Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Evlilikte tercihiniz engelli mi yoksa engelsiz biri mi olur?

• Konbuyu başlatan derya_1986
  • Başlangıç tarihi
aylık 10k üzeri maaşın olsun engel falan fark etmez istediğine ulaşırsın.

ben tekerlekli sandalyeli biriyle evliyim üstelik kendimde kısaca topalım ama mani değil üstelik birde çocugumuz oldu. bence evlilik mi arıyoruz yoksa biz başkasını yada karşımızdaki bizi yardım için mi arıyor sorusuna bakmak lazım. bugun erkeklerin çoğu kadına yardım ediyor ev işlerinde iki taraf olarak kendimizi idare edebilirsek o zaman her halikarda evlilik yürür.

Evlilik kalibina gore kalip aramak değil kalbine gore kalp aramaktir demişti Esim ben omurilik felclisiyim yuruyemiyorum Esim engelli değil 6 yillik evli yim 4 yasinda bir kizin var Esim benim bütün aciklarimi kapatiyor bence yuruyemeyen bir insan kesinlikle yürüyen biri ile evlenmeli

Benim gibi kapak hastalığı olan biri önceliğim olurdu.

o kadar ınsan varkı engelli olmayan ama sevemezsin güvenemezsin o senı sevsede sen hıc bır şey hissetmıyorsan ilerisi olmaz asla, senin nasıl gördüğün önemlıdır bence,bir gülüşüne tutulursun,bir tebessümlü bakışına,konuşmasına,gözlerine tutulursun, engel diye engelli diye bişey yokdur,seversin adam gibi,beni tamamlıyan insan bu dersin cünkü onunla hıc sıkılmazsın her dakkan mutlu gecer ve keşke zaman gecmese yanımdayken, ne güzel hic ayrılmasam, hıc uyumasak hep sarılsak dersin,sarılmakdan saclarını okşamakdan,koklamakdan bıkmazsın ve bunları yaparken bıkmıyorsan sen onu gercekden cok seviyorsun demekdir o kişi dogru kişidir, şu neder bu neder diye düşünmemekdir sevmek.. şu neder bu neder dıye hareket edersen her daim kaybedersin... insan dogar yaşar ve ölür,,,önemli olan az yada cok yaşamak değil,yaşamın süresince neler yapdıkların ve geride neler bırakdıklarındır.... her daim yüreğinizin sesini dinleyin derim.dostcakalın...

Ben 18 Senelik sporcuyum sağlamım engelim bulunmuyor tercigimi engelli birisinden yana kullandım.. ve eşimi gerçekten seviyorum

allah gönlüne göre vermiş rabbim daima mesut etsin. size ve eşinize mutluluklar. benimde engelim yok ama rabbim bana engelli birini nasip ederse hiç düşünmeden evlenirim. çünkü önce insanlık dürüstlük ve anlayış. sevgi olsun saygı olmasını isterim

Ben 5 yildir engelligim ve engelli birisiyle evlenirdim tabiki ilk önce aşik olmam lazim malesef ki normal insanlarin beni ve yaşadiklarimi kaldirabilecgini düşünmüyorum. Ama yinede rabbim herkezin gönlune göre versin.

Allah karekter engeli vermesin yoksa hepsi aşılacak şeyler.... Onca tanıdıgım saglam fizikte insanın kişilik engelleri mevcut ben ortepedik engelliyim bana dedikleri şey aynı ne kadar hayat dolusun pozitifsin keşke senin gibi olsam ;) 13 yıllık evliyim eşim saglıklı engelsiz hiç bir zaman engelli yada saglıklı birimi diye evlilik için kendime sormadım sevmedigim birisi olsun istemedim kısaca yüreginizi dinleyin o sizi doğru yere götürecektir :cool:

derya_ hanım slm çevremde 2 tane tekerlekli sandalyede yaşayan ve çokta mutlu olan çiftler var ki çocukları bile var.. ben çok sevicem aşık olucam
o tekerlekli sandalyede diye evlenmicem :) o zaman aşk değil mantık işi yapıp evlilikler o şeklde olacak.. ben sandalyedeyim evlenicem kişide en azından ayakta olsun dersem eger karşı tarafta, kendisi sandalyede olan birini istemeye bilir, ayakta olsa daha iyi olurdu düşüncesi ile :) yada ailesi istemeye bilir zor olur evladım sandalyede biri, sen ayakta engeli az olan biri ile evlen diye :) yani mantık ilerledikce evlilk zorlaşıyoruz :) saygılarımla...

Ben kendim engelliyim ve engelsiz biriyle evlendim, o engelliyime onem vermedi ama ailesi engelli gelin istemedi bu yuzden biz bosandik.

Son düzenleme:
iki insan birbirini seviyorsa engelli yada engelsiz açıkca konusulmalı.. Hayatlarındaki engel onlar için ne kadar önemli göz ardı edilebilir mi? Gelecekte hayat standartlarında neler bekliyolar? En önemli noktalardan biriside bence Ailelerin anlaşıdır. ( ben kendisiyle ewleniyorum ailesiyle mi ewleniyorum demeyin ) bu saydıklarımda ortak nokta bulunabiliyor ve o iki insan gerçekten birbirini seviyorsa MUTLULUKLAR :) ( tabi herseyin bası kısmet)

Ben şahsen engelli biri olarak engeli olan birisiyle evlenmeyi tercih ederim. Neden derseniz çünkü ancak bizleri engelli birisinin daha iyi anlayacağını düşünüyorum.
En basitinden düşücek olursak ,bizler ne kadar çaba sarfetsek de karşı taraf engelli olmadığı sürece bizi anlaması çok zor. Sürekli empati kurarak hayatını geçiremez düşüncesindeyim.

Ha bu kısmet işi tabiki... Allah nasip ederse herşey olur tabiki.

Ama günümüz şartlarına bakılığında bizleri hala toplum kabullenmiş değil bence. Ve en büyük sorun bir gün kendilerinin de engelli olabileceklerini hiç düşünmeden konuşup hareket etmeleri ....

Çevreme baktığımda erkeklerin % 95 dış görüşüne önem veriyor. Yani bırakın engelliyi , zekayı , anlaşabilir miyimi vs. vs... sadece güzel arıyorlar. Yani manken : )

Kadınlar ise daha çok paraya odaklanmışlar...

Aşk engel tanımaz vs vs ... Bunlar sadece filmlerde ve nadir görülen olaylardır

Yani kısaca bu konu çok uzar gider... Ama benim şahsi düşüncem bir gün evlenirsem engelli birinden yanan olur...

jonquil, dusunceleriniz hakikati gosteriyor, size katiliyorum.

Ben 17 yasinda bir 19 yasinda olanla evelendim - Ikimizde cocuktuk. Simdi evlenmek istemiyorum ama isteseydim engelsiz biriyle asla evlenmem, cok gencken 'ask' her seyin caresini bulur sandim!

Burada, bir cok onenli bir noktaya dokunmak istiyorum: Herkes "engelli" dertlerini bir seyi yapamamak olarak inceliyor, ama bazi engellilerin ikinci bir derdide var, oda engelligin vucuda, yada yuze, yaptigi degisiklik herkese acayip gorunuyor: Bir engelli kimse guzel veya yakisikli olamiyor. Mesela: Eger birisinin isitme engelliyi varsa bu kimse guzelligini kaybetmemistir, sadece kendisinin isitme durumuyla cabalamasi gerekir. Ama, eger bir kadin bir ayagini kaybettiyse hic bir erkek onu sevemez - Dediginiz gibi, "Aşk engel tanımaz vs vs ... Bunlar sadece filmlerde ve nadir görülen olaylardır".

Yazikki sizing kadin veya erkek oldugunuzu ve kac yasinizda oldugunuzu bilmiyorum tecrubelerinizi anlamak icin.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

esin32:

Yazdiniz, "iki insan birbirini seviyorsa engelli yada engelsiz açıkca konusulmalı"- Acikca konusmadigimizi nereden cikariyorsunuz??

Ve, yine yazdiniz, " En önemli noktalardan biriside bence Ailelerin anlaşıdır. ( ben kendisiyle ewleniyorum ailesiyle mi ewleniyorum demeyin )" Ne zaman bunu soyledim? Siz benimlemiydiniz?

Neden benim hakkimda boyle karar veriyorsunuz? Beni tanimiyorsunuz, burada bir-iki yazilarimi okudunuz belki ama hepsi o kadar. Benim hayatimdan hic haberiniz yok, benim egitimimi bilmiyorsunuz, benim isimi bilmiyorsunuz, bu dusunceleri benim hakkimda nerede buldunuz??

her ikisinide deneyen bir engelli olarak,;
tabiki de engelli olan bırı ıle evlılık daha güzel karşılıklı anlayış bambaşka...

ruhuna talip olduysanız şayet, fiziki görüntüsünün çok ta önemli olmayacağını düşünüyorum :)

gönlünüze anlata bilseniz ama anlatmak çok zor

başta gü hanım olmak üğzere canan esin huriye hanımın fikirleri önemli şu çıkıyorki ortaya SEVGİ HERŞEYİ BİTİRİYOR.GÖNLE KELEPÇE TAKMAYA NE HACET ÇIKTIMI NASİBİ DEĞERLENDİRMEYE ALMALI.GEÇ KALMAMALI.İSTER TALİBİMİZ ENGELLİ İSTER ENGELSİZ OLSUN.BEKLENTİLERİ ÇOĞALTIRSAK EĞERKİ EVDE KALIRIZ DEMEKTİR.HERKEZE HAYIRLI NASİP DİLEĞİYLE......

Kelkit;

ben sizin için yazmadım ben kendi düşüncemi belirtttim

Kurduğum cümleleri üzerinize alınmışsınız sanırım. ben bu cümleleri yazarken kimseyi( ne sizi nede bir başkasını) kastetmedim. iyi yada kötü sizin yaşadıklarınızı yargılamak bana düşmez bunuda farkındayım ben sadece konu hakkındaki fikrimi söyledim.

arkadaşlar 2000 yılında bır evlılık yaşadım ,ve 7 yıla yakın evlı kaldımbırde kızımvar lakın hastalıklar çıktıkça sorunlar arttıkça ortalıkkarışıtve ayrıldı benden eşim...rabbım kımseyı kımseye yuk etmesın .çok şükürhayatımı ıdare edıyorum.lakınhiçbırkadına inancım kalmadı yıllardır bu fıkrım deyişmedı ,ve ınsanlar artıkaldatıyor ,kusra bakmasın kımse ama engellıolupolmamak deyıl nefsıne sahıpolup olmamak önemlı ,bunlar kazanır işte....

ne tuhaf bir konu :)
önce, evlilik nedir diye sorasım geliyor.

evlilik. devlet tarafından onaylanan ''seks yapma'' iznidir.
bunun dışında bir ilişki yaşarsan, kanunda bunun cezası vardır.
seks niye yaşanır;
neslini devam ettirmek için, üremek için. yanlışsam düzeltin ltf.
evlilik yapmakla, evcilik oynamayı karıştırmayalım.

şimdi, tekerlekli sandayedeki iki kişinin seks yapmasını düşünelim :)
emin olun, kamasutra hafif kalır :)
demekki neymiş, iki kişiden birisi aktif olmak zorunda.

haaa, dersenizki biz kardeş kardeş yaşarız, eşiminde dışarıda gözü olmaz (ihanet edemez) o zaman hiçbir sıkıntı yok tabiikide evlenebilirsiniz. yan yana televizyonda belgesel izleyebilirsiniz.

bu yazdıklarım sonradan sakat kalan omurilik felçliler için geçerlidir. diğerleri ltf, üzerine alınmasın.

en önemli konuların başındada, sakat kişinin maddi yönünün kuvvetli olması gerekir. çünkü, bilmem nereden alınacak yardımlarla evlilik devam edemez.

tip fizik ilk bakışta önemli olduğu için malesef hangi taraf engelliyse o şansız taraf oluyor. herkes engelsiz birini ister ben engelli istiyorum ulenn diyen biri çıkmaz.

engelli birey ağır ise engeli ve küçük yaşlardan engelli ise yani 30 una kadar bi sermayesi gücü yoksa hepten durum vahim

yani evlenme işi engel durumuna göre değişir

Allah herkesin gönlüne göre hayırlı bi eş nasip eylesin

"yelpaze". cok sacma bir cevap yazdin!!!
çok afedersin kardeşim.
ama neyin saçma olduğunu yazarsanız memnun olurum.

bakın. burada bir komşumuz var. yaşlı olan anne-baba biz öldükten sonra 40 yaşındaki özürlü
kızımıza ne olacak diye düşünüyor. ve evlendirmeyi düşünüyorlar. ama istedikleri damat adayı, yakışıklı, fakir, tahsili az (çünkü yeteri kadar mal varlığı mevcut) ve özürsüz olması isteniyor.
niye acaba ?

bakın bu tür evliliklerde seks ikinci plana atılmadıktan sonra hiç bir başarı beklenemez. sağlam olan kişi için seks önemliyse (doğal olarak) ihanette göz ardı edilemez. o halde, özürlü+özürlü olmalı ve belgesel izlemeye devam edilmeli.
,
özürlü kişinin seks yönünden aktif olması bile yeterli değildir. sosyal olmasıda gerekir.

işin doğrusu ne biliyormusunuz.
evli ve sonradan özürlü olanların evlilikleri bir şekilde yürür. lakin bekar olan sakat kişilerin ''eş seçmesi'' çok zor. hep şüphe olacaktır, acaba benimle param olduğu içinmi beraber diye. zaten maddi olarak durum iyi değilse evliliği düşünmeyin bile.

tekrar söylüyorum. bu yazdıklarım omurilik felçlileri için geçerlidir.

ve medeni kanunumuzda. özürsüz olan eş, mahkemeye gidipde, ''eşim evlilik vecibelerini yerine getiremiyor'' derse. tek celsede boşanmanıza karar veriyor.

çok afedersiniz ama gerçekler bazen acıtıyor.

Son düzenleme:
kelkitin hayatın acı gerçeklerinden haberi yok galiba :)

YELPAZE cidden saçmaladın anlattıkların doğru olsa bile anlatma şeklin çok inciti. Hayatın gerçekleri doğrudur. Ama engelli birinin bunu bu şekilde dile getirmesii yanlış. ha engelli biri engelsiz biri ile evlenmesi belki daha doğru ama benim kendi kanımca dengeli engelli sağlam birinden daha iyidir. Sen işi sırf sekse dökmüşsün. haklı olabilirsin ama şunu düşünelim çok güzel seks yapan biriyle evlendim diyelim. hani insanlık hali ya kavgada kalktı engellimi yüzüme vurdu o zamasn ne olacak :D

Üst Alt