Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Zihinsel sorunları olan bir çocuk için nasıl bir eğitim süreci önerirsiniz? [Soru]

OturanBoğa

Yönetici
Konular
674
Reaksiyonlar
710
bilgi@engelliler.biz adresime gelen bir soru:

[size=4]Merhaba,

Akrabamızın çocuğunda zihinsel problem var, yani yeme içmesi normal, okuma güçlüğü çekiyor. Bazen sinirleniyor ve duruyor, sanki donuyor, bebekleşme hareketleri oluyor, bir olayı yapmakta üsteliyor, sinirleniyor ağlıyor. O sıkıntı anı geçti mi sanki hiçbir şey olmamış gibi oluyor
Bilmem anlatabildim mi? Normal Milli Eğitim Okuluna gidiyor, öğretmen, alın diyor sınıftan.
Acaba ne yap¹ıabilir bu çocukla ilgili? Cumartesileri engelli okuluna, gittiği okul gönderiyor. Ne yapmalıyız?

Yardımcı olursanız çok sevinirim.[/size]

Hiç kimse bu çocuğun eğitim hakkını elinden alamaz herşeyden önce.

Öğretmenin sınıftanalın şeklindeki açıklaması kendisine göre son derece haklı bir mantık içerse de doğru değildir.Kolay bir yöntemdir seçtiği.

Gerçekten diğer çocuklar zihinsel engelli değilse, içlerinde bir tane öğrencinin bu durumda olması öğretmenin işini zorlaştıran bir nedendir . Ve öğretmen zihinsel engelliler için her hangi bir pedagojik formasyon almamışsa zorlanıyordur. Buraya kadar öğretmeni anlıyorum.

Anlamam yetmiyor tabii.

Pekii bu çocuğumuz ne olacak? ve ailesi çocuğunun birazcık ta olsa eğitim almasını istemesinden daha doğal ve olması gereken ne olabilir.

Her şeyden önce bu ailenin bulunduğu ili bizlerle paylaşmasını istiyorum.Buradan karşılıklı olarak yazışarak bir sonuca gideceğimizi de savunuyorum.

Ben burada olacağım, umarım aileden yanıt gelir ve yapılması gerekenleri mantık ve kanunlar çerçevesinde bir yola koyabiliriz.

Öğretmenin çocuğu alın demeye hakkı yok. Okul rehberlik servisi yazısınıyazarak rehberliğe yönlendirir. Bunlar için bir sürü kural olması gerekiyor. Öğretmen en az 3 ay çocukla çalışmış olmalı......
Ram' yönlendirmeden sonra ram değerlendirme sonucunda, kaynaştırma, alt sınıf yazısını yazar. Aile başka bir yere gidecekse bile gidinceye kadar o sınfta bulunma hakkı var.Sene sonuna kadar olsa bile. Eğitime ara verilmez. Aile onayı olmazsa çocuk alt sınıfa gitmek zorunda değildi.
Anladığım kadarıyla kaynaştırma öğrencisi. Bu durumda öğretmen gönderemeyeceği için aileyi pes ettirerek uzaklaştırmaya çalışıyordur. Velide çocuğumuza kötü davranmasın diye sesini çıkartmıyordur. Orada bulunmak sizin hakkınız. Çocuğunuz kimseye zarar vermiyorsa. Kendisi için problem yoksa kimsenin sizi lafla göndermeye hakkı yok. Şikayetci olun

Üst Alt