Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli sağlık kurulu raporlarının SÜRESİZ verilmesi ile ilgili genelge | 16.02.2018

brn2191

Üye
Konular
10
Reaksiyonlar
0
16.02.2018 tarihli 2018/4 nolu özürlü ölçütü engelli sağlık kurulu raporları geçerlilik süreleri hakkında Sağlık bakanlığınca genelge yayımlanmıştır:

Konu : Engelli Sağlık Kurulu Raporları
Sayı: Sayı: 23642684

GENELGE
2018/4

Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik'in Özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi başlıklı 13'üncü maddesinde

"(1) Özürlü sağlık kurulu raporunun sürekli olup olmadığı ile süreli raporlarda raporun geçerlilik süresi mutlaka belirtilir.

(2) Özürlü sağlık kurulunca kişinin özür durumunun sürekli olduğuna karar verilmesi durumunda, özürlü sağlık kurulu raporunun ilgili bölümünde bu durum belirtilir. Ancak özür durumunun değişmesi halinde, kişinin talebi üzerine rapor ve buna bağlı kişinin özür oranı yeniden belirlenir.

(3) Özürlü sağlık kurulunca özürlünün özür durumunun sürekli olmadığına karar verilmesi halinde de bu husus ilgili bölümde belirlenerek özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi belirtilir. Zaman içinde değişebilen veya kontrolü gerektiren hastalıklar, hastanın önceki özürlü sağlık kurulu raporu da kurula sunularak, özürlü sağlık kurulunun belirleyeceği süre içinde yeniden görüşülür ve karara bağlanır.

(4) Bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlar ile süreli raporların geçerlilik süresi dolmadan tekrar rapor alınmak istenmesi durumunda, mükerrer rapor tanzimini önlemek maksadıyla, ilgililerin daha önce özürlü sağlık kurulu raporu alıp almadıklarına ilişkin beyanı istenir. İlgilinin beyanı üzerine veya bir başka şekilde, evvelce özürlü sağlık kurulu raporu verilmiş olduğunun tespiti halinde tekrar rapor verilmez. Kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş ve bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlara sahip kişilerden kurumlarca yeniden rapor istenilmez. " hükümleri ile düzenleme yapılmıştır.

Ancak uygulamada özellikle engelli raporları düzenlenirken geçerlilik süresi konusunda tereddütler yaşandığı anlaşılmıştır. Engel durumu sabit kişilere sürekli raporlar yerine süreli raporlar düzenlendiği ve bu durumun hasta mağduriyetine yol açtığı tespit edilmiştir. Bu itibarla aşağıda hususların açıklanmasına ihtiyaç duyulmuştur.

a) Bireyin engel durumunun sabit kalması (uzuv ve organ kaybı gibi) veya artması söz konusu olan hastalıklar için sürekli rapor düzenlenmesi,

b) Yeni bir engel durumunun ortaya çıkması veya mevcut engellilik durumunda bir değişiklik meydana gelmesi halinde, bireyin talebi ve ilgili branş hekiminin sağlık kuruluna şevki uygun görmesi üzerine süre aranmaksızın engellilik durumu yeniden değerlendirilir ve yeni rapor düzenlenmesi,

c) Kurumların ilgili mevzuatları gereğince, gerekçesi belirtilerek yazılı kontrol muayenesi talebinde bulunulması durumunda sağlık kuruluşunca yeniden rapor düzenlenmesi,

d) Bireyin engel durumunun ilaç tedavisi, cerrahi tedavi ve/veya rehabilitasyon uygulamaları ile zaman içinde azalma ihtimali olduğu ve hastalık bulgularının tam olarak görülemediği hallerde süreli rapor düzenlenmesi,

gerekmektedir.

Uygulamanın Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik'te yer alan hükümler ile yukarıda vurgulanan esaslara uygun olarak yürütülmesinin engelli raporları vermeye yetkili tüm sağlık kuruluşlarına duyurulması ve konuya gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususunda;

Gereğini rica ederim.

Prof. Dr. Eyüp GÜMÜŞ

Bakan a. Müsteşar

Son düzenleme:
Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce; özürlüler için düzenlenmiş sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmiş olan özür oranları, çalışma gücü kayıp oranları, vücut iş görme gücü kaybı oranları, tüm vücut fonksiyon kaybı oranları geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için yeniden özürlü sağlık kurulu raporu düzenlenmez.Bununla birlikte sgk emeklilik için bizden tekrar rapor isteyemeyecekmi oluyor bu

akar66

ÇSGB'nın Sağlık Bakanlığı'nın genelgesini çok da önemseyeceğini sanmıyorum. SGK'nın derdi gider kalemi olarak gördüğü bu tür emeliliklerin o yada bu şekilde önüne geçmek.

Almış olduğumuz, sakatlığı kalıcıdır ibareli raporları kapsıyor mu acaba...

çok güzel bir kanun

arkadaşlar bizim burda 2022 maaşı alan sürekli raporu olanları dandik bir müfettiş gelmiş hurra herkezi tekrardan rapora yolladılar böyle yapması normalmi %40 ve sürekli olan raporlardan bazıları puanı düştü doktorun o anki ruh haline kalmış çogunun raporu düştü magdur oldular bu müfettişin böyle yapması bu kanunla normalmi

örnek şizofreni tabloya göre süreklidir kontrol süreli rapor gerektirmez ama şerefsiz bazı hastane ve doktorları süreli rapor veriyor keyfi buda hasta magduriyetine yol açıyor yazık günah

Biz bunu hastaneye söylediğimizde "yatalak hastalar için bu1 gibi saçma sapan bir tepkiyle karşılaştık. Asla da "yatalak" diye belirtmeden "sürekli" rapor için yazdığı halde yeniden heyete soktular. Bir de kurul başkanı sağolsun bana bilenmiş. Süründürmek için her şeyi yapıyorlar..

Butunuyle farkindayim sizin ora hangi il birde sizin rahatsizliginiz nedir acaba

guzel bi kanun benım 2012 raporum var ehlıyet içinde vergı ındırımı ıçınde var arac vvs. bu kanunandan sonra tekrAr çıkartıcakmıyım yoksa eski raporlarla işlemlerımı bu kanun geregı kullanabılcek mıyım ?

Bu ne anlama geliyor yani bundan sonra sürekli rapor ü olana bir daha rapor istenirse rapor duzenlenmez diyor Benmi yanlış anladım

Kalem otuRANBOGA bi açıklama yaparmısınız bu yönetmenlik ne anlama geliyor biraz açıklarmısınız

Benim rapor 13maddeye göre aldım

Hastalığın artması yada ilerlemesi durumunda doktor onaylı yeniden girebiliyonuz kurula son rapor hakkınız bittiyse

Benimki hakem rapordu sonra 13madde yazıldı başvurdum

Ekelik01

Yazdımya hastalığın artması yada ilerlemesi durumunda alınıyor doktor onaylıcak kendin alamazsınız

Enson alınan raporun üstünden 6ay geçmesi gerek

[FONT=sans-serif]bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlara sahip kişilerden kurumlarca yeniden rapor istenilmez. " hükümleri ile düzenleme yapılmıştır.

bu yönetmenlik hükümü hangisi oluyor

benim 2010 tarihli raporum var sürekli

ömür boyu geçerlimi heyete girmeyi düşünmüyorum hiç bir zaman hastalıgım artsin veye artmasın
%80 raporum herşeye yeterli zaten oranım [/FONT]

Yazdımya hastalığın artması yada ilerlemesi durumunda alınıyor doktor onaylıcak kendin alamazsınız

Enson alınan raporun üstünden 6ay geçmesi gerek
cvp verirmisin tam anlayamadık benim soruma

Flora 19 tam acarmisiniz anlayamadim konuyu

Yani kurumlar tekrar surekli rapordan tekrar istermi

Butunuyle farkindayim adanadami oturuyordmsun

Benimde hakem hastanesi raporu yani cevaplarsan seviniriz

Ekelik01 benim hakem raporu vardı 38lik sürekliraporumvardı bittiydi hakkım.sonra aldığım hastaneye gittim kbb doktoruna işitmem arttığına dair kaşelettim kurula girebilir diye görevlide 13madde yazdı heyete girdim sürekli raporlar için
Ekelik01 hastalığın ilerlediyse doktoruna danış

Testmi verin tahlilmi emarmı onu göstercen

Bende hakem hastanesinden surekli 46 aldim tekrar isterlermi flora19

Benim işitme

46 raporun var bidaha niye alıyonuzki

Hastalık ekletecen ozamn

Hakem raporu bozamıyon kendin doktora danışcan

@BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM yok ne gircen bidaha var raporun vergide düşürüyolar diyolar hep ondan çekiniyom bende

Ekelik01 istemezler bidaha vergi indirimi istihtam yoksa istyolar kimisi yeni rapor

Arkadaşlar tam konuya açıklık getirelim vergi indiriminden emekli olmuş sürekli raporu olan arkadaşları ssk tekrardan rapor al diye yolluyorlar bu yonerge onu engelliyormu benim anladığım kadarıyla sağlık bakanlığı sürekli rapor ü olanlara artık bir daha rapor düzenlemeye gerek yok diyor yani sürekli raporu olanları ssk bir daha hastaneye yolluyamaz Benmi yanlış anladım bu yonergeyi

Ben arapça yazıyom heralde

Rapor alamayan için biyönerge benim gibi yani benim itiraz rapor vardı kendi şahsıma gidipte alamıyordum bittiydi hakkım.bu yönergeyle aldım diyorum hastalık ilerleyip artmadığı sürece hakem raporu bozulmuyo

Sürekli rapordan sonra bidaha niye versinler bu yönerge yazılırsa alabiliyon

Günaydın
Öncelikle bu bir kanun değil yönetmelik ihtiyaç dahilinde tekrar değiştirilebilir.
Bu yönetmelikle kişilerin 2.defa rapor almalarının önüne geçilmesi ve bazı kurumların sürekli rapor vermesi gerekirken süreli rapor vermesinin engellenmesi istenmiş gibi.
Ancak kurumlar için bir kıstas getirmişler.

c) Kurumların ilgili mevzuatları gereğince, gerekçesi belirtilerek yazılı kontrol muayenesi talebinde bulunulması durumunda sağlık kuruluşunca yeniden rapor düzenlenmesi,

anladığım kadarıyla kurumlar (Örneğin SGK, Aile Bakanlığı vs.) kurumlar kendi mevzuatları gereğince yeniden rapor isteyebilecekler.

Merhabalar bende retina pigmentos gece korligu var
raporun ön yuzunde 90 oran varken vucut fonksiyonuna etkisi 82 bu 82 oranini nasil yukseltirim cevaplarmisiniz acil

arkadaşlar kalem apla biraz anlattı bu zaten yönetmenlikte yazıyor her zamanda vardı yazıyordu 2006,2010,2012,2013, rapor yönetmenliginde yazıyor genelge yayınlanmış sadece genelge nin anlamı ise uygulamada aksaklıkların giderilmesi için yayınlanmıştır yani yönetmenlige açıklık getirilmiştir sadece
aslında yönetmenlikte herşey yazıyor fakat doktorların işine gelmiyor sürekli verilmesi gereken hastalıklara süreli veriyor tamamen bu doktorun hainliginden kaynaklanıyor
örnek:şizofreni her zaman sürekli verilmesi gereken hastalıktır rapor yönetmenliginde ve tabloda apacık yazıyor
süreli verilmesi gerekenlerde yazıyor tabloda yazıyor ben psikiyatriyi biliyorum sadece süreli verilenler 1 yıl sonra kontrol gerektirir diyor bunlara süreli veriliyor

Butunuyle farkindayim

Birde orda kurumca tekrar rapor estenemez yaziyor

evet @Ekelik01 @Kalem apla tam bi açıklık getirirse bu konuya iyi olur
ama diyor bu yönetmenlik hükümlerine göre alınmış diyor orası kafamı karıştırdı

yani bu yönetmenlikten kasıt 2013 te yönetmenlik degişti rapor yönetmenligi

2013 yönetmenligine göremi alınan en son çıkan yönetmenlik 2013 zaten

kurumca rapor istenmez diyor 2013 ten önce alınan bir sürekli rapor kurum tekrar rapor isteyebilirmi?

yönetmenligi okudum arkadaşlar bişey dikkatimi çekti kurumlar tekrardan rapor isteyemez yönetmenlikte herşey yazıyor

[FONT=Arial]Kazanılmış haklar[/FONT]
[FONT=Arial]MADDE 18(1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce; özürlüler için düzenlenmiş sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmiş olan özür oranları, çalışma gücü kayıp oranları, vücut iş görme gücü kaybı oranları, tüm vücut fonksiyon kaybı oranları geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için yeniden özürlü sağlık kurulu raporu düzenlenmez.[/FONT]

Son düzenleme:
Ben bu maddeyi gösterdim. raporum 2009 yılında verilmiş ve aynı hastane, aynı kurul başkanı. Sadece çalıştırılamayacağı alanların eklenmesi gerekiyordu. Kabul etmedi, yniden heyete sokup oranımı düşürdü. Bu yönergeyi göstermeme rağmen kabul etmediler.

@BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Üst Alt