Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli sağlık kurulu raporlarının SÜRESİZ verilmesi ile ilgili genelge | 16.02.2018

Kalem hanım ben i2014 buyana engelli aylıgı almaktayım hastanenin verdigi rapor süresi ya 1 yıllık yada 2 yıllık acaba bilgin iz varmı bundan sonra raporları süresiz vereceklermi sanki ben yanlıs duymadıysam gecen ay tv böyle birseyler söylendi

"c) Kurumların ilgili mevzuatları gereğince, gerekçesi belirtilerek yazılı kontrol muayenesi talebinde bulunulması durumunda sağlık kuruluşunca yeniden rapor düzenlenmesi,

"d) Bireyin engel durumunun ilaç tedavisi, cerrahi tedavi ve/veya rehabilitasyon uygulamaları ile zaman içinde azalma ihtimali olduğu ve hastalık bulgularının tam olarak görülemediği hallerde süreli rapor düzenlenmesi,

gerekmektedir."

Burada demek istiyor ki, kurumlar gerekçesini belirterek sizden yeniden rapor isteyebilir. Bunun önünü net olarak açtık. Ayrıca demek istiyor ki, başvurduğun kurum senin hastalığının çeşidine ve ilaç tedavisi sonrasında gelebileceğin noktanın neler olabileceği ihtimalini (iyileşme veya iyileşmeye doğru gidiş) düşünerek; yetmedi, ayrıca hastalığın hakkında gönderdiğin veya varolan raporunda ikna edici verilerin bulunmadığına hükmederse yeniden rapor isteme veya süreli durumuna döndürme yetkisine sahiptir. O yetkiye sahip değillerse aha şimdi biz verdik demeye getiriyorlar. Yani durum aslında daha da düşündürücü hale gelmiştir. Hülasasıysa şu, sürekli rapor alman bizim umurumuzda bile değil, gerekli gördüğümüzde ümüğünü sıkarız.

süreklı raporumla kamuda çalışıyorum.yanı kurum canı ısterse yenıden rapormu talep edecek anlamadım...

@pasini

Evet ama bir mazeret belirtirler. Mesela kurumun senden bir iş yapmani istedi ve sen mevcut engellilik durumundan dolayı yapamayacağını belirttin. Sana diyecek ki o zaman, bu işi yapamayacağını dair hastalığın konusunda (ortopedik hariç) şüphem var senin raporunun tekrar gözden geçirilmesini istiyorum diyerek hakem hastaneye yazı yazar ve sen de gidersin.

Evet bunu yapabilir artık ve bunun onu şüpheye yer bırakmayacak şekilde açıldı. Bu kurumlar için. Bir de vergi indirimi için veya emeklilik için kurumlara başvuranlar var. Yönetmelikte belirtildiği gibi istediği an ve şekilde rapor oranını düşürmeye veya yeniden rapor istemeye tam yetkili kılındilar. Burada olumlu gibi duran tek şey gerçekten hasta kişilerin süreli raporlarını sürekli hale getirmeyi kolaylaştırma gibi görünüyor ama bu kazığın sadece görünen sivri kısmı. Geçmiş olsun hepimize.

Raporlar süresiz olmayacak mıydı?

Eskı raporum 2 yıllıktı . Yenı rapor aldım oda 2 yıllık . Hanı suresız olacaktı ...

Sizin rahatsızlığınız tanı olarak nedir?

Tedavisi devam eden bir rahatsızlıktır ve tedavi ile durumu değişebilecek bir hastalık ise süreli verilebilir. Fakat 3.cüden sonra süresiz olur.

Kardiyoloji kalp hastalıklarına bakan bölüm:)
Neyse Kısaca özet geçeyim...
Engelli sağlık kurulu raporlarında, süreli raporlar genelde 1 yıl 2 yıl 4 yıl şeklinde çıkar bu süre zarfında hasta takip edilir polikilinik kayıtları varsa hastane yatışları vs.takip sonucunda hastalık düzelmişse rapor %40 altında kalır yada % 0 verilir.eğer bu süreler içinde hastalık düzelmez ve kötüleşmeye giderse %40 Ve üzeri süreklidir şeklinde çıkar..bazı hastalıklar ilaç tedavisine yada yapılan cerrahi müdahaleye olumlu cevap verir, bundan dolayı bazı heyet kurulu süreli rapor verir..

Tüm süreli raporlar süresiz hale getirilmeyecek, Engelli Sağlık Kurulu Raporları Geçerlilik Süreleri Hakkında 2018/4 Sayılı genelgeye göre uzuv ve organ kaybı, bazı zihinsel engellilik durumları gibi hayatını idam ettiremeyen veya gelişmesi, iyileşmesi mümkün olmayan engelli vatandaşların raporları geçici rapordan sürekli rapora dönüştürülecek, yani raporunuzun süreli durumdan süresiz hale getirilmesine ilgili genelgeye göre heyet karar verecek

Kalp hastalıklarının ıyıleşmesı olmaz ki ...
zaten hastalık suregen yazıyor ama rapor 2 yıllık ...

Merhabalar, Organ nakli sonrası 1 yıl süreli rapor verdiler, bu konuyla ilgili ne yapabilirim.

Zaten hakedene surekli ve 40 ustu vermezler sikayeti oldugu halde amaayni rahatsizlardan oran arttirmaya calisanlar hem 40 ustu aliyor hem surekli

Sahranilkardeş bana yardımcı olurmusunuz benim rapor 2yıllık süresi bitmeye 6ay var şimdi randevu alsam muyane ederlermi yazarsan çok sevinirim teşekürler

RAMAZN
Süreli raporlarda süre bitimine 6 ay kala başvurular kabul olmaz, 1 ay kala baş vurmanız lazım, takip edin 1 ay kala müracaat edin ...6 ay kala kabul olmuyor...

Arkadaslar bana cevap yazma sansınz varmı
ı sayglr

Kagankardeş52 biray kala anladım biray içinde heyete giriyormuyuz saygılar

RAMAZN
Girersiniz, Bazı hastaneler yoğun oluyor, buna istinaden mevcut raporunuzun süresi bitmeden 1 ay kala baş vuru yapın yada randevu alın, Yeni aldığınız raporu 15 yada 10 gün kala kuruma teslim ederseniz maaşınız kesilmeden devam eder.
Buna göre takip edin...

kagan kardeş cok tşkr edrim kusurma bakma sayglr

Ben yemek borusu kanseri oldum 2013 te ameliyat oldum 2013 te %70 Ağır Engelli 2 yıl süreli rapor verdiler 2015 te %84 Ağır Engelli 2 yıl süreli verdiler 2017 de %87 Ağır Engelli 2 yıl süreli rapor verdiler.
Şimdi 2019 17 Şubat ta rapor süresi doluyor 15 Ocak tarihine Sağlık Kuruluna Randevu Aldım Şimdi yine Süreli Rapor mu verilir?

[FONT=sans-serif]süre aranmaksızın engellilik durumu yeniden değerlendirilir ve yeni rapor düzenlenmesi,[/FONT][FONT=sans-serif]

[/FONT]
[FONT=sans-serif]b) Yeni bir engel durumunun ortaya çıkması veya mevcut engellilik durumunda bir değişiklik meydana gelmesi halinde, bireyin talebi ve ilgili branş hekiminin sağlık kuruluna şevki uygun görmesi üzerine süre aranmaksızın engellilik durumu yeniden değerlendirilir ve yeni rapor düzenlenmesi,[/FONT][FONT=sans-serif]

yani burumda rapor alan biri tekrardan rapor almak isterse 6 ay v.s söz konusu degil hemen heyete girebilir süre aranmaksızın diyor

[/FONT]
[FONT=sans-serif] Bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlar ile süreli raporların geçerlilik süresi dolmadan tekrar rapor alınmak istenmesi durumunda, mükerrer rapor tanzimini önlemek maksadıyla, ilgililerin daha önce özürlü sağlık kurulu raporu alıp almadıklarına ilişkin beyanı istenir. İlgilinin beyanı üzerine veya bir başka şekilde, evvelce özürlü sağlık kurulu raporu verilmiş olduğunun tespiti halinde tekrar rapor verilmez. Kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş ve bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlara sahip kişilerden kurumlarca yeniden rapor istenilmez. " hükümleri ile düzenleme yapılmıştır.

yani kurumlar tekrardan rapor isteyemez sizden arkadaşlar

[/FONT]
[FONT=Arial]Kazanılmış haklar[/FONT]
[FONT=Arial]MADDE 18 (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce; özürlüler için düzenlenmiş sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmiş olan özür oranları, çalışma gücü kayıp oranları, vücut iş görme gücü kaybı oranları, tüm vücut fonksiyon kaybı oranları geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için yeniden özürlü sağlık kurulu raporu düzenlenmez.[/FONT]

Yani yeni rapor sürekli olarak düzenlenecek İnşaAllah @BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM! TEŞEKKÜR EDERİM

Pluvia brn2191 öncelikle merhaba, benim raporum sürekli ama istihdam kısmı boş değerlendirilmedi yazıyor. Emniyet genel Müdürlüğüne atandı. İstihdam ksımı boş olduğu için yeni rapor isteyebilirler mi?

Üst Alt