Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engellilerin sıfır araç alımında KDV ödememek için izlenecek yol nedir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Yurt dışından araba alınca 10 yıl satamamazlık söz konusu dolayıyla 10 boyunca da araca bineceğimi zannetmiyorum.
O yüzden yurt dışı olayını hiç düşünmedim hemde yurt dışından tertibatsız araç getirmek olmuyormuş
illa tertibatlı olacakmış
Eee benim aracımda tertibata gerek yokki o yüzden o iş hiç girmedim
hem tanıdığım ettiğim kimse yok kime güveniip 30-40000 lirayı teslim edeyim.

Şimdi şu anki duruma geleceksek
ben dilekçe versemde vermesemde kdv ödeceyecektim aracı alırken.
Kdv yi ödemeden öncede olsa sonrada olsa eğer böyle bir hak bu dakikadan sonra bize verilmişse zaten her türlü iademizi alırız.
Asıl soru şudur.
Bu işe sorgulayan tek ben miyim. tabiki değilim. Alabileceksek neden hala duruyoruz. yada yapılan girişimlerle ilgili gelişmeler ne seviyede.
Siz veya bir baçkası kdv ödemeden ben araç aldım diyormu
Varmı bu forumda ben aracıma kdv ödemedim diyen ?

Kayhan abi, bu konuda resmi bi yazıya felan ulaşabilir misin? Çok önemli bir konu, konuya dair resmi bir yazı olursa çok kişi bu haktan yararlanır...

Sevgili Bülent, bu sabah FOX TV de sabah saatinde Fatih PORTAKAL'ın çalar saar programını izliyordum ki engelli araçlarında KDV muafiyetinden öyle bir net bahsettiki, bende bunun üzerine Vergi Dairesi Müdürü arkadaşımı aradım konudan bahsettim konunun benim için takipçisi olacak ondan aldığım haberleri hemen anında burada paylaşacağım. Araba alma aşamasında oluşumda konuyu takip etmende çok daha önemli oldu. Mutlaka olumlu olumsuz bir haber gelecektir. Görüşmek üzere.

Takipteyiz abi... En baştan beri Tahsin beyin aktardığı şekliyle durumdan emindim aslında, ama işte resmi yazı olmayınca kime nasıl dert anlatılır ki araç alırken...

Konu haberlere taşındı ise resmi evrağıda yakında çıkar...KDV ile ÖTV ödenmezse tahmini 50 bin lik arabada %kaç indirim olur?

%37 ötv %18 kdv, ancak şunu belirteyim bu seferde ötv oranını düşürebilirler. EDİT: miremur kaynakta ki orjinal yazıyı okudum boşuna heyecan yaptık sanırım.

50 bin liralık araç kdv ve ötv oranları düşülünce 22500e gelir.

Yanlış bilgi vermişssiniz alıntıdan kırpmışsınız kardeş, orjinal kaynakta yazan bu;

***H sınıfı ehliyeti olanlara da var
Özür oranı yüzde 90’dan az olanların durumu ise farklıdır. Elinde H sınıfı (özürlü) sürücü belgesi olanlar ise yurt içinden alacakları sıfır kilometre araçlar için Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Motorlu Taşıtlar Vergisinden (MTV) muaftırlar. Ancak araçların özellikleri mevzuatta yazdığı gibi 1600 cc geçmemek kaydıyla binek tipi otomobil olabilir. Bilindiği üzere araç satımlarında ÖTV ve KDV oranı aracın fiyatının yaklaşık yüzde 36’sı kadardır. Siz araç aldığınızda sizden vergi almayacaklar. Ancak bu aracı mutlaka sizin kullanmanız gerekir, başkası kullanırsa veya 5 yıl dolmadan satarsanız alınmayan KDV ve ÖTV sizden tahsil edilir.
Benide boşu boşuna heyecanlandırdınız, ötv+kdv toplam oranını %36 diyor belli ki bir yanlışlık var burada yada ötv %18 mi ?

bende Ali Tezel'in yazısını inceledim bLacKrace'nin dediği gibi sayın Tezel %36 kadar demiş ötv + kdv için ilginç bir durum olası bir yanlışlık söz konusu olabilir, eğerki kdv istisnası var ise bu direk gündeme taşınmalı bende aracı aldım kdvsi ödendi işlemleri sürüyor halen kdvyi geri alayım bari :)

Manavdan meyvamı alıyorsunuz?
Siz maliyeden bu parayı alın ben deveye hendek atlatayaım daha kolay olur!

seçim yatırımına bir süreliğine kaldırabilirlerde belki belli olmaz:D:Dnasıl ötv yi 3 aylığına kaldırdılar ve millet sıfır araçlara hücum etti:D:D

ankara vergi dairesi öyle bir durum yok mahkemeden karar getir uygulayalım diyor arkadaşlar

hani bu adanadan mahkemeyi kazanlar varmış onlara ulaşamazmıyız.

Yanlış bilgi vermişssiniz alıntıdan kırpmışsınız kardeş, orjinal kaynakta yazan bu;

Benide boşu boşuna heyecanlandırdınız, ötv+kdv toplam oranını %36 diyor belli ki bir yanlışlık var burada yada ötv %18 mi ?

Yok, çok net olarak "kdv istisnası var" diyorlar... Bunun dayandığı mevzuat ya da mahkeme kararı nedir, onu öğrenmemiz lazım...

Bu konu sanırım benim gibi çoğu engelli arkadaşımı da ilgilendiriyor. İnşallah diyorum...

Ötv muafiyetini hesaplamak için satış fiyatını 1.37'ye bölüyorduk. Kdv muafiyeti de olursa nasıl hesaplayacağız???

mozenalp;

yaptığın hesap neticesi çıkan fiyatı 1,18 e böleceksiniz

Sağol kardeş...
Bir de gerçek mi değil mi onu öğrenebilsek tam süper olacak... :))

Ben karara ulaştım gibi bakalım sürücü kursumu aradım onların elinde olduğunu söylediler mail olarak atacak kimse yoktu bu yüzden pazartesi ilk işim kararı alıp pcye yüklemek sonra paylaşmak olacak inşallah...

Takipteyiz İbrahim... Birisi ulaşsa şu karara da rahatlasak...

aynen bende yeni aldım aracı KDV yi ödeyeli 1 hafta olmadı geri alayım bari :)))

Tamam bülent abi pazartesi işden izin alıp sürücü kursuna gidicem umarım mahkeme kararıdır telefonla sorduğumda evet mahkeme kararı dediler h sınıfı ehliyete başvuran kardeşlerimize birer örnek veriyoruz dediler inşallah bizim için hayırlısı olur....

İbrahim merakla bekliyoruz ... bende geçen hafta direksiyon sınavına girdim ... kursun sahibi yanıma geldi arabayı ötv ve kdv siz alıcan gibi bişey dedi ama adam o gün çok yoğundu .. acaba doğru mu söyledi .yada ben doğru mu duydum :) .. tekrar soramadım bende... böyle bişi gerçekten var mı acaba ?

Vallaha can kardeş benim sürücü kursu ve hocaları ile aram iyi yakınen tanışırız telefonda kararı okuttum ama pek anlamadım pazartesi bir gideyim umarım net karardır hayırlısı diyelim....

umarım indirim vardır gercekten ben arac alıcam sizlerden gelecek güzel haberleri bekliyorum

Türkiye adına beni umutlandıran bir durum ama erkenden sevinmek istemiyorum. İnşAllah gerçekleşir ve bizde bir prangadan daha kurtuluruz. Sormak istediğim şey bu karar onanırsa yürürlüğe girecek ve bayiden ötv düşer gibi kdv düşürerek aracı alabilecekmiyiz? Yoksa Kdv'yi bayiye ödeyip konu başlağını açan arkadaşın tarif ettiği gibi mahkemeden 6 ay sonramı geri alacağız?

yani şimdi sıfır araç alınsa rapor üzerinden ötv + kdv ödenmiyecekmi cevap lütfen

yuriçinden alınsa kdv ödeniyormu peki eskiden sadece ötv ödenmiyorduk

Anladığım kadarıyla özetliyorum:

1 - Bir arkadaş aracını alırken ödediği KDV'nin iadesi için dava açıyor ve kazanıyor. Ancak KDV iadesini aldı mı almadı mı diye bizleri tekrar bilgilendirmediğinden sonuç havada kalıyor.
2 - Ali Tezel adlı bana göre sözde SSK Uzmanı!!! şahıs "Özürlüler araç alımında Ötv ve Kdv ödemez ama bu %36 eder" diyor ki hala bu söze güleyem mi ağlıyayım mı bilmiyorum.
3 - Her halükarda ortada sahiden bir KDV indirimi söz konusu olsa idi bu TBMM onayından geçmiş ve tıpkı ÖTV indirimi gibi mevzuatlarda yer alırdı. Şayet dava neticesinde yeni kazanılmış bir hak ise o zaman bayiden araç alındıktan sonra ilgili vergi mahkemesine bu dava sonucu ile emsal alarak gidip X ay sonra ödenen KDV'nin geri alınması durumu söz konusu olur.

Kısaca şu an durum halen belirsizliğini koruyor ve en azından İstanbul veya Ankara gibi bir ilimizden yeni araç alacak bir arkadaş daha ÖTV (%37) + KDV (%18) hariç salt fabrika çıkış fiyatı ile aracını teslim alıp ve trafiğe çıkıp bizi bilgilendirdiğinde konu netlik kazanır.

Bir de şu özürlü ayırımı yapan maddeye dava açsalarda
h ehliyeti olan ve özürlü olan her özürlü ötv den ve diğer tüm vergilerden istisna araç alsa

bende
akp
den
çok
şey
istiyorum
canımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

benimde 12 yasında kızım %90 engelli onun üzerinden araç aldım. aracı ben kullandığım için özel bir tertibat yok araçta 1 ay olmadı daha dacia ambiance 1,5 dci 26 binlik bi araç 19 bine geldi eğer dava kesinlesmiş olsa idi bende kdvden muaf olabilecekmiydim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt