Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yüksekten düşme sonucu omurilik kırılması yaşadım, deneyimlerim...

eskisigibi

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
1
12 şubat 2023 tarihinde çanaktan kar almak için balkona çıkmıştım. 5. kattan düştüm zemine. Ne olduğunu hatırlamıyorum sadece gözümü yumdum başka bir şey hatırlamıyorum gözümü yoğun bakımda açtım.

Sağ pelvis L5 L4 L3 L2 L1 T 12 T 11 T10 T9 hasar almış. çok ciddi kırıklarım vardı. 10 tane platin takıldı.

hemen beni konya ya sevk etmişler ameliyat oldum aynı gün gece.

1 hafta 10 gün yogun bakım merkezinden servise çıktım.
28 şubat tarihinde fizik tedavi merkezine sevk edildim

tuvalet hissim yoktu. sağ ayağımı hiç hareket ettiremiyordum hislerim vardı çok şükür.
fiziktedavi merkezinde 2 hafta içinde beni bir sedye yardımıyla ayağa kaldırmaya çalıştılar.
İlk başlarda başım dönüyordu alkol koklatarak bayılmamamı sağladılar.

tritt diyorlar sanırım o sedye ye yardımıyla ben 10 dk ayakta durmaya başladım.
eskisi gibi başım dönmüyordu. mart ayının ortalarında oturma pozisyonuna geçtim mart böyle geçti
nisan ayında voker a geçtim dizlerimi kilitleyebiliyordum ama daha dengem yoktu.

doktorlar bana önce yaşamaz umutlanmayın demişler. sonra yaşıyor ama bu çocuk yürüyemeyecek yatalak demişler.
ben volker sayesinde paytakta olsa adımlıyordum. nisan ayıda böyle geçti yavaş yavaş adımladım.

hala tuvalet hissim yoktu sondadan tek kullanımlık tak a geçtim. mayıs ayı gelmişti. hocalarım bana şaşırıyordu.
fizik tedavide ki bütün doktorlar şok içindeydi böyle bişi görmedik diyorlar mutlu oluyorlardı bende mutluydum.

hiç umudumu yitirmedim eskisi gibi olacağım dedim hep. olacağım da.

26 mayıs 2023 te taburcu oldum. sağ ayağıma afo yapıldı. ayak parmaklarımı daha hareket ettiremiyorum.
gözümü yumup parmaklarımı ayırmaya aşağı yukarı yapmaya çalışıyorum. bunu yaparken ayağım karıncalanıyor. parmak uçlarım hariç ayağımın altına kadar sinyal gittiğini hissediyorum.

belirli dönemlerde tak yaptıktan bir süre sonra yaklaşık yarım saat mesanemde ağrlar hissetim. tahlil falan yapıldı fizik tedavi hastanesinde bişi yok dendi. ağrı kesici bile vermediler alışacak mesanen dendi.

7 haziran gibi tak yapmaya çalışırken hortum girerken canımı yaktı. çok az idrar yapıyordum. birde çıkarınca tak ı mesaneye giren tarafı kanıyordu az bişi. yaparken zorlanıyordum.

teyzemin oğlu hastanede güvenlik ona söyledim oda doktora anlatı endişelenecek bişi yok iltihap olabilir demiş ilaç yazmış.
ilacı kullansam da sonda takarken yine acıyordu. bende klozete oturdum kendimi zorladım yapmak için mesaneyi boşaltım.

hastanede yatarken tek kullanımlık sondaya geçtiğim vakitler ereksiyon olmak için kendimi uyarmaya çalıştım olamamıştım. haziran ayı içince artık olabiliyordum. boşalabiliyordum da sadece eskisi gibi orgazm hissi yoktu. şuan var ama az hala. yine de ereksiyon ve boşalma sorunu çekmiyorum. denedim. sadece boşaldıktan sonra zor yapıyorum küçük tuvaletimi.

temmuz haziran ayı boyunca her gün duş aldım ve kendimce ayağımı salladım fizik tedavi yaptım. evin içince desteksiz yürüyebiliyorum kısa mesafede olsa. oturup kalkabiliyorum. bir çok ihtiyacımı karışlayabiliyorum.

bugün ayın 9 u temmuz 12 de tam 5 ay olacak. daha da iyiye gideceğime inanıyorum. temmuz ayına girdiğimizden beri ıdrar yapışım azaldı. içtiğimin 4 te 1 ni çıkarıyorum bunu terlemeye bağlıyorum ama tak alacam yarın bi deneyeceğim mesanede ne kadar kalıyor idrar sonrası diye. kafam rahat olsun. araba sürebiliyorum denedim. düz vitesli. ama zorlanacağımı bildiğim yokuş yerlerinde durdum ve verdim arabayı başkasına. sol ayağımda herhangi bir hareket ve his kaybı yok. sağ ayağımda ise sadece hareket kabiliyeti kısıtlı. fakat günden güne adımlarımın güzelleştiğini hissediyorum.

bir yere tutunmadan 10 adımdan fazla atabiliyorum.

bende ki 5 aylık gelişmeler bunlar. soru sormaktan çekinmeyin. bende bu konuyu asla bırakmayacağım ta ki ben eskisi gibiyim diyene kadar. insanlar belli bir süre sonra iyileşip foruma giirmiyorlar. en azından ben iyileştim deyip gitsinler gideceklerse. agustos ayınnın 12 sin de tekrar güncelleyeceğim.

bunlarda mr tog sonuçları

Bugün tak sonda taktım 10 saniye akti akmadı hemen kesildi. Şükürler olsun ki mesaneyi boşaltılıyorum.

Ayrıyeten büyük tuvaleti parça parça koyun şeyinin büyüğü gibi yapardım artık o parçalar birleşiyor tuvalet büyüyor sanırım bu iyi bir gelişme.

Birde önceleri yere bişi düşündüğümde almazdım. Şuan alabiliyorum

Çok geçmiş olsun gelişmeleriniz mükemmel sol ayakta herhangi bir hasar olmaması şaşırtıcı ilk andan itibaren solda his ve hareket varmıydı

Mıneyurt26

Futbolda Sol ayağım kuvvetli ayağımdı onda his ve hareket kısıtı olmadı hiç. sağ ayağımda ise parmakları hareket ettiremiyorum topuktan güç alamıyorum daha ikisinde de his hep vardı

2021 beyin sapı pıhtı atma sonucu tüm vücut felç sağ sola göre iyi çok badirelerden geçtim ama denge gelmedi bir türlü desteksiz bir adım dahi atamıyorum 2 yılı geçti ümitsiz değilim sabrediyorum, çalışıyorum denge yok ve oturma kalkma sıkıntılı Allah yardımcımız olsun.

Allah yardimciniz olsun bir kaza sonucu benimde l2 cokme olustu oran%15 civari parcali kirik degildi ve omirilik hasar gormedi ama 45 gun yattigim icin kaslar rim eridi aradan 8 ay gecti platin takilmadi yuzde 90 saglima geri dondum diyebilirim bu surecte ilk once denge problemi yasadim bol bol yurudum futbol arac kullanma basketbol gibi sporlardan uzak durdum yaklasik 5 ay boyle yaz gelince su an yuzmyeye gidiyorum aralikli cunku kaslar calistiktan sonra 2 gun agrisi suruyor halen tam gecmis degil agrilarim 1 seneye yakin surebilir demisti doktorum eski gunler ne kadarda onemloymis simdi anloyorum beklemekten baska cozum yok gibi gozukuyor sormak isterseniz yazin lutfen ve benim gibi cokme kirigi yasiyanlar varsa paylassin lutfen birde protein kaynakli beselnirsen vucut hizli toparliyior saygilarimla

Herkese çok geçmiş olsun. Benimde cokme kirigi vardı ama son çekilen mr iyi çıkmadı. T4 de %50 den fazla cokme mevcut. T3 T5 ve T6 %50 den az cokme kirik mevcut.

Gecmis olsun acar bey agrilariniz mevcutmu halen varsa bu agrilara bir cozum bulabildinizmi bilgi paylasirsaniz sevinirim

Çözüm yok maalesef ancak nerede nasıl hareket etmem gerektiğini bildiğim için rahatım iyi fakat bununla birlikte havanın sıcak olması da vucudumu çok rahatlatıyor değişik gelebilir ama bende etkili oluyor güneş zaten hava sogudumu vücudumda ağrılarım daha fazla oluyor. Uzun süre sabit ve ayakta durunca da sikinti yaşıyorum mesela otururkende bir yere sirtimi dayamazsam fazla oturamıyorum. Elime 3 kg poşet alayim 500 metre sonra yamuluyorum. Artık vücudum nerede ne zaman tepki verecek anlıyorum o yuzden bu ağrıları yaşamamak adına ona gore hareket edince sikinti yaşamıyorum.

eskisigibi Bravo hocam tebrik ederim gelişiminiz için çok sevindim, umarım çok daha iyi olacaksınız. Iyileşme yolunda bol şans diliyorum. Takipteyim.

6. Ayın gelişmeleri şunlar

Büyük tuvalet yaparken his gelmeye başladı son 1 haftadır düştüğünü düşeceğini hissediyorum. Büyükte sıkıntım hissi arada oluyor. küçük te durum biraz daha az. Akarken hissediyorum sıkıştım hissi hiç olmadı büyük gibi Ve Küçüğü tutamıyorum arada kaçırma oluyor çok sıvı aldığım da. Az kaçıyor ama taşma mı ne deniyor Muş tıpta. Zamanla düzelecek inşAllah

idrar yolu enfeksiyonu kaptım. 2 günde atlattım ilaç kullanmadan. Agrı kesici kullandım 2 adet parol bol su içtim tuvalet e çıktım kendi kendine düzeldi. 1 ayı enfeksiyonsuz geçirdim diyebilirim en uzun sürem. Ve en kısa sürede çözüme kavuştu. Daha önce ki enfeksiyonlar ugraştırdıydı.

Cinsel olarak zevk alamıyorum ereksiyon boşalma sorunu yok vücudun daha önemli işleri var gibi.

Adımlarım güzelleşiyor her geçen gün yorulunca bozuluyor adımlarım yorulmadan baya düzgün adımlar atıyorum

Sırt üstü Yatarken dizlerimi toplayıp topuga basıp ayagı kaldırıp indirebiliyorum sağa solada dönüyor kısıtlı ama olsun topuktan güç alıp yapıyorum

Desteksiz çok daha fazla yürümeye başladım

Sağ ayak parmaklarımı hareket ettiremiyorum his var düşük ayak mı ne korkuyorum onun tedavisi yokmuş

Fizik tedavide hakan hocam bana 1 seneye toparlarsın ayak bilekleri ve parmakların oynar dedi muhtemelen görmüştür rotgeni ondan dedi tuvalet hissi içinse Allah bilir demişti.

Bileğimi ve ayak parmaklarımı hareket ettirmeye çalışınca karıncalanıyor. Belli bir süre sonra acı hissediyorum ayak parmaklarımı oynatmaya çalışınca sinyal gidiyor inanıyorum

Dengem çok daha iyi rahatlıkla çoğu işi görebiliyorum çorap giyemiyorum ama eskiden giydirilen çorapları çıkaramazdım şimdi rahatlıkla çıkarıyorum.

Konuyu iyleştim deyip öyle bırakacam inşallah

7. Ayın gelişmeleri

Büyük tuvalet geldiğini ve düştüğünü hissediyorum. Küçükte de sıkıştım hissi oluyor fazla su içince taşma oluyor sanırım onu tutamıyorum büyükte hiç tutmaya çalışmadım. İkisi aynı sinirden mi kontrol ediliyor bilen varsa söylesin lütfen.

Sorun sağ ayagımdaydı düşük ayak sanırım önceleri sağ baş parmağımın üzerindeki kılı yolmaya çalışınca acımazdı geçen gün acı hissettim. Otururken ayagımı oynatmaya çalışınca çok az da olsa kıpırtı mevcut gelişme var sanırım. Sürekli uyuşma hâli diz kapağının altına indi önceleri diz çevresinde agrı ve uyuşma vardı daha öncesi baldıra kadardı.

Ben sürekli denize gittim bu Ağustos ayı boyunca Eylül de de ara ara gittigim oldu.
Yüz üstü sağ ayağı kaldıramazdım artık kalkıyor ama nizami değil zamanla olacaktır

Fizik tedavi hastanesinden randevu aldım arayacaz dediler 3 hafta içinde 2 haftası doldu

Şimdilik gelişmeler bunlar umut verici mutluyum Allah'ıma bin şükür daha da iyi olacağım eskisi gibi olacağım soru sormaktan çekinmeyin.

eskisigibi Tekrar geçmiş olsun hocam. Azminiz için tebrik ederim. Şu an için ağrılarınız oluyor mu? Hiç kendinizi test ettiniz mi, uzun süre oturma, ayakta durma, yürüme vesaire durumlarda rahatsızlık oluyor mu?

ince725

Agrı yok sag diz kapağının altından parmaklarımıma kadar uyuşma karıncalanma kas ağrısı var. Uzun süre oturabilrim 2 saat yorulmadan sonra uzanmam gerekiyor. Ben ayakta durabiliyorum. Sağ ayak bileğimi ve parmakları kullanamadığım için adımlarım nizami değil çok yürüyüş yaparsam yoruluyorum eskisi gibi kondisyon yok. Adımlar paytak.

eskisigibi Zamanla ve çalışma ile daha iyi olacaktır umarım. Şu saatten sonra gereken şey zaman ve çalışma azminiz. Kolay gelsin hocam.

8.ay

En büyük gelişmeler bu ayda yaşandı kalcamda sağ ve sol sürekli uyuşma hissi var sanırım kas çalışıyor kan dolaşım his geliyor.

Afo takılıyken çok düzgün adım atıyorum. Bir fizik doktoru bana afoyu gece yatarken tak dedi. Tabi her gün takamıyorsun çok acıtıyor. Eskiden acıtmazdı bu da aşil tendonu uzatıyor diye düşündürdü iyi birşey bende 2 güne bir takıyorum.

Orgazm hissi geldi kendi kendine akmadı ben boşalacak hissi oldum. Zevk az da olsa aldım zamanla düzelir. artık cinsel olarak kendimi uyarıyorum sabahları ereksiyon olmuş oluyorum. Bıraktım çalışıyor eminim.

Sağ ayagımda agrı ve uyuşma dizin altına indi. Eskiden baldır ve diz yukarısındaydı topuğa bastıgımı hissediyorum elimi ayağımın üzerine koyup parmakları hareket ettirmeye çalışıyorum atar damar zıplıyor yani sinyal gidiyor ama daha bilek ve parmak hareketi yok yinede müthiş gelişmeler var hissediyorum.

Tuvalet hissin de yine büyük gelişmeler yaşanıyor. Ben küçük tuvalet sıkıştım hissi yaşadım. 1 kere değil hemde kaç kez sıvıyı yatarken çok aldığımda. uykumdan erken uyanıp tuvalet e gitmem lazım mesane dolu dedim sevinç içerisindeyim bin şükür halime. Zaten geç yatıyorum. 3 te 4 te yatıp 7 de tuvalet e kalktım. Ama kendi kendine akmadı ben yine zorlayarak yaptım eskisi gibi değil tabi günden güne iyileşme devam ediyor.

Safran çayı içtim kaza yaptım yapalı böyle kolay idrar yaptığımı hatırlamıyorum çok küvetli bir idrar sökücü. Haricinde ben tak kullanmadım yinede idrar yolu enfeksiyonu kalmadım 2 aydır müthiş mesane boşalıyor.

Büyük tuvalet düşerken hissediyorum. Anal da soğuk Su hissi ve dokunma hissi az da olsa var eskiden hiç yoktu. bendeki 8.ay gelişmeleri bunlar takipte kalın. 9. Ayda daha büyük iyileşmeler ile yazacağım inş.

9. Ay

Gelişmeler devam ediyor çok şükür.

Tuvalet hissi düzeldi sayılır. Biraz mesane kas zayıflığı var zamanla geçecek.

İşerken sanki sağ kalçama iğne vuruyorlar gibi oluyor batma oluyor. Önceleri hiç olmazdı. Yeni olmaya başladı. Git gide hızlanıyor yavaş akmıyor.

Sağ ayak bileğim oynamaya başladı sadece parmaklar oynamıyor şimdilik zamanla düzelir.

Terlik falan giyince ayagımın üzerinde kemik varya baş parmağı kaldırınca kasılan ona kadar geldi kan hissediyorum hissizlik hiç yoktu çok şükür.

Adımlıyorum yorulmadan düzgün adımlar çıkarıyorum yorulunca adım paytak kalıyor.

Afo takılıyken normal insan gibi yürüyorum.

İnşallah afosuz da sağlığıma kavuşacam.

Sigarayı bugün bırakmak istiyorum umarım başarılı olurum.

10 ay da görüşmek üzere.

10. Ayın gelişmeleri.

Çok az da olsa problemli sağ ayak bileklerini içe ve dışa hareket ettirmeye başladım.

Parmaklarda henüz hareket yok.

Otururken parmak uçlarında durarak sanki parmakları büküp açıyormuş gibi yapıyorum.

O zaman parmaklar da hareket ediyor.

Baş parmaktan sonra ki 2 parmak. Minik serçe parmak ve yanında ki biraz daha katı ilk üçüne kıyasla.

Sağ tarafta serçe parmaktan topuga kadar acı ve karıncalanmalar var. Eskiden tam karşısı baş parmak ve topuga kadar olan kısım da açırdı. Nispeten orası normal e döndü

Dokununca normal bir insanın ayağına dokunduğunda ne hissediyorsa aynısı.

Şuan için serçe parmak hizasından topuga kadar olan sağ yan tarafta acı ve karıncalanma devam ediyor

Yürüyüş bir önce ki aya göre daha iyi.

Sigarayı bıraktım 11. Ayda ki gelişmelerde görüşmek üzere.

11. Ay gelişmeleri

Sağ ayağım gittikçe kuvvetli hale geliyor

Yinede kas zayıflığı var gözle görüyoruz ince o ayak.

Bileğimi az da olsa bu ay yukarıya doğru kaldırdım.

Ve gaza basar gibi düşün seri seri kıpırdatıyorum

Yemek masanın altında demir varya

Onla çalışıyorum daha da seri oluyor

Ayak parmaklarım da ki sertlik gidiyor ama daha onlar oynamıyor fakat eskisi gibi sert değil kireçlenme var sanırım zamanla düzelir

Adımlarım da 1 gün 1 günü tutmuyor güzelleşiyor paytaklık gidiyor hergün iyiye gidiyor.

Tuvalet hissi gelme aşamalarını yazayım

His şöyle gelişti

7. aya kadar kıpırtı yoktu yaparken zorlandım

7 den 9 a kadar önce sıkıştığında karın ağrısı mutsuzluk ve taşma yaşanıyor yani sızıntı kaçırma WC sonrasında bir süre devam ediyor.

10. aya kadar asla WC sonrası rahatlama olmamıştı

Kısım kısım 10. ayda oldu

11. Ayda ise kaçırma artık olmuyor ve her WC sonrasında rahatlama oldu.
WC sonrası rahatlama hissi de geldi. Yinede kaçırma devam ediyo şöyle ki hapşırma veya öksürük de zaman zaman kaçıyor

O geçecek kelvil kas zayıflığı var zamanla düzelir hareket yapıyorum

Ve hapşırınca sağ kalçama iğne vuruyorlar gibi oluyor xd.

Buu ayakta tuvalet yapmaya çalırken olmuştu

Yani şöyle düşünüyorum kas tutmaya çalışıyor mesaneyi fakat zayıf.

11. Ay gelişmeleri bunlar

İyileştim deyip konuyu öyle bırakacağım

Lanet sigarayı bırakamadım bir daha deneyeceğim

12. Ay da görüşmek üzere

12. Ayın değişmeleri

Sağ ayak bileğimi içe doğru hareket ettiriyorum. Dışa açılmıyor topuktan destek almadıkça fizik tedavi doktoruna gittim. Düşük ayak tedavisi yok dedi. Sanki beni başından savar gibi yada kendini adapte et hastalığa der gibiydi biliyorum.

Ama bilmediği şey şu ben iki parmağımı ayağımın üzerine koyuyorum ve parmaklarımı yukarı kaldırmaya çalışıyorum ayağımın üstünde damar kıpırdıyor.

Sinir kopması olsa sanırım bu olmaz. EGM yaptırmadım bu hafta girip yaptıracağım randevu bulursam.

Umutsuz değilim daha önümde 1 sene var daha sıkı çalışırım.

Zaten desteksiz paytakta olsa. Yürüyorum bunada şükür hiç yoktan iyi.

13. Ayda görüşmek üzere

@eskisigibi,
Geçmiş olsun. İğneli EMG yaptırın daha doğru ve sağlıklı teşhis koyarlar. Sağ ayagimda düşük ayak vardı. Bel fıtığından ameliyat oldum ve geçti. Ama ne hikmetse ameliyat sonrası sol ayakta düşük ayak oluştu. Sağolsun doktor sinirlere hasar vermiş. 30 seans fizik tedavi gördüm ama hiçbir iyileşme olmadı

Üst Alt