Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Yaşam] "Sen vermesen de olur..."

DUYGUT

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Selam
Dün akşam başıma gelen bir olayı paylaşmak istiyorum.
Bir Arkadaşımın düğününden erkek arkadaşım ve ortapedik engelli çok yakın bir arkadaşımla (buarada ismi Muhammed olup sitede Ageyik olarak tanınır) birlikte sahilde güzel bir çay bahçesinde oturup bir okadar güzel sohpet ettik, o ana kadar güzel olan herşey yüzümü kızartan, canımı sıkan, beni sinirlendiren bir olayla noktalandı.
Çaylarımızı içip hesabı ödemeye kalktığımızda hesap çok az olduğu için Muhammet cebindeki bozuk paraları çıkardı işte şok an!!!
Garson Muhammede sen vermesende olur diyip acıyarak garip bir tavır takındı..(etabi engelli ya ihtiyacı vardır diyemi düşündü artık birde baktı yanındakilerinde para ödeme çabası yoka allahımyaaaaa 6 ytl için)
O an ne yapacağımı şaşırdım olayı önce örtpas etmeye çalıştık yani böyle gereksiz bir insanın bir cümlesini bile kafasına takmasını istemiyordum Tabi bizimki dururmu atlarmı!!!! hemen gördünüzmü adam ban özürlüyüm diye acıdı nerdeyse para alamayacaktı dedi..
Durumu kurtarmak için ardı ardına yapılan espirler bir nebze olsun olayı gizlemişmidir bilmiyorum ama etraf böyle insanlarla doluyken ben rahat duramıyorum hepsine sataşasım geliyor.
Eğitimsiz, bilgisiz saygısız birsürü insan ve öğrenmeleri gereken insanlık...
İşte dün akşam dedimki ben bu olayı sitedeki arkadaşlarımla paylaşmalıyım.
Belki biçoğunuzun yaşadığıyla mukayese edilirse çok ufak bir ayrınytı, ama biliyoruzki ayrıntılar hayata yönünü verir.
Mumicim sen benim cınım arkadaşımsın son dönemde evden çıkamamnın verdiği bir stresle daha da çok sıkıntı yaşadığını biliyorum.
Bu yüzde hernakadar ben böyle şeyleri takmam desende içinde kaldığını biliyorum..
güzel günlere az kaldı işe başlayınca hepsi bitecek bu sıkıntıların...
Yazımı okuyan ve içimdeki sıkıntıyı anlayan herkeze çok teşekkürler..

Umarım birgün ben de o kadar saf bir garsonla karşılaşırım. Hatta umarım her garson o kadar saf olur da biz sakatlar hesap ödemeden yer-içeriz :)

Bence, "arkadaşlar benim misafirim. Hesabı ben ödeyeceğim diye geldiler buraya... Onların parasını da vermesem olur mu?" gibi bi manevra yapılabilirdi. Belli mi olur, belki görüldüğünden de saftır garson :)

BENDEDE KESİNLİKLE MUHAMMEDİN BUNU TAKTIĞINI DÜŞÜNMÜYORUM..DÜŞÜNDÜĞÜ TEK ŞEY BU TİP İNSANLARIN NE KADAR BOŞ OLDUĞU VE HAYATLARINDAKİ TEK ŞEYİN İNSANLARA ACIYARAK BAKTIKLARINDA ASLINDA ACINACAK OLAN İNSANLARIN KENDİLERİNİN OLDUĞUNUN FARKINDA OLMAMALIDIR!!!GARSONUN YAPMIŞ OLDUĞU APTALCA BİR POT MU DESEM BOŞBOĞAZLIK MI DESEM YOKSA...NEDİR YANİ...ÖNYARGI??ENGELLİ İNSAN YİYİP İÇEMEZ Mİ?MADDİ BAKIMDAN ZAYIF MIDIR?SANIRIM O GARSON GÖREVİNİN KURALLARI OLAN NEZAKETİ,İNSANLARA VERMEK ZORUNDA OLDUĞU SAYGIYI UNUTMUŞ :!: ENGELLİ BİR İNSANDA GAYET LÜKS YERLERDE İYİP İÇEBİLİR. :!: BAZI BOŞ İNSANLARIN YÜZÜNDEN BAZI ARKADAŞLARIMIZ MUTSUZ MU OLMALI HEP :?: BU TÜR İNSANLARA HADDİNİ BİR ŞEKİLDE BİLDİRMELİ :!: HERKES HADDİNİ BİLMELİ...O GARSON ÖNCE MÜŞTERİSİNE NASIL DAVRANMASI GEREKTİĞİN ÖĞRENSİN SONRA KİMDEN PARA ALIP ALMAMASI GEREKTİĞİNE İYİCE BAKSIN SOKAKTA BİNLERCE AÇ ÇOCUK VAR :!: :!: :!: ONLARA BİR NEBZE YARDIM ETSİN BARİDE SEVABA GİRSİN :!: ACIYARAK BAKTIĞI HER ENGELLİ İÇİNDE DÜŞÜNCESİ ŞU OLSUN BUGÜN BANA YARIN SANA HAYAT BU BELLİ Mİ OLUR :!: :!: :!: İNSAN VCDANIYLA KONUŞMALI :!: :!: :!: SEVGİLİ DUYGU KEŞKE SESSİZ KALMASAYDIN O GARSONU YERİN DİBİNE SOKSAYDINIZ BELKİ BİRAZ ONUN SEVİYESİNE DÜŞMEK OLURDU AMA...HADDİNİ BİLİRDİ HİÇ OLMAZZSA :!: :!: :!: İNSANLIĞI ÖĞRENMİŞ OLURDU :!:

aslında bu olay basit bi olay deil. negatif ayrımcılığa ölesiye karşı duruyoruz ama iş pozitif ayrımcılığa gelince tavrımızın rengi bulanıveriyor birden. bence etraflıca tartışılması gereken bi konudur bu. neleri hakkımız olduğu için talep ediyor, neleri aslında gerek/etik olmadığı halde bekliyor veya bu tarz sunumlarla karşılaşıyoruz?
sınırı nedir bunun? nasıl bir tavırla karşılamalıdır bu durumları? vs. vs. bu sorular olayın çerçevesini daha net çizecek biçimde çoğaltılabilir.

Hah! ne, geldik mi? Yıl kaç? Sen kimsiniz? Neredeyiz? Ben kimim?

Az önce ev telefonum çaldı. Efendim diyerek açtım. Ses analizim iyidir. Karşımdaki ses "Muhammed?" dedi. "Muhammed yok evde, ben yeğeniyim" dedim. Biraz daha devam etseydim inanacaktı neredeyse. :) Arayan kişi engelliler.biz e yazı yazdığını ve yazıyı okumamı istedi. Konuyu öğrendiğimde verdiğim tepki "yuh" :) oldu.

Sevgili DuyguCuğum, :) ben sadece espri ypmıştım, "bak gördün mü özürlüyüm diye benden hesap almayacaktı" diyerek. :) Sen adamı yanlış anlamışsın. Adamın tavrı şöyleydi. "Senden de para mı alacağız, dükkan senin." Pendik benim yahu bilmiyor musun? Orada benim hesap ödemem ayıp olur manasında söyledi O adam. Zaten daha evvelden sürekli gittiğim mekandı.

Farkındaysan adamların espri anlayışı da yoktu. Sipariş ettiğimiz tost yaklaşık yarım saatte gelince "Ayvalık tostu mu bu" dedim? Adam da "Yok sadece ekmeği benziyor" dedi. Ben de " Hımmm, ben Ayvalık'tan geliyor sanmıştım" deyince, adam ne demek istediğimi anlamadı farkettiysen :)

Yahu yaklaşık 20 dakikadır gülümsüyorum, adam inşallah internet kullanıcısıdır. Duygu bu akşam yine gelip beni alın, aynı yere gidelim, adama bu linki vereceğim, okusun. Yalnız bu sefer ben yürüyerek değil de sürünerek gideyim. Bakalım bu sefer ne tepki verecek.

Hatta yarın bütün özürlüler birleşip mekanı basalım. Duruma göre davranırız. Ya yer içer hesap ödemeyiz, ya da yahu sen ne demek istiyon deyip adamı döveriz:) Birlikten kuvvet doğar...

valla mumi ne desem muhalefetsin. :shock:
arkadaşlarla birliğe falan gerek yok canım. ben hallederim
bundan sonra sürekli oraya gideriz hesabıda sen ödersin bakalım seni nekadar tanıyorlarmış!!!!!!!!!!!!!
buarada muhammed evdemi??? evdeyse beni arasın :D

arkadaşlar alemsiniz ya hele muhammed muhabbetinize hayran kaldım bizde yok böyle dostluklar walla degerını bilin garsona gelince adam resmen kalas başka bişiy de olamaz zaten insanın espiri anlayışı yok sa way haline.

:lol: ASLINDA COK GUZEL YA TAKSIYE BINDIN DIYELIM TAKSICI
KALSIN PARAN CEBINDE DIYOR YEMEK YIYORSUN BIZDEN OLSUN
DENIYOR BIRDE KIRAYI BELESE GETIREBILSEK YASADIK :wink:

Sen vermesen de olur

İşte, imla hatalarının anlam bozukluğuna sebep olmasına örnek;
DUYGUT' Alıntı:
Çaylarımızı içip hesabı ödemeye kalktığımızda hesap çok az olduğu için Muhammet cebindeki bozuk paraları çıkardı işte şok an!!!
İlk okuduğumda şunu anlamıştım; Hesap az olduğu için, hesabı Muhammed ödeyecekti. Hani hesap çok olsa ben ödeyecektim.
Doğrusu şöyle olmalıydı; “Çaylarımızı içip hesabı ödemeye kalktığımızda, Muhammed, hesap çok az olduğu için, cebindeki bozuk paraları çıkardı. İşte şok an!"

Olaylara tersten baktığımda, sonuca daha güzel ulaşıyorum. Ne de olsa farklı bakış açıları dünyamızı zenginleştirir. Hesap 6 Ytl değil de 600 Ytl olsaydı. Adam yine aynı tavrı sergileseydi.”Sen vermesen de olur.” Sanırım 600 Ytl si olsa bile zorla vermeye kalkışan kimse olmazdı. Ben de vermezdim. Bu durumda, adama yakıştırdığımız, kalas, aptal, boş, acınası terimlerinin yerine, adamı yılın garsonu ilan ederdik. (Bu arada sanırım adam işletme sahibi) Adam belki bir jest yapmak istedi, kötü bir niyeti olduğunu düşünmüyorum. Hadi diyelim gerçekten niyeti köyüydü, Yuuuh hem özürlü hem böyle bir yere geliyor, bu adam özürlü olduğundan çalışmıyordur, parası da yoktur. En iyisi ben bundan para almayayım.
Peki, bana ne? Önyargıları parçalamak atomu parçalamaktan daha zordur. Adama zorla önyargılarını parçalattık diyelim, diğer garsonlar ne olacak? Hepsine aynısını mı uygulayacağız? O kadar vaktimiz var mı?

Gsm operatörleri biz özürlüler için farklı tarife uyguluyorlar. Diğer tarifelere göre indirimli oluyor. Araç alırken bazı vergilerden muhafız, erken emekli oluyoruz vs. Bakın gördünüz mü hepsi bize acıyor. Özürlü olduğumuz için indirimler yapıyorlar. Mademki özürlüyüm, cefasını da ben çekerim sefasını da ben çekerim.

Birçok alışveriş olayında kasaya geldiğimde pazarlık sırasında, “Özürlü indiriminiz var değil mi?” derim. Gülümseyenler de olur, “Maalesef” diyende, “Tabi efendim %50 sini almıyoruz” diyerek espri yaptığımı anlayıp cevap veren de olur.
İçimdeki Deniz' Alıntı:
yazıklar olsun garsona yazık günah insanlık ölmüş
Parayı yine de aldığı için mi dedin. Anlayamadım. :)
DUYGUT' Alıntı:
valla mumi ne desem muhalefetsin. :shock:
Duygu, muhalefet etmiyorum. Sanırım ben ters bir insanım. Çoğu kişi bunu söylüyor. En azından negatif bir insan değilim (sanırım) “Sen o köpeği aldın amma o köpek 3 güne ölür.”, “O kazağı giydin amma sana hiç yakışmadı.

Başka bir yazımda belirtmiştim. Ben, sana göre; romantik mumi’yimdir. Ali'ye göre uzun saçlıyım. Anneme göre, biricik oğluyum. Garsona göre de sakat bir kişiyim.
Cellmaam' Alıntı:
Pendik sokaklarında "Çekilin yoldan engelli geliyor" diye dolaşan Muhmmed değilmi...
Evet bendim. Geçen hafta sonu, ailecek Kefken’e denize gittik. Sahil o kadar kalabalıktı ki. Denize girenlerin sayısı daha çoktu sanki. Yani iğne atsanız yere düşmeyecek. Hoş, kalabalık olmasa da yere düşmeyecek.  Denize düşecek yani (Aynı zamanda iğrencim biliyorum)

Tek başıma denize giremiyorum. Eniştelerim kollarıma girerek yardımcı oluyorlar. Bir an baktım yüzmeye neredeyse yer kalmamış. Hani “Adam öldürüyorlar” diye bağırırlar ya, bende bağırdım. “Özürlü adam yüzdürüyorlar." :)
bulent' Alıntı:
arkadaşlar alemsiniz ya hele muhammed muhabbetinize hayran kaldım bizde yok böyle dostluklar walla degerını bilin.
Sağ ol, teşekkürler. Stand up teklifleri de alıyorum da, Ayakta uzun süre kaldığımda yorulduğumdan teklifleri geri çeviriyorum. Sitdown up tekliflerine açığım. :)
MagnuM' Alıntı:
Garson hakkında konuşulanları öğrense,bırak para almamayı,üstüne mini bi kazıkta atar hesaba...
Bunu çok yakında göreceğiz.
DUYGUT' Alıntı:
bundan sonra sürekli oraya gideriz hesabıda sen ödersin bakalım seni nekadar tanıyorlarmış!!!!!!!!!!!!!
Duygu, aşk olsun yahu, özürlüyüm diye hesabı hep bana mı ödeteceksin. :)
DUYGUT' Alıntı:
güzel günlere az kaldı işe başlayınca hepsi bitecek bu sıkıntıların...
Ben işe başlayınca, sen artık bütün işleri de bana yaptırtırsın. :)

Duygu, bir şey rica etsem; Yazı başlığını şu şekilde değiştirsen daha güzel olur sanırım.

Sen Vermesen De Olur

selam

size bende bi anımı anlatayım,izmit merkez zireaat bankasına gittim cep telefon faturamı yatırmaya,vezneye girdim bi tane hatun kişi kafasımnı kaldırdı 20 ytl çıkardı kasadan bana uzattı :) bende anladım (baspalda giyinmem aslında iyide giyininrim ama ) toplamn 45 ytleydi borcum 25 ytl uzattım kadına cep telefonu numaramı söyledim ödeme yapıcaktım dedim:Dkadın şok ne yapıcanı şaşırdı aldı paraları yatırdı teşekkür ederim dedim dedim çıktım:D içim el vermeid döndüm 5 dakika sonra,alın dedim verdiğiniz para,kadoın bana çok iyi bi ders verdiniz sağolun dedi:D arkadaşlar boşverin böyle şeyleri yaaw komik şeyler bunlar gülüp geçin

BENCE BU TÜR DURUMLARI PEK DE ÖNEMSEMEMEK GEREKİYOR.
BAZEN BU ŞEKİLDE DAVRANIŞLAR SERGİLEYEN İNSANLARIN DA AİLE YADA YAKIN ÇEVRELERİNDEN BİZLER GİBİ BİR TANIDIĞI OLNLARIN DA BULUNABİLDİĞİNİ UNUTMAMAK GEREKİR.GİTMİŞ OLDUĞUM KUAFÖRDE DİĞER MÜŞTERİLERE GÖRE DAHA AZ ÖDEME ALIRLARDI. NEDENİNİ SORDUĞUMDA KENDİSİNİN DE ENGELLİ BİR YEĞENİNİN OLDUĞUNU SÖYLEDİ. TABİ KARŞI TARAFIN İFADE ŞEKLİ DE ÖNEMLİ

Bakın aklıma ne geldi. Hani bir noter çalışanı engelli biri yukarı çıkamadığı için aşağı inmiş ve bu sebeple engelli şahıstan ayak pastı parası olarak 6 milyon TL ek ücret almıştı yaa.. sitede de konusu olmuştu, bizlerde kınamıştık bu durumu. Haberlerde de çıkmıştı hatırladınızmı?
Ve A_Geyik rumuzlu arkadaş ta engelli olduğundan dolayı 6 milyon kara geçmiş durumda dimi?
İşte adalet yerini buldu.
Diyorumki A_Geyik arkadaşımız bu 6 milyon TL yi noter sorununu yaşayan o engelli arkadaşa göndersin. Böylece iki sorunda kendiliğinden hallolmuş olur.
Nasıl fikir? Çok zekice dimi? :D
Şaka biryana
Bence bu ve bunun gibi durumları yaşamak bizim kaderimizdir. Bunlarla birlike yaşamaya alışmalıyız. Öyle herşeyi onur meselesi yaparsak vay halimize.
Bence engelli bir kişi espiri yeteneğini geliştirmek zorundadır. Böyle durumların altından ustaca çıkmak için ortamda espiriler yapılması daha masrafsız ve hüzünsüz olur :)
Oturan boğanın verdiği cevap bence çok komikti Okudukça gülüyorum.
Yada garson bana sen para vermesende olur deyince şaşırmış bir ifadeyle şöyle derdim:
Hadi Ya!. Ya kardeş o halde biz biraz daha oturalım. Ha bu arada masayı donatın :D
der gülerdim. onunda gülmesinden sonra birden yüzümü sertleştirir, 10 milyon TL verir üzeri kalsın der garsonu bozardım. Şimdi kim acınacak duruma düştü?
Bu arada olanda 4 milyona oldu :D

Ah Şu garson

Duygut Muhammede haber verdi yazısını okuması için. arkadaşların bişiler döktürdüğünü gördü arkadaşımız, bana göre herkes haklı, ya garsonun durumu? onu bilmiyoruz çünki henüz savunma yapması için ona sanırım alo diyen olmamiş, garson dinlenmeden biraz infaza uğramış gibi bence, saygı ve sevgilerimle.......

Sen vermesende olur diye bir şey kesinlikle kabul edilemez
onun cevabi orada verilmeliydi.
Yinede beş parmağın beşıde bir değil her şey kültür meselesi
o şahis belkide bunu iyi niyetle yapmış olabilir ama bu şekilde
olmaması gerekir benim ikramim deyip dahada bir güzelleştirmış olurdu
o geceyı yinede fazla takmamak gerekir.
bu gibi olaylar hepimizin başına gelmiştir ve bundan sonrada gelecektir.

Üst Alt