Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engellilerin sıfır araç alımında KDV ödememek için izlenecek yol nedir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
belirsizdi bu konu daha çok karıştı....

yok yok doğrudur kafanız karışmasın
matematiksel bir hata yapıyorlar ondan milletin kafası karışıyor.

Örneğin kdv ninin düşülmesi ana parayı 0,18 ile çarpıp ortaya çıkan rakamı ana paradan düşerek olmaz. bu yanlıştır.
şöyle olur.
Ana para/1,18= kdvsiz rakam
İki yöntemide deneyin farklı rakamlar karşınıza çıkar.

sonrasında ötv yi düşmek için
Kdvsiz rakam/1,37= çıplak rakam.
Sonrasında KDV ekleyerek aracın bize maliyetine ulaşıyoruz
Çıplak rakam x 1,18 = bize maliyeti

slm arkadaslar ben b sınıfı bı ehlıyet aldım hastalıgım epılepsı oldugundan dolayı ehlıyet alammam dıye ama sımdıde araba almak ıstıyorum ötv den yararlanarak ne yapmalıyım
tskler

suyun__rengi;

Geçmiş olsun dileklerimi sunarak diyorumki, epilepsi rahatsızlığınızdan dolayı olası nöbetleriniz kontrol altına alınabildimi? Allah korusun sizin, sevdikleriniz ve sokakdaki suçsuz insanların hayatı ile oynamama konusunda araba alma konusunda kararlımısınız?

araç alımlarında kdw ındırımı

yenı araç alımlarında kdv sızmı alıyoruz artık ?

KDV ile ilgili bir düzenleme yapılmadı zannedersem eskisi gibi ÖTV ödenmiyor sadece

KDV Ödememek İçin Mahkeme Kararı

Değer Arkadaşlar, sıfır araç alımında KDV ödemek istemiyorsanız yapacağız işlemler şunlardır:

Öncelikle Adana bölge idare mahkemesinin verdiği karar şöyledir ve bu karar kesinleşmiştir.

7/7/2005 tarihli ve 25868 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 5378 sayılı �Özürlüler ve bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında kanun� ile özürlünün tarifi yapılmış, özürlüler sınıflandırmış, onların rehabilitasyon, istihdam , eğitim ve öğretimleriyle ilgili bir takım yaptırımlar getirilmiş, ayrıca bazı yasalara ek maddeler ilave edilerek özürlülerin yaşamları kolaylaştırılmak istenilmiştir. Bu yasanın 32. maddesi ile , 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 17. maddesinin (4) numaralı fıkrasına s bendi eklenmiş, eklenen bu bent; özürlülerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç ve özel bilgisayar programlarının KDV den istisna olduğunu hüküm altına almıştır.

Ayrıca, 06.06.2008 tarihli ve 26898(Mükerrer) Resmi Gazetede yayınlanan 5766 sayılı kanunun 12. maddesiyle de KDV kanununun 32. maddesinin birinci fıkrasına yukarıdaki s bendi de eklenerek, KDV kanununun 17/4-s bendi kapsamındaki işlemler dolayısıyla yüklenilen vergilerin indirim ve iadesi imkan dahiline girmiş bulunmaktadır.

Maliye Bakanlığı da, 110 seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği ile bu hükümlerin uygulama şeklini açıklamış, ilgili tebliğde; �Buna göre, münhasıran özürlülerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamlarında kullanmaları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç (örneğin görme özürlülerin kullandıkları baston, yazı makinesi, kabartma klavye; ortopedik özürlülerin kullandıkları tekerlekli sandalye, ortez-protez gibi cihaz ve araçlar) ile özel bilgisayar programları istisna kapsamında kabul edilecektir. Binek otomobili ve diğer nakil vasıtalarının ise sözü edilen "araç-gereç" kapsamında değerlendirilmesi mümkün bulunmamaktadır.� denilmiş, istisna kapsamına giren işlemler dolayısıyla yüklenilen vergilerin indirimi, indirim yolu ile telafi edilememeleri halinde ise iade konusu yapılabileceği açıklanmıştır.

Görüldüğü üzere tebliğde, binek oto ve diğer nakil vasıtalarının �araç-gereç� kapsamında mütalaa edilemiyeceği belirtilerek istisna kapsamı dışında tutulacağı açıklanmıştır. Tatbikatta, bu tür binek oto ve nakil vasıtalarının KDV ye tabi olup olmadığı tartışılmakta iken, özürlünün satın aldığı özel tertibatlı araçların KDV den istisna edileceğine dair Adana Bölge İdare Mahkemesinin vermiş olduğu emsal kararlar bulunmaktadır. Bunların birinde; Davacı, özürlü olduğunu belirterek, üzerinde sonradan tadilat yapılarak özürlülerin kullanımına uygun hale getirilen binek otonun satın alınması sırasında ödediği KDV nin iadesi istemiyle ilgili vergi dairesine müracaat etmiş, vergi dairesi başvuruyu reddetmiş, davacı bunun üzerine Adana 1.Vergi Mahkemesine başvurmuş, mahkeme 18.12.2009 gün ve E:2009/907 K:2009/1375 sayılı kararıyla davanın reddine karar vermiş, bu kez davacı, kanunun metni ve gerekçesinden de görüleceği üzere kanun koyucunun özürlüler lehine getirdiği düzenlemeyi geniş tuttuğu, şayet yapılan düzenlemenin kapsamı sınırlandırılmak istenilmesi durumunda, kanun hükmüne �özel tertibatlı otomobiller hariç� ibaresi koyulmak suretiyle bu kapsamın daraltılabileceği, dolayısıyla vergi mahkemesi kararının bozulması için Adana Bölge İdare Mahkemesinde dava açmıştır. Adana Bölge İdare Mahkemesi ise 13.04.2010 gün ve E:2010/1804, K:2010/1722 sayılı kararıyla, davayı kabul ederek, 5378 sayılı yasanın 1. maddesinde Kanunun amacının, özürlülerin her türlü gelişmelerini ve önlerindeki engelleri kaldırmayı sağlayacak tedbirleri alarak topluma katılmalarını sağlamak olduğunun belirtildiği , davacının özrüne göre yapılan tadilat sonucu satın alınan aracın, özürlüler için üretilen her türlü araç gereç kapsamı içinde yer aldığı sonucuna ulaşılmasından dolayı Vergi Mahkemesi kararının kaldırılmasına ve davanın kabulüne karar vermiştir.

Şimdi öncelikle engelli arkadaşlar aracı alacakları firmaya gittiklerinde işlemlere başladıklarında mutlaka KDV nin ödeneceği vergi dairesine bir dilekçe verip, KDV den muaf tutulmalarını talep edecekler ve yazılı red cevabı alacaklar.
Bu arada hesaplanan KDV vergi daireeine yatırılacaktır ancak red cevabı alındığı andan itibaren 1 ay içinde bulundukları bölgedeki vergi mahkemesine dava açacaklar.
Vergi mahkemesi davayı kabul edebilir veya reddebilir, eğer reddederse bulunan bölgedeki bölge idare mahkemesine itiraz edilir ve bölge idare mahkemesi itirazı kabul edip vergi mahkemesinin red kararını kaldırıyor ve davayı kabul ediyor.
Hatta vergi mahkemesine dava açarken adana bölge idare mahkemesinin kararını emsal gösterilirse vergi mahkemesi davayı kabul etme olasılığıda yüksektir.

Ancak Sıfır aracı almış bulunan engelli arkadaşlarımız yasal süre olan 1 ay içinde itiraz süresini geçirdikleri için onların davalarını vergi mahkemeleri zamanaşımı gerekçesiyle reddetmektedir. Dolayısıyla şu an araç almış olan engelli arkadaşlarımız ancak 110 nolu tebliğin iptali için danıştaya dava açarak KDV yi talep edebilirler ancak bu çok uzun süreçli bir yoldur.

Kısacası yeni 0 km araç alacak olan engelli arkadaşlar mutlaka aracı alırken hemen ilgili vergi dairesine dilekçe versinler ve red cevabı aldıktan sonra 1 ay içinde dava açsınlar ve 6 ay içinde KDV yi geri alırlar.

Bütün engellilere önemler duyurulur.

30/12/2007 Tarih ve 26742 Sayılı Resmi Gazetede Yayınlanan Bakanlar Kurulunun Mal ve Hizmetlerde KDV İstisnalarına Ait Kararı

Katma değer vergisi oranları MADDE 1 – (1) Mal teslimleri ile hizmet ifalarına uygulanacak katma değer vergisi oranları;
a) Ekli listelerde yer alanlar hariç olmak üzere, vergiye tabi işlemler için, % 18
b) Ekli (I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için, % 1
c) Ekli (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için, % 8
olarak tespit edilmiştir.
(2) Finansal kiralama işlemlerinde, işleme konu olan malın tabi olduğu katma değer vergisi oranı uygulanır.
(3) (I) sayılı listenin 2/a sırasında yer alan ürünlerin perakende safhadaki teslimlerinde bu maddenin (a) bendinde öngörülen vergi oranı, 1, 2/b ve 3 üncü sıralarında yer alan ürünlerin perakende safhadaki teslimlerinde ise (c) bendinde öngörülen vergi oranı uygulanır.
(4) Perakende safhadaki teslimden maksat; teslimi yapılan ürünlerin aynen veya işlendikten sonra satışını yapanlar ile işletmelerinde kullanacak olanlar dışındakilere satılmasıdır. Ürünleri, aynen ya da işlendikten sonra satanlar ile işletmesinde kullanacak olanların gerçek usulde katma değer vergisi mükellefi olmamaları halinde bunlara yapılan teslimler de perakende teslim sayılır.
(5) (I) sayılı listenin 9 uncu sırasında yer alan "kullanılmış" deyimi, 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa göre özel tüketim vergisine tabi olmayan taşıtları ifade eder.

engellı raporu %40 olan bu ındırımden yararlanabılır mı pekı

Yau arkadaşlar vurdunuz gidiyorsunuz sizede bu sitede bir dur diyen yok. KDV yi yıktınız oranları ayarladınız süreleri belirlediniz. Kendi kendinize gelin güvey olup işin içinden çıktınız. TBMM'nin yapamadığını siz burda 2 günde yaparak engelli otomobilini KDV'den muaf ettiniz ya sizlere helal olsun.
Özellikle "AVCI KOMANDO" nickli arkadaşımız yazdıklarını nerden öğrenipde yazıyor çok merak ediyorum. ÖTV'yi %25 yapıyı % 37 yapıyo KDV'yi indiriyo 5-10 yıl süreleri belirliyo. Tek başına MECLİS gibi maşallah. ALLAHINIZI SEVİYORSANIZ lütfen çok rica ediyorum. Bir konu açıklarken kaynağınızıda belirtin. Kendi kafanızdaki doğrular ne yazıkki herzaman doğru olmuyor. Bu nedenle lütfen çok dikkatli yazalım bilgi paylaşımında.
Sonuç olarak engelli araç alımında bu günki uygulamada KDV muafiyeti YOK-TUR.

Saygı ve sevgilerimle.

Kayhan;
avcıkomanda nickli arkadaşımız öyle bir yapıya sahip kendisini bir kaç kere uyarmama rağmen hala aynı hatayı yapıyor ve insanları yanlış yönlendiriyor.Kanunları kendine has bir yapı ile yorumluyor neresiyle okuyor ilgili kanunu hala anlamış değilim...
forum ahalisinden bu arkadaşın yazdıklarına itibar etmemelerini rica ediyorum..
Tüm forum iyesi arkadaşlarımıza iyi forumlar..

UZAKLAR;

"KDV muafiyeti yoktur" diye bir şey de yok kardeş. Sadece muallakta bir durum...

Ben kendimi baz alarak konuşuyorum. Öncelikle kanuna göre yorum yaptım. Ve yanlışım var ise düzeltin. Kanunda geçen maddeleri göz önünde bulundurursak, muallakta kalan bir durum ama şu bir gerçek. Tertibat yapılan araç için Mahkeme yolu ile KDV geri alınabilir. Ben yeni bir araç alacağım kardeşim ve şayet aracımda tertibat şartı aranırsa bu KDV'den muafiyet hakkımı da yargı yoluyla aracağım...

fullmoongokturk;

Burda diyorsunuz ki "ALINABİLİR" yani şu anki uygulamada KDV muafiyetli alınmış bir araba nr yazıkki yok. Bende bu işin takipçisiyim. Arabamın siparişini verdim 10 güne kadar araba geliyor. Cebimden para çıkması hoşuma elbette gitmiyor. Kendim Maliyede müdür olarak görev yapıyorum. Adana Vergi Dairesi Başkanlığını aradım. Adamlar KDV iadesi yapılmadığını söylüyorlar. Dava açılmış olabilir. Ama bizler lehine verilmiş bir karar yok. Ya da varsada bizim haberimiz yok. Eğer ortada kesinleşmiş bir mahkeme karaı varsa buraya esas ve karar numaralarını yazın herkese yol gösterici olsun. Sadece varsayımlar üzerine insanları gelayana getirmeyelim. Hoca Nasreddin misali "YA TUTARSA"

O zaman araştırmaya devam. Hem iyide kardeşim ben uğraşmayı seviyorum. Ben hakkımı arayacam diyorum. Bu yolda ya eli boş dönerim yada dolu. Bırakta milletin cesareti ve şevki kırılmasın. İmkanı olan cesareti olan yargı yoluna gitsin. Tabi tertibat yapılan araçlar için geçerli.. Böyle bir kanun yok olabilir. Fakat muallakta kalan maddeler var. Unutmaki adalet mülkün temelidir. Delil ve temennileri inceleyerek olumlu veya olumsuz sonuca ulaşan bağımsız kurum ve kuruluşlardır. Vergi mahkemesi red verirse ne deniyor orada. Bölge mahkemesine gidilebilir. Mahkemelerinde hiyerarşik yapısı bundan ibaret değilmidir? Sonuç alınamayan bir mahkemede bir üst yargı yoluna açık değilmidir. Biz kanunu ezip geçelim demiyoruz. Kanun muallakta kalan maddeler içeriyor. İsteyen, hakkını arzulayan idari merciye başvursun. Biz burada kimseye yanlış bir bilgi önermiyoruz. Cesareti olan ve kendine güvenen sonuç ne olursa olsun hüzün veya mutluluk o kişiyi etkilemeyecekse sen ne yapacaksın bırak yargı yoluna gitsin...

:))) bilgi edinmeye calısıoruz arkdasım bızde
ya bu kdw olayına gırcem ben sımdı napıcam peki :/

arkadaşlar şu kdv işini biırakında şu petrolde bi indirim için bi çalışma yapınsınlar yaw. arabayı alıp kapıda yatmasının bi anlamı yok

hasan tahsin bey özürü%90 ve üzeri olan kişi araç kullanamazlarmı benim özrüm %45 idi yeniraporda bu oran %90 üzeri ben araç alırsam kullanamayacakmıyım?şuanki arbam var ve kullanıyorum h sınıfı ehliyetim var

ama adanada bir araç bayi 4 tane bu şekilde araç sattığını ve hepsinin kdv sını gerialdıgını söyledı bana.avukatın adını verebılırım dedi.bilmiyorum belkide bir satış çabasıydı.ama avukatın adını öğrenip bayiden, iletişim kurucam.edindiklerimi paylaşırım.

esra baltacı;

sizden haber bekliyouz en hızlı bir şekilde
teşekkürler

Arkadaşlar ben şuan rapor almak için heyete başvurdum. Bu kdv indiriminden faydalanıp faylanamayacağımız oğrenmek için maliyede hangi birime ulaşmak gerekiyor hemen bilgi verirseniz durumu bildirir bir dilekçe ile başvurmak istiyorum.

İliniz de veya ilçenizde bulunan vergi dairesinden veya mail yoluylu www.gib.gov.tr adresinden bilgi alabilirsiniz.

Engellilerin otomobıl alımında kdv hakkında gelişmeler varmı

arkadaslar engellilerden otomobil alırken kdv alınmaması veya düşük kdv alınması gıbı çalışmalar varmı bu konu önemlı bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın

İnşallah hepsi gerçek olacak birgün ve özürlülerde normal ihtiyaçlarını daha özgür bir şekilde kendi araçları ile karşılayabilecekler...

ÖTV muafiyetinin yanında KDV muafiyeti de var (mı)???

Arkadaşlar...
Sabah haberlerinde engellilere müjde diye bundan böyle 0 km araç alımlarında ÖTV muafiyetinin yanında KDV muafiyetinin de olacağını söylediler. Ayrıntılarına yetişemedim. Bilgisi olan var mı?

Kdv indirimi

Arkadaşlar Yeni araç alacam kdv indirimi varmı böğle bir doyum alan varmı yada yararlanan varmı bilgi verirseniz sevinirim tşkler

Engelli aracı alımında KDV oranı düşülmüyor sadece ÖTV oranı düşülüyor.

arkadaşım sanırım bahsettiğin haber bu, 18.05.2011 tarihli Bloomberg tv de Ali Tezelin proğramı olsa gerek (konuyla alakalı çok güzel açıklama yapmış) haberin içerigiyse şöyle :

AliTezel.com - Özür rapor oranı yüzde 90 ve üzerinde olanlar için başkaları kullanmak üzere vergisiz araç satın alınması veya ithal edilmesi mümkündür. Yüzde 90’dan az fiziki özrü olanlar ise H sınıfı sürücü belgeleri varsa ÖTV ve KDV’siz kendileri kullanmak üzere araç alabilirler

H Sınıfı ehliyeti olan vergisiz araç alabilir
Özür rapor oranı yüzde 90 ve üzerinde olanlar için başkaları kullanmak üzere vergisiz araç satın alınması veya ithal edilmesi mümkündür. Yüzde 90’dan az fiziki özrü olanlar ise H sınıfı sürücü belgeleri varsa ÖTV ve KDV’siz kendileri kullanmak üzere araç alabilirler…

Soru: Ali bey, normal sürücü belgem var iken geçirdiğim bir trafik kazası neticesi sakat kaldım. Şimdi ellerimi tam olarak kullanamıyorum. Eski ehliyetimi kullanabilir miyim? Ayrıca özürlü sıfatıyla vergi ödemeden araç alabilir miyim? İsmi Saklı

Cevap: Sayın okurum, özür derecenizi mektubunuzda belirtmemişsiniz. Mevzuata göre, bizzat kullanmak amacıyla sakatlığına uygun özel tertibat yaptıranlara sağlanan ÖTV istisnasına ek olarak, sakatlık derecesi % 90 ve daha fazla olanlar engellilerin (taşıt üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından birisi veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması şartıyla) bazı taşıt araçlarını özel tertibat veya mekanik ilave yaptırılması şartı olmaksızın Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödemeden satın alabilmelerine imkân sağlanmıştır. Ayrıca KDV indirimleri de vardır.

Yüzde 90 ve üzeri özürlüler
Mevzuatımıza göre özür derecesi yüzde 90 ve üzeri olan engellilerin 3. dereceye kadar akrabaları adına ÖTV ve KDV’den muaf olarak araç alıp özürlü adına araç kullanabilirler. Trafik kontrollerinde de özürlünün araç içinde bulunması da şart değildir. Bu tür araç alınabilmesi için ilginin yetkili bir sağlık kurulundan, “Özel Tertibatlı Araç Kullanması Uygundur” ibareli sağlık kurulu raporu alması gerekmektedir.

H sınıfı ehliyeti olanlara da var
Özür oranı yüzde 90’dan az olanların durumu ise farklıdır. Elinde H sınıfı (özürlü) sürücü belgesi olanlar ise yurt içinden alacakları sıfır kilometre araçlar için Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Motorlu Taşıtlar Vergisinden (MTV) muaftırlar. Ancak araçların özellikleri mevzuatta yazdığı gibi 1600 cc geçmemek kaydıyla binek tipi otomobil olabilir. Bilindiği üzere araç satımlarında ÖTV ve KDV oranı aracın fiyatının yaklaşık yüzde 36’sı kadardır. Siz araç aldığınızda sizden vergi almayacaklar. Ancak bu aracı mutlaka sizin kullanmanız gerekir, başkası kullanırsa veya 5 yıl dolmadan satarsanız alınmayan KDV ve ÖTV sizden tahsil edilir.

H sınıfı ehliyet alımı
2918 sayılı Trafik Kanununa göre H sınıfı ehliyet alabilmek için en az 17 yaşını bitirip 18'den gün almak gerekmektedir. Ancak, şu andaki yönetmeliğe göre en az İlkokul diploması sahibi olmak gereklidir. H sürücü belgesi ile Kendi sınıfına ait araç kullanılabilmektedir. Normalde H sınıfı sürücü belgesi alacaklar Trafik ve İlkyardım derslerinden teorik sınava ve direksiyon sınavına tabi tutulurlar. Fakat, elinde “B, C D, E'" sınıfı sürücü belgelerinden herhangi birisi bulunan ancak sağlık şartlarında sonradan meydana gelen değişikliklerden dolayı "H" sınıfı sürücü olur" sağlık raporu alanlar, "H" sınıfı otomobil veya motosiklet sürücü sertifikası almak üzere özel motorlu taşıt sürücü kurslarına kayıt olmaları halinde sadece direksiyon eğitimi dersine devam ederek eğitim sonunda yapılacak sınavda başarılı olanlara "H" sınıfı otomobil veya motosiklet sürücü sertifikası alacaklardır.

Gümrüksüz araç da mümkün
Engelliler, alacakları raporları Nakil Vasıtaları Vergi Dairesi’ne götürüp yetki belgesi alarak, yurt dışından üç yaşından büyük olmayan araçları hiç bir gümrük vergisi ödemeden Türkiye’ye de getirebilirler. Yurt dışından getirilen araçlarda da 1600 CC motor hacmi sınırlaması bulunmaktadır. Özür derecesi % 90 ve üzerinde olan bedensel engelliler, 2500 cc ye kadar araçları (minibüsleri) 3 yaşına kadar özel tertibatı olması kaydıyla getirebilirler.​

Eee ne yapacaz şimdi ben geçen hafta aracımı aldım ve kdv ödedim? Geri alabilmek için ne yapmam lazım kdv yi?

Bu zamana kadar kdv ile ilgili herkes birşey diyordu ama şimdi durum değişti sanırım
Ne yapacağız? Ne yapmalıyım? % 98 engelli ablam üzerine aracı aldık biz.

Hemen ilgili vergi dairesine iade talebinde bulunun. Ama hala geri ödenirmi bundan emin değilim. En azından denemeniz faydalı olabilir hepsi bir delekçeye bakar sadece.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt