Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Yaşam] Özürlü olmak sizce nedir: bir nimet mi yoksa bir külfet mi?

Kurabiye_Canavari

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
özürlü olmak sizce nedir bir nimetmi yada bir külfetmi? hangi uctan bakıyosunuz bu konuya... hangi uçtan bakmak bi yere kadar insan herşeyi beyinde çözebilir eğer beyinde çözemiyorsa buda birçok etkenni vardır aile, arkadaş vs.. dış etkenler bunlar ya destek yada köstek olurlar destek olurlasa sen öyle bi nimetlesindirki sağlıklı insanların imrenmesi gerekir köstekse senin için ve çevren için bi külfetsin ama bu bi nimettir külfete ceviren biz insanlar oluyoruz... bende bi özürlü olarak bazen neden böyle oldum diyorum SONRA ŞÜKREDİYORUM çok şükür ÖZÜRLÜYÜM

özürlü olmak ne yemek ne içmek gibidir. acı gerçektir. ağır bir yüktür. taşınması için sabır ister hem ailesi hem kendisi için

özürlü olmak apayrı bir dünyadır,kimine göre nimet kimine göre külfettir :wink:

ruhsal açıdan bulunmaz nimet, fiziksel açıdan büyük külfet

Kulanana göre değişir. Ben nimet kısmını kullanıyorum.
:lol: :lol:

Külfetli kısımları var tabiki. Ama nimet denilebilecek zamanlar da olmuyor değil :D

:lol: ben bazen dusunuyorum diyelim sihirli bir olay oldu iyilestik
biz yada benim gibi evde olan engelliler ne yapacagiz bu durumda
alismisiz evde istedigimiz saate yatmaya kalkmaya hantalliga :lol:
yeniden hayatin icine karismak calismak yada calisamamak nasil
etkiler bizi :wink:

simdi engellı olmak konusu ıkı boyutlu olarak ele alınabılır.
1-ilahı boyutu
2-dunyevı boyutu

1-sımdı olayın ılahı boyutunu semavı dınler acısından bakarsak ıste engellı bır ınsan buna sukrederse Allah ona nımetlerın en guzelını verır ve otekı dunyada bu sabrı ona mukafat olarak verılır.

2- dunyevı bır boyutla bakarsak ta hepımızın engellerı farkıl kımımız kendı sucumuzdan engellı olduk yanı nasıl desem ıste aşırı suratlı araba kullanmaktan yada sarhosken balkondan duserek v.s... kımımızde aılelerımızın ıhmalınden engellı olduk.. kımımızde ılahı taktır engellı dogduk. Tabıykı dunyevı boyutta dusundugumuzde engellı olmanın boyutu da onemlı mesella benım bır ayagımda engellılık halı var yuruken bıraz aksamak dısında her turlu aktıvıtemı rahatlıkla yapıyorum.. Bırde yerınden dogrulamayan oturamıyacak derecede engellılık halı var...

bana bu soru sorulursa ne derım ?

engellı olmak gercekten cok zor ama benım gıbı ufak engelılık halı olan ınsanlar ıcın fazla kulfet olmuyor kı ben bu kadar a bıle cocuklugumda ve 19-20 lı yaslarda cok takmıstım ınsanların bana acıyarak baktıgını dahı dusunmustum... engellı olmak tabıykı ılahı acıdan bakarsak mukafat.. ama dunyevı acıdan bakarsak ta cok buyuk bır yük... Ben cok amelıyat gecırdım 4 yıl yataga baglı kaldım o zamanlar camdan dısarı bakıp arkadaslarımın kosturup top oynaması gunese cıkıp doyasıya dogaya bakmaları benım ıcın asla olmayacak bırer hayaldı.. 7 amelıyat sonrası bayagı duzeldım..

ENGELLIYIZ VE BU ENGELLE YASAMAKTAN VE BUNU KABULLENMEKTEN BASKA CAREMIZDE YOK.. EGER ENGELLERIMIZI SORUN EDIP HAYATA BU GOZLERLE BAKARSAK TABIYKI KENDIMIZIN VE CEVREMIZINDE HAYATINI KARARTIRIZ.. NE OLURSA OLSUN HAYAT YASAMAYA VE ANI PAYLASMAYA HER ZAMAN DEGER...

NOT:lutfen arkadaslar ozurlu kelımesını kullanmayalım.. bız ozurlu degılız kımseden de bu engelımız dolayısıyla ozur dılemek zorundada degılız.. bız ozurlu degılız sadece saglıklı arkadaslarımızdan bırazcık daha kısıtlı yız...

NERESİ NİMET YAAAA

KÜLFETTTTTTTTTTTTTTTTT
ÇOK AGIR BİR YÜK

ENGELLİ SAKAT ÖZÜRLÜ EKSİK adına her derseniz diyin

alışılacak bir şey degil
çekiyorum mecburen

SALDIM ÇAYIRA MİSALİ GİDİYO İŞTE

BUsoruyu dalga geçmek için mi sordun?
ruh hastası yapıyo özürlü olmak,özrü nimet olarak algılayabiliyorsun!!!
nimet kavramın çok verimsizmiş ya da..

çok sinirli biri değilim normalde, ama seni dövmek istedim şu an..

o ne ya

ozur ne kı hıcte ozurlu degılız bız secılmıs olanır matrıx tekı neo gıbı anlayın bunu her kez sakat olamaz

engelimi yaşarken bana engel çıkartıldıgında yaşadıgım zorlukların üstesinden ben gelmeye çalışırken köstek vuran yasalar kurallar çıkartılırken önüme hatırlıyorum onun dışında ben başkalarından farklı deyilim bazen bi bakış bile karabasanlar yaratırken ruhumuzda asıl engelli olan bi türlü içlerindeki egolarını yenemeyen toplumumuz

waaayss :) :)
ikincibahar bakıyorum baharla beraber hayata bakışında tazelenmişşş.
uçurumdan uçurduğun avatar gitmiş salya sümük ağlayan bebe gelmiş
bundan da ölüm fikrinden çark ettiğin sonucu çıkıyo (mu aceba? ) :D

Yok sevgili Bayke,
ben hala aynıyım,değişmedim ..
Ölmemi beklediğinizi bilmiyordum!!
:( :( :(
uçurumdan attıklarım yok,ölmüyor baktım ,ağlayarak öleceğim..
Siteye, 3-5kilo kına yollayım da dağıtılsınn bare.. :wink:

İnanclı olup olmamaya göre degişir bence.
Allah Hafif bir başagrısı verdigim kuluma ahirette eza etmekten utanırım diyorsa ve benim özrüm başagrısından daha da fazla ise demekki ahirette gayet karlıyım.(Tabiki inanc meselesi)

MERHABA.ALIBABA KATILIYORUM SIZE.INANC MESELESI TABIKI.AMA BIRDE ICINDE BULUNDUGUN DURUMA NERDEN BAKTIGIN ONEMLI.BILIYOMUSUNUZ HAYATA NASIL BAKARSAN ONU GORURSUN.GULEREK BAKARSAN EMINIMKI ODA SANA GULUMSUYO.YASADIKLARIMDAN OGERNDIGIM BIRSEY VAR DIYOR ŞAİR.YASADINMI BUYUK YASAYACAKSIN.IRMAGA GÖĞE KARISIRCASINA.

Özürlü olarak yaşamayı hep meslek olarak algıladım ben.Bizlerin en büyük

mesleği ÖZÜRLÜ OLARAK YAŞAMAK'tır. Her meslekte olduğu gibi iyiler,kötüler

yaptığı işi sevenler,nefret edenler olacaktır.Ve her meslekte olduğu gibi bu işin

ZENAATCILARINI ,yani bizleri , işimizi nasıl yaptığımıza bağlı olarak ,başkaları

saygıyla,sevgiyle yada nefretle anacaktır.Çünkü;meslek sadece kendin için

yapılmaz.Saygılar.

yeri ve zamana göre değişir.bazen nimet bazen külfet.

BİR DELİYLE BİR AKILLI KİŞİYİ YAN YANA GETİRİN VE İKİSİNEDE SORUN BAKALIM SİZ NESİNİZ? ACABA HANGİSİ DOĞRU CEVAP VERİR?
BURADAN TAHMİN EDİYORUMKİ ÇOĞUNUZ AKILLI OLANANIN DOĞRU CEVAP VERECEĞİNİ SÖYLÜYORSUNUZ SİZE KATILIYORUM AMA BENİM BURADA ANLATMAK İSTEDİĞİM ÖZÜRLÜ OLMAK İNSANOĞLU İÇİN HİÇ BİR ZAMAN KÜFLET OLMAMIŞTIR AKSİSİNE BİR NİMETTİR ÇÜNKÜ ALLAH İNSANOĞLUNA AKIL VERMİŞ EĞER BİZ AKLIMIZI KULANABİLİRSEK DÜNYADA BİZİM İÇİN ÖZÜR KALMAZ YANİ ENGELLERİN HEPSİ KALKMIŞ OLUR.AMA AKLIMIZI KULANMAYIP BAŞKA BAŞKA ŞEYLERLE MEŞKUL OLURAK O ZAMAN ZATEN ENGELLİ OLMUŞ OLUYORUZ BİZ JENDİ ÇIKARDIĞIMIZ ZORLUKLARA SONRA KÜFLET DİYORUZ BU KESİNLİKLE YANLIŞTIR İNSANOĞLUNU DİĞER CANLILARDAN AYIRAN ÖZELLİĞİ AKILDIR BUNU UNUTMAYALIM ŞUDA BİR GERÇEKTİRKİ HER SAĞLAM İNSAN BİR ÖZÜRLÜ ADAYIDIR BANA GÖRE ÖZÜRLÜ OLMAK NİMETTİR

SAYGILARIMLA

Üst Alt