Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Zorlu yaşam koşulları ve üstün çaba insana ne katar?

Mustafa788

Üye
Konular
28
Reaksiyonlar
7
mesela insanın geçimşte yaşamış oldukları zorluklar örneğin çektiği hastalıklar hayat engebeleri mucadelesi gibi

Mustafa788 insanlar hastalana bilir. sağ lamken iki kolu kaza sonucu kopabilir. engebeler hep vardır var olucaktır. peki sen bu engabeden nasıl kurtulcaksın.. cevap verdim bak sende cevapla olurmu :)

Bu dünya imtihan dünyasıdır ve gerçek inanan insan için zorluklarla doludur. Zorluklar, insana tecrübe olarak çok şey katar ve bu tecrübeler gelecek günler için kolaylığı da getirir.

cevap verenler kadersel yaklasmıs:)
buna gore kısmetınde ne varsa kasıgından o cıkar cabalama olayına kadersel yaklasırsak

engelıne ragmen yılmadan careler arayıp uygulama yapan kazanır olmalı bunun cevabı
her ne kadar saglam ınsanlar karsısında hayata yenık baslama durumu olsada ınsanın gayretlerı bu ugurda cabaları yasamı kolaylastırır

GRAHAM BELL

Kader gayrete aşıktır 😁 burası sebepler âlemi yoksa zaten herşey gökten zembille inse özgür irademi olur inançmı olur. İnanç gözle göremediğini delillerine bakarak tanımak, akılla idrak etmektir. Sağlam insanların başlarına gelenlerede bakın hep zenginleri görmeyin sakat olduğumuza şükredecek çok şey buluruz. Belki bu hastalıklar bize lütuftur da farkında değilizdir.

idosente
kader gayrete asıktır sozu hosuma gıttı:eek:bu deyımı bılmıyordum tesekkurler
busoze karsılık benım dusundugum sekıl gayret etmeden kaderı suclama
bununla bırlıkte valla sagırım dıye hıc sukretmıyorum:(allahım beterınden koru benım duam
hastalık lutuftur kelımesı ınsanı ısyan duygularına ıtebılecek bır sav
ancak kendını musluman olarak sayan ben sabır kelımesını tercıh ederım
zaten musluman olmazsak bıle kazanmak ıcın once sabır sonrada akıl ve gayretle engelımızı kolaylastırarak oldugunca mutlu yasamak olmalı ınsanı dusuncemız:eek:

GRAHAM BELL

Sebepler âlemi diye ondan dedim zaten bu dünyada müslüman olsanda olmasanda bir işte gayret edersen başarılı olursun. Ama ahiret için müslüman olman şart. İnsanlar genelde sebepleri görür aldanır vereni inkâr eder. İşittiğin şeyler seni günaha ve harama sevk edecekse bazen işitmemek lutuf olur, bende denizde boynumu kırdım bayıldım kaldım su da,o an ölmüş olsam ahiretim için hayırlı olmayabilirdi. Eski hayatımı düşününce belki bu hastalık lütuf oldu benim için o pencereden de bakmak lazım olaylara. Ayrıca insanın değiştirebileceği ve değiştiremeyeceği kaderi vardır. Doğması,ne kadar yaşayacağı gibi şeyleri değiştiremez ama kendi seçimlerinden oluşan kaderi insana bağlıdır, sen bir suç işleyip sonra suçu kadere atamazsın. O suçu işleyeceğin kaderinde vardır ama Allaha zaman kavramı yoktur senin o suçu işleyeceğini bildiği için kaderine yazar. Yoksa herşey sana zorla yaptırılsa imtihan olmaz bu, zaten o şekilde olsa kim Allah'ı inkâr edebilirdi.

Bugüne kadar 14 defa hastane yatışım oldu ama 18 senedir aralıksız çalışıyorum Bu mücadele neticesinde 41 yaşındayım ama hayatımın en verimli dönemini yaşıyorum. Doktorum stabilsin ve remisyon evresindesin diyor. Erken emeklilik hakkı da kazandım ama şimdilik düşünmüyorum. Herkese geçmiş olsun

cok gecmıs olsun dıyecegım ama dusununce sızın derdınız benım sagırlıgımdan dahas zor gıbı
allah sabırlar versın goruyorumkı sız burada sabrın en ıyısını yapabılıyorsunuz kutlarım sızı
sonradan olunca boyle dusunmenızde bır sey ama
kendını bıldıgınden berı duyması eksık bırı bunu dusunemez bence:)
tasavvuf ıslerını bılmemde
derdınde hos dermanında hos dıye teslım olmanızı kutlarım
ben sorgulamıyorum nedenlerıde dusunmuyorum kucukken aglatanlar coktu
artık pıstım her koyun mkendı bacagından asılır der gecerım
perseküsyon
sızı kutluyorum
ıste gayretının karsılıgını alarak yasamak budur engelıne ragmen

her şeyi kadere bağlıyoruz da aslında başımıza gelen bir çok şeyi kendi tercih ettiğimiz yollar, kararlarımız etkiliyor. Mesela alkollü iken araba kullanan biri kaza sonucu bir uzvunu kaybetse buna ne kadar kader diyebiliriz? Ya da yüksekten sığ suya atlayıp sakat kalan biri nasıl kaderi suçlayabilir?

Ha yolda yürürken başınıza bir şey düşer veya kaldırımda yürürken gelir araba çarpar o zaman yanlış zamanda yanlış yerde bulunmanın ceremesidir ki evet kader diyebiliriz o zaman buna.

Aslında büyütülen dertler, sorunlar da kişinin karakteri ile doğru orantılı. Mesela sivilcesini ya da saçını, +5 kilo fazla olan kilosunu sorun edenler de var, öyle bir konuşurlar ki yahu bu mu dert ettiğiniz sorun dersiniz. Diğer taraftan zorlukla yürüyenler, hatta yürüyemeyenler, göremeyenler var. Eğer bir imtihan ise bu sivilcesini dert edenle, yürüyemeyen bir olur mu :eek: Çarpı bilmem kaç bonus ile değerlendirmesi lazım Tanrının.

Bence başımıza gelen hafif kazalar veya ilk andan beri bizle olan engellerimiz bizi gerçekten de biz yapıyor. Mesela ben görme engelli olmasaydım okula bir yıl geç başlamayacaktım, bir yıl geç başlamasaydım sınıf arkadaşlarım ve öğretmenlerim farklı olacaktı, liseye üniversiteye başladığım yıllar farklı olacaktı, ilk Teog ve ilk Yks'e girmeyecektim, daha onlarca şey. Görebiliyor olsaydım belki de ailem dışında tüm çevrem farklı olacaktı. Belki de kişiliğim de farklı olacaktı, sigara alkol madde bağımlısı bir genç de olabilirdim. Küçük hatalar da bedelleri olsa bile bizi şimdiki biz yapıyor, birinin kalbini kırdığımızda o vicdan azabını çekiyor ve sonraki süreçte insanlarla konuşurken kelimelerimizi özenle seçiyoruz mesela. Bir şeyi ilk kez denediğimizde vücudumuz alerjik reaksiyon gösterirse onu bir daha yemiyoruz, bu bile bir tecrübe. Evet engellilik zor ama getirisi de çok sanki

her şeyi kadere bağlıyoruz da aslında başımıza gelen bir çok şeyi kendi tercih ettiğimiz yollar, kararlarımız etkiliyor.
Sen kaderi yanlış anlıyorsun yaşadığımız her şey kaderde yazılıdır. Kader Allah'ın herşeyi zorla insana yaptırması değildir. Mesela kaç yıl yaşayacağın senin değiltiremeyeceğin kaderindir ama senin seçimlerin sonucu oluşanlarda kaderinde yazılıdır, çünkü Allah zaman ve mekandan münezzehtir senin yapacağın seçimleri bildiği için kaderine yazar.

GRAHAM BELL
Evet doğru damdan düşeni ancak damdan düşen anlar herkes başına gelenler çerçevesinde hayata bakar,bazen durup düşünmek insana farklı bakış açıları kazandırabilir. Hastalık ve zorlukların kötü yönlerini görürüz biz genelde bize neler kattığını düşünmeyiz pek. Hiç derdi olmayan da kibir hastalığına yakalanır insanın doğası böyle.

idosente, şunu anlayamıyorum madem ki kaderimiz belli, belli olan bir şey için neden sınanıyoruz ?

selda*

Sen bunları yaşamadan tecrübe etmeden direk hesaba çekilsen demezmisin ben bunları yaşamadım yapmadım neden cezalandırılıyorum? Hem bu adil olur mu? Allah adil ve merhametlidir.

Üst Alt