (yaklaşık) 30 milyar eder.
Araçlar her yıl için ortalama %10 değer kaybeder. Yani 5 yıl sonunda 50 milyarlık otomobilin piyasası (yaklaşık) 25-30 milyara düşer.
Düzenlemeye göre biz aracımızı satarken 25-30 milyara satıyoruz, sonra dönüyoruz, alırken ödemediğimiz 20 milyarı maliyeye ödüyoruz. Kalıyor cebimizde 5-10 milyar. Yani para pul!
Eskiden böyle değildi. Eskiden 5 yılın sonunda vergiden düştüyordu otomobil. O zaman ikinci el otomobili satıp, üstüne az bir miktar da koyarak sıfır bir otomobil alabiliyorduk (sakatlar için sorunsuz otomobil yaşamsaldır. Zira otomobil arıza yaparsa tekerlekli sandalyeyle inip...)

son gelişme

tercüman gazetesi levent bey aksilik cıkmazsa pazartesi gazetede görecegimizi söyledi:

Herhangi bir sorun çıkmazsa haberi yarın yazacağım ve pazartesi günü gazetede görebileceksiniz...
Selamlar...

tercuman gazetesi alalım pazartesi isterseniz arkadaslar

Gönderiyorum ama posta kutusu dolu diye geri geliyo :lol:

olabilir Pirinç arkadsım çünki herkez gönderiyor ve kişilerde mail box ların temizlemiyorlar ondan sebep ama yine bagzı kişilere gitmiyor genel olarak 2 veya 3 kişiye gitmiyor

Bu nasıl arkadaşlık biri bana anlatsın? Sitede sizin sorunlarınızı yazan engeli arkadaşlarınız varken neden başkaları? Neden bu tür haberlerde biz düşünümüyoruz? Evet Bülent abi bunu sana soruyorum?Benim mail adresimi herkes biliyor değil mi?

Artık itiraz ediyorum. Ben, Cemallettin Gürsoy, Mehmet Kızıltaş gibi arkadaşlar sizin sesinizi duyurmak için gazetede kavga ederken siz bize sahip çıkmıyorsunuz?

Neden ??? Neden???

Şaka mı yapıyorsun Serkan!?
3 aydan beri bu konu forumda işleniyor. Özel davet mi bekliyorsun bizden? Senin, "ben bu konuyu yazacağım" diye taaa aylar öncesinden ortaya çıkman gerekmiyor mu(ydu)?

Canım Serkancım, yahu destek ne demek, sen bana "şunu şunu yapalım" de, ben de yapayım. Ama bana, "neden bu haber bana iletilmedi" deme ne olur. Bu konuda bizim sana sitem etmemiz gerek; siteye girip çıkıyorsun ve girişimi görmüyorsun...

Tekrar ediyorum, "destek bekliyorum" deme, "şunu-şunu yapalım" de, biz de yapalım.

Sesimizi duyurabilirsek ne mutlu bize.
Ben az önce gönderdim. Keşke her engellinin interneti olsa da bu mesajı herbiri ayrı ayrı gönderebilseler.

Bu taleplerimiz işleme alınırsa gerçekten de bu Engelliler.Biz in bir başarısı olacaktır diye düşünüyorum.
Başta Oturanboğa olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürler.
Umarım birileri bizi duyar. Çünkü bu haykırışlarımız keyfiyetten değil, mecburiyetten kaynaklanan şeyler.

18'ime bi gelirsem hemen ehliyet alıp kendime güzel bi araba almak istiyorum. Güzel bi BMW olabilir belki :D

Bende yazıyı yolladım bazı yerlerden mesajım geri döndü ama bir çok yere iletildi. Bakalım umarım sesimiz duyulur. Emeği geçen herkese saygılarımı sunuyorum.

KDV indirimi

YILDIRIM adlı katılımcı KDV indirimi olmadığını belirtmiş.Özürlüler Kanunu 32.maddesine göre;

s) Özürlülerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç ve özel bilgisayar programları.

Burada araç-gereç ifadesi ile ilgili maliye ve vergi dairelerine yazdığım yazılarda bana kesinlikle net bir cevap verilememiş "otomobillerin muaf olmadığı düşünülmektedir" şeklinde cevap gelmiştir.ayrıca bu madde ile ilgili olarak "öngörülen yönetmelikler Kanunun yayımı tarihinden itibaren bir yıl içerisinde yürürlüğe konulur" ifadesi belirtilerek bu süre sonunda (01/07/2006) bir düzenleme yapılacağı ifade edilmiştir.Henüz KDV indiriminin neleri kapsadığı net olarak belli değildir.Kısacası kimse üzerine düşmediği için bu madde askıda kalmıştır.Bu Hukuk işidir bu anlamda derneklere çok iş düşüyor.Ancak onlardan ses çıkmadı.Ama şunu hukukçularla yapmış olduğum görüşmelere dayanak söylüyorum.Otomobiller için olması gereken KDV indirimi uygulanmamaktadır.

Ayrıca Ak Parti Özürlüler Koordinasyon Merkezi Serbest Kürsü kısmında katılımcının sorusu şöyledir.

"özel donanımlı özürlü araçları ile ilgili olarak özürlülerin elinden alınan hakların geri verilmesini istiyoruzbununla ilgili kampanyalar yapılmasına rağmen buna neden kulak tıkanıyor"

Ak Patinin cevabı ise

"SAYIN ..... NEYİ KASTEDDİĞİNİZİ ANLAYAMADIK."

Taktir sizlerin.

bence gazetelere yollayalım . ve tv lere yollayalım

arkadaslar gazete parti hepsine yolluyoruz sizde hepsine yollayabilirsiniz

özellikle biraz önce belirtigim link teki formu doldurup gönderin ve sonuçları yine burda paylasın

tesekurler

Tesekurler Levent bey ve Tercüman gazetesine bu konuyu işledikleri için

insallah etkili olur

Teşekkürler YILDIRIM.

Bu girişim henüz istediğimiz gibi gitmiyor. Sakatların kendisi de kamuoyu da medya da çok tepkisiz! Daha çok çabalamak gerek...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt