Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

"Gerçek-Kulak Ölçümü" neden gereklidir?

Bugüne kadar hiç gerçek kulak ölçümü ile cihaz almadım maalesef. Odiometri ölçümlerine de güvenemiyorum. Kulaklığı takıp sadece bip sesi geldiğini bildirmek mantıklı gelmiyor. Sesleri ve konuşmaları duyabilsem de anlayamıyorum. (60-65 db işitme kaybı olarak ölçüldü)
Daha modern ve gerçekçi ölçüm yapan odiometri merkezleri ve İzmirde işini iyi bilen gerçek kulak ölçüm yapan işitme cihaz merkezi var mı? Ayrıca çoğu işitme cihaz merkezi deneme amaçlı cihaz kullanımına yanaşmıyor.
NOT: Bu forum sitesinden şimdi okuduğuma göre SGK’dan rem ölçümüne gerek olmadığına dair tebliğ yayınlanmış.

İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi Odyoloji Bölümünde Dr. Selhan Gürkan işini ciddi yapan bir uzmandır.
Kendisine ulaşırsanız yardımcı olacağını düşünüyorum.

SGK, REM ölçümüne gerek olmadığını açıklamadı. REM çıktısının geri ödeme için fatura bilgilerine eklenmesine gerek olmadığını açıkladı.
İşitme cihazı uygulamasında REM hala zorunlu.
Tabii, SGK'nın bu açıklaması, işitme cihazını bilimsel ve objektif yöntemlerle uygulamayan firmaların, işi kılıfına uydurmalarını bir hayli kolaylaştırıyor.

ZATEN ISI KILIFINA UYDURUYORLARDI. ZATEN REMolcumunu becerıpte yapan yok gıbıydı.SGK burokratlarıda onlara daha guzel goz yumucaklar. odyometrıstlerde bu REM olcumunu ogrenıp yapmak ıcın caba harcamayacak.
o kadar yer gezmıstım ben bunu kullanan beceren bıtek SIBEL AKCAN hanımdı SELISısıtmede. cok ıse yarıyor REM uygulaması.

Teşekkürler Mehmet Akşit. En kısa zamanda işitme ölçümümü yaptıracağım. Ancak cihaz alırken odio ölçümüne ilaveten işitme cihaz merkezinden rem ölçümü de istemeliyim. Doğru mu?

Graham Bell: Bilgi için teşekkürler. Selis işitme merkezinin İzmirde şubesi var mı?

Mehmet Akşit
Yeniden merhaba Mehmet bey,
İstanbulda kulak ölçümü ve ayrıca ayarını iyi yapan yer olarak, öneriniz varsa alabilir miyim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Duysel ölçümleri iyi yapar.
Taksim ve Kadıköy'de şubeleri var

İzmirde ölçümleri iyi yapan işitme cihaz merkezi öneriniz var mı? (Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi öneriniz aklımda)

Merhaba,

Bana da Ankara'da önerebileceğiniz bir yer var mı ? Ankara'nın batısında, yani Batıkent, Etimesgut, Sincan, Eryaman, Çayyolu gibi semtlerde olsa çok iyi olur.

Eşime cihaz almak için birkaç yer dolaştık ama muhatap olduğumuz kişiler işin uzmanı olmaktan çok tezgahtarı gibiydi. Şu ana kadar baktığımız cihazlar Bernafon, İnterton, Signia ve Earnet.

Test sonucunu da iliştireyim, şimdiden çok teşekkürler.

Salih70

Odyogramın en gerekli yerlerini kesmişsiniz:)

Gatases'te Uzman Odyolog Meltem Hanım vardır. Randevu alıp gidin. Benim de selamımı söyleyin

Mehmet Akşit

Çok özür, tamamını tekrar yolluyorum hocam. Hafif kayıp diyor, ama eşim çok şikayetçi halinden.

İşitme cihazı çok işine yarar. Kulak içi cihaz istiyorsa, önce kulak izini aldırmanızı öneririm. Kulak kanalının yapısını bilmek bu cihazların seçiminde çok önemlidir. Kulak yapısı yeteri kadar uygun değilse hiç zorlamayın.
Her iki kulağında da cihaz kullanması gerekiyor. Kullanmadığı kulakta zamanla konuşmayı anlaması bozulur ve geri gelmeyebilir.
Geçmiş olsun.

Not: İlk odyogramda (yarım olanda) konuşmayı ayırt etme skoru daha düşüktü. Bu testte daha yüksek görülüyor. İki test arasında bu kadar fark olması normal değil.

Gerçek kulak ölçümü neden gereklidir?

Mehmet Akşit, bu yıl içinde yaptırdığım iki ölçümü ekledim. İkinci fotoğraftaki ölçümü (renkli kalem kullanılan) önerdiğiniz hastanede yaptırdım.
Bana sağ kulağım çok daha az işitiyor gibi geliyor. Ölçümleri nasıl yorumlarsınız?
Bu ölçümlere göre nasıl bir cihaz önerir siniz? (Kemik yollu, hava yollu, kulak arkası, kulak içi vs..) Fikirleriniz benim için önemli.

Son düzenleme:
cok acaip isitme egriniz var, sasirdim. sizi kulak ici cihaz kurtarmazmis gibi. kulak arkasi kullanacakmissiniz gibi. mehmet aksit hocamiz yazarsa ogreniriz.

aktan
Bu sonuçlara göre her iki kulakta da orta kulak problemi var. Bir KBB hekimi gördüyse önce tedavi için bir şeyler demesini beklerdim.
Eğer kulak zarı delikse belki onarabilirler. Kemikçiklerde kireçlenme varsa ameliyat önerebilirler. Doktorla konuştunuz mu?
Kulağınızdaki problemi biliyorsanız yazın lütfen. Cihazın belirlenmesinde bu problemin bilinmesi çok önemli.

Bugüne kadar çok ölçüm yaptırdım, ancak doktorların tek yaptığı işitme cihaz kullanabilir raporu hazırlamaktan ibaret.
Çocukken bir kbb ile görüştüğümde doğuştan kemikçiklerin kaynamış olduğu, ameliyatla açılıp bakılabileceği ancak tedavi edilip edilmeyeceğini bilemediği söylendiğinden işitme cihazı almaya yönelmiştim.
Kbb,den yeniden randevu aldım, hem bu ölçümün değerlendirilmesi ve buna uygun işitme cihaz seçimi hem de ameliyat ile kulaktaki problemin giderilme olanağını soracağım. Umarım sağlıklı bir sonuç alırım.
Bu bilgiler ışığında sizin de görüşünüzü merak ediyorum.

aktan
Orta kulaktaki problemin doğru dürüst anlaşılması için kulağınızın MRI/BT ile değerlendirilmesi gerekiyor bence. Ama buna KBB hekimi karar verir. Doğuştan gelen bir yapışıklık varsa ameliyat bazen sevimsiz sonuçlara neden olabilir.
Bu alanda öne çıkan doktorlardan biri Hacettepe'den Prof.Sennaroğlu'dur. En azından fikrini öğrenmenizde fayda var. Önce durumu öğrenin sonra ameliyatı düşünürsünüz.
İşitme cihazı kullanabilirsiniz. Ama kulak içi olmaz. Her iki kulağınıza da kulak arkası veya kanal içi hoparlör modellerinden birini kullanabilirsiniz.
Geçmiş olsun

ameliyat derlerse zaten cokbi faydasi olmaz size. hic kurcalatmayin. doktorlara para dokmeyin. isitme cihazi iyidir.

Mehmet Akşit
Katılıyorum Mehmet Bey zaman zaman hastaneden hastaneye bu odyotestleri farklılıklar olabiliyor. 1 yıl önce ölçtürdüğüm odyo ile şimdi ölçtürdüğüm odyotesti arasında farklılık var örneğin geçen yıl istanbul özel medient hastanesinde konuşmayı ayırt etme de sol 32 sağ 48 iken, bu yıl konyada başkent hastanesinde sol 4 sağ 32 çıkmış. İşitme kayıplarında sol 80-85dB sağ ort 75-80dB civarlarında geziyor pek bir değişiklik yok hemen hemen aynı, Belki de bir kaç ay sonra başka hastanede farklı bir sonuç çıkacak. Bunların sebebi nedir işitme cihazımın performansı ve cihazın ömründen mi kaynaklı birşey

Gerçek kulak ölçümü yaptıranlar var mı? Sıradan bildiğimiz odyotestine göre işitme cihazı kullanırken daha sonra gerçek kulak ölçümü (REM) e göre işitme cihazı kullanırken bir farklılık gördünüz mü?

Hear

REMle yapilan isitme cihazi ayari cok guzel oluyor.iste beceriksiz odyocularin bu nasil, bu nasil demeleri bizi gererken bu REMle yapilan ayarlar dogru ve rahat oluyor.
siz yaptirmadinizmi REM
benim nefret ettigim isvicre teknolojisi diyip goklere cikarilan nalet phonaki bile kullanilabilir sekilde ayarlamisti odyometristim. belki 15 odyocu dolastim ama nefret etmistim cihazdan. halada hic sevmeden yedekte tutuyorum phonaki.

Mehmet Akşit

Çok haklısınız, bilgisayardaki testleri karıştırmışım. İkinci yolladığım test, iki sene öncesine ait imiş ☹️
Çok teşekkürler, saygılar...

Sanırım benim durum otoskleroz cerrahisine giriyor. İnternetten yaptığım araştırmaya göre ameliyat neticesinde işitme testinin 0-10 db (çok iyi), 10-20 db (iyi), 20-30 db (kabul edilebilir) olması başarılı kabul ediliyormuş. Ameliyatın olası risklerini de araştırdım.

Bugüne kadar hiç rem ölçümü yaptırmadığımdan işitme cihazının bana sağladığı kazancı bilemiyorum. Kişiden kişiye değişebilir ama bir işitme cihazı ortalama kaç db kazanç sağlar? İşitme kaybının ne kadarını telafi edebilir?

isitme cihazindan ne kazanc sagladiginizi aletler degil sisin isitme sinirlerinizin sagligi bilir dermisim.
isitme cihazi kendi basina sesleri yukseltir. isitme sinirlerinizin sagligi kadar anlarsiniz. kendi basina konusmayi anlama saglamiyorki cihazlar. sesleri yukseltiyor iste.

@aktan
İşitme cihazının sağlayacağı kazanç, işitme kaybınızın 1/2'si ile 1/3'ü arasında değişir.
Örneğin 1000 Hz'de işitme eşiğiniz 60 dB ise cihazın sağlayacağı kazancın 25-30 dB arasında olması gerekir. Daha fazlası sizi rahatsız eder.
Çünkü cihazlar normal ses şiddetine göre programlanırlar. Normal konuşma sesi 60 dB civarındadır. Eğer 60 dB işitme kaybı varsa ve cihaz kaybın tümü kadar kazanç sağlarsa (yani 60 db kazanç sağlarsa) normal konuşma sesini 120 dB'e yükseltir. Bu durumda yanınızda biri ağzını açsa tabanca patlamış gibi olur.

Son düzenleme:
Aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler.

@aktan
İşitme cihazının sağlayacağı kazanç, işitme kaybınızın 1/2'si ile 1/3'ü arasında değişir.
Örneğin 1000 Hz'de işitme eşiğiniz 60 dB ise cihazın sağlayacağı kazancın 25-30 dB arasında olması gerekir. Daha fazlası sizi rahatsız eder.
Çünkü cihazlar normal ses şiddetine göre programlanırlar. Normal konuşma sesi 60 dB civarındadır. Eğer 60 dB işitme kaybı varsa ve cihaz kaybın tümü kadar kazanç sağlarsa (yani 60 db kazanç sağlarsa) normal konuşma sesini 120 dB'e yükseltir. Bu durumda yanınızda biri ağzını açsa tabanca patlamış gibi olur.

Hocam bu bilgiyi de aydınlattığınız için teşekkür ediyorum :) İyi ki varsınız..

Üst Alt