Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Emeklilik için şafak sayanlar

ŞAFAK MAFAK DA KAÇ LİRA MAAŞ ALACAĞINIZI BİLİYORMUSUNUZ EMEKLİ OILUNCA?

@muhendis3232 11 bin tl bağlanacak diye biliyorum askeri ücret alıyorum zaten ölene kadar çalışsamda yükselmiyecekki maaş sonuçda sgk pirimi çok düşük yatırıyor hastalanmadan önce eski iş yerimde çalışmış olsaydım şuan orada devam etseydım 20 bin bağlanırdı ama emekli olsamda bir ömür çalışmaya devam başka çare yok en azından kiramı öderim çalışırsam bu şekilde sıkıntılar bir nebze düşer başka çare yok

• 4A Tescil Bilgileri

İşe giriş : 05.09.2006
    Uzun Vade Gün Sayısı : 6.067

• Engelli Raporu

Rapor Tarihi : 07.2022
    Geçerlilik Süresi : 3 Yıl
    Oran : 61
Yukarıdakilere göre 18 yıl Sigortalılık Süresine göre 05.09.2024' te inşallah emekliyim.

Şafak : 4,5 Ay.

Son düzenleme:
serdar bey siz hangi kanuna tabisiniz 2006 sigorta giriş var ama 17 bin maaş diyor bende kamudayım. bide bu bilgilere nereden ulaşıyoruz tam maaş bilgisine ? teşekkürler

Asgari ücret prim ödeyenler açısından gerek 1 Ocak 2000 tarihi öncesi aylık bağlama oranının yüksek belirlenmesi, gerekse alt sınır aylık uygulamasının bulunması nedeniyle Ekim 2008 öncesine ait çalışmaların emekli aylığına etkisi yüksek oluyor. Yani 2000 öncesi çalışması çok olan kişinin az olana göre emekli aylığı yüksek oluyor. 2000 sonrası dönemde ortalama aylık kazancın hesaplanmasında güncelleme katsayısı ve TÜFE ile gayri safi yurt içi hâsıla gelişme hızının tamamı dikkate alınmakla birlikte bu dönemin aylık bağlama oranı 2000 öncesi döneme göre daha düşük belirlendiği için aylık miktarı da düşük oluyor.

Ancak 1 Ekim 2008 sonrası aylık bağlama oranı eski dönemlere göre daha da düşürüldüğü ve ayrıca ortalama aylık kazanç hesaplanırken gayri safi yurt içi hâsıla gelişme hızının tamamı değil yüzde 30’u dikkate alındığı için en düşük emekli aylıkları bu dönemde ortaya çıkıyor.

Bunda Ekim 2008 sonrası çalışmalar için eski alt sınır aylığının uygulanmamasının da ciddi payı var. Ekim 2008 sonrası çalışmaların emekli aylığına etkisi daha az, hatta düşükten prim ödeyenler için negatif oluyor. Bunun sonucu diğer dönemlerdeki çalışmaları daha fazla olan kişilerin bir an önce emekli olmaları onlara daha yüksek bir emekli aylığının bağlanmasını sağlayabiliyor.

İşyeri ile işkur arasında yazışma yapılır yazıyor. emekli olunca engelli emekli oluyorsun. engelli kadrosunda çalıştırabilir seni.

5434 SK TABİ OLARAK
16 TAM YIL 5.760 GÜNLE
25 HAZİRAN 2025
EKSİK PRİM=415

KALAN GÜN=433

@perseküsyon,

Çok teşekkür ederim. darısıda gününü bekleyenler için hayırlısı olsun işlemlere yarın kısmetse başlıycam sonuç ne olacak bakalım buradan da paylaşıcam bilgilendirme adına nasıl yol izlemeli diye arkadaşların.

arkadaşlar benzer bir konu var ama o konuda bakıyorum herkes 4a sigortalı memurlarda bu tamamen farklı lütfen yöneticiler silmeyin bu konuyu biyerede bağlaamyın ayrı bir konu olsun memurlarn ne maaş alacağı hala muamma

şafak 29-12-2025

ne kadar maaş alacağımız muamma 5510 sayılı kanunda..

@muhendis3232,

Çok teşekkür ederim @muhendis3232 Yarın nasipse gidecem ssk ve iş kura bi görüşeyim buradan bilgilendiririm normalde doldu 3 gün geçsin gideyim garanti olsun diye düşündüm.

Benim şafak bitti emekliliği vereli 2 ay oldu sonuç daha hiçbir şey yok işlem bile yapılmamış sadece vergi indirim hakkı diye bir işlem görünüyor bu süreç ne kadar sürecek bilinmiyor

Üst Alt