Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Friedreich Ataksisi (FA) hastasıyım. Çin'de kök hücre tedavisi oldum...

bende katılıyorum kibele sana..teşekkürler yamakasi..

ne demek krdşm elimden geldiği kadar yardımcı olurum ... ii günler..

çok geçmiş olsun umarım güzel sonuçlar alırsın

ıps kökhücre tedavisi:

ÇİNLİLER KÖK HÜCRE İLE FARE YETİŞTİRDİ...

081103_095403_144315_c.jpg

Çinli bilim adamları, olgun hücrelerin yeniden programlanmasından elde edilen kök hücrelerle fare yetiştirdi.
24 Temmuz 2009 Cuma 02:26

Çinli bilim adamları, olgun hücrelerin yeniden programlanmasından elde edilen kök hücrelerle fare yetiştirdi.

Çin'in başkenti Pekin'deki Çin Bilimler Akademisinde görevli Qi Zhou, bu gelişmenin, "yeniden programlanmış hücreler" anlamına gelen iPS hücrelerin "gerçekten pluripotent" olduklarını söyledi.

Akademik tanımda, bir pluripotent kök hücrenin, tüm vücut hücrelerinin köken aldığı her üç germ yaprağı (mezoderm, endoderm, ekdoderm) hücrelerine dönüşebilen bir hücre olduğu belirtiliyor.

"iPS hücrelerinin embriyonik kök hücreler kadar polivalan olduklarını" söyleyen Zhou, "bu özelliğin tıbbi tedavi için belirleyici olduğunu" sözlerine ekledi.

Embriyonik kök hücrelerinin her türden insan hücresini üretmek için birbirinden farklılaşma kapasitesinin, gelecekte kalp ve diğer organları tedavide önemli bir yer tutacağı ifade ediliyor. Ancak, bu tip kök hücrelerin kullanımı halen ahlaki tartışma konusu oluşturuyor.

Japon araştırmacı Shinya Yamanaka'nın 2006 ve 2007'de yürütüğü öncü çalışmalar sayesinde, iPS hücreleri embriyonik kök hücrelere alternatif oluşturdu.

Qi Zhou, İngiliz dergisi Nature'de yayımlanan araştırmasında, Yamanaka'nın kullandığı tekniğin embriyonik kök hücrelerin pluripotent özelliğine benzer hücreler yaratmak için sık sık kullanıldığını belirtti.

Zhou ve ekibi, 37 çeşit iPS hücresinden 27 yavru fare yetiştirdi. Bu 27 yavrudan ilk doğan kahverengi tüylü eğril fare olgunlaştığında, beyaz tüylü dişil fareyle çiftleştirildi. Araştırmacılar, bu çiftleşme sonucu ikinci nesil, sağlıklı yavru farelerin dünyaya geldiğini bildirdi.
Bilim adamları, bu deneyle iPS hücrelerin embriyonik kök hücreleri kadar pluripotent olduğunu kanıtlamış oldu.

Beyin hasarlarını onaran jel 3 yıl içinde hazır.

Gönderen SaintLazarus @ Pazartesi, 7 Eylül 20091 Yorum
Sentetik ve doğal kimyasallardan oluşan bir jel, hastanın sinir kök hücrelerine enjekte ediliyor ve hasar görmüş sinirleri tamir ediyor.
ABD’li bilim insanları, fareler üzerinde yaptıkları deneyler olumlu sonuç veriyor. İlaç 3 yıl içinde gerçek hastalar üzerinde denenebilecek. Araştırmanın detayları bugün akşam Kansas City’de bulunan ABD Askeri Araştırma Forumu’nda duyuruldu. Amaç, silahlı kuvveter mensuplarının tedavilerine yardımcı olacak tıbbi ilerlemeler kaydetmek, diğer bir deyişle bu jel, beyinleri hasar görmüş askerlerleri iyileştirmekte kullanılacak.
Clemson Üniversitesi’nde biyo-jel’in geliştirilmesinden sorumlu Dr. Ning Zhang, jelin araba kazaları ve düşmeler gibi askeri sebepli olmayan yaralanmalarda da kullanılabileceğini söylüyor. Laboratuvarda farelerle yapılan deneylerin sonuçları, travmatik beyin hasarlarının kalıcı olarak iyileştirilebildiğini gösteriyor. Ayrıca doku tamirinde de başarılı olduğu bildiriliyor.
Yeni prosedürle hasarlı bölgeye biyo-jel enjekte ediliyor ve ilaç doğrudan sinir kök hücrelerine yöneliyor. Kök hücreler, farklı dokuların oluşmasını sağlayan “ana” hücreler. Bunların beyinde bulunanları sinir hücrelerini oluşturuyorlar. Biyo-jel’in içindeki kimyasallar, sinir kök hücrelerinin hasarlı bölgede normal beyin dokusu oluşturmalarını sağlıyor.

NEDEN ÇİN HALK CUMHURİYETİ ?
Kök hücrelerin elde edilmesi birçok etik ve dini tartışmayı beraberinde getiriyor. ABD, İngiltere, Almanya ve İtalya gibi birçok Batılı ülkede, siyasi otoriteler kök hücre araştırmalarına yasaklar getiriyor. Muhafazakâr gruplarda "kabul edilemez” buluyor. Çin’deki durum ise ABD ve Avrupa’nın tam tersi. Çin Sağlık Bakanlığı, ulusal kök hücre araştırma merkezi kurulması için 36 milyon dolar bütçe ayırdı. Kök hücre çalışmalarına son 5 yılda 300 milyon dolar harcandı. Pekin Üniversitesi Uluslararası Kök Hücre Araştırma Merkezi ile Phoenix Genetik Tedavi ve Cerrahi Onkoloji Enstitüsü, Çin Sağlık Bakanlığı tarafından Kök Hücre Nakli'ne izin verilen ilk Hastane olma özelliğini taşıyor.

Olumlu birseyler hissediyormusun hilmi vücudunda

yamakasi10;

bu rakamlar bence cok az
bazilara yardiimci oluyon guzel ama gelisme gordun mu
yani yardim ediyon super ama ya fos cikarsa
paraya yazik
o harcayaginiz para ile asiri fizyoterapi, akupunture, reflexoloji ederseniz daha ucuza daha fazla souc edinirsiniz

lazuli krdş ben demiştim zaten kendimde olan gelişmeleri bi daha bu siteye yazmıçam msde sölylüyeçem diye.ben burda sadece gelişmeleri yazıyorum.kendim hakkında bişi yazmıyaçağım.

aşağıda bi sürü tedavi olanaklarını yazmışsın ama onları bıraktığın an yine eski halini alıyorsun. çünkü ben 1.5 sene denedim.

eğer msnde görüşmek istersen krdşm ne olup ne bittiğini anlatırım...:)

yamakasi10;
sana katılıyorum arkadaş ben bunlardan daha iyisini tek başıma 2 sene yaptım ama sürekli spor içinde olacaksın bıraktıgın an eskiye dönüyorsun.merak eden denesin görsün..

bu forumde yazmaman anormal bence senin durumu ogrenmek istiyoruz sen sadece islemler icin burda yazarsan vallah gereksiz
insanlar biraz arastirirsa onlarda senin burda anlatigini edebilir

msne gelince yuz kisi seni eklerse herkese ayri ayri anlatmak zor degil mi
eger hic kimsenin yorumunu istemezsen blog yap anlat

burda anlatmamakla ne kazaniyon ki

vallah durumunu merak ediyorum ama çine gitmem zaten

lazuli krdş

bu siteye yazmıyorum diye anormal olamazki...
gitmeyi düşünen hiç bi zaman zora kaçmaz öle araştırmaz gideni bulur onun yolunu dener.sorun olmasın diye.isteyende araştırır .ama öle internette araştırılaçak bi durum değil bu:)
msnde daha iyi yardım ederm.zaten bi çoğu biliyor.100 kiişimi oldu en kolay yolu gelişmelerimi maille yollarım olur biter...
burda anlatmamakla çok şey kazanıyorum...anlatanları örnek alıyorum belkide...

çine gitmem diyorsun ama iyolmuş olsam gideceğinden adım gibi eminim.:)belkide herkes senin gibi böle düşündüğü için bu siteye yazma gereği duymuyorum...

ii günler.........

yok ben bu tedavi yalan demedim ve dusundum ama suana kadar ben cine gittim iyilestim diyen gormedin
ben gitmem dememde su var cebimde 30000euro ile gezmiyor
var ise o parayi baska sekil kullanirim mesele bmw alirim
burda tedavi fa icin kok hucreden gelmeyecek gibi
hdac insanlari baya iyilestiriyor deferiproneda var catenayi bos verelim cunku pek varlik gostermedi
catena iyilesme gostemiyor ama hastaligin ilerlemesini yavaslatiyor
deferiprone biraz iyilesme gosteriyor hastaligi baya yavaslatiyor
hdac baya iyilestiriyor hem hastaligi tamamen duruyor
ben bunlari beklemeyi tercih ediyorum
cindeki kok hucre nakli ettin guzel iyilesiyorsun daha guzel yan etki???
bilmiyorsun doktorlarda bilmiyor cunku cindeki kok hucre halen experimental
cine guvenmiyorum kandirmaca demedim yanlizca bisey buldugunda gosterip ha ben buldum gosterseler dicem tamam
abde kucuk asama bile kat edilse dunyaya duyruyorlar
neden acaba?

Selçuk valla doğru diyor. çıksın biri ben iyileştm desin hem Çin dünyaya yayınlamaz mıydı ben bu tedaviyi yapıyorum diye

lazuli61;

30 bin euro ya 2 defa kök hüçre tedavisi olurum ben:)
ççine gitti kimse ileştim demedi diyorsun.bildiğin 2 kişi var sanırsam biri ben diğeri gülşah..gülşahın 1 sene oluo bnm kisi de 1 ay oluor...hem kök hüçre herkeste aynı etki etmez.belki sen gideçeksin zıpır gibi olaçaksın:)
haplara güvenmiyorum ..hap kullandım az da olsa faydası var diyen bulaman.diyeçekleri faydası vardır derler. çünkü hapları bırakmışlardır..:)
çindeki kök hüçre experimental diyorsun her yerde experimental zaten abd de bile. bu bitmez ki.geniş çaplı bu durum
abd yi dünya duyar çünkü orası abd...AB kendi kümesinde öter çin kendi kümesinde...AB nin kümesinden gelen sesleride bizim gibi ab meraklısılr dinler ( tr)

----------

paşa kızı bak abd tüm dünyaya duyuruyor . o zaman kök hüçreyi orda ol.

ben duyurulardan çok tedavinin sonucuna bakaram.şarlatanlarda o kadar çok seslerini duyuruyorlar kiiiii.................

cine giden iki kisi taniyorum
iyilesen yada saglina kavusan biri gormedim
belki iyi oldunuz ama sunu unutma seni hucre dejenerasyon devam edecektir
eger bi fayda goruyorsan bu gecicidir
gulsahin durumu farkli o scali
oda sesi kesti zaten
sana yalan diyorsun demiyorum kendini iyi hissedersen bu plasebo etkisi olabilir
bi adama ilac verirsin bana guven dersin kesin tedavi dersin adam umutlanir alir veerdigin ilac kendini daha iyi hisseder ama verdigin aspirindi
onun icin deneylerde plasebo oluyo
sen iyilestim dersen yine gitmem
maddi durumum musait ama parami baska bir seye harcamayi tercih ederim
sen kan aldir tespit ettirirsen yada bi doktor sana rapor verirse giderim ancak
bu da olmicak
iyi aksamlar

lazuli61;
senin kök hüçre hakkında bilgin internettir.ve bazı bilgileri bir çok kişi kafasına göre uyduruyor.:) example:tedavi geçiçi diorsn nerden biliorsn :D
bırakta bunu tedavi görmüş biri söylesin....
gülşahın durumu farklı diorsn bu kök hüçre ataksi farketmiyor.
gülşahın sesini kesip kesmemesini bilmiyorum...

plasebo konusuna gelinçe...bu plasebo sadece ufak tefek hastalıklar içindir krdş bunu herkes bilir çoooooook yanlış düşünüyosun.en ii örneği baş ağrısı vb:)
bu fa plasebo nedir bilmez ister kendini bomba gibi hisset...eğer fa da önçe yürüyemeyip sonra bi tedaviden sonra yürüyebiliyosan bu tedaviye senplasebo diyemessin.bu fa baş ağrısı gibi deildir..plasebo ile fa yı karşılaştırman zaten çok saçmaa.
maddi durumun ii o zaman bmw al krdş sağlığını boşver.:)yada o dediğin bi hap vardı onu kullan...

kok hucre bilgim internet yada uydurma degil genetik hastanede calisan akrabam anlatti
kisa zaman icerisinde cok fayda gosteriyor sonra faydalar silinior aynisini burda brukselde norologum dedi
plasebo seni yurutmez kucucuk faydalar hisseder ama sen yuruorsun heralde
hayirlisi :d
o dedigim ilaclar daha piyasada degil ondan almiyorum
yoka alirim
eczaneyede bmwle giderim :d

her zaman şöle 5.20 bmw olmasını istemisimdir....
krdş o sorduğun dr lar kök hüçremi yapıyorlar.yani fa ya yapmışlarda öle bi örnek mi görmüşler.
hem ben demiorm bak baçaklarımda karınçalanma var die.
kök hüçrenin hemen uyum sağlaım anında fayda göstermesi fa hastaları için geçerli deil.dr larda zaten boşboşuna 6 ay vermiyolar.
hadi dielm fayda gösterdi anında eski halini almazsın bunu unutma.

örnekleri var:adam şeker hastası iğne kullanıyor.kök hüçre bu adama iğneyi bıraktırıyor ama bazılarına 2 sene bazılarına e3 sene...erken olmasının nedeni iğneyi bıraktıp kurtuldum zannediyolar dityetlerine bakmıyorlar iç kolayı ye tatlıyı şeker yükseliyor bu yüzden insilün kullanmaya başlıyorlar.
fa dada şöle olur seni yürütür . aha iyoldum desin yan gelip yatarsın .bu sefer kötüye gitme ihtimalin vardır.
yani kötüye gitme olaı bi fa için geçerli deildir.bütün hastalıklrda böle. kök hüçre seni ileştirir belki ama sonrasınıda sen gayret edeçeksin.her işi ona bırakmıçaksıon.zaten fa lı biri iyolup yürüdümü öle boş duraçağını sanmam gezer eğlenir zannedersem:)
kendi dr un olmayı bileçeksin bi süreden sonra...

bmw 5.20 neymis bmw m5 daha guzel
dedigim kiz kok hucreyi multi sclerosislerde denemisti ama sen butun genetik hastliklari karistiriyon bende karistirsam ne olur
hem çinde tum hastalara hemen hemen ayni ugulama ediyorlar
her sey bu kadar kolay olamaz
arkadas kok hucreyi omurlik felci icinde uyguladi ve fayda gecerliydi
tabi arkadasim cinli degil
ilaclar kok hucre kadar fayda gosterdi bundan emin ol

bak en ufak araba konusunda bie anlaşamıyoruz gel gelelim sağlık konusunda hiç anlaşamıorz.
bençe herkes kendi istediği tedavisini yapsın...
çinde her hastaya aynı tedavi yaptıını nerden biliorsn yaaaaa...pfffff...
konuları kestirip atıyorsun vala.....
bi ara embriyonik kök hüçre çok riskli falan filan diyorlardı.tüm dr lar desteklemiyordu.türk dr ların embriyoniiği testeklememesinin sebebi bakanlığın izin vermemesi.bakanlık izin versin hepsi çoşar.çünkü ucunda para var
ama şimdi kök hüçre bankaları açıldı.hepsi embriyoniğe yöneldi.abd izin verdii...daha sonrasını hiç düşünemiyorum bile...

kisa zaman icerisinde cok fayda gosteriyor sonra faydalar silinior aynisini burda brukselde norologum dedi

Lazili kardeş hatırlarsan bu konuyu hatırlarsan daha öncede konuşmuştuk. Biz doğarken f.a vardı genlerimizde ama f.a yavaş ilerleyen hastalık olduğu için şuandaki halimize gelmemiz 15-20 seneyi buldu. Şimdi kök hücre olduğumuz zaman nöron hücrelerimiz 0 km olacak ama f.a bitmeyecek sonra o nöronlar dejenere olamaya başlayacak ama şuandaki halimize gelmemizde 15-20 sürecek. 15-20 yıla kadarda f.a nın çaresi bulunur. Mantıken düşünürsek böyle. Ayrıca o brükseldeki norologuna bunu bi söyle bakalım o zamanda hemen etkisi silinir diyecekmi? Eğer yine aynısını söylerse bence o doktor mantık yürütemiyor. Ben bu cahil kafamla bu mantığı yürütebiliyorum ama o doktor okumuş kafasıyla bu mantığı yürütemiyorsa artık söyleyecek bişeyim yok... :)

----------

Arkadaşlar bugün saat 00:30 da Kanal D yi seyretmenizi tavsiye ederim. Genç bakış programında kök hücre tedavisi konuşulacak...
progress.gif

sanırsam amerikadaki embriyonik kök hüçre tedavisinde felçlileri iyileştirirse biizm bakanlık öyle izin vereçek.:)

Kök hücre dünyasında Obama değişimi

osman_ilhan3.jpg

İnsana ilk kez embriyonik kök hücre nakli yapılacak
Mete Generaloğlu/Ankara

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nde bir biyoteknik firmasına embriyonik kök hücrelerin insanlara enjekte edilmesi izni çıktı. Deney yapıldığı takdirde, uygulama dünyada ilk kez gerçekleştirilmiş olacak.
ABD’nin yeni Başkanı Barack Obama, başkanlık koltuğuna oturduğu daha ilk günlerde kendinden önceki Başkan George Bush tarafından uzun süredir bekletilen embriyo kök hücre çalışmalarına yeşil ışık yaktı.

Bush döneminde kök hücre araştırmaları ve bu araştırmalara kaynak aktarımı konularında kısıtlamalar vardı. Barack Obama seçim sürecinde kök hücre uygulamalarındaki kısıtlamaları kaldıracağını ifade ediyordu.

Geron adlı kuruluşa bağlı bilim adamları, omuriliğinden rahatsız olan bir grup hastaya kök hücre enjekte etmek için çalışacak. Böylece zarar görmüş sinirlerin yeniden sinyal alıp alamayacağı test edilecek. Bilim adamları kök hücreleri, hastalıklı hücrelerin yerine yenilerini yapabilmek amacıyla kullanmayı umuyor.

Hücresel Tedavi ve Rejeneratif Tıp Derneği Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan, ABD’nin yeni Başkanı Obama’nın almış olduğu kararı çok olumlu bulduğunu ve bunu insanlık tarihinde küçük bir adım olsa da büyük bir gelişmenin başlangıcı olarak gördüğünü söyledi. Obama’nın başkan olur olmaz ilk işinin, özelikle 6 aydır “Food and Drug Administration (FDA)”dan onay bekleyen çalışmaya start vermek olduğunu belirten Prof. Dr. İlhan, Obama’nın ilk olarak George Bush’un izin vermediği kök hücre uygulamasının yolunu açarak, farklı bir tarz izleyeceğini gösterdiğini ifade etti.

Konuyu değerlendiren Prof. Dr. Osman İlhan, “Los Angeles’taki Geron isimli kök hücre ile ilgili firmanın geliştirmiş olduğu GRNOP1 isimli embriyonik kök hücrenin spinal kord yaralanmalarda parapilejik hastalara embriyonik kök hücre verilmesi çalışmasının FDA tarafından onaylandığı açıklanarak, hastalara yaralanmadan sonra ilk 7-14 gün arasında embriyonik kök hücre verilebileceği ve yaklaşık 10-20 hastaya bu işlemin uygulanacağı belirtildi. Bilindiği gibi Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı yayınlamış olduğu Klinik Araştırmalar Yönergesi’nde, Türkiye’de eğer hasta ölümle sonuçlanabilecek bir hastalığa sahipse ve bütün tedavi yöntemleri yapılmışsa, bunu gösteren belgelerle beraber konunun uzmanı üç kişinin imzası ile başvurulduğunda, Sağlık Bakanlığı Kök Hücre Araştırma Komisyonunun o hasta için kök hücre uygulaması konusunu değerlendireceğini belirtmektedir” diye konuştu.

Türkiye’de embriyonik kök hücre çalışmalarına henüz izin verilmediğini sözlerine ekleyen Prof. Dr. Osman İlhan, “Türkiye’de izin verilen kök hücre uygulamaları, erişkin kök hücre uygulaması olup, embriyonik kök hücre uygulaması değildir. Bilindiği üzere, Sağlık Bakanlığı 2005 yılı Eylül ayında bir genelge yayınlayarak, Türkiye’de embriyonik kök hücre çalışmalarını durdurmuştur. Yalnız Sağlık Bakanlığı Kök Hücre Komisyonu, embriyonik kök hücre ile ilgili altyapı çalışmalarını sürdürmektedir. Yakın zamanda da Sağlık Bakanlığının bu konuda bir yönergesi veya çalışması olacağı düşünülmektedir” dedi.
ABD’de yapılan embriyonik kök hücre çalışmasının dünyada bir ilk olduğunu söyleyen Prof. Dr. İlhan, “Yapılan bu embriyonik kök hücre çalışması, özellikle milyonlarca felçli hastaya bir umut ışığı olarak görülmektedir.
Umarım olumlu sonuçlar bir an önce ortaya çıkar ve hastalarımıza kök hücre uygulamasında yeni bir sayfa açılır.” şeklinde konuştu.

brukselde deki doktor norologum yani fa nin sorunu buldu yani geni hatta simdi hdac denemeleri ediyor hayvanlarda
doktorum kok hucre hakkinda cok bahsetmedi cunku cinde neler ve nasil bi seyler ettigini bilmedigi ve sunu ekledi kisi kisiye cok farkli sonuclar cikabilir abde yapilan kok hucreler zamani kisitli sonucta hasta ustunlugu koruyor
nakledilen kok hucrelerde omruleri azmis yani cok yasaan hucre olsa mantigin guzel onur

yamakasi hic demedim benim tercihim en iyi tercih ama belki en guvenilebilir cunku ancak denemlerden sonra veriolar
acikcasi cesaret etmiyorum
baskalara karsi ben hayati cok seviyorum hasta halimle bile ondan risk almam

kimm bilir cin dogru secim insallah gidenler duzelir ve tip dunyasi degisir

lazuli61;

dr un belki iyi bir sonuç çıkarmış ama tedvisini bulamadığı süreçe faydası yoktur.bak dr un demiş çinde ne olduğunu bilmediğimiz için bişi diyemeiz die.o bile bi yorum yapmamış ama sen dr unun lafını tutmuyorsun kestirip atıyorsun.
abd öleçek hastalara yapmıçak of lu vb olaçak.
dün genç bakıştata dediler zaten eğer tr de izin verilse sınırlı hastalıklara yapılaçak buda of,als vb hastalıklar olaçak.organ nakli gibi.....
diğer tedaviler bi 19 seneyi bulur diyor.zaten türkiye hakkında laf etmiçem edileçek laf bulamıyorum.ordaki dr saydı ünlü türk dr laerı bilmem harvard bilmem şurda die.iyi olanı kapıp götürüyorlar.

bak bu durumdakimileri araştırır,kimileri araştırılanlara bakar,kimileri bi köşede oturur bunlarda hayata küsenlerdir,kmileri en ufak bişeyde umutlanır,kimileri ne tedavi çıktı herkes iyoldu desende inanmaz,kimileri tedavinin arkasından koşar,kimileri tek bi tedavi için yönelir.
yai herkesin düşünçesi farklı.
çinden tedaavye dair bu kök hüçre olur başka tedavi olur başka birileri duyamaz.çünkü kendi çapından dışarı fikir alış verişinde bulunmayan bir ülkedir.bu böle oldu diye kimileri karşı çıkar bazıları kötüler,...
dün genç bakısı izlediysen ne zaman bu kök hüçre çıkaçak dedilermi dr lar yakın zamanda diyor.zaten o programı sonuna kadar dinliyenler tr den bişi olmayacağını biilir.önünü engelleyenler var herkes kendi çıkarın ın derdinde...

programa bakmadim yatardim turkiyeden yenilik beklemek yanlis olur
cinde iyilen var ise iyilesme yuzdesi cok dusuk insandan insana cok fark ediyor
ben farkli dusunuyorum evet gordugume inanirim :d

insandan insa fark ettiği için bi başkası biri iyileşmişmi diye sorması saçma olur.çünkü biri iyileşir sen gidersin iyileşemezsin .biri iyileşemez sen gidersin iyileşirsin.bu durum böledir.sağlığını başkasına bakarak yön vermek yanlış olur bence.herkeste aynı etki etse dediğin doğru. bir örnek beklersin.
ben sana gördüğüe inanıoyrsun diye bişi demedm krdş.şahsi bişi demedim genel olarak düşündüm.

biliyorum ama ben gordugume inanirim bunun altini cizdim

arkadaşlar tamamını okuyun.bu kök hücre herkeste aynı etki etmez.bi örnek beklemeyin.iyileşmiş yada iyileşememiş.kendi sağlığınızı başkasına bakarak yön vermeyin bence...

bu haber eski değil daha mayıstaki haber...

aldığım haberin linki: http://www.sabah.com.tr/Dunya/2009/05/18/cindeki_kok_hucre_tedavisiyle_goruyor

183df6d3-4db5-469d-bd2e-3f2563072009.jpg

Çin'deki kök hücre tedavisiyle görüyor
18.05.2009

Birçok ülkede muhafazakâr kesimlerin karşı durmasından dolayı yasak olan kök hücre tedavisinde en çok ilerlemeyi kaydeden ülkelerin başında Çin geliyor. Son olarak geçen Şubat ayında gözleri görmeyen, denge problemi olan ve yardım almadan ayakta duramayan ayrıca bağırsak sorunu olan üç yaşında bir kız sağlığına kavuşturuldu. Kuzey İrlandalı Dakota Clarke isimli çocuk uygulanan 30 bin sterlin değerindeki üç haftalık kök hücre tedavisiyle iyileşti. Görmeye başlayan, tek başına ayakta durabilen, nesneleri tanımaya başlayan Clarke'nin doktoru Xiang Sean Hu "İngiltere ve ABD başta olmak üzere birçok ülkeden kliniğimize gelen doktorlara gelişmeleri öğretiyoruz. Böyle gidersek tarihteki birçok ölümcül hastalık mazide kalacak" dedi. Kızının sağlığına kavuşmasını mucize olarak niteleyen anne Wilma "Çin'e tavsiye üzerine geldik. Tedavinin sonuç vereceğini çok beklemiyorduk. Ancak denemekten korkmadık ve şimdi çok mutluyuz" dedi. Kök hücre tedavisinin yaygınlaşmasını ve geliştirilmesini destekleyen uzmanlar bu alanda önümüzdeki yıllarda olumlu adımların atılacağına inanıyor. Uzmanlar buna gerekçe olarak ABD Başkanı Barack Obama'nın yaptığı değişimleri gösteriyor. Obama, kök hücresi araştırmalarına devlet tarafından para yardımı sağlanması önündeki kısıtlamaları kaldırmıştı.

Üst Alt