Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Doğuştan özürlü, engelli olan bir kişiye geçmiş olsun demek ne kadar doğru? [Tartışma]

bence tamamen iyi niyetle söylenen bir söz.
ancak böyle iletişim kurabileceklerine inanıyorlar ve böyle yaklaşımda bulunuyorlar.
herkes böyle derin düşünemez ve bu sözü söyleyenler sevinir. onlara göre teselli etmişler ve moral vermişlerdir.

Ön yargıdan uzak olmak lazım,kişi ilk tanıştığı insana pek ala geçmiş olsun diyebilir.Karşısındaki insanın düşüncesini bilemez........

geçmiş olsun deniliyor sık sık, ama hepinizin de söylediği gibi artniyet yok, peki şuna ne diyeceksiniz, medikal de cihaz yaptıracaksınız veya değnek vb. bi ihtiyacınızı almak istiyorsunuz, ordaki teknisyen size hasta gözüyle bakıyor, mesela telefonda konuşuyor hastam var şimdi... , veya başka bişekilde bu lafı kullanırlar... bizler hastamıyız ???

O ZAMAN ŞİMDİYE KADAR GEÇMESİ GEREKIYODU DIMI?

KIRKI GEÇTİ HATTA DÖRTYÜZKIRK YADA DÖRTBİNDÖRTYÜZKIRK

BURADA BİR ŞEYİ KIRK KERE SÖYLERSEN OLURMUŞ DERLERDİ DEMEKKİ OLMUYORMUŞŞ :D :D :D

AMAN NE DİYORUUM BEN YA ?

:D :D :D

Arkadaşlar bu tarz nezaket içerikli konular bence en son konuşulması gereken şeyler.Bence buna takılmamak lazım.Diğer sorunlarımızı bir düşünelim bu konuya güler geçeriz.Ben artık bu tarz davranışları, niye böyle dedi niye baktı diye düşünüp zaman kaybetmek istemiyorum.

kötü niyetle söylenen bir şey değil ama garip geliyor insana.. forumda çok güzel karşı cevaplar var örneğin neyim geçecek hasta değilim ki...

ağız alışkanlığı olduğu için çok önemsemiyorum bu kelimeyi tanımadığım insanların bulunduğu bir topluma girince özellikle hastanenin bekleme salonlarında diyenler olursa sağol der güler geçerim. Arkadaşlarım beni bildiği için zaten demez

iyiniyetle söylenirse bir sakıncası yok ve eminim bunu söyleyen iyi niyetle söylemiştir

geçmiş olsun tartışması

herkese iyi günler.
bende doğuştan özürlü olarak sizinle aynı şeyleri yaşıyorum.
geçmiş olsun derken iyi niyetli olduklarına inanmak istiyorum.belki dua saatine gelirde allah geçiriverir diye inanmak istiyorum.
benim hiç hoşuma gitmeyen şey karşımdakinin senden daha kötülerini düşün diyerek bana teselli vermeleri. ben bunları biliyorum zaten.
karşımdaki insanların daha samimi olmalarını istiyorum.
mutlu ve umuyla kalın.

VALLA KOMİK OLUYO BEN ÖNCELERİ COK KIZARDIM AMA ARTIK GEÇMİŞ OLSUN DEDİKLERİNDE GÜLMEMEK İÇİN KENDİMİ ZOR TUTUYOM...TUTUYOM DERKEN PİS PİS SIRITIYOM GİNE...NEYSEDE BENCEDE İNSANLAR DUYGUSAL HAREKET ETTİKLERİNDEN DOLAYI O BİZE KOMİK GELEN GEÇMİŞ OLSUNU KULLANIYOLAR
AMA ARKADAŞLARINDA DEDİĞİ GİBİ HİÇ GEÇMİYO VE NE YAZIKKİ HİÇDE GEÇMİCEK AMA ALIŞDIK BU DURUM BENCE AYRICALIĞIMIZ

İNSANLAR NE SÖYLCEKLERİNİ BİLMEDİKLERİ İÇİN GEÇMİŞ OLSUN DİYORLAR BEN BİLE NE DENİLEBİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM VE BULAMIYORUM.SİZCE NE DENMELİ

KESİNLİKLE İYİ NİYETLE SÖYLENEN BİR SÖZ OLDUĞUNA İNANIYORUM ARKADAŞLAR DİL ALIŞKANLIĞINDAN İBARETTE OLDUĞUNU SÖYLEMİŞLER ONLARA KATILIYORUM

Bir şey demeyin kardeşim ya hayret bişi, sadece dostça sevgi ile gülümseyin içten acıma içermeyen bir şekilde yeter bu artar bile ...

Bu cümleyi genelde okul çocuklarından duyuyorum.
Sokakta tekerlekli sandalyede neden oturduğumu merak ediyorlar(Genelde akülü araba dikkatlerini çekiyor) ve "geçmiş olsun abi " diyerek muhabbete giriyorlar. Çok meraklı ve iyi niyetli oluyorlar.
Düşününce, başka nasıl lafa girsinler ki ?

İYİ NİYETLİ SÖLENMİŞ BİR CÜMLE...BAŞKA NASIL BİR CÜMLE KULLANABİLİR???
TAMAM DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDEN MANTIKEN BAŞINA GELMİŞ VE GEÇMİCEK BİR OLAYIN GEÇMİSİ DİLEK EDİLİYO...
BENCE BURDA KARŞI TARAF YADIRGANMAMALI SONUÇ İTİBARİYLE AĞIZ ALIŞKANLIĞI.....

TARTIŞMA DOĞUŞTAN ÖZÜRLÜ ENGELLİ OLAN BİRKİŞİYE GECMİŞOLSUNDEMEK NEKADAR DOĞRU?

VALLA BENDE DOĞUŞTAN ÖZÜRLÜ BİR İNSANIM BANADA ĞEÇMİŞ OLSUN DİYENLER COK OLDU BU COK HOŞUMA ĞİTMİYOR ACIKCASI AMA BUNUN TAMAMEN İYİ NİYETLE SÖYLENMİŞ BİR LAF OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM BELKİDE KARŞINIZDAKİ İNSAN ĞEÇMİŞ OLSUN DEMESEM AYIP OLUR DÜŞÜNCESİNİ TAŞIYOR BUNUDA NORMAL KARŞILAMAK LAZIM.

İyi niyetle söylenmiş bir sözün ne mahsuru olabilirki.
Ya ne desinler? Daha Beter Ol! mu desin? :D

valla benim sakatlıgım sonradan ama genede gecmiş olsun diyenlere.. geçmiyo malesef diye takılıyorum bazen..
ama bi komik anımıda anlatmadan gecemeyecegim, bi kaç sene önce 9 eylül hastanesinin asansöründe oldu.. asansore bindik, asansordeki yaslı amcaya kibarlık babından gecmiş olsun dedim, saolsun o da bana dedin, sonrada neyin var evladım dedi.. felç amca dedim.. amca dehset içinde aman aman allah korusun dedi, asansorun duvarına tıkladı... bende dayamadım xtir git amca, gecmiş olsun mu diyosun? küfür mü ediyorsun dedim???? napim benden de oyle bi refleks cıktı, etkiye tepki!! :roll: :roll: :roll:

Arkadaşlar ben dooğuştan engelliyim ben geçmiş olsuna hiç karşı değilim karşımdaki geçmiş olsun derse bende o kişiyi saol derim yani bunda kötü bişey yokki ben böyle düşünüyorum.....

bi şekilde karşadaki kişi üzüldügünü ifade edecek bence diyebilir

GEÇMİŞ OLSUN AĞIZ ALIŞKANLIĞINDAN SÖYLENİYO ÇOĞUNLUKLA.BENDE GÖRMEYEN ABLAMIN YANINDA İNATLA SORU SORANLARA ÇOK KIZIYORUM. ÜSTÜNE BASA BASA DUYUYOR DEMEMİZE RAĞMEN ONU KIRACAK SORULAR SORANLAR OLUYO. SONRA GENELDE ABLAM AĞLIYO BU SEFER NİYE AĞLIYO DİYE SORUYORLAR SAYENDE DEMEMEK İÇİN KENDİMİ ZOR TUTTUĞUM ÇOK OLDU.

Yaaa öyle mi.... diyenlerdense , geçmiş olsun diyenleri tercih ederim.

Kelimelerin birinci anlamları önemli değildir. Önemli olan o kelimeyi kullanan kişinin o kelimeye yüklediği anlamdır. Bu cümleyi kullanan kişi de iyi niyetini yada üzüntüsünü, iyi dileklerini belirtmek için kullanıyor heralde.

Mesela "hayat bilgisi" dizisinde HOCA Yok hoca camide derken öğretmen hoca lafına İMAM anlamını katıyor ama öğrenciler HOCA lafına ÖĞRETMEN manasını katıyorlar. yani cümleleri kullanan kişinin niyeti ve yüklediği mana belli.

düşününki beşiktaşlısınız, liverpool maçı soorası arkadaşlarınız ne der size? asla düzelmeyecek bi durum ama oradada söölenecek en güzel şei "geçmiş olsun" dur sanırım. geçmiş zaten geçen dert etme sen !!!
(bu arada bende beşiktaşlıyım :)

aşk-ı memnu' Alıntı:
Yaaa öyle mi.... diyenlerdense , geçmiş olsun diyenleri tercih ederim.

Kelimelerin birinci anlamları önemli değildir. Önemli olan o kelimeyi kullanan kişinin o kelimeye yüklediği anlamdır. Bu cümleyi kullanan kişi de iyi niyetini yada üzüntüsünü, iyi dileklerini belirtmek için kullanıyor heralde.

Mesela "hayat bilgisi" dizisinde HOCA Yok hoca camide derken öğretmen hoca lafına İMAM anlamını katıyor ama öğrenciler HOCA lafına ÖĞRETMEN manasını katıyorlar. yani cümleleri kullanan kişinin niyeti ve yüklediği mana belli.

Aynı fikirdeyim... :wink:

klasik ve çok kullandığımız bir kelimedir"geçmiş olsun" bir nevi diğer arkadaşlarımın da dediği gibi ağız alışkanlığı olmakta.Hâla kullanmak zorunda hissedilmesi de bu kelimenin yerine bizleride düşünerek başka bir alternatif söz bulunamadığından olsa gerek.Bu nedenle "geçmiş olsun"lafından çokda gocunmaya, rahatsız olmaya gerek yok.Aşk-ı memnu nun dediği gibi sanmıyorum ki karşımızdaki kötü niyetle söylesin :shock: :)

SAYIN ESRA DEMİŞKİ:
Valla bence ağız alışkanlığı ve de iyi niyetle söylendiği kanaatindeyim

EWET BENDE AYNI DÜŞÜNCEYE SAHİBİM

Doğuştan engelli ya da sonradan engelli olan birisine, geçmiş olsun temennisini olsa olsa yeni tanıştığı biri söyler... Sizi önceden tanıyan biri, geçmeyecek olan bi durumda neden size geçmiş olsun desin ki?... Denmez... diyosa pek de akıllı biri değildir :D

Ben doğuştan engelli değilim. Yeni katıldığım ortamdaki insanlar veya yeni tanıştığım biri, bana geçmiş olsun dediğinde, ben doğrudan;
-- Sağolun ama geçici bişey değil... kalıcı! diyorum.
Onlarda aaa :shock: falan yapıyolar ama sonrasında dedikleri şey şu;
--Allah kolaylık versin...
Durum bundan ibaret :wink:

İlk sayfaların okunmadığını düşünerekten;

A_GEYiK' Alıntı:
Dileklerin illa gerçeklesecek diye bir kaidesi yok, öyle olsa kendim için başbakan olmayı dilerdim. Hastalık ya da sakatlanma durumlarında, yine tekrarlıyorum geçmeyecek dahi olsa "geçmiş olsun" denilebilir. Çünkü; başından bir hastalık ya da bir kaza geçiyor. En azından başından böyle bir olay geçmiş, bunu da atlatmışsın manasına gelir, yakınlarına "başınız sağolsun" demekten daha iyidir.

Ama doğuştan özürlü bir kişinin başından hiç bir şey geçmiyor, orjinali budur. "Geçmiş olsun" demek çok mantıksız.

Bende doğuştan engelliyim,bu sözü kaç defa duyduğuma dair bir çetele tutsaydım,sayfalara sığmazdı.Halkımızın illaki birşey söyleme huyu var ya,ondan olduğunu düşünüyorum.Böyle söyleyince güzel davranışta bulunduklarını sanıyorlar.Bu sözüde lafü güzaftan sayıyorum. :)
Şöyle oturup düşünseler ama düşünmek out,konuşmak çok çok konuşmak hep in oldu.Bu yüzdende hep seviyeden iniyoruz.
Sonuç:Bu söz doğru değil ki,ne kadar olduğunu söyleyelim.

deyimlermi

deyimler topluma kazınmış sözçüklerdir. o sözçükler asla değişmeş ve değiştirilemezler. bu çok kötü deyilmi? keşke bunu değiştire bilsek.
ama bunun yerine ne söyleyebiliriz ki?
bunu cevabı çok daha komik olur...........

Üst Alt