Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yeni rapor oranları düşük. Neler oluyor!?

eminserin

Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar ben 2004 yılında göz arızam sebebi ile izmirde bir hakem hastaneye başvurdum ve %40 raporu aldım.O şekilde özürlü olarak özel bir şirkete girdim.Şu an devlet memurluğu için başvuru yapacaktım ama benden yeni tarihli bir rapor istediler.Yani eski rapor geçersiz kılınıyormuş,aynı şekilde tekrar ben dilekçe yolu ile hastanenin yolunu tuttup ama bana ne denilsin ki bu rapor aynı şekilde verilmez %20 filan ancak alırsın bunu söyleyen ise göz heyetinden bir doktor.Uğraşmana ve macera aramana gerek yok diyerek bakmadılar bile.ARkadaşlar bu şekilde raporu düşen başka bir arkadaş varmı içinizde ? Yani 3 sene önce %40 verilen bir rapor nasıl olurda bir anda düşebilir(Hastalığımda kalıcı)
Peki eski rapor bundan sonraki müracaat edeceğim yerlerde geçersizmi olacak?Benden her seferinde yeni bir rapor isteyeceklermi ? beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim saygılarımlaaa.

Eğer önceden (Ankara Maliye'den onaylı) vergi indirimini hak etmişsen, bu yeni derecelendirme seni bağlamaz.

İlgili Yönetmelik der k: www.engelliler.biz/haklarimiz/ozurlulukolcutu.htm

• Geçici Madde 1- Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce;
    a) 18/3/1981 tarihli ve 8/2620 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sakatlık İndiriminden Yararlanacak Hizmet Erbabının Sakatlık Derecelerinin Tesbit Şekli ile Uygulanması Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre alınan ve Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulunca nihai olarak karara bağlanan raporlarda yer alan çalışma gücü kayıp oranları,
    b) 1/6/1987 tarihli ve 19474 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında 2022 Sayılı Kanun Gereğince Alınacak Sağlık Raporları ve Bunların Değerlendirilmesine Dair Yönetmelik hükümlerine göre alınan ve Emekli Sandığı Sağlık Kurulunca verilen nihai raporlarda yer alan çalışma gücü kaybı oranları,
    c) 4857 sayılı İş Kanunu’nun 30 uncu maddesi gereğince kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde istihdam edilen özürlülerin işe girişlerinde almış oldukları özürlü sağlık kurulu raporlarındaki çalışma gücü kaybı oranları,
    d) 18 Mart 1998 tarih ve 23290 sayılı Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümleri doğrultusunda verilmiş olan özürlü sağlık kurulu raporlarındaki çalışma gücü kaybı oranları,
    geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için yeniden özürlü sağlık kurulu raporu düzenlenmez.
    Ancak, süreli verilen raporlar ile ilgili olarak hastaneye yeniden sevk işlemi uyarınca veya herhangi bir sebeple yeni bir rapor istenmesi durumunda, özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranları, bu Yönetmelik hükümlerine göre yeniden belirlenir.

Geçici Madde 2- Bu Yönetmelik yürürlüğe girmeden önceki mevzuat hükümlerine göre başlatılmış olan sağlık kurulu raporu ile ilgili işlemlerinden;
    a) Sağlık kurulu muayeneleri tamamlanmış olanlar, bu Yönetmelik yürürlüğe girmeden evvel yürürlükte bulunan mevzuat hükümlerine,
    b) Sağlık kurulu muayeneleri tamamlanmamış olanlar, bu Yönetmelik hükümlerine göre sonuçlandırılır.

Yeni sağlık raporu alırken düşürebilirler. Ama vergi indirimni hak etmişseniz eskiden, o zaman bu geçici maddelerde açıkça yazıldığı üzere geçerli olan elinizdeki o belgedir.
Sizden yeni rapor istteyen her kuruma bu yönetmeliği gösterip, geçici maddelerdeki ibarelere dikkat çekin.

Ynt

Oturan Boğa arkadaşım ben geçen sene bu vergi indiriminden yararlanmak için tekrar heyete girdim ama malesef ankaradan gelen rapor %32 ile sonuçlandı.Nitekim bu şekilde vergi indiriminden yararlanamıyorum.
Peki benim anlamadığım şu anda herhangi bir yere müracat etsem benden yeni rapor istemek zorundamı işveren yoksa bu raporum geçerli oluyormu.Çünkü eğer böyle olursa işimiz çok sakat görünüyor.Başlıktada belirttiğim gibi raporlarda düşme olasılığı var bunuda anlamış değilim.Eğer aydınlatırsanız bu konuda çok sevinirim.SAygılarımlaaa

ynt

Özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi
Madde 12- Özürlü sağlık kurulu raporunun sürekli olup olmadığı ile süreli raporlarda kontrol süresi mutlaka belirtilir. Özürlü sağlık kurulunca kişinin özür durumunun sürekli olduğuna karar verilmesi durumunda, özürlü sağlık kurulu raporunun ilgili bölümünde bu durum belirtilir. Ancak özür durumunun değişmesi halinde, rapor ve buna bağlı tüm vücut fonksiyon kaybı oranı yeniden belirlenir.
Özürlü sağlık kurulunca özürlünün özür durumunun sürekli olmadığına karar verilmesi halinde de bu husus ilgili bölümde belirlenerek özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi belirtilir. Zaman içinde değişebilen veya kontrolü gerektiren hastalıklar, hastanın önceki özürlü sağlık kurulu raporu da kurula sunularak, özürlü sağlık kurulunun belirleyeceği süre içinde yeniden görüşülür ve karara bağlanır.
Bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlar ile süreli raporların geçerlilik süresi dolmadan tekrar rapor istenmesi durumunda, mükerrer rapor tanzimini önlemek maksadıyla, ilgililerin daha önce özürlü sağlık kurulu raporu alıp almadıklarına ilişkin beyanı istenir. İlgilinin beyanı üzerine veya bir başka şekilde, evvelce özürlü sağlık kurulu raporu verilmiş olduğunun tespiti halinde tekrar rapor verilmez.

Arkadaşlar yukarıda ki maddelerden anladığım kadarıyla eğer hastalık sürekli ise ve daha önceden bu rapor alınmışssa tekrar bu raporun istenmesine gerek yoktur diyor burada.
Bu konuda fikri olan varsa arkadaşlar çok sevinirim... Çünkü bir şekilde hakkımız yeniyor bu ülkede.Daha önceden hastalığı sabit ve sürekli olan %40 veya daha üzeri rapor alan bir insandan tekrar aynı raporları istiyorlar.Ve işin garip tarafı bu oranıda düşürmeye kalkışan bir zihniyet var.Ben malesef bu zihniyetin iyi niyetli olduğunu düşünmüyorum... SAYGILARIMLAA

Daha önce de çok defalar dikkat çekmiştim bu "süreklilik" ibaresine. Yasal olarak bir defa "sürekli" ibareli rapor alan biri tekrar rapor alamaz. Ama gel gör ki nerdeyse sokakta yürümek için bile yeni rapor isteniyor.

Bence bu yasal çelişki hukuk yoluyla lehimize işletilebilir. Mağdur olan kişilerin hukuki süreç işletmesi gerek....

Ynt

Arkadaşlar gerçekten hep beraber bu konunun üzerine gitmemiz gerekiyor.Her defasında rapor almak için hastane hastane sürünüyoruz buna dur demeliyiz.Arkadaşımızın dediği gibide ancak hukuki işlemler sonucunda bunlar lehimize sonuçlanır.Belli düzenlemelerin gelmesi gerekiyor diye düşünüyorum.Bu şekilde özürlüler idaresi ve başbakanlığa mail atmamız gerekiyor ancak bu şekilde sesimizi duyurabiliriz.Herkese sevgilerimle

Ne kadar düşüncesizlik ve acımasızlık! Sakatlığı bu şekilde mi ortadan kaldırmaya çalışıyorlar acaba?

artık sakatlığımla ilgili hiç bir şey yapmıyorum devlet sistemi sakat insanına daha çok eziyet ediyor

sürekli rapor değişikliği oranların kayda alınmaması
sakat işçi çalıştırmayan iş yerlerin rüşvet vermesi
% 3 oranların tutmaması
bu ülkede sakat olmak başlı başına zor

sistem sakatların yaşamasına engel

ARKADAŞLAR BENDE VERGİ İNDİRİM YASASINDAN YARALANMAK İSTİYORUM AMA ÇEKİNİYORUM ACABA BENİMDE RAPORUM KIRILIRMI PUANI ACABA BAŞVURU YAPSAMI? :(

1996 yıLında %40 ve sürekLi Olarak rapor veriLdi.MaLesef ki 2006 da işe aLına biLmem için benden tekrar bi rapor istendi.oNuda aynı oranda aLdım fakat vergi indirimi için 2006da aLdığım raporu gönderdiğimde oranımı %30 düşürmüşLer.Kafama takıLan bişi var acaba 1996 da gönderdiğim raporu vergi indirimi için gönderseydim yine aynımı oLurdu?Türkiyede engeLLi oLmak gerçekten çok zor çünkü önümüze sürekLi engeLLer koyuyorLar.nasıL oLurda devLetin kurumLarı birbirinden habersiz yürütebiLiyor bu tür işLeri anLayabilmiş değiLim.

Eski sağlık raporu da bir işe yaramazdı; sizden yeni rapor isterlerdi... 96'da aldığınız raporla o zaman vergi indirimi için müracaat etseymişsiniz, çok çok büyük ihtimalle sakat statüsüne dahil edilirdiniz...

Peki nasıL oLuyorda ankara bana engeLLi kartı gönderiyor ve bütün hakLardan yarLanmam için oLanak sağLıyorda sadece vergi indiriminden yararLanmamı engeLLiyor?BununLa iLgiLi dava açsam bi sonuç eLde edebiLirmiyim peki?

Edemezsiniz.
Vergi indirim belgesi ile özürlü kimlik kartı alakalı değil.

Vergi indirimi

Arkadaşlar bende 20 Haziran Günü vergi dairesine giderek gerekli belge ve fotoğrafımı vererek vergi indirimi için müracaatte bulundum.Oradaki memurlar 4-5 ay sonra posta yoluyla cevabın gelecek dediler.Benim sormak istediğim Ankara benin %50 özürlülük oranımı %40'ın altına düşürebilirlermi düşürürlerse benim ne yapmam lazım şimdiden araştırmalarıma başlayayım bari.

vergi indirimi

merhaba, ben de vergi indirimi madurlarından biriyim. bidiğim tek şey 24.02.1999 tarih ve 23621sayılı resmi gazete yayımlanan 222 seri no.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği yürürlükte.
Rapor oranlarını düşürmeye itiraz edelim. Benimkini %85ten %53e düşürdüler. Şimdi bilgi arıyorum.
Bir de raporun verildiği tarihten itibaren vergi indirimi uygulanması gerekiyor. Aradan geçen zaman önemli değil.
Memurların emeklilik süresi için de maliye bakanlığının verdiği rapordaki engel derecesinin önemi var mı, veya kaç yılda emekli oluyoruz.

vergi ind. de korktuğum başıma geldi...

malesef aynı durum benim başıma da geldi...
ilk roporum yani iş kura kayıt olurken işe girerken ve engelli kartı alırken ki raporum %55,8 di....çalıştığım iş yeri vergi ind için beni defterdarlığa yönlendirdi ve orasıda tabiki başka bir hastaneye ve hastaneden 2 ay sonra gelen raporda yüzdem %35,2 indirilmiş...

Maliye

OturanBoğa' Alıntı:
Daha önce de çok defalar dikkat çekmiştim bu "süreklilik" ibaresine. Yasal olarak bir defa "sürekli" ibareli rapor alan biri tekrar rapor alamaz. Ama gel gör ki nerdeyse sokakta yürümek için bile yeni rapor isteniyor.

Bence bu yasal çelişki hukuk yoluyla lehimize işletilebilir. Mağdur olan kişilerin hukuki süreç işletmesi gerek....

Bülent bu hangi yasanın neresinde geçiyor zahmet olmassa belirtebilirmisin, Bende vergi indirimine henüz müracaat etmedim ancak elimde sürekli ibareli eski rapor var, Aslında yazı ile gerekli evrakları yolladım ancak özür oranının yeniden belirlenmesi için tekrar sağlık kuruluna sevk ve bizzat müracaat istediler...

Ben dilekçe formatında bu bahsettiğin yasayı referans göstererek sürekli ibareli raporumla tekrar müracaat edeyim, dur bakalım yanıtları ne olacak...

bende gelişmelerden sonra yazınızı bekliyorum
artı başka görüş ve öneriler varsa konuyla ilgili tskkür ederim...,sevgilerle..

Abi bu ne adaletsizlik ya! nerdeyse vergi indirimi almak piyangodan para çıkar gibi birşey olacak ya!

SELAM

Kederli' Alıntı:
Ne kadar düşüncesizlik ve acımasızlık! Sakatlığı bu şekilde mi ortadan kaldırmaya çalışıyorlar acaba?
SELAMLAR!
BURADA SORULMASI GEREKEN SORU :SAKATLIĞI MI SAKATLARI MI ORTADAN KALDIRMAYA ÇALIŞTIKLARIDIR
SEVGİLER...

eee bu indirmelere saçmalıklara kim dur diyecek mecliste bizi kim nasıl temsil edcek bu nasıl bürokrasi böyle bune saçmalık böyle.

OturanBoğa' Alıntı:

Bülent bana gelen resmi yazı şöyle;

...İlgi dilekçenizde 193 sayılı Vergisi Kanununun 31. maddesinde belirtilen sakatlık indiriminden faydalanmak üzere Başkanlığımıza müracaat etmek istemektesiniz
Bilindiği gibi, Devlet Bakanlığınca hazırlanan ve 16/07/2006 tarih ve 26230 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Özürlülük Ölçütü Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik ile yetkili sağlık kuruluşları ve özürlülük ölçütü ve sınıflandırmaları yeniden belirlenmiştir.
193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun 31. Maddesi hükmünce sakatlık indiriminden faydalanmak isteyen kişilerin İllerde Vergi Dairesi Başkanlıklarına, Vergi Dairesi Başkanlığı olmayan illerde Defterdarlıklara, İlçelerde Vergi Daireleri ve Mal Müdürlüklerine müracaat edecekleri, bunlar tarafından sevk edildikleri tam teşekküllü hastanelerden alacakları raporun Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Merkez Sağlık Kurulunca değerlendirilmesi neticesinde de tespit edilecek dereceler doğrultusunda sakatlık indiriminden yararlanıp yararlanamayacakları belirlenecektir.
Buna göre işyerinizden alacağınız çalışma belgesi 16/07/2006 tarih ve 26230 sayılı resmi gazetede yayınlanan Özürlülük Ölçütü Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Raporları hakkında Yönetmeliğe uygun rapor aslı var ise rapor aslı ile birlikte yoksa yeniden rapor almak istemeniz halinde bahsedilen belgeleri tamamlayarak Başkanlığımıza şahsen başvurmanız halinde, hastaneye sevkiniz sağlanacaktır.
Bilgi edinilmesini rica ederim.

Cengiz Ulaş
Başkan a.
Müdür V.

Şimdi bu yazıya göre;

Özürlülük ölçütü ve sınıflandırmaları yeniden belirlenmiştir ibaresi yer alıyor, dolayısıyla benden ve 16/07/2006 dan önce alınan rapor sahiplerinden yeni rapor istemeleri doğal değil mi? Yoksa burada da bir yanlışlık var mı?

cvp

Arkadaşım dediklerine aynen katılıyorum. Bu bir devlet politikasıdır başka bir şey değil. Tabiki özürlüye istihdam yaratılmadığı zaman sırtındaki yükü azaltmak için bu oranlar teker teker düşürülüyor. Yani mantık azıcık aşım ağrısız başım usülü oluyor malesef ... saygılarımla

SELAM AYNI OLAYLA BENDE KARŞILAŞTIM ENGELLİLER KANUNUNU ENGELSİZ İNSANLAR TASARLARSA OLACAĞI BU

"sıyah pelerınlı adam" 2006 dan once rapor aldı ıse ve ankaradan da ındırım aldı ısen bu raporuna kımse dokunamaz asagıda 2006 yılında cıkan kanunda eskı raporlarının guvenceye aldıgına daır yonetmelık de bulunuyor "Ç" bendındede acıkca gorulmektedır. ama yenı muracatlarda ne yazıkkı raporları dusuruyor elınızde sureklı ıbaresı varsa tekrar gıtmeyın asagıdakı kanununu gosterın. ben defalarca yazılarımda daha oncede belırtmıstım. ben turkıyenın en buyuk hastanelerden bırının saglık kurul heyetı baskanı bır profosorle kavga ettım. rapor lazım oldu yenıden al dedı bana. bende bu kanun maddesını profosore gosterdım benım raporumu aslı gıbıdır dıye yenıden tasdık edıp bana tekrar psıkolok bılgı formu vereceksınız dedım bayagı kavga ettıkten sonra hakkımı aldım. tekrar soluyorum tuzaga dusup yenıden rapor almayın.. kanunda acıkca yazıyor yenıden ıstenen rapor mukerrerdır dıye..

RAPOR ORANLARI BENCE

HEY MİLLET UYANIN ARTIK
RAPOR ORANLARI BENİM FİKRİME GÖRE ENGELLİ HAKLARIMIZDAN YARARLANMAYALIM DİYE ÇÜNKÜ BEN HASTANEDEN RAPOR ALMAYA GİTTİĞİMDE SAĞLIK KURULU BAŞKANI BİZE DEDİ Kİ "SİZDEN ÖTV VERGİSİ ALINMIYOR OH NE GÜZEL"
.BUNU SÖYLEYEN PROFÖSÖR VE SAĞLIK KURUL BAŞKANI ARTIK BU YAZDIĞIM CÜMLEYİ SİZ DÜŞÜNÜN...

evet ne yazıkki öye bir düşüncede hakim insanlarda ben vergi indiriminden yararlanmaya başlayınca arkadaşlar "ohh ne güzel beleş araba alıcan'' demişlerdi.insanları anlamak zor arkadaşlar

Üst Alt