Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yaya geçitlerinde karşıdan karşıya geçerken..?

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
330
bilgi@engelliler... adresime gelen bir mesaj:

Ahmet Yerli' Alıntı:
[size=4]Selamlarımı ileterek başlıyorum.
Ben Dokuz Eylül Üniversitesi son sınıf ögrencisiyim ve Bitirme Projem olan, "yaya geçitlerinde karsıdan karşıya geçen yayaların geçiş sürelerinin analizi" ile ilgili bu konuda bilgi, görüş, şikayet ve dileklerinizi benimle paylaşmanızı istiyorum.
Bu konu benim için bitirme projesinin önemli bir kısmını oluşturuyor.
Ayrıca insanların yaya geçitlerinde karşısına cıkan her türlü problemleri Akademik boyutta dile getirilmisi ve belki de cözüme ulaşmasına bir adım daha yaklaştırılmış olacaktır.

Cevap yazanlara şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum

saygılarımla [/size]

Yaya geçitleri başımın belası,
Hangisi hatırlamıyorum ama ülkenin birinde hiç trafik ışığı yokmuş,
insanlar yaya geçitlerini kullanıyorlarmış karşıya geçmek için,
Bizde böyle bir uygulama olsa sakatlık oranlarında patlama yaşanır sanırım...
Özellikle Taksi, minübüsler yaya geçidini umursamıyorlar...
Genellikle ha yaya geçidinden geçmişim ha geçit olmayan bir yerden uygun anı yakalayıp geçmek gerekiyor....
Belli bir süre yok yani, ya da insaflı biri çıkıp duracak, yanından geçende onun insafına uyarsa geçişin daha az zahmetli olcak
Ben kurallara çok uyarım, bomboş yol dahi olsa kırmızıda geçmem, geçit varsa orayı kullanırım, arkadaşlarım bana çok takılırlar bu yüzden...
Ama sanırım araç kullananların büyük çoğunluğu kurallardan habersiz....
Yaya geçidin de öncelik yayaların değil mi yaa....

Yaya geçitleri başımızın en büyük dertlerinden biri.

Bırakın tek bir yayanın geçmesini kalabalık yaya gurubuna bile öncelik tanımıyorlar.

Hele bir de engelli isen iş tamamen şansa kalmış.

Bursa gezisinde engelliler kafile halinde bile yaya geçidinden binbr zorlukla geçebildik.

Yay geçitleri için kesin çözüm. Yayalara yol verilecek başka bir çözüm göremiyorum.

eğitim

herşeyden önce böyle bir çalışmaya imza attığınız ve engelli kesiminden görüş aldığınız için teşekkürler.
soruna akademik yaklaşmak çok güzel ve başarılı bir çalışma olur umarım.lakin Türkiye'de bu proğram ne kadar başarılı olur (uygulamada)o muamma yinede yapılımış yapılmıştır diyorum.
ülkemiz deki trafik kargaşası sevgili çiğdemin dediği gibi dolmuşlar münübüsler taksiler müşteri kovalarken yaya geçitlerinden geçen yaşlı engelli hesabını yapanların sayısı çok az maalesef.
peki sorun nasıl çözülecek benim acizane önerim.
Emniyet Genel Müdürlüğü ve sivil toplum örgütleri bir araya gelerek en azından ticari araç kullanan şöförleri en az 1 ay eğitime tabi tutmalı ve trafik kurallarında yayalara yol vermeyen sürücülere ağır yaptırımlar getirilmeli.
söz avrupadan açılmışken avrupada ayağınız yaya kaldırımına attığınız an geçiş yayanın oluyor aynı kanun Türkiye trafikyasasında da var ama işlemiyor.
en kolayı ticari araç kullanan sürücülerin ehliyetlerinin yenilenmesi ve ehliyeti alacaklara ciddi bir eğitim verilmesi diye düşünüyorum.

:evil: :twisted: canavarları yok edelim
çalışmalarında başarılar dilerim

Re: eğitim

ayhan' Alıntı:
Emniyet Genel Müdürlüğü ve sivil toplum örgütleri bir araya gelerek en azından ticari araç kullanan şöförleri en az 1 ay eğitime tabi tutmalı ve trafik kurallarında yayalara yol vermeyen sürücülere ağır yaptırımlar getirilmeli.

Malesef ülkemiz insanına eğitim verilse de sadece almakla(!) kalıyorlar...Uygulayan yok denecek kadar az...Hadi diyelim yaya geçidi önünde bir duyarlı vatandaşımız durdu ve yayaya yol verdi..Olacakları düşünebiliyor musunuz..Ben düşünüyorum da;her yerden korna sesleri yükselirdi ve bu seslerin arasına ''Kardeşim yürüsene işimiz gücümüz var'',''Kardeşim yolu neden tıkıyorsun,bassana gaza''...
Ya da yayaya;''Deli misin be adam canına mı susadın!'',''Kör müsün be adam!'' vs.
Ama milletimizin cebine dokunma yeter ki bak nasıl çözülüyor problemler o zaman.Yaptırımı kılacak derecede ağır para cezası versinler de seyredelim bakalım bu senaryo nasıl değişiyor...

sorunların üzerine gimek

sevgili really belki de söylediklerinde haklısın ama bu demek değildir ki yapılacak çalışmalar tamamen başarıasız olur elbette değil arkadaşım şimdiye kadar ne söyledikse insanlar sorunu çözmek yerine sorun üretmeye çalıştılar örnek verilecek olursa,belediyeye diyorsun ki kaldırımı aşağı çekelim o da diyorki ben kaldırımı aşağı çekerim ama buralara araç park eder eeeeeeeeee şimdi sorarım size sorunu çözmek isteyen soruna sorunla mı cevap verir yoksa çözüm olarak önerilen yolları mı dener doğru olanı önerileri yerine getirip aksaklıkları giderme adına revize etmektir.
elbette herkes aynı şeyleri düşünemez aynı şeyleri his edemez onun için mutlaka bu tür sorunlara daha eğitimcil yaklaşmak lazım yoksa inan sana bizler hep buralarda bunları yazıp tartışmak zorunda kalırız.
sevgilerimle.

Re: sorunların üzerine gimek

ayhan' Alıntı:
sevgili really belki de söylediklerinde haklısın ama bu demek değildir ki yapılacak çalışmalar tamamen başarıasız olur elbette değil arkadaşım.

Sevgili Ayhan ben zaten görüşlerine tamamen katılmıştım.Ben isterim ki sadece eğitimle bu sorunlar çözülebilsin.Ama ülkemizde eğitim o kadar hafife alınıyor ki...Malesef yine herkes bildiğini okuyor.En basitinden insanlarımız kırmızı ışıkta durmaktan bile acizler.Bunun eğitimini almadılar mı sanki!!!
Eğitimden çok yaptırımı olan ağır cezalarla önlem alınırsa belki o zaman sorun çözülür demek istedim. Aynı şey kaldırımlara park için de geçerli.Ama denetim olmazsa bunlar da ne kadar işler tartışılır doğrusu...

Sözün kısası eğitimin yanında ağır cezalar da işlemeli ve bunları denetleyebilecek geniş bir ağ oluşturulmalı.

Kaldırım meyil eğimi yol ve kaldırımın yol ile uyumu konusunda bilgi verebilirim. Kavşaklardaki yaya geçidi süresi ile trafik ışık donanımlı yaya geçidi süresi arasındaki zaman dilimi bakımından yardımcı olabilirim. Trafik akışına ve caddenin boyuduna bağlı oalrak oran bulabilirsin. 20 metrelik cadde ile 25 metrelik cadde arasındaki fark varken 50 Metrelik cadde ile arasındaki fark olmayabilir diyebilirim.
Bunu burada yazmak yerine kitap ve Valilikten alacağın bilgiler ile bitirme projeni tamamlayabilirsin. Büyükşehirde yaşayanlar emniyet müdürlüğünden ışıklı ve ışıksız yaya geçidi kuralları içeren döküman alabilir.

[size=4]Trafik ışığını değiştiren cihaz

ABD’de trafik ışıklarını değiştirebilen cihazın internetten satışı yetkilileri endişeye düşürdü.

Bazı web sitelerinin ‘Trafik ışığını saniyesinde kırmızıdan yeşile dönüştürün!’, ‘Artık kavşakları kontrol edebilirsiniz!’ sloganıyla, ambulans ve itfaiye gibi ilk yardım personelinin kullanmasına izin verilen cihaz internette 200 dolara satılıyor. ABD’nin ‘3M’ mağazasında cihazın normal fiyatı 1000 dolar. [/size]

Ahmet Yerli' Alıntı:
[size=4]ilginize cok teşekkür ederim
izmir alsancak kıbrıs şehitleri semtinde video çekimleri ile yayaların geçiş sürelerini incelemeye başladık yayaların akım profillerini oluşturmaya çalışıyorum
benim araştırmalarım yeni bir trafik kuralı yaratmak üzerine değil sizin de malumunuz olduğu gibi ülkede belirli trafik kuralları var ve bunların uygulanabilirliğini belirlemek T.C EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ TRAFİK ŞUBESİNİN işi:)

ben bir mühendis adayı olarak olayın ekonomik ve sosyal boyutuyla ilgileniyorum.fakat bu akademik bir konu olduğu için bu konuyu da içeriğin içinde işlemem benim için bir insani görevdir.

aynı zamanda hayatım boyunca "realist" bir yaklaşım sergiledim isterim ki insanlarda bana gerçekçi davransınlar. aferits nikli beyfendinin dediği gibi lafla peynir gemisi yürümüyor.

bazı şeyleri değiştireceğim de demiyorum velev ki öyle bir yetkim de yok fakat Akademik bir araştırmanın size ve bize illa ki faydası olacaktır.

bu zamana kadar yaptıgım calışmalardan ve çalışmaya kattığım yorumlardan ve REALİTELER den size biraz bahsedeyim

görme engelli arkadaşlarımız için uyarıcı olarak bir ses sinyali var.bu ses sinyalini her ışıklı yaya geçitinde olması gerektiğini düşünüyorum fakat bunu da ekonomik boyutu bahane edilip uygulanmadğının farkındayım.
ayrıca engelli arkadaşalarımıza, orta ve üzeri yaştaki kişilere ve cocuk arabası,el arabası vs kullanan kişilere karşıdan karşıya geçiş anında özel bir kısım ayrılması gerektiğini düşünüyorum
bunun faydaları ;
1)karşılıklı yönlerden gelen yaya toplulukları göreceli olarak birbirlerini yavaşlatırlar ( ki sinyalizasyon süreleri ,karşıdan karşıya gecen en yavaş yaya topluluğuna ve araçların kırmızı ısıkta ki bekleme maliyetlerine göre optimizasyonu yapılarak belirlenir .)

bu yavaşlatma eylemi zaten yavaş olan yaya grubuna etki edersearaç bekleme süresi artar
bu da ülke ekonomisi açısından büyük kayıplar oluşturur.
2) karşıdan karşıya geçen yayaların gereğinden fazla beklemeside hem kişiler hemde ülke ekonomisi açısından büyük kayıplar oluşturmaktadır.

ek bilgi : ülkenin ekonomisinin gelişmesinin ve iyileşmesi , ülke insanının rahat yaşaması anlamına gelmez .

Önemli olan insanın ülkenin her hangi bir ekonomik durumunda , rahat ve huzurlu (İNSAN GİBİ) yaşamasıdır .

EK NOT : sevgili "Engelliler ve Dostları Kulübü"
eğer mümkünse karşıdan karşıya geçerken yeşil ışık süresi ne yetişemediğiniz yaya geçitlerini bana mail olarak gönderirseniz araştırma eklerim ve bu akademik belge bize yarın için daha uzun ve güvenli bir yeşil ışık olarak dönebilir.

SAYGILAR

NOT: BU ARADA bir diger MAİL ADRESİM a_yerli@hotmail.com 'dur bana oradan da ulaşabilirsiniz.[/size]

Bence -en azından- yaya geçitlerinin her iki yanındaki kaldırımlarda rampa olmalı.
Böyle bir düzenleme, hem engelliler için hem çocuk arabalı aileler için hem de yaşlılar için büyük yararlar sağlayacaktır.
Kaldırımı aşmaya çalışan birleri, yaya geçişininin yavaşla(tıl)masına sebep olacaktır...

Resim 58. Özürlülere yönelik düzenlenmis yaya geçiti ve kaldirim örnegi:

image113.png

image002.jpg

Resim 69. Özürlülere yönelik çevre düzenlemesi örnegi:

image020.jpg

Resim 75. Özürlülerin karsidan karsiya geçerken faydalandiklari Sistem örnegi:

image032.jpg

Kaynak: www.ozida.gov.tr/raporlar/japonya/tokyo.htm

Arkadaşlar bu resimlere baktıkça kendimi oralarda hissettim. birazda olsa hayal ederek özürlülere göre yapılmış yerlerde gezdimde kyif vericiydi. ama ama birde uyandımki TÜRKİYE'DEYİZ. hayali bile güzel oluyor.

İnsanın içi açılıyoooooooo.

Türkiye'ye bu resimlerdeki örneklerden ne zaman gelecek.

Haberiniz olursa banada haber verin. ama ama >>>>>> :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Yaaa ben sadece arabalarin ve yayalarin kirmizi isikta durup yesil isikta gectigi bir ulkem olsun ona da raziyim evet bazi yerlerde yaya gecis sureleri cok az, insanlar kosa kosa geciyor ama arabalarin kirmizi isikta durmayip yayanin uzerine surdugu cok yer biliyorum ben, ornegin ankarada cebeci dortyoldan abidinpasaya cikan yokusun basinda yayaya yesil isik yanarken yaya karsidan karsiya gecemez, gecerse ezilme tehlikesi atlatir, yayalara korna calinir, ona haddi bildirilir, ancak on siradaki arabalarin icinde akliselim soforler varsa yesil yandiginda yaya karsiya gecebiliyor, o akliselim soforlere de cogu zaman korna calar arkadakiler, bir de guvenlik caddesinden sola mesneviye donuste yayalar yesil isigi degil, arabalarin gecip gitmesini beklemek zorunda, arabaya kirmizi yandigini sofore gosterseniz o da size elkol isaretiyle cevap veriyor, bunlarin hepsi canavar.. :evil:

Kuzenimi ziyarete gittiğim Almanya'da ülkemizdeki alışkanlığım gereği yeşilde bile yaya geçidinde ister istemez durup bakıyordum.. Ama yaya geçidine geldiğiniz anda araçlar size yol veriyor. Araç sahibi ile ben bir 5 saniye bakakalmıştım bir defasında.Araç sürücüsünü bekliyorurum o da beni bekliyor. Kesin anlamıştır yabancı olduğumu diye düşünürüm hala:)
Umarım akademik çalışmalar olumlu olur:)

Üst Alt