Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Evlilikte tercihiniz engelli mi yoksa engelsiz biri mi olur?

• Konbuyu başlatan derya_1986
  • Başlangıç tarihi
dilmacvolkan;

saize hak veriyorum, felsefe yaparak daha yumuyşatarak bu yazıyı yazabilirdim. çok özür dilerim. ama yazdıklarıma bakarsanız. engelli+engelli veya engelli+engelsiz diye bir ayrım yapmadım.
nerden bakarsanız bakın ortada bir uyumsuzluk olduğunu belirtip çelişkileri yazmaya çalıştım.
engelimiz her durumda her şartta yüzümüze vuruluyor zaten normal yaşadığımız çevrelerde. elbette eşimizlede kavgamız olacaktır. işte bunun için diyorum ya. engelli daha güçlü olmalı diye.
evlilikte seks olmazsada olur diyemeyiz. evliğin amacı seks yapmaktır, çocuk yapmaktır. makarna pişirmek değil

fızıkı durumum ve engel durumumu goz onune alırsak tabıkı engelsız bırı benım ıcın bıraz daha ıyı olcakdır fakat gene aynı ozellıklerde engel durumu munsaıt bırı ıcınde hyr demem fazla bı secıcılıkden yana oldugum ıcın ne desem yalan olur suana kdr hıc engellı bı bayanla tanısmadım cunku onlar genelde engellı ısdıo fakat benım engellı olduguma ınandırmakda zorlanıyorum ..bırazda capkın oldugum ıcın kadınlarla fazla vakıt gecırdıgımden dıllerınden de ne ısdedıklerınden de ıyı anlarım ..herkez ıcın hayırlısı dıyelım

tabi herşey seks değil de evlilikte bi kişinin engelsiz olması lazım 2 kişi de engelli olursa bunlar nasıl geçincek ne yapcak ? yaşlılığı da var hep genç kalmıyon . Böyle evliliklerde büyük sevgi olması lazım yada bi taraf zengin olması lazım yoksa zor gider

ArTe;

tabiikide her şey seks.
niye evlenirki insanlar ?
amaçları ne ?
çocuğunu evlendiren anne-babalar çok şey istemez.

baba, dede olmayı ister.
anne, nine olmayı ister.
bundan daha doğal ne olabilirki.

evlilik seks değil, şayet evlilik sekse neden evleniyosun :) evlenmeden de yaparsın o konuda sana katılmıyorum

evlilik seks değil, şayet evlilik sekse neden evleniyosun :) evlenmeden de yaparsın o konuda sana katılmıyorum
evlilik seks değildir elbette. evlilikten doğan çocuğun kim olduğunun belirlenmesi için kurulan bir düzendir.
doğan çocuğun kimden olduğunuda sadece anne bilir. ötesi tefarruat.

demiştim daha önce. evlenmekteki tek amaç kanunlar içerisinde seks yapıp yasal çacuklarımızın olmasıdır.

bir örnek vereyim.
bir türk olarak, kara kaşlı, kara gözlü birileriyiz.

şimdi,
sarı saçlı, mavi gözlü bir çocuğunuz olursa. neyse daha fazlasını yazmıyayım :)

Allah bagislasin masallah derim mavis gözlü :)

Evlilik tabiki sadece seks değildir %90 ı sekstir :) anlayış uyum vs bunun gibi süslü kelimelerdende 10 tane bulunursa her birinede % 1 oran verilirse bunun adı olur evlilik. Evliliğin seks olmadığını iddia edenler neden evlenir bilmiyorum romantik olmayamı çalışıyonuz burda bile anlayamadım. lakin engelli engelsiz diye bi ayrım yapmadan bu doğanın kanunudur seversin verirse alırsın engelli engelsiz bakmazsın her kusurlu olanın kendine göre bi çekiciliği vardır sevmeye müsait olan adam yada kadın kendini çekecek bişeyler bulur karşıdakinde eğer bulmuyor olsaydı bu kadar çirkin herifin yanında ilik gibi hatunlar olamzdı :)) ben 2 evliyim yaşım 27 kimseyi kara kaşına kara gözüne almadım. bu iyiymiş alıp tablo gibi eve asıp seyredeyim demedim... ha ben biraz doğal anlatıyorum kendimce düşüncelerimi elbette geçen yıllara göre değişti fikirlerim ama herkes böyle olmalı incitici olmayalım diye incelmenin anlamı yok doğru anlamak isteyen doğru anlar zaten... bugun bi daha evlenme imkanım olsa yine evlenirim meraklısı değilim el kızını beslemenin gönlüm çekmedikçe... doğamız gereği bu böyle özellikle erkekler...

Sizce Engelli Bireyler Evlenmek için Yine bir Engelli Bireyi mi Tercih Ediyor?

Arkadaşlar engelli bireyler evlenmek için yine bir engelli bireyi mi tercih ediyor? Örneğin işitme engelli birey büyük oranda yine bir işitme engelli bireyle mi evleniyor Bu konu için herhangi bir istatistik, resmi bir veri falan var mı acaba?

İstatistik,resmi veri var mı bilemiyorum ama;benim şahsi fikrim eşit şartlarda olmak daha anlamlı...

Engelli bir bireyin, engelli bir bireyle evlenmesini isterim. Çünkü her iki tarafında bir özür tarafı var. Bu özürlerini tamamlamaları ve ilerde sıkıntı oluşturmaması gerekir. Evlilik ayrıca bir sorumluluk gerektirir, evlenmeden önce bu sorumluluğu alabilecek misiniz ? Bunu kendinize sorun. Daha henüz erkense evliliği sonraki yıllara bırakın derim.

önemli faktör birbirni anlamak

yoksa engelli sağlam faketmez aması şu kendi durumunda olan biri seni daha iyi anlayabilir

Engelli bir bireyin, engelli bir bireyle evlenmesini isterim. Çünkü her iki tarafında bir özür tarafı var. Bu özürlerini tamamlamaları ve ilerde sıkıntı oluşturmaması gerekir. Evlilik ayrıca bir sorumluluk gerektirir, evlenmeden önce bu sorumluluğu alabilecek misiniz ? Bunu kendinize sorun. Daha henüz erkense evliliği sonraki yıllara bırakın derim.
Yazdıklarınıza göre ancak engelli engelliyi anlar ve engellinin tercih olarak engelli bir birey tercih etmesi gerekir böyle mi düşünüyorsunuz arkadaşlar.???

önemli olan aşk sevgi saygı ile onun sizi anlayabilmeli siz de onu anlayabilmeniz gerekir ben cp engelliyim ve eşim Allaha çok şükür sağlıklı bir birey

Engelli bireyin illa ki engelli bireyle evlenmesi konusunu hep saçma bulmuşumdur. Gönül bu ya sağlam engelli ayırmıyor ki, karşındaki kişi seni gerçekten seviyorsa zaten sizi öyle kabul etmişdir. Benim de sevgilim de hiç engel yok 2,5 sene boyunca bir defa olsun engelim hakkında kötü birsey duymadım ondan... sorun çıkcaksa da birlikte aşıcaz. Çevremizdekiler hoş karşılamayabilir siz kendinizden eminseniz sorun yok...

Kalpler engelli olmasın yeter bence. Her ikisi de Kalperen olursa daha iyi olur... Allah herkesin kalbine göre versin...

ben ettim binpişman oldum. Maddiyatın olduktan sonra inanın heryer eş. Mutlaka sana deger veren ,seninde deger verecegin insan çıkar karşına. Hiçolmasın aşşagılanmaz, deger verenle bir olursunuz. Benim tanıştıgım kişi insan gibi insan, anlıyo,aşagılamıyo,saygı duyuyo, herşeyden önemlisi ben konuşgen dinliyo.en ufak sorunumda anlatabiliyorum, kavga etmeden. Daha ne istersinki. Hiçolmasın parasıyla insanları satın alacagını zannetmiyo.

Kismetten ote ne desek bos... Sunuda unutmamak lazim agactaan duseni agactan dusen anlar

Arkadaşlar sorduğum şey evlenmeli mi yoksa evlenmemeli mi değil? Evet, kişisel görüşlerinizi paylaşmışsınız teşekkür ediyorum ama ben şuan toplumdaki mevcut durumu merak ediyorum. Şu olmalı mı, olmamalı mı demiyorum. Olması gereken değil mevcut durumu merak ediyorum? Yani engelli bireyler büyük çoğunlukla engelli bir bireyle mi evleniyor?

senin etrafında durum nasıl arkadaşım etrafına bir bak .

benim etrafımda engelli bir geç burak evlenmeyi ikisi bir araya gelip dertleşemiyor bile

evlilik kesinlikle mutluluk değildir. [FONT=arial]mutlu olmak için evlenmek yalnıştır. [/FONT]evlilik sadece sorumlulukları 2 katına çıkarmaktır ve mutluluğun paylaşılmasıdır.

gönül yarası ve mooncam bende katılıyorum katılıyorum ..

herşeyin hayırlısı ama erkeklerin engelli olarka evlenmesi baya zor sanki :)

ben sağ ayak polio sekeliyim,fakat eşim gayet sağlıklı biri hiç bir problemimiz yok.2 tane de allah bağışlarsa gül gibi çocuklarımız var.darısı bekarların başına..engelliyseniz iila engelli birini almak zorunda değilsiniz..tabi biraz da karşı cinsin size bakış açısı önemli..ben öyle bişey yaşamadım.lafı bile geçmedi.

Erotik olsun yeterli, benim için engel durumu farketmez. Her engelsiz, bir engelli adayıdır.

Ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi...önce göz begeniyor sonra yürek seviyor. Güçlü kariyer sahibi kadınlar aşkta kaybetmeye mahkum çünküüü işte kazanmıştır :(

Bu konuda engelli bir kardeşinizolarak fikirlerimi belirtmek istiyorum

1: Erkek açısından; Bir erkeğinevlilikten ve hayatını paylaşmayı düşündüğü kişidenbeklediği şey “En azından benim için bu böyle” Kendine aitbir hayatı taşıyabilecek Duygusal, Fiziksel ve psikolojiközelliklere sahip olması yani “Karakter uyumu” na vakıfolunması dır.. Bu da takdir edersiniz ki bazıları her ne kadar“Davul bile dengi dengine çalar” mantığı ile açıklanmayaçalışılsa da tamamıyle Toplumun ve toplumu oluşturan diğerbireylerin size neyi ne kadar yakıştırdığı noktasındadüğümlenen bir sorundur.. Dolayısıyla engelli bir birey in“ister kadın ister erkek olsun” Toplumun ona yakıştırdıklarıile kendisini layık gördüğü düzey arasındaki devasa farkıkabul ederek bu konuda fikir beyan edilmesi gerektiğinidüşünüyorum.. Zira hiç kimse kalbinin ruhunun ve bedeninin bellisınırlar içerisinde hapsedilmesine katlanmak mecburiyetindedeğildir
2: Kadın açısından; Kadınlarınevliliğe bakış açıları birbirlerinden faklılık gösteriyormuşgibi görünüyor olsa da ilk bakışta bir bayan ın hayatınıdizayn eden duygu ve düşünceler temelimde bazı prensiplere sahipolması son derece doğal karşılanmalıdır. Bu da bireylere “İsterkadın ister erkek olsun Seçme ve Seçilme şansı” nın verilmesini zorunlu kılar.. Yoksa toplumsal unsurların ön gördüğürealitelere boyun eğerek kurulan hiç bir yuva uzun ömürlüolmaz.. Uzun ömürlü olsa da benim örneğimde olduğu gibisağlıklı olmaz..
3: Toplum açısından; Engellibireylerin içinde olduğu dezavatajlı durum nedeniyle toplum onlaranormal koşullarda sunulan şart ve koşulları sunmakta tereddütetmektedir maalesef.. Çünkü engelli olmak demek bazı konulardaseçme şansına sahip olmamak anlamına gelir bizim gibi toplumlaragöre.. Hele hele engel durumunuz psikolojşik ise artık deliolmadığınızı ıspat etmekten tutun da toplum için tehlike arzetmediğinizi ortaya koymak kadar devasa sorunlarla boğuşursunuz.Bir de üstüne üstlük “Seçme şansı” konusundaalternatiflerinizi daraltan toplumsal aktörlerin vurdumduymazlığıvardır ki bu yaklaşım başlı başıına çözülmesi gereken birsorun teşkil eder.. Ve niahyetinde “Sağlancı zihin okuması”nın sergilediği yaklaşım modelinde engelli birey ne yaparsayapsın hangi başarıları elde ederse etsin “Eksik birey”olarak telakki edilir. Ki, Bu da aslında engelli bireyleirntoplumsal hayattaki rollerinin tesis edilmesi bakımından elealınması gereken bir durumdur..

Sonuç olarak; Engelli bir birey inmutlaka engelli bir bireyle evlenmeye zorlanması ya da koşullarınzorlayıcılığı kullanılarak bu durumu kabullenmeye çalışılmasıbaşlı başına bir haksuzlıktır.. Hatta daha da ileri gidilerekbu durumun ailenin ve toplumun ortaya koyduğu bir zulüm politikasıolduğunu dahi söyleyebiliriz. Çünkü geleneksel kültür kat isuretle birey e özellikle de engelli birey e hak ettiği değer ivermediği gibi onu toplumsal hayatın içerisinde kayda değer biraktör olarak dahi telakki etmemektedir. Bu nedenle engellilerinevlilik konusundaki tavrının daha seçici daha nitelikli ve ileriyedönük bir yapı ile kurgulanması gerekmektedir BU DA HER ŞEYDENÖNCE ZİHİNLERDEKİ GİZLİ ENGELLERİN KALDIRIMASI ANLAMINAGELİR..

Üst Alt