Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Göz/görme derecesine göre verilecek rapor oranları hakkında güncel bilgi..?

23.06.2014 de aldım %40 verdiler Ankara numune hastahanes

Aşamalar:
16-06-2014 tarihinde Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk işleminiz yapılmıştır. Durumunuzun İnternet sitemizden takip edilmesi gerekmektedir.

Raporunuz, 27-06-2014 tarih ve 7538 sayılı yazı ile Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu'na gönderilmiştir. Cevap beklenmektedir. İş yerinize bilgi verilecektir.
04-07-2014 tarihinde rapor örneğiniz Maliye Bakanlığı'ndan gelmiştir. Rapor örneği ve Maliye Bakanlığı yazısının birer örneği iş yerinize gönderilecektir. Engellilik dereceniz: 41

Arkadaşlar selamlar, 1 göz hiç görmüyor. İkinci göz 10'da 7 görüyor. 10'da 7 gören gözde göz tansiyonu çıktı ve tedavim devam ediyor. Bu durumda % kaç rapor alırım ?

en son yapılan muayenede
Sağ Makula dejenerasyonu ? + sol ekzotropya + pseudofak + retina dekolmanı
GK:-0,50-1,50 & 15 DERECE İLE 0,5 P(-) teşhisi kondu....
özür oranı ne çıkar birde gözlük kullandığım için oran düşürülür mü.

teşekkürler

uckun68
eğer 15 derece gözlük numaran ise bayağı bir görme kaybın var demektir yaklaşık olarak %80-85 civarı gözlük kullanman raporu etkilemez çünkü sen o gözlüğü çıkardı mı neredeyse hiç göremiyorsundur doğru mu o yüzden zaten ona göre değerlendirme yapıp gözlüksüz muayene edip ona göre rapor verirler

hocam %85 80 i geçtim %40 vermiyorlar.sağ göz sıfır görme. sol gözde ise 20/50 20/30 arası görme kaybı var

arkadaşlar gözden verilen rapor oranları acaip derecede değişti 2006 da 80 oran verilen kişi aynı şartlarda bugün hete girsin 20 yada 30 falan alıyor çok büyük değişim yaptılar gözden verilen oranlara

Sol göz hiç görmüyor.
muayene sonucu: Sağ Makula dejenerasyonu ? + sol ekzotropya + pseudofak + retina dekolmanı

özür oranı ne çıkar birde gözlük kullandığım için oran düşürülürmü

Hastane bana %45 gözlerden rapor verdi maliye % kaç düşer acaba?

havuz problemi gibi sorular :)
devlet bu kadar da olmaz dedirtiyo insana :mad:

Göz tmbelliği var tedavisi yok lazer olmuyo ameliyat olmuyo

diğer gözünüzdeki sorun nedir.
benim sol gözümde tembellik var görme sıfır. sağ göz içinse gözlük kullanıyorum 6 verdiler

Sağ Makula dejenerasyonu ? + sol ekzotropya + pseudofak + retina dekolmanı

İlk muayenede Aksaray Devlet Hastanesi tarafından, Sağ Makula dejenerasyonu ? + sol ekzotropya + pseudofak + retina dekolmanı
SAĞ GÖZ İÇİN = GK:-0,50-1,50 & 15 DERECE İLE 0,6 P(-) teşhisi kondu. ileri tetkik için Ankara Numuneye gönderildim.

İkinci muayenede ise yine Aksaray Devlet Hastanesi tarafından, GÖZ HAST:1434/SAĞ PSEUDÖFAK+PROLİFERATİF VİTRETİNOPATİ teşhisi kondu

Nefroloji:/Sol Renal Hipoplazi Üre:37 CR:97 GFR:88 mlkt/dk1.73 m2 teşhisi kondu
sonuç olarak %32 rapor verildi.konu hakkında düşüncenizi merak ediyorum.teşekkürler

Gözlerim Çok Az Görüyor

Merhaba arkadaşlar şimdi şişli etfal hastanesinden geliyorum

Hastaneye gittigimde ilk göz ölçümü yaptırıp içeri girdikden sonra makineye oturdum ve bir kac metre uzaklıkta yazı gösterdi bazılarını okuyamadım sonra gözüme damla damlattırıp tekrardan ölçü yaptır dedi ve tekrardan gittim gözlerim % 20 gördügünü söledi ve düzelmez doğuştan dedi görebiliyorsun aslında ama gözlerin oynadıgı için görüş acına engel oldugunu söledi benim size şu sorum olucaktı

Bu Hastalık Dedigi Gibi Hiç Düzelmezmi ? birde ehliyet alabilirmiyim askerlikten muaf olurmuyum kafam cok karışık yardımcı olursanız şuan yıkılmış durumdayım hayattan beklentilerim bitmiş ot gibi yaşayan birisi olarak görüyorm
( SAĞ GÖZ)
SPH CYL AX
-2.25 -0,75 104
-2.00 -0.50 98
-2.50-0.50 115
-2.25 -0.50 101

( SOL GÖZ )
SPH CYL AX
-2.25 -0,75 46
-2.25 -0.50 35
-2.25 -0.50 33
-2.25 -0.50 341

rapor oranlarındaki değişiklilkler nedeniye bimere başvuru yaptım ve bugun beni engelli ve yaşlı hizmetleri genel müdürlüğünden bilgilendirme için aradılar . 1987 yılında geçirdiğim kaza sonucu sağ gözümün görme duyusunu tamamen kaybetmiştim. 2002 yılında aldıgım sağlık % 40 lık sürekli yazan raporumla bugune kadar tüm haklardan faydalanıyrdum lakin son düzenlemeyle rapor ölçütlerindeki değişiklikler nedeniyle aynı oranda rapor verilemeyeceğini resmi kurumlardan okuyor ve görüyorduk.vergi indirimi için ilgili kurum maliye ye vergi indirimi ve emekliik için başvuru yaptıgımda yeni rapor istmişleridi yeni rapo talebinde bulunulmustu yeni raporda da bu oranı vermeyecekleri için kazanılmış hakkımızın elimizden alındııgnı düşünerek şikayet başvurusu yaptım . değerledime sonucunda belgilendirme yaptılar.buna göre ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK Resmi Gazete Tarihi: 30.03.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28603 eğer raporunuzda sürekli ibaresi varsa yeni rapor talep etmeleri yayınlanan yönetmelikle kazanılan hakların korunmasıyla ilgili 17. ve 18. md açıklık getirilmiştir.
bilgilerinize

bakın bu raporları yazarken vücut fonksiyon kaybı üzerinden veriyorlar oysa yanlış çünkü adam gözün görmemesi vücudun işleyişini ne kadar etkiliyor diye düşünüyor ama asıl olan % şu kadar görme kaybı var diye rapor verilmesi mesela benim görme kaybım %85 aslında olması gereken de budur

bana göz için heyete girdiğimde ambliyopi hipermetropi ve astigmatizma yazıp %2 oran verdiler daha önceki gitmiş olduğum doktor sağ gözün %80 görmüyor ve göz tembelliği var ameliyatla da iyi olmazsın dedi (sol gözümde herhangibir problem yok) sizce itiraz etmelimiyim ?

UgurKaya37;

Göz bebekelerinde titremeye verilen ad Nistagmus. Bende de aynı durum var % 10 görüyorum. Eğer nistagmus dışında göz bebeklerinin oynamasına başka birşey sebepse araştırmak gerekli. Fakat % 10 ile ben üniversite bitirip finans sektöründe çalışan biriyim öyle ot gibi yaşayan biri değilim. Ot gibi yaşamak kişinin kendisi ile alakalıdır. % 20 görüyorum ben bittim öldüm diyip herşeyi boşlarsasn ot olursun tabi.

Bu hastalık doğuştan gelen birşey 17 yaşına kadar yaşayıp henüz yeni rahatsız olduysan demekki % 20 ile gayet rahat yaşamışsın. O yüzden fazla canını sıkma Futbol, Basketbol gibi kafana top gelme ihtimali olan oyunlardan uzak dur. Kavgadan uzak dur.
Nistagmus ileri derecede görme kaybına sebep olduğundan göz yuvarlaksı yapıdan daralır yumurtaşalmaya gider ve retinayı gerer...Kafana alacağın darbe retinanın yırtıklmasına sebep olur ve görmeni tamamen kaybetmene sebep olur. 20 yaşlara doğru bu rahatsızlık belli olur doktor bakmıştır umarım göz arkasına damla ile kontrol ettiğine göre bakmıştır.

bilgileriniz için teşekkür ederim 17 yaşındayım herhangi bir kavgaya falan karısmadım ama kafama bir kac kez sert toplar geldi herhangi bir sorun olmadı sizde oluyormu heycanlanınca gözlerim daha cok titremeye başlıyor kendimden geciyor gibi hissediyorum birde nistagmus hastalırı lens kullanamazmı ?

Sol gözüm 20/100, sağ gozüm 20/20 görüyor. % kaç oranında rapor alabilirim?

Merhaba 20/100 sol gözüm 20/20 sağ gozüm görmekte bu oranla engellı rapor oranı ne olur..
Astıgmatta var ama ne kadar bılmıyorum.
Astım hastasıyım ama doktor astım dan bırsey cıkmaz dedı.
Astım daha onceden bıtmıs...
ıkı yıllık raporumda j 45 yazıyordu faydası olabılır mı teshıs...

Iyi günler
benim bir sorum olucak
ben astımdan heyete giricem fakat %20 lik astım değeri
benim şöyle bir sorunumda var 2000 yılında miyoptan sağ 5 sol 3 derece miyoptum
lazer ameliyatı oldum heyette bana buradan bir yüzdelik çıkarmı?

Son düzenleme:
slm bir göz hic görmiyorsa sinilerde ölmuş nekadar verir heyet

iyi akşamlar ercan hangi rahatsızlıklarından %40 aldın? benim sağ gözümde Glokom+astigmat+katarakt var.şimdiden teşekkür ederim.ayrıca ikidefa ameliyat oldum.

gecenlerde aldığım sağlık raporu göz doktoru gözlüklerimle muayene yaptı okuttu normal dedi
her 2 gözümdede astigmat ve miyop var
gözlükle muayene normalmi

trafik kazasıyla kaybedilen göz ile tümör yoluyla kaybedilen göz arasında oranlar bile değişiyor.

eğer bir gözünüzü trafik kazası gibi nedenlerle kaybederseniz. en fazla %32 veriyorlar.
ama bir gözünüz tümör sebebiyle enükle edildiyse ,retinablastom sebebiyle alındıysa %42 alırsınız.%10 hastalık sebebiyle alındığı için ekleniyor.
2013 göz oranları ile ilgili kitapçıkda örnekde vermişler.
hatırladığım bi bayan memur üzerinden yapılmıştı.
bayanın bir gözü görmüyor %32 ve tümör sebebiyle alınmış artı% 10 toplam 42 alıyor.

Üst Alt