Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

% 90 zihinsel engelli kardeşim üzerinden ÖTV'siz araç aldım. Süreci paylaşıyorum

Hakime deseydiniz yasa var kimsenin sirrtindan gecinen yok onun ulasimindaki masraflari taksi filan tuttugumda ucretini oduyorum devlet saymanlik versin bir evrak verin deseydiniz Hakime Yol ucretlerini mademdiye..

Kardeşim merhabalar saygılar.

İletınızı dikkatlice okudum paylaştığınız için allah sizden razı olsun çok faydasını gördüm..... Fakat benim 58 yaşında% 90 zihinsel engelli kardeşim var. Aynı sizin ki gibi bugün kartal adliyesine gittim süreçle ilgili bilgi almakiçin bi dayak yemediğim kaldı kardeşim şu an ölüm döşeğinde allah gecinden versin vefatı durumunda ben bu hakkımdan mahrum olacağımı söyledim sürecin çabuklaştırılası konusunda ricada bulundum adamlar resmen beni kovdular şimdi sizden ricam mümkünse tabii bana şunu söylediler abinizi kontrol için evimize geleceklerini sosyal güvenlik kurumundan veya bilmiyorum kim gelecekse sonra hakim araç alıp alamayacağıma karar verecekmiş. Yani hakimin insafına kaldık birde ben mercedes veya bmw 1. 6 motor olmak kaydı ile söyledim sanki suç işlemişim gibi sizden ricam buralarını yazmamışssınız. Elinizde bunlarla ilgili hakim kararı herne evrak varsa sizden rica etsem resimlerini bana atabilirmisiniz çok duacı olurum sevgili kardeşim mehmet ali sivrikaya 05322662701

Yada anneniz yada babaniz ustune vasisini alsaydi goze batmazdi tahminim..

Bende oğlum üzerinden aldim sadece heyet raporu cikarttik%91 daha sonra direk nahiye gidip araci pazarlik yapip aldik vasi felan cikartmadik 9 yasinda olduğu icinmi acaba

S.a hayırlı günler abicim...
benim anannemin %92 raporu var vekaleti vasisi herbişeyi var fakat kartal adliyesine bende başvurdum ama red kararı çıktı. Yani bende bunu anlamış değilim bizim devlet tarafından böle bişeye hakkımız varsa hakim nasıl red kararı verebilir. Hakimin kalemleri o adliyeden fazla onay çıkmadığını söyledi. bende şimdi avrupa yakasındaki adliyeye başvurabiliyormuyum onun araştırmasını yapıcam.
Allah yardımcınız olsun...

%90 Rapor Oluucak
Sürekli. şart 2-3 ay içinde alırsınız
%45-,%50 fiat indirimi olur
150 binlik araç 80-85 bine gelir2015 yasası ile

Gerçekten verdiğiniz bilgiler için herkese çok teşekkür ederim. Benim babam da bundan yaklaşık 1 sene önce felç geçirdi. Gerek tedavi masrafları gerekse babamın çalışamaması nedeniyle biraz borca girdik. Mevcut bir aracım var ve bunu satıp bu yolla ötvsiz bir araç alıp hem borçları biraz kapatmak hemde tedaviye biraz daha bütçe ayırmak istiyorum ancak birkaç sorum olacak. Yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim.

Öncelikle babamın henüz bir engelli raporu yok. Ama sol tarafı komple felçli ve mantık olarak kendisi araba süremez. Bu engeli bu şekilde araç almak için yeterli olur mu? Zihinsel bir engeli bulunmuyor sadece bedensel engeli var.
İkincisi benim oğlu olarak herhangi vekalet vesaire için dava filan açmam gerekiyor mu ? Hayır ise aracı babamın adına almamız gerekmekte değil mi ?
Bunun dışında aracı babam yanımda olmadığında ben dışarıda tek başıma işe gidip gelirken örneğin sürersem ve polis çevirmesine takılırsam sorun olur mu ?
Ve son olarak maalesef düşünmem gereken diğer bir ihtimal ise babamın vefatı halinde bu aracı kullanmak veya satmak için indirim yapılmış vergileri ödememiz gerekiyor mu? Satılacak olursa 5 yılın dolması gerekiyor mu?

Şimdiden zaman ayırdığınız için gerçekten çok teşekkür ederim.

uLtraemRe;

Ultraemre merhaba, bana özelden telefon numaranı yazarsan herşeyi açık açık anlatabilirim saygılar.

benim çocugum 2 yaşında epilepsi hastası %98 agır engelli raporu var araç alırken nasılbir süreç işliyor lütfen bilgisi olan yardımcı olsun

Merhaba herkese iyi akşamlar bende babaannem için engelli raporu çıkartım %90 ötv indirimden yararlanmak için gerekli evrakları ve emsallerini mail ime gönderir misiniz süreci hızlandırmak için şimdiden teşekkür ederim. assos_61@hotmail.com

Öncelikle merhabalar. Annemin yuzde 91 engel raporu var. Mahkemi beni vasi tayin etti. Babam sağ ve sağlıklı. 2 kardeşim vefat etti. Kardeşlerimin çocukları var. Öncelikle ben ötvsiz araba alsam kendi paramla herhangi bir vefat durumunda annemin torunları araba üstünde hak iddia edebilirler mi?

arkadaşlar annemin %94 raporu var. rahtsızlığı göz ve ortopedik. piskoloji ve zihinsel kısmında doğal yazmakta. ancak raporu veren devlet hastanesi raporun arka tarafında zihinsel kısmınada çarpı koymuş. el hasılı kelam araba aldık noterden bi sıkıntı yok vekalet verdik. alıcı firma vergi muamelelerini yaptı, ötv düştü. bu gün trafik tescil işlemleri yaparkan memur arkadaş raporu kabul etmedi, arka taraftaki zihinsel işaretlenen yerden dolayı benden vasi kararı istemektedir. ön tarafta doğal yazmasına rağmen arkadaki zihinsel yeri X konulmuş + nöropatik ağrıyı bahane ederek vasi kararı veya madem doğalsa arkadaki zihinseldeki x kaldırılmasını istiyor ne yapmalıyım teşekkür ederim.

buyukadalım34 alabılırısn ama araç mutlaka tadılatlı olmak zorunda ayrıca sizin ozur durumunuz nedır

Değerli paylaşımınız için teşekkür ederim.
Araçların ÖTV hesaplaması için renatoturk ve tsunami_ nin hesaplamaları da doğru. Her ikisinde de aynı sonuç çıkıyor.

Örneğin :70 bin TL lik araç alacağız desek .
70,000 / 1,18 = 59,322
59,322 / 1,45 = 40,911
40,911 x 1,18 = 48,275 ÖTV indirimli satış fiyatı

ya da

70,000 / 1,45 = 48,275 ÖTV indirimli satış fiyatı :)

Babamın %78'i gözden olmak üzere toplama %94 oranlı bir raporu var. Burada ÖTV muafiyetine dair hiçbir ibare bulunmamaktadır. Sadece 2022 sayılı kanundan faydalanabilir notu vardır. ÖTV'siz araç almamız için bu ibare yeterli mi?

[FONT=sans-serif]@[/FONT]luceyn
[FONT=sans-serif]%90 ve üzeri raporlarda ötv için her hangi bir ibare olmasına gerek yoktur.[/FONT]
[FONT=sans-serif]Raporunuzun süresinin bitimine 6 ay kalana kadar ötv muafiyetli araç alabilirsiniz.[/FONT]

Merhabalar hocam,

Engelliler.biz sitesinde paylaşmış olduğunuz bilgiler için öncelikle teşekkür ederim.
Benim de abim %99 zihinsel engelli ve onun üstünden araç almak istiyorum. Neyse asıl mesele şu ki: vasi kararının yanında sulh mahkemesinden alım satım için ek karar çıkarmak gerekiyormuş. Bunun için de ayrı bir dava açmak gerekli. Sizlerden ricam, böyle bir dava açmış olan varsa dilekçe örneğini mailime gönderebilir mi? Gönderilen dilekçeyi kendime uyarladıktan sonra davayı açacağım.

Mail: umityabacok@gmail.com

Şimdiden teşekkür ederim.

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim(!)

Neyse ben paylaşayım da belki birilerinin işine yarar. Vasi kararına ek karar çıkarabilmek için dilekçe örneği:

ZVg6zG.jpg

umitkocabay
Soruyu henüz dün sormuşsunuz, anında birilerinin görüp cevap vermesi mümkün olmayabilir, serzenişiniz pek yerinde değil gibi geldi bana.
Konuya gelirsek alım izni içeren ek karar için davaya falan gerek yok. Vesayet makamınız olan sulh hukuk hakimliğinin kalemine başvurmanız yeterli.Hakiminize bağlı verir ya da vermez duruşma yapılmayacak.

Teşekkür ederim yorumunuz için. Bizim burda sulh mahkemesi özel kalemi dava açmanız gerekir dedi. Biz de mecburen açtık.

Bazı sorular kanımı dondurdu açıkcası, adam mahkemeye gidip kardeşinin ölüm döşeğinde olduğunu, hakkından mahrum kalmamak için süreci hızlandırmak istediğini söylemiş (nerden kendi hakkı oluyorsa), birde mercedes bmw alacakmış, hiç Allah korkusu yokmu arkadaş ya. Gerçekten bir fiil engelli kişinin istifadesi maksadıyla bir araç alınıyorsa helali hoş olsun, hatta bu imkanlar az bile. Amaaa engelli için verilen bu indirimden yararlanıp kendi keyfiyeti için araç alanların vay haline, milyonlarca vergi veren vatandaşın hakkını sırtınıza alıp ahirete gideceksiniz, üç kuruşluk dünya malı için, ayrıca buna müsade eden engelli vatandaş da devlet ile arasındaki anlaşmaya uygun hareket etmediğinden bu vergi kaçakcılığına ortak olmuş oluyor. Engelli yakınım ne zaman isterse bindiririm, devlet de çok vergi alıyor, böyle bir imkan var ise yararlanılabilir gibi saçma laflar ile belki kendinizi kandırabilirsiniz, devleti de dolandırabilirsiniz ama yukarıda Allah var. Devlet açıkça belirtmiş bu aracın engellinin istifadesi için kullanılması gerektiğini ve aksinin tespit edilmesi durumunda cezai işlem uygulanacağını, yakalayamadıkları için sorun olmayacağını belirtenlerin de kaçak elektrik/su kullananlardan hiçbir farkı yoktur. Engelli kardeşlerime Allah'tan acil şifalar ve ülkemizdeki kısıtlı imkanlarının en kısa zamanda artırılmasını diliyorum.

Yavuz66

verdiğiniz tabi ki çok çirkin ve iğrenç bir örnek, o çok yanlış.

ama şu da var ki insanlara bazen etrafında gördükleri batar, bugun evlet araç hibe etmiyor, sadece ötv verdisini almama istisnası yaratıyor. o mebla da onlarca mercedes s ler ile, yuzlerce jeeplik konvoylarla şaşalı şaşalı gezenlerin belki bigünlük benzin gideri bile değil, saraylarda bikaç bardak belki...

miras hakkı diye bi durum var, yani kişilerin çalışmalarının, emeklerinin yada elde ettikleri bazı avantaj ve/veya bunların sonuçlarını, getirilerini akrabalarına intikal ettirmeleri şu anki toplum için olağan bir durum, buna karşı çıkan görüşler var, servetin toplumdan yaratıldığı ve ölüm ile tekrar topluma dönmesi gerektiğini düşünenler.. fakat bu görüş pek uygulamada değil, veraset ve intikal vergisi dahi sıfırlanmış durumda.

ben ankarada oturuyorum, burada devletin arazisine diktiği gecekondudan onlarca dairesi olanlar var, memurun işçinin ömür boyu çalışsa alamayacağı daireler bazıları. en ufak imar değişikliğiyle milyondolarlık rantlar yaratılıyor.

demek istediğim engelli olunmasa belki hayatın sunduğu imkanlar farklı olacak ve kişiler hem kendilerine hem de kızlarına torunlarına çocuklara belki de daha farklı olanaklar sunabileceklerdi. bugun istanbuldaki o koca plazaların en tepesindeki beyefendiler, hanfendiler hepsini doğum ile ailesinden mirasla veya büyüklerin işten elini eteklerini çekmesiyle elde etmiş kişiler. yani engellilerin de belki çalışarak sayılmaz, ama yaşadıkları zorluklara ve bu zorlukların hafifletilmesine dönük sahip oldukları kimi hakları, her normal bireyin şu anki sistemde yaptığı gibi sevdiklerini ailesini mutlu edecek şekilde kullanmaya çalışması bence yazdığınız gibi ifade edilecek bişey değil, hatta yazdığınız çirkin örnek gibiler dışında hayatın olağan akışı..

oabey
Arkadaşımız tepkisini o örnek ve benzerleri için göstermiş.
''ya kardeşim ölmek üzere çabuk yapın da ölmeden arabamı alabileyim'' mantığı bana da çok ters ve itici.
Yoksa her engelli kardeşimizin her hakkından sonuna kadar faydalanabilmesi en büyük amacımız elbette.
Benim engel türü itibarıyla böyle bir hakkım yok, ancak bilenler, forumda gezinenler bilirler bu haklarından sonuna kadar faydalanabilmeleri için arkadaşlarımıza elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.
Ama istismarlara da sonuna kadar karşıyım.
Bugün engellilere sağlanan ya da sağlanması gereken birçok hak üzerindeki kısıtlamaların en büyük sebebi çok büyük oranlara ulaşmış olan istismarın önüne geçmektir. Yani kaybeden bizler olmaktayız.

oabey

Mustafa bey benim bahsettiklerim ile sizin bahsettikleriniz arasında hiç bir bağ kuramadım. Söylemek istediklerinizi değişik örnekler üzerinden değil de direk yazsanız belki anlayabilirdim. Miras hakkı demişsiniz, devletin arazisinden faydalanıp ev sahibi olanlardan, plazadan bilmemneden, bunlardan nasıl bir sonuç çıkarmam gerekiyor? Ülkemizde bu kadar haksızlıklar varken engelliye verilen bu hakkı yakınının tamamen kendi keyfiyeti için kullanmasının normal mi karşılanması gerektiğini söylüyorsunuz? Çoğunluk işine gelmediği için aradaki akdi görmezden geliyor ve vicdanını rahatlatmak için türlü türlü örnekler getiriyor aklına. Devletin bu indirim ile ilgili resmi gazete de yayınlamış olduğu ve engelli kişinin de bu indirimden faydalanırken uymak zorunda olduğu bazı kurallar var, bunların başında da alınan aracın engellinin istifadesi için kullanılması geliyor; Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

"İstisna kapsamında ilk iktisabı yapılan taşıtın, engelli kişi tarafından bizzat kullanılması; engelli kişinin taşıtı bizzat kullanmasının mümkün olmaması halinde ise sürekli olarak istifadesine sunulması gerekmektedir. Taşıtın, zorunlu sebepler dışında, engelli tarafından bizzat kullanılmadığının veya engellinin taşıtı bizzat kullanamayacak durumda olması halinde taşıtın bariz bir şekilde engellinin istifadesine sunulmadığının tespiti halinde, istisna şartlarının ihlal edildiği kabul edilir ve ilk iktisapta ödenmeyen ÖTV, vergi ziyaı cezası ve gecikme faizi ile birlikte malul veya engelliden aranır. Ayrıca, taşıtın ilk iktisabında yaptırılan hareket ettirici aksamın, sonradan söküldüğünün tespit edilmesi halinde de aynı yönde işlem tesis edilir. Söz konusu durumlara ilişkin tespitlerin, ilk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçtikten sonra yapılması halinde, ilk iktisapta ödenmeyen ÖTV ile ilgili olarak herhangi bir işlem tesis edilmeyeceği açıktır."

Siz şimdi bu maddeyi okuduğunuzda ne anlıyorsunuz? Yoruma açık bir tarafı var mı? Eğer bu araç engellinin istifadesi niyeti ile alınmıyorsa alan da aldıran da sorumludur, devletten vergi kaçırmış olur, devlete vergisini ödeyen milyonlarca kişinin de hakkına girmiş olur. Ayrıca engeli olmadığı halde illegal olarak ötv siz araç alan, mtv ödemeyen vb. engelliye sunulan haklardan yararlanan insanlar da hiç mi korkmaz acaba Allah bu işten razı olmaz da bana da bir engel verir mi diye? Hiç bir müslümanın böyle bir alışverişin içerisinde olmamasını temenni ederim.

Halen de engellinin istifadesi amacıyla alınmadığı halde böyle bir alışverişin meşru olduğunu savunanlar var ise Allah hidayet versin diyorum.

esma82

evet aynen bende honda bayisi arkadaşıma danıştım raporumu verdim % 87 raporum var kronik rahatsızlıklardan olmuyor dedi

Yavuz66

polemik olsun istemiyorum, bu ülkede gariban garibanın kurdudur. dediğim gayet açık, milyonlarca liralık olanlar görülmediği için göze batmaz da normal vatandaş oldu mu herkes etiğin ne olduğunu kanunda yazanın da ötesinde değerlendirmeye çok açıktır. 2 lafından biri allah olanların da ne kadar dürüst olabildiği herkesin kendi değerlendirmesi, ancak konumuz konumuz yasalar kanunlar hadi olsun arabalar, bu konu hakkında yazarken konuyu nasıl başarıp da 5 kez allah yazacak kadar dine bağlayabilenlere ilişkin benim verecek başka bir yanıtım yok

sitedeki arkadaşalr için de şunu ekleyeyim ki kişinin miras hakkı da dahil, sahip olduklarıyla ailesinin refahını yükseltme hakkı sistemin temelidir ve kanun tarafından da tanınır. eski kanun buna aykırılık teşkil ettiği için hukuk sistemi içinde mahkemeler tarafından bu hususta ceza alan bir kişinin davasıyla başladı süreç, ve sonucunda da yasa değiştirilerek hukuka uygun duruma geldi. nasıl ki normal bir babanın oğluna araba sürmeyi öğretmesi, onla beraber gezmesi, oğlu, kızı, yeğeni istediğinde arabasını onun ihtiyacı için emanet edebilmesi hakkı varsa, kimse kusura bakmasın cebinden ödeyip parasıyla aldığı arabayla da onun engelli diye normal bir babanın,normal bir mal sahibinin sahip olduğu haklarının gaspına da hoş bakmam. tabi bunu yazanlar bir aileye 3 araba alacak kadar zenginlerse kendilerinin o şekilde kullanması elbette daha uygunudur.

Polemik olmasın diye başlayıp

"2 lafından biri allah olanların da ne kadar dürüst olabildiği herkesin kendi değerlendirmesi, ancak konumuz konumuz yasalar kanunlar hadi olsun arabalar, bu konu hakkında yazarken konuyu nasıl başarıp da 5 kez allah yazacak kadar dine bağlayabilenlere ilişkin benim verecek başka bir yanıtım yok"

yazarsanız ben lafımı sokayım sen devam etme demek olur.

Şimdi benim 2 lafımdan biri Allah olduğu için dürüstlüğümün değerlendirmesini insanların vicdanına sunmuşsunuz! Ayrıca Devletin açıkca koyduğu kurallara uymayıp vergi kaçırmayı dine bağladığım için de rahatsız olmuşsunuz!

Ben müslüman bir ülkede yaşadığımız için resmi olarak uygun olmayan bu durumun dinimizce de uygun olmayacağını belirttim. Rahatsız oluyorsanız bu sizin probleminiz. Birde miras hakkından bahsediyorsunuz o da vicdanları rahatlatma yollarından bir tanesi sanırım. Engelli kişi indirimli olarak aldığı aracı ailesine, akrabalarına kullandırırsa, 5 yıl sonunda sevdiklerine indirimli olarak satıp onları sevindirirse veya hibe edip onların refahını artırırsa bunlar belki engelli kişinin hakkı olabilir. Ama engelliye verilen haktan sapasağlam akrabası yararlanıp parasını kendisi ödeyip kendi keyfine kullanırsa bunu devlet açıkca yasaklamış lamı cimi yok malesef. Ha nasıl tespit edecekler yakalanmadıkça sıkıntı yok diyorsanız kurallara aykırı davranıp elektrik suyu da kaçak kullanalım ailemizin refahını artıralım o zaman! Bu haktan haksız olarak faydalananlara da gariban demişsiniz ama benim gördüklerim en kötü 60-70 bin liralık araç alıyor hele şimdi 1.6 mercedes bmw alanlar da baya arttı, bunlar mı gariban.

Ayrıca devleti dolandıran zenginleri de milyonlarca liralık elektriği kaçak kullanan garibanları da görüyoruz merak etmeyin biz görmesek de ALLAH görüyor.

Yavuz66

ben lafı sana sokmadım, alakasız her konuda konuyu allaha bağlayıp kendileri allahın yanında, diğerleri, rakipleri, fikir ayrılığı içinde oldukları karşısında gibi yansıtanların dürüstlüklerini de, zenginliklerini de gözü olup gören, kulağı olup duyan biliyor.

ben de aracı ailesinin kullanmasının uygun olduğunu yazdım, istismar olayı farklı

Mustafa bey Allah'ın adını zikredip insanları kandıranlar zaten ayrıca bunun hesabını da verecektir. Biz her Allah diyenin değil de Peygamberimizi kendimize örnek alsak bir sorun kalmayacak zaten. Yanlış anlamışsam hakkınızı helal edin.

Üst Alt