Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bipolar olup anne olan var mı?

Malesef ben de bipolarim.üstelik evli ve çocukluyum.hem de iki tane on yıl ilaçlarını düzenli içtim.sonra evlendim.iki ay sonra hamile kaldım.ilaçları bıraktım.dört ay iş yerinde calisabildim çünkü manik olmuştum gelen insanlarla tartışıp sinir krizleri geçiriyordum.artık calisamayacagimi anlatan doktorum heyet raporu verdi.hamileligim zor geçti.doğumdan sonra da çok agresiftim.bebeğime bakamayacagimi düşünüyor ve kaygilaniyordum.herşeyin mükemmel olmasini istiyor ve herşeyi kitabına göre yapıyordum.annem sürekli yanımdaydı.bütün dünyam oğlum olmuştu.herşeyi abartılı yaşadığım gibi anneliği de abartmistim.yanından hiç ayrilmiyordum.babamın bile sevmesini istemiyordum.psikiyatristime gittim. Onbeş gün içinde iyiye de gidebilirsin kotuyede ona göre görüşelim dedi.Ben oğlumla öyle butunlestin ki hastaligimi unuttum çoğu kez yaptığım gibi.ama bu sefer bedeli çok ağır oldu.sonra oğlumu emzirirken birbuçuk yaşında idi ben ısrarla bi kardesi olsun istedim.eşim istemiyordu ama ben bunu takıntı haline getirmistim ve ben ikinciye hamile kaldım.daha da çekilmez olmuştum.ama ben farkinda değildim.Ben çocuk değil sadece oğluma kardeş istiyordum.son aylarda iyice agresiflesmistim.doğum yaptım.ilk günler iyi gibiydim sonra oğlum kardesini kiskanmaya başlayınca bebek sürekli aglayinca ben depresif olmaya başladım.Ben ne yapacağım.nasıl bakacağım.oğluma haksızlık ettim gibi düşüncelerle lohusalik depresyonu ve bipolar birbirine karıştı.iki ay emzirebildim bebeğini ilaç başladım.ilk intiharimi o zaman gerçekleştirdim ilac içerek beş gün yoğun bakımda kaldım sonra ciktim bisey olmadı .beni hemen hastaneye yatırdılar.iki ay yattim .eve geldim üç gün sonrasını hatırlamıyorum.yine hastaneye yatirmislar.iyiye gitmeyince 8 seans ekt yaptılar ve ben manik oldum.arkasından hipomani artık bi anım bu anımı tutmuyordu.bi ağlama krizi hemen ardından gülme krizi.çocukları düşünmüyordum bile.3 ayda o zaman yattim
Sonra taburcu oldum.aradan on gün geçti yine ölüm düşüncesi saplandı beynime ve ben yine intihar ettim ilaç içerek.iki gün yoğun bakımda kaldım ve yine olmedim.ve sonra yine hastane ama düşüncelerim ve intihar planlarım devam ediyordu.doktorlar manik olmayın diye depresyon ilacını cogaltamiyorlardi.ve ben izine çıktığım günün akşamı kendimi 3.kattan aşağı attım.omurgam kirildi belimden asagisini hissetmiyorum.yani artık omurilik felcli bir bipolarim.hayatım alt üst oldu.ışte benim yaşadıklarım.size içimi döktüm.bana dua edin insallah yururum.

DJ_BORAN
Sizin yaşadıklarınızı görün, ce şükrediyorum halime bana daha yeni bipolar teşhis koydular mükemmeliytçilik olayı bende de var doğrusu

Alexa Türkiye: 800 - 1100
Engelliler.Biz Platformu Engelliler.Biz Platformu Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Merhaba arkadaşlar,
Son durum hakkında kısa bir bilgilendirme yapayım,
oğlumuzu kucağımıza almamıza iki hafta kaldı, kısmetse 20 Ağustos da mecburi sezaryen olacak,
Hamilelik sürecinde hiç kilo almadığım için (hatta verdim) çok yoğun bel bacak vs ağrısı yaşamadım bir ara uykum fazla bölündügü için dr.ların da önerisiyle (psikolog/psikyartr ve jinekologumun onayıyla) melissa çayı içiyordum akşamları bu ara ona da ihtiyaç duymuyorum,
Sık sık tekrar ettiğim gibi günlük yürüyüşler, nefes ve gevşeme egzersizleri sayesinde oldukça rahat bir hamilelik dönemi geçirdim ve tabi ki stresten uzak bir hayat,
Her fırsatta kendimizi deniz kenarına, mesire alanlarına attık, tatilimizi de yaptık çok şükür ilaca ihtiyaç duymadan bu süreci tamamlıyorum,
Asıl riskli zaman dilimi lohusa süreci imiş (bipolar açısından) bakalım inşallah o dönemi de atlatırsak iyice rahatlayacağız,
Benim durumumda olup sorularınız olursa elimden geldigince yanıtlarım, tabi ki şunu unutmamak lazım her bipolar aynı değil, her polio aynı değil, her hamile aynı değil.
Ben son yıllarda şunu açık ve net gördüm ki bir bipoların vazgeçilmezi psikologu olmalı düzenli olarak bu konuda uzman bir psikologdan destek almalı (yani şahsi kanaatim bu yönde ben çok faydasını gördüğüm için)
Sağlıklı mutlu günler dilerim

Sevgiler

Cigdemy

uww az kalmış..sağlıkla sıhhatle gelsin...herşey çok daha güzel olacakki sizin için...:)

Son durumu kısaca anlatayım arkadaşlar,

oğlumuz beklenenden de erken geldi 8 Agustos da bizimleydi, çok şükür sağlıgı yerinde,
hiç soru yaşamayacakmışım geliyodu oysa olmadı, sorunsuz bir gebeligin ardından
hamilelik depresyonu atak geçirmeme sebep oldu, oğlumdan bir süre ayrı kalmak çok zordu
şu an kayınvalidemlerdeyiz, sağolsunlar hep yanmızdalardı,
atak vs neyse de ilk zamanlar süt veremiyorum diye üzülürdüm, şimdi sağlıkla yanımızda diye mutluyum
Herkesin yavrusuna güzel ömür versin rabbim, isteyen herkese de evlat nasip etsin

Cigdemy

Dünya iyisi bir anne olacaksın Çiğdemcim. Bunca zor süreci göze alıp doğumu başardın, bundan sonrası bebiş kendini zaten el bebek gül bebek büyütür. Kocan ve ailenin de desteği ile kocaman mutlu bi aile oldunuz gitti işte :)

OturanBoğa

El bebek gül bebek büyüyor amcası 4.ayımızdayız
Bu arada babamı kaybettik, eşim ağır bir ameliyat geçirdi, henüz düzeni oturtamadık ama o da bir süre sonra düzene girecek
Ailelerin desteği çok mühim onu anladım, zaten annem bizimle kalıp oğlumuzun bakımına yardımcı olacaktı, öylede oldu (şimdilik annemde kalıyoruz, eşimin sıkıntıları geçsin evimize geçeceğiz)
Güzel temenin için ayrıca teşekkür ederim :)

Sevgiler

Merhaba arkadaşlar,

Uzun zamandır yazmamışım,
İlaçlarım kesilmeye başladığı zaman, bipolar ve hamilelik konusu ile ilgili paylaşım var mı diye hemen buraya bakmıştım,
bulamadım ve kendim konu açmak istedim, yaşadığım süreci elimden geldiği kadar burada aktardım, lohusalık ile tetiklenen o son ataktan sonra atak geçirmedim, hastanedeyken daha öncede yazdığım gibi babam vefat etti (ben hastanede yatarken ve çok kritik bir dönemdeyken kaybetmişiz babamı, Dr.lar ailemin bana söylemesini uygun bulmamışlar ama yine hastanedeyken ve toparlandıktan sonra öğrendim) beni evde bekleyen bir minik vardı ve güçlü olmalıydım, zaten yoğun ilaç ted.görüyordum, taburcu oldum hemen peşinden eşimin ağır bir hastalık dönemi oldu (atlattık onu çok şükür) bir kaç ay sonra evimize döndük, annem canım annem Umut 2 buçuk yaşına gelene kadar bizimle kaldı ve o artık 3 buçuk yaşında bir delikanlı :)
Bu süreçte düzenli olarak hem psikiyatr hem psikolog ziyaretlerimi yaptım ve aynen devam ediyorum (şu an 4 ayda bir kan testlerim vs.yapılıyor) ilaçlarımı düzenli alıyorum, aile buyuklerimiz (hem benim ailem hem eşimin ailesi ve dostlarımız) destekçimiz olduğu için çok şanslı olduğumuzu söyleyebilirim, yani kısaca bizde durumlar stabil ve bol güneşli :)

Yazımı bu forumda yıllar önce paylaştığım (2005 yılında doğum günümden bir gün sonra) bir yazımın başlangıç kısmı ile bitireyim...

Öyle çok hayal kurarım ki ben, hatta bilir yakın çevrem bir gün
kızım olursa adını hayal koyacağımı,
Onu hayalim diye seveceğimi
Hiç olmaz dediğim hayallerim, gerçekleştiği zaman şaşırmamayı öğrendim,
karamsarlıktan sıyrıldım geleceğe daha umutla bakmamı sağladı gerçekleşen hayallerim,
bu yüzden yine yakın çevrem bilir ki
bir gun oğlum olursa adını Umut koyacağım,
Umudum diye seveceğim onu"

Sevgiler

2021den beri bipolar tedavisi görüyorum. İlk 2 yıl risperdal kullandım. Daha sonra xeplion iğne 9 ay şimdi de trevicta iğne kullanıyorum. Evlenmeyi düşünüyorum. Çocuk sahibi olmak istiyorum. Hamilelikte trevicta kullanılır mı yada başka bir tedavi yöntemi mi seçilir hamilelige engel mi? @Cigdemy,

Bipolarım ve çocuk düşünüyorum bu süreci yaşayan var mı?

Son düzenleme:
Bir erkek olarak ne kadar bu konuda fikir sahibi olabilirim bilmiyorum ama bazı ilaçların hamilelikte kullanılması sakıncalı. Mesela benim kullandığım Depakin'in kesinlikle hamilelik esnasında kullanılması tavsiye edilmiyor.

Evet hamilelik süresi içinde ilaç kullanımı farklı olabilir onu doktorlar ayarlar diye düşünüyorum ama hamilelikte atak oluyor mu hem bunu da merak etmiştim

Üst Alt