Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bipolar olup anne olan var mı?

Cigdemy

Üye
Konular
30
Reaksiyonlar
1
Merhaba arkadaşlar,
Bipolar olup anne ya da anne adayı olanlar var mı aramızda?
Hamilelik ve lohusalık dönemini merak ediyorum, sormak istediğim sorular var.

Bipolar rahatsızlığı olanların hamileliği ve anneliği sıkıntılıdır,psikiyatristle görüşüp uzman görüşü almanız daha uygun olur.

Psikiyatristim ve psikoloğumla düzenli olarak görüşüyorum Sehribanu, birebir yaşayan arkadaşların deneyimlerini merak ediyorum,
kişiye göre değişiklik gösterir elbette ama ben bir kaç soru sormak istiyorum, teşekkür ederim :)

Ben erkeğim ve bipolarım ama eminim anne olmak daha zordur

Anne olmak başlı başına zor zaten, ben hem bipolarım hem de sağ bacak polio sekeli,
anne olmak zor ama bir o kadar da güzel bir duydu olmalı.

Çiğdemcim, sana tam zamanlı yardımcı olacak anne-kardeş vs. varsa, eşin de bu konuda senin kadar istekli ve zorlukları göze alır durumda ise, neden olmasın! :)

• Beğen
Reaksiyonlar: faux
Var Bülent, annem var sağolsun, eşim de destekçim :)
İlaçlarım kesilmeye başladı artık, tabi bu arada kontrollerime daha sık gideceğim,
deneyimlerimi paylaşırım, benim durumumda olan arkadaşlar varsa onlardan da paylaşımda bulunmalarını rica ediyorum :)

Slm bende bipolarım, size bir tavsiyem olucak; mümkünse gen tedavisi uygulatıp, bebeğinizinde bipolar olma riksini ortadan kaldırın, çünkü bipoların genlerden geçme olasılığı çok yüksektir.

Arkadaşlar, bu konuda deneyimlerinizi paylaşırsanız sahiden herkes için çok çok faydalı olur.

Bu süre zarfında yaşadıklarımdan kısaca bahsedeyim, 2015 şubat ayında Dr.kontrolünde ilaçlarımı tamamen bıraktım, psikologumla görüşmeye devam ediyorum seans aralarımız oldukça seyrekleşti.

Kontroller sonucunda normal yolla hamile kalamayacağım anlaşıldı tedaviye başladık negatif sonuçlanan bir aşılama, pozitif sonuçlanan ancak kimyasal gebelik sonucu sonlanan bir gebelik ve yine negatif sonuçlanan bir tüp bebek tedavisi,

Ağustos ayında düştüm ve diz kapağı kemiğim iki yerinden kırıldı ameliyat vs.fizik tedavim devam ediyor o yüzden ara verdik mecbur, aksilik olmazsa Ocak gibi yeniden devam edeceğiz tedaviye

Yaşadığım bu kadar sıkıntıya rağmen ruhsal olarak hiç çökmedim, ilaç ihtiyacı duymadım, belki de mucizeme kavuşma hayali beni ayakta tutuyor bilemiyorum

Düşükte olsa genetik olarak bebeğime geçme olasılığı var ama benim ailemde hiç yok bu hastalıktan bir travma sonucu ortaya çıktı bende de o yüzden çok düşük ihtimal, belki bu konuda biraz kaderci yaklaşıyorum ben sağlıklı doğmuşum bir buçuk yaşında polio ile yüzleşmişim 30 küsür yaşında bipolarla yüzleşmişim (ailede olmamasına rağmen)

Hayırlısı diyelim, gelişmeleri yazarım :)

Ve evet gelişmeleri yazarım demiştim çok hoş bir gelişme var paylaşayım istedim, mucizemiz şu an bizimle ve yeni tedavi için gün sayarken doğal yolla gelen bir mucize oldu o, henüz çok yeniyiz, tabi ki ilk üç ay her gebelikte olduğu gibi riskleri var,
inşallah sağlıkla bebeğimizi kucağımıza alırız (şu an 4 haftalık mucizemiz)

Bu süre zarfında ilaç kullanımım yok, terapilere devam, durum stabil :)

Bipolar ve tüp bebek tedavileri hakkında herşey

Merhabalar,

Bipolarım ve eşimle çocuk kararı aldığımızda infertilite sorunumuzun olduğunu öğrendik.Yani doğal yollarla çocuk sahibi olamayacağımız gerçeğini. Sonrasında ard arda 5 tüp bebek denedim.2 gebeliğim oldu.Biri kimyasal,biri sağlıksız... Sonra bir gün tesafen bayılma sıkıntısıyla hastanelik olduğumda hamile olduğumu öğrendim.Hem de tedavisiz en organiğinden.Sonra o da beni terk etti.Devamında ağır ataklara komşu oldum bir süre.Onca hormon atılması zaman mı aldı bilemem.Tüm yaşadıklarımı yeni yazımda özetledim ama buradan sorusu olanlara yardımcı olmak isterim.İstanbulda ki doktorlar, vs. hepsi hakkında elimden geldiğince yardım etmek isterim.Herkese sevgiler;)

Bloğum:bipolarimkiben

şimdi merak ettiğim bir konu bipolar sadece hastanın söylemleri üzerine mi çıkan bir durum ? diyelim bir tahlille belli olma durumu yok mu ?

Arkadaşım var hemşire kendisi bir kızı var şimdi tekrardan hamile. .. Hamilelik döneminde ilaçlarını icemiyor sürekli ağlak durumda. İlaçların yoksunluk belirtileri gebelik hormonlarının neden olduğu duygu durum değişiklikleri gerçekten çok zorlanıyor. Karşına çıkan herkese hamile olduğunu söyluyor ve özel ilgi bekliyor, ağlıyor duygu sömürü yapıyor . çok alıngan. Hastanecek dua ediyoruz dogursada kurtulsa diye

18. Haftanın içindeyiz oğlumuz ve ben gayet iyi gidiyoruz, hem fiziksel hem ruhsal şu an sıkıntımız yok, geçen yaz geçirdiğim kırık operasyonundan sonra normal hayatıma döndüm sayılır, sayılır diyorum çünkü hamilelikten dolayı olur da denge kaybı yaşarsam diye tamamen tedbir amaçlı uzun mesafe yol yürüyeceksem bastonları alıyorum (evden uzaklasacaksam) site etrafında günlük yaklaşık 50 dk.yürüyüşümde kullanmıyorum
Psikologumla görüsmelerimi hiç aksatmıyorum, nefes ve gevşeme egzersizlerimi yapıyorum ve en en önemlisi stresten uzak ve rahat geçiriyorum günlerimi, bipolar ve polio tabi ki gerçeğim onlardan kaçamam ama şu ara bebeğimiz önceliğimiz, hamilelikte olan klasik mide sorununu çok fazla yaşadığım için son bir aydır annem sağolsun yanimizdaydi yani sık sık gelip gitti
Eşim zaten her daim destekçim olmuştur

Yani özetle şimdilik gayet iyiyiz durum stabil :) inşallah böylede devam eder ve oğlumuzu sağlıkla kucağımıza alırız

Ve @fringe inşallah dediğin gibi iyi bir anne olabilirim

Telefondan yazdım düzenlemeye çalıştım ama hatalar varsa kusura bakmayın, gelişmeleri aktaracağım

Çiğdem hanım, sizin bipolar olduğunuzdan ciddi şekilde şüphe duyuyorum. Ailede hiç yok diyorsunuz, 30 yaşından sonra çıkmış. İlaç kullanmadan da gayet güzel idare ediyorsunuz. Acaba depresyon vs. gibi bir durumda yanlış bir teşhis mi konuldu? Üstelik ilaç kullanmamanıza rağmen başarısız gebelik denemeleri ve aksi bir kazaya rağmen moraliniz de fazla bozulmamış.

Bu arada bebeğiniz de hayırlı olsun. Allah analı babalı büyümeyi kısmet etsin.

MeTePe öncelikle tesekkur ederim, insallah saglıkla dogar bebegimiz
Dediğiniz gibi bir yanılgı olmasını çok isterdim ama maalesef bipolarim tip I.

Üç defa ağır atak geçirdim ilkinde Bakırköy ruh ve sinir hast. Sonrakilerde Şişlide yattım, ilk yatışımda psikotik özellikli depresyondu teşhisi diyordu sonra bipolar netleşti
Psikologuma başladıgımda bir test yaptı bana unuttum adını şimdi bir saat civarı suren hatirladigim kadariyla 500 e yakın sorusu olan bir test o da sanırım teşhisi netleştirmek için, psikologumda teşhisi biz koymasak yanıldıgımızı düşüneceğim demişti geçen terapilerin birinde
Şanslıyım diyelim..çok iyi bir çevrem, ailem var eşim benim için gelen bir mucize gibi
Çok iyi bir psikologum var uzun zamandır kendisine gidiyorum hiç aksatmadan, bana hastalığı tanımam ve onunla baş edebilmem için yol gosterdi

Kendimi tamamen yeniledim diyebilirim eski takıntılı, karamsar Çiğdem yerine rahat, içine atmaktan, stresten uzak duran, uyku düzenine dahi dikkat eden, kendini kötü hissettirecek kişileri hayatından çıkaran bir Çiğdem var
İnşallah bu böyle devam eder, bence hastalığın seyri insanın yapısıyla da orantılı hayatım boyunca ne yaşarsam yaşayım hep bir şekilde dik durabildim yani oldukca inatçıyım
Ve önceden de söylediğim gibi çevre çok önemli evladının hastalığını kabullenmeyen hatta masus yaptığını vs düşünen aileler var, arkadaşları tamamen sırt dönenler var, var da var
Evet ilacı bıraktığım donem ust uste çok olumsuz şeyler yaşadım ama güçlü olmalıydım yoksa sil baştan başlayacaktı tüm kötü günler belki umudum olmasaydı çok daha zor olurdu
Şimdi Umudumuzu bekliyoruz heyecanla, artık onun için daha da güçlü olma zamanı
Sevgiler...

UZAKLAR

Ayy abimm sen nerelerdesinn ya da ben nerelere kayboldum :)
Dayı oluyorsun inşallah Ağustos da :eek:

@Cigdemy, kardeşim çokkk çooookkkk sevindim inan. Uzun zamandır duyduğum en güzel haber bu oldu. Kendimi bir anda dayı oluyor gibi hissettim. Seni ve eşini tebrik ediyorum. Allahım her ikinizide sağsalim tamamına erdirsin inşallah. Bu arada Kocaelinde yaşadığını belirtmişsin üye tanıtımında. Benim oğlan orada okuyor bazen yolumuz düşer oralara. İrtibatı kesmeyelim kardeşim.

UZAKLAR sagolasin Abim :)
Çayirova'dayiz özelden yazacağım sana, her zaman bekleriz kapımız açık :)

Son durum hakkında kısaca bilgi vereyim arkadaşlar 27.haftamıza girdik, oğlumuzun gelişimi sağlık durumu iyi çok şükür,
Ben klasik hamilelik şikayetleri harici bir sıkıntı yaşamıyorum, sanırım fiziksel rahatsızlıgımdan dolayı bel ağrısıyla ilgili bir nebze fazla sıkıntı yaşıyorum.
İlaçsız devam
Durum stabil :)
Terapilere devam, bu aya kadar 2 ayda bir gidiyordum son aylar sıklaştıracağız dedi dr.um
Yürüyüşler, gevşeme ve nefes egzersizlerine devam
Boş vakitlerimizde ve güzel havalarda bol bol deniz kenarı, mesire alanı vs gibi ortamlara gidiyoruz

Sevgiler...

Ne güzel... Çok pozitif bir bakış açınız var. Sanırım sağlığınıza da yansıyor. Dilerim bebeğinize de yansır, çok mutlu bir bebek olur.

Cigdem hanim, cok duygulandim. Allah yar ve yardimciniz olsun, insaAllah. Ben de polio sekeliyim. Arkadaslar, malesef bilgisizim. Polio sekeli olmam anne olmama engelmi? Lutfen bilgilerinizi benimle paylasirmisiniz.

MeTePe Mutlu anne mutlu çocuk diyenlerdenim :) İnşallah dediginiz gibi oğlum da ve tüm çocuklar da mutlu olup mutlu yetişsinler, teşekkürler :)
fidan628 teşekkür ederim, polio olup bebek sahibi olan çok tanıdıgım var, biz de eşimle polioyuz bizim tedavi sürecimiz polio ile alakalı bir durum değildi ki zaten olumsuz tedavilerden sonra doğal yolla hamile kaldım, 35 yaşın altında olup 1 yıl boyunca çocuk sahibi olmayan, 35 yaşın üstünde olup 6 ay çocuk sahibi olamayan çiftlerde araştırma/tedavi sürecine giriliyor diye biliyorum, benim polio olmam sadece normal dogum yapmama engel bu tamemen benim fiziksel durumumla alakalı zaten her polio da aynı değil bilyorsunuz ki

Sevgiler...

Üst Alt