Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ağustos ayı evde bakım aylığı alan var mı? [Soru]

arkadaşım başta hayırlı olsun yatan maaşın ilk maaş bildiğim kadarıyla birikmiş maaş olmuyor bundan böyle her ay alırsın yatma günlerinde bir kaç aydır sarkma olabiliyor burdan takip edersin tüm türkiye den arkadaşlar maaşı aldıkca hangi şehirdeyse buraya yazıyor

eylül 5 sakaryada hala yatmadı

2si bir arada yatarda....

nolacak bu bizim halimiz yeter artık yahu el insafffff vicdan yokmu sizde kardeşimmm

5 Eylül 2008 ve samsun da bu konuda bir gelişme yok. Belirsizlik çok kötü

9 eylül salı bu gün itibari ile samsunda bakım parası yatmadı ve bu konuda hiç bir bilgide vermiyorlar sosyal hizmetlerden ramold sana sakarya sosyal hizmetler bu konuda birşey söledimi.

yamuradam82' Alıntı:
9 eylül salı bu gün itibari ile samsunda bakım parası yatmadı ve bu konuda hiç bir bilgide vermiyorlar sosyal hizmetlerden ramold sana sakarya sosyal hizmetler bu konuda birşey söledimi.

yagmuradam 3 gün önce sosyal hizmetlere gittigimde kapıya yazı yapıştırmışlar ...( paralar gec yatacak ara ara bankaya bakın diye bir kaç sefer daha olmuştu yine aynı şekilde yazı yapiştirmişlardi gerci para gelmeyince il sosyal hizmetler ne yapabilirki bilmiyorum yagmuradam sonumuz iyi degil heralde :) bakanlagımız evlere şenlik...başbakanın işleri yogun bununla ilgilenemiyor hayde hayırlısı ...

kaç şehirde yatmadı bellimi acaba ...?

Samsun'da bakıma muhtaç engelli vatandaşların evinde bakımının sağlanması için devlet her ay artan oranlarla 1 milyon 178 bin YTL ücret ödüyor.
2005 yılında çıkartılan 5378 Sayılı Özürlüler Yasası'na 2006 yılında yapılan ek yönetmekle Türkiye genelinde Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde, kendine bakamayacak zaruri ihtiyaçlarını gideremeyecek engellilerin ücret karşılığında yakınları tarafından evinde bakılması, evde bakacak kimsesi olmayan bakıma muhtaç engellilerin ise devle ve özel bakım evlerinde bakımlarının üstlenilmesine yönelik çalışma başlatıldı.

Türkiye genelinde yürütülen çalışma kapsamında Samsun'da 4 bin 522 müracaat gerçekleştirildi, detaylı bir incelemenin ardından 2 bin 676 engellinin evinde akrabaları tarafından bakımı onaylandı. 506 kişinin talebi reddedildi, 75 kişi vefat etti, 11 kişi il dışına taşındı, 713 kişinin incelemesi sürdürülürken, 517 dosyanın heyete dağıtımı bekliyor, 143 engeli ise bakım kuruluşlarına yönlendirildi. Bakımı üstlenen bireylere 457 YTL tutarında asgari ücret ödenirken, artarak devam eden rakamlarda ağustos ayında 1 milyon 114 786 YTL, eylül ayında ise 1 milyon 178 bin 854 YTL ödeme yapılacak. Ödenek olmadığı için ise 2 aydır hak sahiplerine ödemeye yapılmıyor, ödenekler geldiği takdirde ödeme işlemleri gerçekleştirilecek.

Samsun İl Sosyal Hizmetler Müdürü Muzaffer Çelik, aşırı derecede müracaat olduğunu, özellikle şartlara uygun olmayan insanların müracaatlarının çalışmalarının uzamasına neden olduğunu ve vakit kaybı oluşturduğunu söyledi.
Öncelikli olarak engellilerin evinde bakımı öngördüklerini, evde bakım için 24 saat esasına uygun bir şekilde engelli kişinin akrabalarından başvuru kabul edildiğini belirten Çelik, "Müracaat geldiği zaman öncelikli olarak belirli formatlara uygun evrakların tamamlanarak beyanda bulunulmasını istiyoruz. Tespit edilen devlet hastanelerinden ağır özürlü olunduğuna dair raporun olmasını şart koşuyoruz. Tüm evraklar tamamlandıktan sonra oluşturduğumuz 11 heyetten temsilciler yerinde inceleme yapıyor. Onlar ağır özürlülük durumunu tespit ederse ücret ödenmeye başlanıyor. Şayet evde engellinin bakım şartlarının iyileşme imkanı varsa o yerine getirilir ve ücret ödenmiyor. İstismara fırsat vermemek için uzmanlarımız her türlü incelemeyi detaylı bir şekilde yerine getiriyor ve belirli periyotlarda kontroller yapılıyor" dedi.

40 personelin çalışmada görevli olduğunu ve uygulamada Türkiye ortalamasının yaklaşık yüzde 45 oranında iken, Samsun'da uygulamanın yüzde 75 seviyelerinde olduğunu ifade eden Çelik, çalışmaların 2 ay içerinde tamamlanarak rutin çalışma formatına geçilmesinin planlandığını kaydetti. Ücretlerin ödenmesi konusunda 2 ay aksama olduğunu vurgulayan Çelik, hak sahiplerinin haklarının devam ettiğini, ödenek gelemsi halinde banka hesaplarına ödemelerin yatırılacağını belirtti.

İHA

öncelikle verdiğin bilgi için çok sagol ben herseyi. anladım şu ne demek 1 milyon 114 786 YTL, eylül ayında ise 1 milyon 178 bin 854 YTL ödeme yapılacak

Arkadaşlar....
bakım aylıkları temmuz ve ağustosu samsundakilerde alamadı daha.. bu günlerde alan varmı aylıkları?

bu paranin yatmama sorunu tum engellilerde varmis bekim parasi nin ne zaman yatcagi belliolmuyor diyorlar

nazz galiba engelin tek bedensel değil ya istersen sana verdiğim yanıtı hatırla anladım ben senin rahatsızlığını

samsunda bügün 8. ayın bakım parasını aldım 7.ayıkini alamadım bilen varmı

eylül ben temmuzda almadım maaş
ağusto ayın maaşını bugün aldım temmuz ayın maaşını sorduk ödenek yok dediler yani 1 maaş kaydı arada

temmuz aylığını ağusts 15 te almam gerekirken alamadım ağusts aylığını eylülün15 de alacaktım 2 gün gecikmeli bügün aldım.

Hangi ayın maaşı olduğunu nasıl anlıyorsunuz? Dekontda filan mı yazıyor.

1 nazz ben sana ne yazdım artık senle işim olmaz
2 eylül samsun şubat ayından itibaren ben maaş alıyorum ben ilk defa ağstos ve eylül maaşlarında aksama olduğunu gördüm
3 nazz dert etme daha bankaya bakmadım bile çünkü bana cuma yatar dediler en geç pazartesi
4 yani eylül bu zamana kadar bu tür ödenek yok ifadesi hiç duymadım

samsun maaşı yattı ama ağosts maaşı yatmadı yani gümbürtüye gitti

Hangi ayın maaşı olduğunu nasıl anlıyorsunuz? Dekontda filan mı yazıyor.

samsunlu arkadaşlar ağustos maşı aldık peki temmuz maşı nolcak bilen varmı?

sakarya 1 maaş cektik 24-09-08

ama hangi ay bilinmiyor

Yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermemek için;
Samsun un aldığı maaş 8. ayın maaşı idi. 9. Ayın maaşları alınmadı henüz. Bilgilerinize

arkadaş her zaman 1ay geriden almıyozmu maaşları 7 .ayn17 sinde aldım ondan sonra 9. ayın 21nde aldım peki 8. ayda almam gereken yok alamadık. sorduk ödenek yok dediler 2 ayı birden alırsınız dediler .bizde bekledik ne yazıkki 1 aylık verdiler.ilerki aylarda umudumuz var geneyani 1 ay aksadı siz aldıysanız bilmiyorum.

Üst Alt