Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

% 90 zihinsel engelli kardeşim üzerinden ÖTV'siz araç aldım. Süreci paylaşıyorum

OturanBoğa

ek karar için için başvuru yapıldığında hakim tekrar polisten bilgsi istiyormuş.pois memururda sizin engellinin ihtiyacını karşılayacağınız araç olduğu için ben olumsuz rapor sunarım demişti. bilmiyorum demekki böylede bir durumvar.

bider size bir soruda daha sormka istiyorum ;
diyelim aracı aldım.aradan 5 sene geçti ve ben aracı satmak istiyorum.direk notere gidiptemi satış yapacağım ? yoksa satış içindemi bir ek karar çıkartmam gerekecek ?

5 sene dolduğunda satış için de hakimden izin almak zorundasınız.
Daha sı izin verilse de sattığınız aracın parasına dokunamazsınız, para abinizin adına açılmış banka hesabına yatırılmalıdır. O hesabın tasarrufu da tamamen hakimi kontrolünde olacaktır. Aracın parasının tamamını siz versenizde resmiyette araç abinizin adına olacağından bu aracın satışından elde edilecek para da abinizin olacak ve vesayet makamı olan sulh hukuk hakimliğinin kontrolünde olacaktır.

Hocam hepinize sevgiler saygılar.
Konu hakkında bilgisi olan var mı veyahut yardımcı olmak isteyen biri çıkar mı ?

3 AYLIK süreçte ilgili devlet hastanesinden raporumuz cıktı %90 Dedem adına işlem yapıcağız.
Aile büyüklerim onay verdiler. araç alımım için ki zaten arabam var iken dedemi getirip görürüyordum Hastaneye 82 yaşında ama her hangi bir zihinsel problemi yok.
Nasıl yol izliyeceğimi ilk olarak ne yapıcağımı bilmemekteyim.

Ve söz uçar yazı kalır misali Halam Babam Babanemler onay verdiler ve desteklediler ancak 5 sene sonra satışını düşünerek allah korusun bir şey olduğunda,
Önceden bir önlemi veya aile büyüklerim ile notere giderek. Veya Senet yapılır diyenler oldu konu hakkında tecrübesi olan insanlardan yardım almak ıstıyoruz.
Teşekkürler...

personel18
Dedenizin zihinsel yetilerinde bir azalma yoksa, noter de yaşından dolayı rapor diye tutturmazsa direkt bayiye vekalet verilir ve bayi tüm işlemleri yapar.
Birkaç noter gezdiğiniz halde hepsi illa rapor diye diretirlerse, vasiye gerek yoktur şeklinde rapor alır ve yine direkt vekalet verebilirsiniz.
Bu durumda yukarıdaki hakimmiş izinmiş bu uygulamalar sizi bağlamaz.
Ancak illa rapor derler de çıkan rapor da vasi gereklidir şeklinde olursa o zaman yukarıdaki uygulamalar sizin için de geçerli olur.
Dedenize Allah uzun ömürler versin. İlerde vefat gibi bir durumda aracın size kalması için alabileceğiniz bir tedbir yok malesef, araç yasal mirasçılara kalacaktır. Noterde yapacağınız sözleşmelerin bu durumda yasal bir hükmü yoktur.

Ufukalp

Cok tesekkurler hocam bu konularda tecrubelisiniz bende avukatima aradim. Peki senet yapmam bi onlem midir? Veya aile buyuklerimi noter gturup hakkindan vazgecme veya devretme hakki yok mu ?

Henüz oluşmayan mirasın feragatı olmaz.
Ne noter ne de aranızda yapacağınız senet, sözleşme gibi şeylerin yasal bir hükmü yoktur, miras tüm yasal mirasçılarındır.
Feragat, vefat vuku bulduktan sonra mirasın paylaşımı sırasında olabilecek bir şeydir.

Merhaba, @Ufukalp

Hocam vermiş olduğun bilgiler çok yararlı oldu bende danıştım.
Evet senin dediğin gibi oldu peki aşağıdaki raporlarımız bizim için vekalet alıp devam etmem için yeterli olarak anladım bu forumlaşmadan sonra doğru mudur ?

http://i.hizliresim.com/V6NlLn.jpg
http://i.hizliresim.com/rRpgR7.jpg

Merhaba sitede bu konuda bana yardımcı olucak bir arkadaş var mı acaba ?

personel18
Raporunuza göre vasi gerektirecek bir rahatsızlık görünmüyor.
Bazı noterler 65 yaşından sonra vekalet hazırlamak için akli muhakemesi yerindedir şeklinde rapor isteyebiliyorlar, elinizdeki raporu kabul ederler mi bilemiyorum. Olmaz derlerse birkaç noter gezin.

Merhaba benim Abim rahatsız %80 raporu var rahatsızlığıda polinöropati bizde bir araç almak istiyoruz 80 rapor yetmiyor diye konuşmalar olduğu içinde işlemleri yapmadık aracada ihtiyacımız var çok hastane çok gidip geliyoruz hem abim hem de teyzem rahatsız taksicileri zengin ediyoruz benim nasıl bir yol izlemem lazım kısa bir bilgi verirseniz çok sevinirim

%90 oranında rapor almaktan başka yolu malesef yok.

Ben de yeni araba aldim
kardesimin %92 ozurlu raporu var .zihinsel engel kisminda %50 oraninda sanrisal bozukluk yaziyor diger oran göz iki oran hesaplaninca %92 ediyor.

benim başıma gelenler.... arabayı aldım plaka icin emniyete gittim oradaki memur zihinsel engel kisminda oran var vasi gerekir dedi.
ben de sulh hukuk mahkemesine basvuru yaptim bizi hastaneye sevk ettiler.orada heyete girdik kapali zarf icinde bize ek rapor verdiler.
o raporu mahkemeye goturdum.mahkeme yeni oldu vasiye gerek yoktur karari cikti.
kardesimin psikolog doktoru bu hastaligin vasiye gerek yoktur bu zihinsel degil psikolojik bir rahatsizlik diye rapor yazmis hakimde rapora gore karar verdi .

gerekceli karar ile plaka cikartik.

Renatoturk kardeşim, fabrika çıkışlı LPG li araç alimindaki prosedürü yazarsan memnun olurum.

Selam arkadaşlar.
Kardeşimin üzerine araç almak istiyorum yalnız vasi kararı konusunda her bayi farklı bir şey söylüyor değişik firmalar. %96 engelli raporu var kardeşimin bunun %92 si spastik tetraparezi (ağır) yazıyor %50 si hafif mental retardasyon IQ 54 yazıyor (Babamın ssk hakkından yararlanmak için bir rapor daha aldık onda da piskiyatri bölümü okuma yazmayı zamanında öğrenmiş ve sekiz yıl okula devam etmiştir muhakeme tam diyor bu raporu göstermedim bu rapor da versem vasi durumu aradan kalma durumu var mı.) gel gelelim ki 8. sınıfa kadar okula gitti ve bitirdi bunu da söylediğim zaman vasiye gerek yok o zaman imza atabiliyor mu diye soruyorlar vasi alıp kardeşimi de kısıtlamak istemiyorum kendi kararını kendi verebiliyor. Sizce vasi gerekli mi? Değil mi? Tecrübelerinize dayanarak.Teşekkürler.

Arkadaşlar merhaba

babamın %80 gözden engelli raporu var fakat 2014 te aldık raporu aldıktan sonra anjio oldu ve 3 tane stent takıldı ve rapor yenileme tarihi yaklaştı acaba engelli oranı ne kadar artar...

öncelikle Mehaba bende forum sitesinde yeniyim. Benim sorum 2 tane aslında

1: 2 ablamda %98 zihinsel özürlü ve vasi kararı annemin üzerinde. Aracı galiba annemin üzerinde almam gerek ama annemin ehliyeti yok !
ehliyeti olmayan kişi aracı üzerine alabilir değilmi? ve vasi kararında araç alabilir gibi bir ibare yazmıyor. galiba bu rapora ek olarak araç alabilmesi için gerekli olan yazı yada ek rapor diyelim almamız gerek. bu nekadar zaman alıyor?

2. sorum da 2 ablam var 2 tane özürlü araç alabilmek gibi durmumuz varmı?

şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

İyi akşamlar 75 yaşında ananem içinde rapor %90 almak gerekiyor yaş sınırlamadı diye birşey var mı özürlü değil yinede vasi ataması yapılıyor mu

S.a

Bende ötv siz aram almak istiyorum cogu yazılanı okudum bişey merak ediyorum. Annenm %96 raporu var arac alacgım zman onun üzerine olck onuda bliyorum.vasiye gerek olup olmadgnı blmyorum olması gerekirse annem le ben olurum. Sey dicem Ben annmem 80 yasnda emekli maası var 1300 tl felan . Arac alırken ona kredi cıkarmı arac sahbi kndsi olacagı icn.. Bide ben fordu aradm ötvsiz araca kredi cokmax dedi.. Toyota yı aradm olur dedi ama bn bnlarn hc brne annemn yasnı fln sylemedm sadce kredi cıkıp ckp cökcgmi sordm arac üzrne.. Szce bayiker halledrmi kredi işini bi sklde annemn üzrne .. Arcn %70 ne kredi ckyr dmsti toyota geri kalAn peşin.. Yaslı olan bi akrabadna kerdi cıkan varmı ? Yardmcı olrsanz sevinirim smdden tesekürler..

cebi1461
Araç annenizin değil engelli ablanızın üzerine olmalı. Vasi kararına ek olarak vesayet makamı olan sulh hukuk hakimliğinden araç alım izni içeren ek karar alınmalı. Üzerine araç alınacak ablanız için ehliyet gerekmiyor aracı herkes kullanabilir. 2 ablanız için de ayrı ayrı araç alabilirsiniz yasal bir engel yok.
sonmuk
Özürlü değil diyorsun sadece yaştan %90 ı nasıl alacaksın?

teşekkürler cevap için ama 2 ablamında vasisi annemdir 1 vasi olduğu için 2 araç acaba alınabilirmi ?

Arkadaşlar Merhaba;
Engelli kardeşim üzerinden arabamızı alalı yaklaşık 3 ay oldu. Zamanım olmadığından dolayı yazamadım.
Güncelleme adına tekrar süreci paylaşmak istiyorum.
Öncelikle %98 zihinsel engelli olan kardeşim için annem mahkeme tarafından vasi atandı. Ve gerekçeli mahkeme kararımızı aldık.
Daha sonra aracımızın pazarlığını yaptık.
Kişisel tavsiyem; bayi ile pazarlık aşamasında engelli üzerinden araç satın alacağınızı asla söylemeyin. Zaten %45 bir indirim sahibi olduğumuz için bayi indirim yapmaya yanaşmıyor.
76550 olan aracımızı 68550 ' ye kadar indirdik.
Daha sonra bu işlemi engelli üzerinden yapacağımızı söyledik.
Satış danışmanı ile birlikte hesap makinanınızı elinize alın ve beraber hesaplayın.

Araç satış fiyatı: 68550TL.
Tescil masrafı: MTV + Trafik tescil işlemleri = Yaklaşık 750TL.
Bunu araç fiyatından düşün 68550-750 = 67800TL
Buradan MTV' yi düşün. MTV 450TL. Tescil için geri kalan 300TL masrafları oluyor. Bunu en son ÖTV' siz araç bedeline ekleyeceğiz.

Öncelikle 67800TL içerisinden önce KDV ' yi çıkarmamız gerekecek.
67800/1,18 = 57.457TL ( Araç bedeli + ÖTV' li halini bulduk)
Bu bedelden ÖTV'yi 'de çıkarın:
57.457 / 1.45 = 39625 TL

Aracın ham fiyatını bulduk. 39625TL
Şimdi buraya KDV ve en başta çıkarttığımız 300TL tescil masrafını eklememiz gerkiyor ve araca ödeyeceğiniz bedel ortaya çıkacak.
39.625 * 1.18 + 300TL = 47.058,00TL.

Evet bizde aracımızı 47100TL' ye mal ettik.
Bunu uzun uzadıya yazmamın sebebi daha önce de bahsettiğim üzere ÖTV ödemeyeceğimiz için araç bayilerinin bizleri keriz yerine koymalarını yedirememem. Sonuçta onların cebinden herhangi bir şey çıkmıyor sadece karlarını maksimize etmeye çalışıyorlar. hesap makinesini alın ve aynı anda birebir bu hesabı yapın. diyecek hiçbirşey bulamayacaklar ve sizler de aracınızı çok daha ucuza alma şansına sahip olacaksınız.

Herneyse bu pazarlık süreci bittikten sonra bayi bizden engelli raporunun kopyasını talep etti. Bayinin çalıştığı trafik müşaviri vergi dairesinden sorum yaptırdı ve ÖTV indirimden yararlanabilir onayını aldı. Bu onaydan sonra biz aracımızın kaporasını yatırdık.

Vasi olarak atanan annem, notere gidip bayi müsavirine vekaletname ve taahhütname çıkardı.
Vekaletname ''VASİ VEKALETNAMESİ'' olmak zorunda aman dikkat edin...
Taahhütname ise trafik tescil bürosunun istediği ve aracın başında trafikte gelebilecek herşey için vasinin vermiş olduğunu bir taahhütü içermektedir. Örnek metni isteyen arkadaşlara gönderebilirim.

Vekaletname ve taahhütnameyi bayiye gönderdik ve işlemler başladı.

Ek kararımız yoktu ve açıkçası tarfik isteyecek mi yoksa istemeyecek mi telaşı bizi sardı.
İnternet araştırmalarımda ve başka bir müşavirlik firması ile yapmış olduğum görüşme neticesinde; bizimle aynı durumda olan başka bir ailenin çıkartmış olduğu '' EK KARAR'' örneğine ulaştım.
Kararı incelediğimde bu kararın tamamen bir kağıt parçası olduğunu ve fuzuli bir işlem olduğunu söyleyebilirim.
Açıklamak gerekirse;
Ek karar da hakim tamamen şöyle demiş;
- Ben size VASİ kararı ile birllikte her türlü yetkiyi vermiş bulunmaktayım. Ek kararı istemenizi gerektiren neden için hali hazırda zaten size vasi kararı ile birlikte yetki verilmiştir. Bunun üzerine daha neden mahkememizden ek karar talep ediyorsunuz. Özetle araç alabilmek için benden ek karar almanızın gereği yok. Bekleme yapmayın. devam edin :)

İşlemleri yürüten müşavirlik firması ile görüştüm. Böyle bir durumun yaşanabileceğini söyledim ve ek karar örneğini kendilerine talep edebilecek memura göstermeleri için gönderdim. ( İsteyen arkadaşlara örnek kararı yine gönderebilirim )

Aracımızı 2 gün sonra teslim aldık ve gönül rahatlığıyla kullanmaktayız.

Umarım engelli aracı alacak arkadaşlar için güncel, yol gösteren bir paylaşım olabilmiştir.

Not: istanbulda yaşıyorsanız aracınızı İSPARK kaydını yapmayı unutmayın....

PAYLAŞIMIN İÇİN TEŞEKKÜRLER RENATOTURK. renatoturk@hotmail.com)
BENİM BİR SORUM OLACAK SİZE. BENİMDE KARDEŞİM %90 RAPORU VAR. FAKAT BEN MEMURUM. KARDEŞİM BABAMLA YAŞIYOR.
BEN ONUN ADINA ARABA ALIRSAM ÜÇ AYDA ALDIĞI MAAŞI KESİLİR Mİ? ( 2022 YASADAN FAYDALANIYOR)

ozanulusoy
Ek karar çoğu kez isteniyor ve araç alımına izin vermeyen hakim de bir hayli var. Dediğiniz gibi vasi kararı bunu da kapsamış olsaydı hakim araç alım izni için red kararı veremezdi. Ayrıca bu araç satılırken de karar çıkartmak şart.

arkadaşlar burada hep ötv indiriminde söz ediliyor.araçlarda kdv de insirime tabi olmalı siye düşünüyorum.zira adana bölge idare mHkemeaimin 2010 yılında nir kArarı varmış kdv indirimiyle ilgili.ötv indirimi uygulatıp kdv ödeyen arkadaşlar bunu da mahkeme yoluyla geri alanilirler.kdv oranları da az değil.%18.bu konuda bilgisi olan lar varsa paylaşabilirleröi?
teşekkürler

selosag
KDV her durumda ödenecek malesef.
Bahsettiğiniz yargı kararı kesinleşmeden bozuldu.

Merhaba,
Benim oğlumun %95 raporu var.Yaşı 11.Ötv siz araç için ne gibi süreç izlemem gerekir?

megatron

18 yaşından küçük olduğu için rahatlıkla alabilirsiniz. Aracınızı seçin bayiye gidin,onlar sizi yönlendiriyorlar.Sadece satış elemanıyla notere gidip vekâletname veriyorsunuz. Sonra aracınız hazır olunca size haber veriyorlar,gidip aracınızı alıyorsunuz.Ben iki defa aldım ve böyle oldu.

megatron
Burada yazılan vasilik, ek karar vs gibi şeyler sizin kafanızı karıştırmasın, sizinle hiç ilgisi yok.
18 yaş altı çocuk anne babasının velayetindedir ayrıca vasi atanmaz. Vasi değil veli olduğunuzdan çocuğunuz adına her türlü kararı alıp işlem yapabilirsiniz ayrıca bir izne gerek yoktur.
Raporunuzu alıp bayiye gidin ve aracınızı seçin, işlemler için noterden vekalet de verirsiniz bayi sizin adınıza tüm muameleleri yapar.

Merhabalar bir konuda sizden bilgi almak istiyorum benim abim zihinsel olarak rahatsız %98 raporu var mahkeme bize ilkten vası atamıştı sonra vasi kararına velayet karar yaptı şu anda velayet kararı var araç almak için velayet kararına ek olarak karar çıkartmak gerekiyor mu ? bide ozanulusoy kardeşim bana bu ek kararı gönderebilirsen çok sevinirim umur__53@hotmail.com adresine çok tşk ederim şimdiden.

umur_53
Ben şurasını anlamadım; vesayeti neden ve nasıl oluyor da velayete çevirebiliyorlar?
Benim bildiğim velayet sadece 18 yaş altı çocuklar için sadece anne babaya tanınmış bir uygulamadır.

Üst Alt