Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bazı yerlerde uygulanan kök hücre tedavisine inanmak ve soru işaretleri?

Ah be Defne, şurada yazılanlardan "ben de ölücem" gibi bişey çıkardın ya... Ölümün neden olduğunu bilmiyoruz... Almanya vb. yerlerde böyle kola ısmarlar gibi insanlara paldır-küldür bişeylerin şırıngalandığı yerlerde göze batacak kadar ölüme yol açılsa zaten orayı çoktaaan tefe koyarlardı. Korkma, ölmezsin :)

20 bin tl masraf yapmışsın,
Sana, "tedavi" sonrasında "şu sürede şu gelişmeler olacak" diye en küçük bir öngörüde bulunulmamış.
Bugüne dek belki yüzlerce değişik hastalık/sakatlık için onbinlerce kişiye şır-şır bişeyler şırınga etmişler ama bunlara dair tek bir istatistik kamuoyuna sunulmamış!
3-5 saatlik bi tak-çıkar işlemi sonunda sırtın sıvazlanıp hastaneden kapıdışarı edilmişsin
Evine gittiğinde hadi iyi bişey olmadı, ama kötü bir şey olup olmayacağına dair de ne bir söz ne bir uyarı ne de bir takip/kontrol sözkonusu olmamış
Bi de üstüne utanmadan, "bi gelişme olmazsa, paran varsa gel, gene takıp-çıkaralım gibi absürd bi sözle dalga geçmişler/geçiyorlar
vs.vs.vs.vs. Bunların hiç birisi moralini bozmadı da, buradaki bir haber ve eleştirel yaklaşımlar moralini bozdu, öyle mi. Ne olur bunu yapma...
Yaslan arkana ve düşün... De ki: Bu belirsizlikleri ve saçmalıkları ben de biliyorum. Biliyorum ve buna rağmen bu riski göze aldım. Ve evet, bu konuların açıkça ortaya konması da çok doğru. Doğru, çünkü insanlar bunları bilerek kararını vermeli.
Bu kadar.

Sen aklı başında birisin ve bunları bilerek yola çıktın. Sorumluluğu ve olasılıkları göğüsleyecek kadar güçlü olmak zorundasın.

Ulusal ve uluslararası mevzuatlar izin verdiği sürece böyle (en iyimser ifadeyle!) hayal-satıcılar eksik olmayacaktır... Bence bu tür para tuzaklarına hukuki olarak izin verilmemeli. Yasaklanmalı. Ve hatta sorumlular cezalandırılmalı.

Bir de işin medya ayağı var! Yalan satıp yalan alıyorlar ve insanların yaşamlarını umursamadan zehir ediyorlar. Yüzsüzler! Yalancılar! Suçlular!

Otopsi raporu diyorsunuz, güzel, belkide ülkemizin en güvenilir kurumlarından birisi Adli Tıp Kurumu. Ama dikkat edin bazen çok ilginç kararlar da çıkabiliyor, bilmem anlatabildim mi? Size soruyorum, eğer rahmetli Şirvan kardeşimiz X-Cell'deki herhangi bir yanlış uygulamadan dolayı vefat ettiyse bu durum karşısında Sağlık Bakanı nasıl bir açıklama yapabilir sizce? Olay örtpas mı edilir yoksa Türkiye sonuna kadar, gücünün yettiği kadar olayın takipçisi mi olur? Yorumu size bırakıyorum.

evet bülent bey,sabah sabah biraz duygusallık gösterim..haklısın.:)yaşayacağım değilmi:)
ama şurda bir yanlışlık var,bana eve dönünce sağlığı etkileyecek en ufak bi kötü olayın olmayacağı yazılı olarak olmasada sözlü olarak anlatıldı..birde gelişme olmazsa bida yaparız gibi olay yok..eğer gelişme olursa yeniden 2. bi kök hücre yapılabileceği söylendi..
bir şey benimde dikkatimi çekiyor;kök hücre nakli oldum diyip siteye yazanlar bi bakıyosunki buhar olup uçmuş..ortalıkta yoklar...

Ne sanıyorsunuz arkadaşlar?? bizler kabul etsekte etmesekte nakil yapanlar içinde , medikalciler içinde birer müşteriyiz..Biraz reklamın kime zararı olur diimi..?:)

mac72 dedıgınız gıbı :) bıraz reklemın kıme ne zararı var..hem kımse benım yogurt ekşi demez :) ama bırazını okudum defnex sız nakıl olmadan butun bu naklın olumlu olumsuz yonlerını bılıyorsunuzdur duymussunuzdur.Olacak bır sey varsa da bence olur olacak.:)

Ya arkadaşlar rapor yok bişey yok siz nerden çıkardınız bunu. Ben bugüne kadar kök hücre konusunu çok araştırdım ama somatik kök hücreden ölen birini hiç duymadım. Arkadaşlar tamam embriyonik kök hücrenin kanser ve tümor yapıp öldürdüğünü çok duydum ama somatik kök hücreden öleni hiç duymadım. Zaten somatik hastanın kendisinden alınıp yine kendisine enjekte ediliyormuş. O yüzden zararı olacağını düşünmüyorum. Almanyada uygulananda somatik kök hücre tedavisi bu yüzden bu tip sansasyonları kafana takma bence defne...

""capri hastaneye dava açsan ne olacak şirvan gerimi gelecek? çok çok hastane tazminat ödeyecektir o parada ana babasının kursağından geçerse helal olsun yani!!!""
Bu cevabım sana serap_vuu
Burda senin yazdığın yoruma bi cvp vermek istiyorum yukarda demişsin o para ana babasının kursağından geçerse helal olsun gibi ne yani eğer ortada işlenmiş bi suç varsa bunun cezasını herkez ödemek zorunda mesala senin değişine göre ben iş kazası geçirdim tazminat aldım o zaman o parada helal değil bana.yanlış biliyosun o para benim ilerdeki mahvolmus hayatımı rahatlıga eriştirebilmem için kullanacagım para.benim bu parada ne kadar hakkım olduysa annesinin ve babasının da o parada o bu kadar hakkkı var sen din görevlisi değilsin bu konu üst düzey bi din görevlisi tarafından cevaplanırsa daha iyi olur senin yazdıgın gibi drek kestirip atmak hoş değil ben üzerime alındıgım için cevapladım çünkü bende alacam sonucta...

loves42, serap için söylediklerine katılıyorum..tabiki o para alıncak.ne yani yapanın yanınamı kalcak.tamam giden geri gelmiyecek ama suçlularda madi-manevi cezasını çekecek..iş kazası geçirenlerde bi güzel o parayı alcak ve ilerdeki sağlık güvencesi için kullanacak..
serap,eğer yazılarmı ve yazılanları dikkatli okusaydın 6 ay gibi bir sürede yürütülecek diye bir şey yok..6 ay da gelişmeler olabilir ve bekleme süresi deniliyor..yazdıklarım dikkatle okunmayacaksa benim burda anlatmam da boş gibi..rica ediyorum..herkes iyi okuyarak yorum yazsın..yoksa hiç yorum yapmak için yazılmasın

arkadaslar bende bu konuda bir seyler yazmak istiyorum xcell center da bende irtibat halindeydim ve almanyada bulunan abim bizat hastaneye gidip bilgi aldı ve işin gercegi ben korkuyordum.abim ısrarla gel ve kok hucre nakli ol diyordu bende internetten arastırdıgım kadarı ile işin daha deneme safhasında oldugunu goruyordum.abime bu işi orda arastırmasını ve hastaneden daha once tedavi olmuş ve fayda gormuş bir tanede olsa bir hastanın adresini almasını ve o hastayla gorusmesini soyledim.bu istekle abim hastaneye tekrar basvurdu ve aldıgı cevap sizce ne oldu hasta bilgilerini kimseye vermiyoruz malesef cevabı geldi.daha sonra abimin biraz işi kurcalaması ile bu hastanenin bu işi deneme amaclı yaptıgı ve daha once de isvicre ve fransada haptıgını ogrenmiş tabi işin can alıcı noktası nasıl olurda bir hastane iyileştirdigi bir hastasının bilgilerini vermek istemez.eger gercekten bir iyileşme soz konusu ise bundan daha iyi bir reklamın olabilecegini dusunemiyorum.eger yanlış bir sey yazmış sam butun site üyelerinden ozur diliyorum ama caresizlik insana her seyi yaptırıyor.ve yer yüzündeki butun engelli arkadaslara sabır diliyorum oyle ve ya boyle hayat devam ediyor

Defnex ben senin için demedim burada yaptığım yorumların senin şahsınla hiçbir alakası yok adını anmışmıyım? benim eleştirim "kök hücre tedavisine" Defnex'e değil bu bir..

loves42 iş kazası tazminatı ile benim verdiğim örneği nasıl bir tutabildin hayret yani!! aynı şeymi arkadaşım..:)

Ortada işlenen bir suç varsa suçu durdurmak kafidir bana göre gerekli hukuksal önlemlerin alınması bir daha o suçun işlenmemesinin sağlanması yeterlidir..

Yani benim söylediğim vefat eden çocuğun canının bedeli para pul olarak karşılanmamalı başka şirvanlar olmasın diye hukuksal olarak tedbir alınmalı..

madem hak veriyorsunuz birbirinize ee o zaman söyleyin bakalım şirvana ne kadar fiyat biçiyorsunuz yani kök hücre tadavisi sebebi ile ise bu ölüm hastane ne kadar para vermeliki cezalarını çektiler ohh olsun diyebilelim.. Hadi bir fiyat verin bekliyorum loves42 ve DEfnex ..!!!

Not: Helaldir haramdır o para demişmiyim ben ya..:):) tersinden anlamışsın sen loves42 tersinden..!!

serap,bende kök hücre için diyorumya..öyle 6 ayda yürütürüz diye bir şey yok..zaten bu yasalda değil böyle bi açıklama..doktorların kendileride ifade etti..hem nasıl fiyat biçilecekki..burası yasama-yargı-yürütme organı değil...

Zor olmamalı ki senin için fiyat biçmek defnex..maddi karşılığıda alınmalı dedikten sonra aklında bir fiyat vardır diye düşündüm hesaplamışdır belki diye düşündüm..:)

Bu konu ayrı bir kaç kişi adını andı diye konuyu sen kendine mal ettin yapılan her yorumu kendi üstüne alınıyorsun eğer sana yönelik bir yorum yapacak olursam senin açtığın başlığa yazarım..

Konu başlığına dikkat et.."Bazı yerlerde uygulanan kök hücre tedavisine inanmak ve soru işaretleri" diyor..!! yani Defnex'in uygulattığı kök hücre tedavisi hakkındaki düşünceleriniz demiyor konuyu kendine mal etme!! Ben aklımdaki soru işaretlerini dile getirdim sadece..Forumu anlattıklarımı dikkatli okuyun diyorsun aynı özeni senden de ben bekliyorum anlarsın umarım

serap bu nasıl bir mantık..gel fiyat biç diyorsun....valla iyice güldürüyorsun...:)
sen yazmışınki 6 ayda yürütülüyor...ilk mesajını tekrar oku..

bende onu diyorum ya...6 ay gibi kısa sürede yürütüleceğini kim dediki sen yorumuna ekledin?

suan cok cok erken...en az 3 hafta ile 6 ay arasi gececekmis..cünku kök hücrelerin vücuda uyum saglamasi icin bu süre gerekliymis

Bu 6 aylık uyum sürecinden sonra tıpış tıpış olmasada bebek gibi paydak paydak yeniden yürümeyi öğrenircesine bir "his" dahi oluyorsa ben buna 6 ay gibi kısa bir sürede yürütüleceğine inanmak mantıklı değil "inanmak" istiyoruz o ayrı derim canım..:)

SERAP_VUU sen olayları ters yanından düşünüyorsun o para herkezin hakkıdır suçlular cezasını elbetteki çekecek başkada diyecek bişeyim yok sana...

Şirvan ailesinin gelir kapısıydı maddi olarak büyük kayıpa uğradı ailesi onun vefatı ile ee o zaman ailenin hayatını garanti altına almak lazım...Ailenin zararını karşılamalı Hastane..:rolleyes: O para hakları! İşte şimdi senin anladığın haliyle"Helaaaal" olsun derim ben.!! hatta Helali hoş olsun..

seyithan senin düşüncene cvp vermek istiyorum,bilgi verilmemesinin sebebi almanya dünya sağlık örgütüne bağlı ve prosedürlere uymak zorundalar asla bi hasta hakkında bilgi verilmez.benim çalıştığım devlet hastanesi biz de dışardan birine asla hasta hakkında bilgi vermeyiz,ayrıca şunu bitürlü algılayamadınız bi hastanın yürümesi sizinde yürüyeceğiniz anlamına gelmiyor bunun için size bu umudu vermemek için söylemiyorlar

Arkadaşımız cesaret etti ve gitti kimse burdan aa o gitti hadi bizde gidelim diye birşey demiyor.O içimizden biri olarak sonuçları görmemizi sağlayacak.Sonuç iyi yada kötü bunu şimdiden bilemeyiz.En iyisi bekleyip görmek ve arkadaşımızn kararına saygı duymak.Tartışmak için çok erken sonu bile belli değil.Sonuçta kök hücre uygulandı geri dönüşü yok ayrıca burda hiç kimsenin bu olay neticelenmeden gideceğini sanmıyorum.

Şirvan ile ilgili e-mailime Sağlık Bakanlığı bilgilendirme biriminden aşağıdaki bu yazı geldi. Ne kadar ilgisiz ve kaçış gösteren bir cevap değil mi ? Bir bilgilendirme birimleri mevcut ama bilgilendiremiyor. Yani açık cevap verilemeyeceğinden tel görüşmesine yönlendirip konunun kapalı kalması sağlanıyor.

-----------------------------------------
From: Bilgiedinme
Sent: Monday, June 22, 2009 3:08 PM
To: Fulya Öğretir
Subject: RE: ŞİRVAN I NEDEN KAYBETTİK!

Sağlık sistemi işleyişi ile ilgili bilgi, eleştiri, talep ve şikayet gibi konularda Bakanlığımız SABİM´i arayabilirsiniz.(Türkiye´nin her yerinden 7 gün 24 saat 184 no´lu telefondan ulaşabilirsiniz

T.C

Sağlık Bakanlığı

Bilgi Edinme Birimi
Sağlıklı Günler Dileriz.

galiba defnex adlı bayan kök hücre nakli olmak istiyor bu büyük bir cesaret ama bir çektiginiz hastalık var açısı var ama yinede yaşayabiliniyor ama şimdi kök hücreyle kanıtlanmış bir tedavi oda başıklık sistemi ile ilgili sorunları tedavi edebiliyor ama kendinizi bir kobay olarak görün çünkü tedavi edecek mi etmeyecek mi bilmediginiz için siz kobaysınız ölürseniz bir şekil bu örtlür ve 1.000 kişiden fazla sizin ölümünüzü kimse bilmez araştırılıyor denilerek zaman aşımına ugratırlar kök hücre 200 dokuya dönüşebildiginden bu kültürde ayrıştırılıyor ve sadece sizin için tedavi edebilecek bir hücre potansiyeli oluşturuluyor ama bu hücrenin kanser riski araştırması çok uzun oldugundan kanser yapan hücrelerde ayrıştırılıyor ama bir sorun var ki bu sonrunu kimse bilemiyor bu hücre vucuda girince dna hücreye sinyaller gönderiyor bu sinyalleri alan hücre başlıyor bölünmeye bölünme esnasında farkedilemeyen hücreler meydana geliyor ve sizi tedavi edelim derken sizi iyce kötü yapabilirler ve sizin hastalıgınız 1 ken bunu 10 a kadar çıkarabilirler bu tedavi degil açıları çogalma nakli sanki kendinizi riske atmayın helebirde saglık konusu olunca şimdilik yürüyemiyorsunuz ama ilerde belki konuşamaz duruma bile düşürebilirler çünkü 1 Allah'ın kulu çıkıpta demiyor ki bana yaradı bu kök hücre nakli hep yalanlar la dolu ve büyük paraların döndügü bir teker gibi ilk önce tedavi olmadan önce kök hücre bilim dergilerini okumalısın ve eger orda %50 oranla bir deger veriliyorsa tedavi ol yoksa kendini riske atma derim

slm

sayın herşey isimli üye arkadaşımız kökhücre naklini oldu bile. artık şu olur bu olur diyedüşüneyelimmm arkadaşımızın kafasını karıştımayalım.işalah kötü hiç birşey olmazz.dua edelim ve herşeyin iyi olmasını saglıyalım kötü enerji kötü olanı çeker iyi enerji iyi çeker bizde iyiyi çekelim.defne 6 ay sürekle pc ni açma güzelim uzak dur bu tür yazılardan sen kafanı çook karıştıcakalr senin.

seyithan senin düşüncene cvp vermek istiyorum,bilgi verilmemesinin sebebi almanya dünya sağlık örgütüne bağlı ve prosedürlere uymak zorundalar asla bi hasta hakkında bilgi verilmez.benim çalıştığım devlet hastanesi biz de dışardan birine asla hasta hakkında bilgi vermeyiz,
Hülya abla öyle diyosun ama bu kök hücre 21. yüzyılın tedavisi herkesin dilinde olan bi tedavi şekli. Kimsenin xcell den hastaların hesap numaraları veya kredi kartı gibi bilgilerini soracağını sanmıyorum. En azında tedavi olan hastaların durumu iyiye veya kötüye gidiyor diyebilirler. Eğer iyi veya kötü diye kısa bir bilgiyi bile vermiyolarsa o zaman bu işte bir bit yeniği olduğu ister istemez herkesin aklına gelir.
Örneğin defneye soralım bakalım. Defne sen onlara daha önce burda kök hücre olupta durumu iyiye giden hastanız varmı ? diye sordunmu. Bunu sormak senin en doğal hakkın. Eğer sormadım diyosanda o senin problemin defne...

tabiki sordum onur:) olumluda var olumsuzda var dediler

olumluyu anladıkta olumsuz ne derece olumsuz etkileniyor deseydin :)

bana eve dönünce sağlığı etkileyecek en ufak bi kötü olayın olmayacağı yazılı olarak olmasa da sözlü olarak anlatıldı..

öyle 6 ayda yürütürüz diye bir şey yok.. zaten bu yasalda değil böyle bi açıklama.. doktorların kendileride ifade etti..

kök hücre nakli cok basarili gecti.. normalde 2 milyon kök hücre elde ederken benden 12 milyon kök hücre elde etmisler.. doktorlar cok umutlu.. yan etki olarak sadece siddetli bas agrim var .3 gün sürmesi normalmis. kok hücreyi L3-L4 ten enjekte ettiler.. 15 gün sonra havuzlu terapiye yatip tekrar yürümeyi ogrenmem gerektigini söylediler..
birde japonya-ingiltere-italya-danimarka dan kök hücre icin gelen hastalarda vardi.. toplam 5 saat hastanede yattim... doktorlar ve hemsireler cok ilgili.. insana deger veriyor.. birkeresinde de dogustan felc olan birini kok hücreyle yürütmüsler..
[...]
bir de arkadaslar gelisme oldukca 6 ay ile 1 yil arasinda 2. bir kök hücrede yapilabiliyormus.. yani yetiskin kök hücenin olumsuz bir yan etkisi yokmus.

10 yaşındaki Şirvan'ın annesi demiş ki:
kızının tedavisinin sürdüğü Ankara'dan Almanya'nın Duesseldorf kentine gittikleri günün gecesinde, Şirvan'ın kalça kemiğinden enjeksiyon yöntemiyle ilik alındığını söyledi. Bilge, 'Alınan ilik kök hücre haline getirilerek, Şirvan'a nakledildi. Doktorlar çok umutlu konuştu; istediklerinden daha fazla kök hücre elde ettiklerini ve en kısa sürede ameliyatın sonuçlarını alacağımızı söylediler' dedi.
Şirvan, doku uyumu sonuçlarını almak için 6 hafta beklemek zorunda, bu süre sonunda nakledilen kök hücrenin Şirvan'a uyup uymadığı kontrol edilecek. Funda Bilge, 'Altı hafta sonra kollarını, ellerini hareket ettirmesi, solunum kaslarının güçlenmesi bekleniyor. İlk etapta solunum cihazından ayrılmasını umut ediyoruz. Almanya'da bize yüzde 60'lık bir şans verilmişti. Ancak doktorlar bunun daha fazla olabileceğini belirttiler' diye konuştu.

Herkese aynı terane... Ver gazı gönder...

Sahi, burada bu kök hücre naklini olan kişiler, ne bekliyor? Yani 6 ay sonra ne olacak? Yürümeyecekse, ne bilim, kalkıp oturamayacaksa, tuvaletini kendisi yapamayacaksa, bikoşu gidip gelemeyecekse, ne yapacak allah aşkına? Parmağını oynattı diyelim, bu mudur?

Hülya abla öyle diyosun ama bu kök hücre 21. yüzyılın tedavisi herkesin dilinde olan bi tedavi şekli. Kimsenin xcell den hastaların hesap numaraları veya kredi kartı gibi bilgilerini soracağını sanmıyorum. En azında tedavi olan hastaların durumu iyiye veya kötüye gidiyor diyebilirler. Eğer iyi veya kötü diye kısa bir bilgiyi bile vermiyolarsa o zaman bu işte bir bit yeniği olduğu ister istemez herkesin aklına gelir.
Şimdi Onur, sen kök hücre nakli oldun diyelim.. Hastane de gelene senin adresini verdi görüşün diye.. Her gün tanımadığın kişiler sana geliyor ve sen herkese aynı şeyleri söylüyorsun..:eek: Valla.. burada yazılı olduğu halde aynı sorulara defalarca cevap vermekten Defne bile illallah dedi.. Seni bilmem ama hastane benim adresimi benden izinsiz başkalarına verirse ben derhal mahkemeye veririm orayı!:mad:

Üst Alt