Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2022 maaşları aylık olarak mı ödenecek?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Arkadaşlar akp yapar 3 ayda bir aldığımız maaşları her ay yaparlar seçimde yaklaşıyor zaten 10 milyon engelli var bu ülkede bunların rey'i için yaparlar 2014'de bütün engellilere kart verilecek ve bütün maaşlar bu kartlara yatırılacak araştırdım bugün biraz 2022 maaşı dul teyzeler gibi 2 ayda birde verebilirler kalem abla gelince geniş bir bilgi sunar bize ama 2013.te söz konusu değil böyle bişeyin

Batu
Kardeşim fazla beklentiye girmeyin bu konuda sadece konu yaratarak olabailirliği ihtimalini ortaya atan fakat bir anlam dahi ifade etmeyen sözde işler olsa ne yazar olmasa ne olmasa mevcut maaşlarrı versinlerde yeter.

Mehmet abi bende sizin gibi düşünüyorum mehmet abi benim bi tane sydv çalışan bi akrabam var şimdi şöyle bişey anlattı bana 2014.de ptt bütün engellilere 1 kart vericek ve o kartta bütün maaşlar yatırılacak şöyle olucakmış 750 bakım 400 2022 maaşı ayın belirli bir gününde 1150tl yatırılacakmış seçimde yaklaşıyor ya abi herşey yaparlar

2022 maaşı 400 tl mi 1150 mi 3 ayda bir devam edecekse 1200 tl yapar .yoksa her ay mı 400 verecekler ? tam olarak açıklarmısın thespian

thespian nasıl kritierleri nasıl anlamadım ben şimdi ben yani

Destiny 2022 maaşı ile bakım birleştirilecek 2022 maaşı 400 aylık verilecek her ay 2022 400 verilecek bakım maaşıyla birleştirilip 1150 verilecek martta seçim var bu devlet herşey yapar bu arada aldığım bilgi sydv

mrhba arkadaşlar biz birleşip hakkımızı aramasak kimse bize bir çözüm sunmaz biz birbirimize destek olmuyoruz nerden devlet bizi düşünsün önce biz engelliler birleşip el ele
verelim sesimizi duyuralım birbirimize destek verelimki milette sesimizi duysun güya avrupa birliğine girdik hala sefalet çekiyoruz avrupada engelli birey kral gibi yaşiyor bizde 3 ayda bir verilen beş kuruşun hesabı yapılıyor nerde insan hakları. engellileri koşulsuz şartsız iş verilsin 3 aylık verilmesin sadaka verilir gibi...

thespian teşekkürler buda güzel bi uygulama ama o zaman birleştirilen maaşı kim alacak engellilermi engelliye bakan evde bakım maaşı alanlarmı ?

yav cok kötü bir haber bu güzel birşey bekliyorduk

730 dan 400 düşersek 330 kalır 1150 maaşa aktarında 400 1550 yapması gerekli

bu konuyla ilgili ne bimer nede sgk bilgi vermiyo ellerine bu konuyla ilgili bilgi ulasmamıs telefon ile sordum..

dua20 400 lirayı heray verecekler diyor 3 ayda bir 400 tl olmaz zaten

thespian;
mevcut ptt kartı geçerli olmayacak mı? Bu konuda bilgisi olan var mı? İlla yeni kart mı çıkarılacak?

çıkarılan yeni bir yönetmelikle maaşların %90 ını kesmektense incelemeleri durdurup her ay maaş verilecek deyip oyları toplayacaklar. seçimden sonra yeni bir yönetmelik yayınlayıp yine kesecekler maaşları. şimdiye kadar bir çok engellinin maaşı kesildi zaten ama bu rakam 8000 küsür kişi demiş asp. bence direk çoğunun maaşını kesmek medyanında engellilerinde tepkisini birden çekmek olacağını bildikleri için saman altından su yürütür gibi ufak ufak kesilecek . maaş alanların sayısı her geçen gün azalacak. bazılarınız saçmaladın diyebilir bana ama benim gördüğüm bu arkadaşlar

kaynak yada yeni haber varmı 2022 ve bakım maşıyla ilgili

2022 maaşları aylık olarak ödenmesi mecliste kabul edilmiş

[FONT=Arial]Kanun Teklifi Bilgileri[/FONT][FONT=Arial][/FONT]
Kanun Teklifinin Metni
Dönemi ve Yasama Yılı23/3
Esas Numarası2/425
Başkanlığa Geliş Tarihi03/04/2009
Teklifin Başlığı65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi
Teklifin ÖzetiTeklif ile, altmış beş yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesizlere üç ayda bir toplu olarak verilen aylıkların her ay verilmesi öngörülmektedir.
Teklifin Son DurumuKANUNLAŞTI
[FONT=Arial]Kanun Teklifi Komisyon Bilgileri[/FONT]
Komisyon TipiAdıGiriş TarihiÇıkış TarihiYapılan İşlemKarar Tarihi
Esas KomisyonPlan ve Bütçe Komisyonu14/04/200921/01/2011Raporunu Verdi21/01/2011

Esas Alınan Tasarı Teklif :1/971
Esas Komisyon Raporu(Sırasayısı)606
Kanun Numarası:6111
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

2022 engelli aylığı artık daha iyi kriterlere kavuşsun

aldığımız 2022 özürlü aylıkları 3 ayda bir yerine her ay verilsin ve maaş hayat standardına uygun miktara kavuşsun.

Önemli olan maaşın 3 ayda yada her ay verilmesi değil, insanca ve eşitlikçi bir biçimde verilmesidir...

ENGELLİ MAAŞI MI, FAKİR MAAŞI MI?

Ülkemizde engelliler denince, neden yardım edilmesi gereken insanlar geliyor akla?

Kılığına kıyafetine bile bakmadan, sokakta gördüğümüz engellinin eline 3-5 lira tutuşturmayı marifet sayıyoruz.

Ama bu toplumun suçu değil elbette. Devletimiz bile engelli maaşı ve evde bakım maaşı vermek için engellinin engel oranına değil de yoksul olup olmadığına bakıyor.

Anne ve-veya babası emekli ise ve gelir kriterine uymuyorsa, yaşı 35-40 olsa bile ailen sana harçlık versin diyor. Bazı engellilere ayda yaklaşık 1100 TL. (2022 Engelli Maaşı+Evde Bakım Maaşı) verip, bizim gibi ailesi bu ülkeye 30 yıl hizmet etmiş engellilerle adetâ dalga geçerek, senin annen-baban emekli, sen çok zenginsin, avcunu yala diyor. Bu ülkeye yıllarca hizmet etmiş vatandaşını ve onun engelli evladını cezalandırıyor.

Yani engelliyi birey olarak görmüyor. T.C. Anayasası'nın en önemli maddelerinden biri olan "eşitlik" maddesini ve altına imza attığı tüm uluslararası anlaşmaları yok sayıyor.

Madem engellisin ailenle yaşa, bir yere gidip çay-kahve içecek, karnın acıkınca yemek yiyecek, kız-erkek arkadaşın varsa sinemaya yada yemeğe götürecek, akülü sandalyen varsa lastiğini, aküsünü değiştirecek, bozulunca tamir ettirecek paran olmasın, annen-baban alırsa giy, yedirirse ye, gezdirirse gez, yoksa kır dizini otur evde, sosyal yaşam senin neyine diyor.

Engelli kişi ise devletin kendisine maaş vermediğinden şikayetçi olunca, toplumdan şu tepkiyi alıyor; "Gömleğin, pantolonun gayet güzel ve şık giyiniyorsun. Sana tabii ki maaş vermez devlet."

Yani denmek isteniyor ki, engelli insanın güzel giyinmeye hakkı yoktur, engelli insan yırtık pırtık giyinmelidir, sosyal olmamalıdır. Boynunu büküp evinde oturmalıdır.

Bu sorunun çözümü iki şeye bakar:

Ya engelli dernekleri hükümete baskı yapıp 2022 engelli maaşı ve evde bakım maaşındaki gelir kriteri uygulamasını iptal ettirecekler; ki ben bunun olabileceğine pek inanmıyorum. Çünkü engelli derneklerinin yönetimlerine çöreklenenler hiç bir şey yapmayıp lafla peynir gemisi yürüterek engellilerin haklarını koruduklarını iddia etmekteler.

İkinci seçenek ise; ülkemiz barolarından birinin bu işi görev edinip, her iki maaştaki gelir kriteri uygulamasının iptali için Anayasa Mahkemesi'nde dava açmasıdır. Anayasa Mahkemesi'nden sonuç alınamazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar gidilmelidir.

Bunun başka çözümü yoktur...

Evet aynen önemli olan maaş verilip verilmemesi değil eşit adaletliçe ve sadaka olarak değil insanca verilmesi dir

benim bu konudaki görüşüm engellinin kendi geliri baz alınmalıdır hane gelirini baz almak saçma geliyor bana

böyle bişey varsa basın da yer alır zaten

basında değil yer almaz bunu sydv memurlarına soracaksınız yada uzmanlara soracaksınız tbmm de kanunlaşmış ama daha resmiyete kavuşmadı inşAllah resmi gazetede yayınlanır

aylık olarak ödenmesi Mecliste kanunlaştı ama melek hanım aylık olmayacak diyor iyice kafam karıştı

melek hanım nerde yazdı link verirmisin destiniy

Şimdi telefondan giriyorum link atamadım pc den girince atarım

malatyadaki engelliler derneğindeki bi sorumlu bakanlık ile görüşmüş aylık verilip verilmeyeceği hakkında. yazılı olarak cevap vermişler. İMKANSIZ demişler. bu konu burda kapansın bence boşuna ne kendinizi nede başkalarını ümitlendirmeyin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt