Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Yaşam] Otuz yaş tadları

• Konbuyu başlatan cem
  • Başlangıç tarihi
C

cem

30lu yaşlardan bunalım değilde,tatlı anılardan yansıtayım istedim.Çokkere o zamanlar hiçbirşey yoktu diye hayıflanmakla beraber,düşündükçe ne kadarda yapacak çok şey varmış diye kendim bile hayret ediyorum.Aklıma geldikçe yazacağım,disipline bir yazı olmayacak.Sizinde aklınıza gelen "eskiler" varsa eklemenizi isterim.
#Teksas tommikslerin okurken burnunuza gelen o anlatılmaz kokusu.
Aynı koku gırgır,fırt ve çarşaftada vardı.Şimdilerde hiçbir mecmuada yok o koku.Okunmuş olanların,yenilerden daha hareketli piyasası vardı.Her mahallede 2.el kızılmaske mandrake zagor kinowa borsası olurdu.Parası olmayan elindekilerden 2 tane verip,okumadığı birtane alabiliyordu.
#Çoğu akşamlar yazlık sinemalara gidilir,o üç saatlik sürede küllah küllah çiğdemler yenirdi."İzmir dışındakiler çekirdek der"
#Televizyon akşam 18:00da açılırdı ya hani,zırıltıdan sonraki o ilk geometrik ekranda fondan gelen bir ses vardı."Abdurrahman efendi"diye benzettiğimiz,dın-dı-dın-dı-dınnn-dı-dıııı...namesi.Haftada 1 gün Türk filmi,bir günde kovboy filmi "illede pazar sabahı"olurdu.Ne zaman yayın kesilse,illede "necefli maşrapa"diye bir sürahi bozması antika resmi koyarlardı.
Tüm ülke olarak yıllarca "Dallas"diye bir dizide odaklandık.Amerikan petrol şirketi sahibi olan ailenin entrikaları,yıllarca oyaladı milleti.
#Dansöz olcakmı yılbaşı gecesi diye tüm basın daha 2ay kala başlardı haber yapmaya.O dönemin milletvekillerinin birkısmı dansözün toplumu bozacağını,bir kısmıda eğlendireceğini savunurdu.
Pazar günleri sabah 10:00da açılırdı.İlk program "pazar konseri" yani klasik müzik orkestrası olurdu.Hiç birşey olmadığı için,onu bile baştan sona seyrederdik.
#Bakkallarda büsküviler kocaman kutulurda açık olarak kilo ile satılırdı.Sanırım 10 kadar çeşit vardı ve istediğin çeşitten paran kadar alabiliyordun.Leblebi tozu çok revaçtaydı.Cipsler yok,sakız desen 5 çeşit falandı.Minti,tipitip,baycan,arapkızı,turbo vardı birde,araba resimleri çıkar diye hep onu çiğnerdim.Jelibom türü şekerlemeler anca Almanyada dayısı amcası olanlar görürdü.En favori seyyar satıcılar;pamuk şekerci,elmalı şekerci,turşucu,macuncu,kaynamış darı,kırmızı muhallebicilerdi.Salatalıkları dilim dilim keser satarlardı birde.
#Acaba toplasan 5 marka televizyon varmıydı.Neredeyse herkeste "ITT Sharp Lorenz" televizyon vardı.Reglatör ne desek şimdi,anlamaz kimse ama,ozamanlart reglatörsüz çalışmazdı televizyonlar.Alt rafta olurdu ve üstündede mutlaka dantel olurdu :) Adile Naşit uykudan önce programında masal anlatır ve süt içerdi daha 20:00de,çocuklara uyuyun bakalım kuzucuklarım derdi.Şimdi çocuklar babalarından sonra yatıyor.Birde Cenk Koray vardı.Yarışmada kutular içinde olan hediyeler için "kutunuzu açayımmı"diye sorduğu halde,trt buna kızmazdı :D
#Asla televizyonda görmediğiniz,ama o yılların en vazgeçilmez şarkıcılarını her evin camından duyardınız.Kasetleri neredeyse 24 saat çalınır,ama trt kanunları yüzünden yvde görmek mümkün değildi.
Orhan Gencebay,Ferdi Tayfur,Ümit Besen,İbrahim Tatlıses ve daha niceleri.Haa birde o zamanlarda "küçükler"modaydı.Küçük Emrah,küçük Ceylan herkesin kafasını şişirirdi.
Çilli bom bom,gel teskere,eylülde gel,arkadaşımın aşkı,delisin gibi daha yüzlerce pop şarkı,o zamanlar "Türk hafif müziği" olarak isimlendirilmişti.
Michael Jeackson o zamanlar daha zencidi ve ortalığı yıkıyordu.Dışarda hit olan herhangi bir şarkı,ülkemizde suyu çıkana kadar dinleniyordu.Hani şu pepsinin "da da da" sı varya,o daha ozamanlarda milyonkere dinlenmişti.
#Elvan gazozunun müziğini hatırladım şimdi,tüylerim diken diken oldu."Elvan içelimmm, bir ohhhh diyelim.....Elvannn içelimmm elvannnn"
O zamanlar gazoz kapaklarıyla oynardık.İçine çamur yada mum doldurulan kapaklar "kaflik" olurdu,dizilmiş kapaklara nişan alıp seri başından vurunca tüm kalanları "yutardık"Misketin çok pahallı olduğu durumlarda en güzel oyundu bu.Aklıma kocaman bir tahtanın altına sabun sürüp yokuştan aşşaya "tahta sky"yaptığım geldi.Sonraları büyüyünce güzel bir tahta bulup,bilyelerden "tahta corvet"yapmıştım.Mantar terlik çivileyip,fren sistemi yapmış,arkasına deri ve çivilerden "modifiye" yapmıştım.Aman Allahım,ne kadarda çok eğleniyormuşuz yahu.Ah o yokuşları yürüyerek çıkmakta olmasaydı demi :lol: Akşamlarıda "ezan okununca" eve gelme yasası vardı.Akşam ezanı okundumu halaa eve gitmeyenlerin annesi seslenir,sofralara oturulurdu.Eminim o ince burunlu cam sürahiden herkeste vardı.Kapağı bile camdı hani...
Bazen çocuklarda görüyorum,elektrik borusundan yaptığımız tüftüf tüfekler haala kullanılıyor.Hani içine minik küllahlar koyar,gelen geçene atınca birşey başarmış gibi oleyy çekerdik ya.
#Karyola yayları vardır hani,iki ucunda halka olan kıvrım kıvrım tel.Bir ucunundaki halkayı kesip kanca haline getiren satıcı,plastik arabanın ön camına denk gelen yere bunu geçirir,kıvrımlı yayı dümdüz sopa gibi uzatır ve diğer yayı sana direksiyon olarak kullandırtır.İşlem tamam,1metrelik telin ucundaki arabaya ister raptiye ile süsleme yapın,isterseniz deri parçalarından çamurluk,ojelerden renkli kuşak yada rafyadan gelin arabası yapın.Rafya ne derseniz,pastahanelerde kutuları bağladıkları o renkli ipler.
#Kamyon tekerleğinin kenarından alınan bir dilim ince parça,koskocaman halka olurdu ve elinize aldığınız 20cm kadar sopa ile onu çevire çevire "araba" sürerdik.Ben sopasız avcumun içinde çevirirdim,hızlı gidipte kaçmasın elimden diye...

Peki sizin damağınızda kalan tad ney?

:):):):)BEN OTUZ YAŞLARDA DİLİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİMm:):)DAMAT TADIMDA NE VAR ACEP??? :mrgreen: :mrgreen: :roll: :wink:

YAZDIKLARINIZ BENİ ESKİLERE GÖTÜRDÜ İNANIN SANKİ DÜN GİBİ YAŞADIM OKURKEN O YILLARI. KAPIDAN YOĞURTÇULAR GEÇERDİ EKMEK ÜZERİNE ŞEKER SÜRÜP SATAN.. ŞEYTAN UÇURTMALARI YAPAR, ÇITALI İMALATINA BİLE GEÇERDİK.. ZATEN ADIM ERKEK FATMAYDI. TÜM MAHALLENİN ERKEK ÇOCUKLARI UÇURTMA VE ÇITALILARINI BANA YAPTIRIRLARDI. AKŞAM YEMEKLERİNDEN SONRA MAHALLELİ KAPI ÖNLERİNDE ÇAYLARINI YUDUMLAYIP SOHBET EDERKEN BİZLER TÜM MAHALLENİN ÇOCUKLARI KAYBOLMA, SAPIK VAR, ORGAN MAFYASI KORKUSU OLMADAN SAATLERCE SAKLAMBAÇ OYNARDIK.

KIŞIN HER EVİN ÖNÜNDE MUTLAKA KOCAMAN KARDAN ADAMLAR YAPILIR, VARSA MAHALLENİN RAMPASI, YOKUŞU KIZAKLAR YAPIP KAYARDIK (HEMDE KENDİ İMALATIMIZ). VE DAHA NELER NELER NE GÜNLERDİ O GÜNLER.. BİZLER ŞANSLIYDIK. İNTERNET, CEP TLF. NU GİBİ ARKADAŞLIĞI, DOSTLUĞU YOK EDEN ŞEYLER YOKTU.. BİZLER DOYDUK ASLINDA OYUNA DOYDUK OYNAMAYA.

Çocukluğuma geri gittim. Aynı tadları bizlerde yaşadık. Yıllar geçti ama daha dün gibi.

Birkaç tane de ben ekleyeyim,

- Mahallemizden sırtında heybesi (bazende yanında eşeği ile) olan satıcılar geçerdi. İçerilerinde iğde, leblebi, keçi boynuzu dolu olurdu. Bunları dolaşarak satardı. Fakat paradan ziyade, eskimiş ayakkabı, naylo terlik ile verirdi. El terazisinin bir kefesine naylon terliği koyar, diğer kefesine de dengeleninceye kadar leblebi, keçiboynuzu, iğde koyardı. Alabilmek için evden habersiz terlik kaçırdığımız da olmuştu (özür dilerim anne :) ).

- Biryere giderken, özellikle hastaneye giderken, babam ile Ulus/Ankara'da dolmuşlara binerdik. Bildiğiniz dolmuşlardan değil, eski Amerikan arabaları, içerisinde 3 sıra koltuk olanları bile vardı.

- Tabiri caiz ise "it gibi gezerdik", tam anlamı ile sokak çocuğuyduk. Evdekiler bizi eve sokabilmek için 1-2 saat dil dökerler, fakat yine de başaramazlardı.

Güzel günlerdi.

Immm 30 lu yaşlar aslında tam 30 lu yaşlarda değiliz ama etrafında dolaşmaktayız artık her doğum gününde geri sayıma başlıyoruz 30 29 28 27 diye gideceğiz :D ama 30 lu yaşlar zor yaşlar gibi geliyor bir yandan 30 lu yaşların üzerinizdeki artık daha bir ağır olmalısın hayatın getirdiği sorumluluklar artıyor alarmı bir yandanda eyvah 20 li yaşlar gitti ama ben hiç doyamadımki aman canım zaten ben kendimi hâla 20 li yaşlarda hissediyorum diye kendimizi avutuyoruz :shock: :D 20 li yaşları terkedip 30 lu yaşlara başlarken bu tip duygularla mücadele ediyorsunuz ama her yaş güzel olmalı güzeldir elbet hangi yaşta olursak olalım hissettiğimiz yaşı yaşamak bence en doğrusu gibi geliyor :wink:
Cemmmmm şu avatarı değiştir yoksa değil 30 lu yaşları 60 lı yaşları bile arayacaksın ne ya 90 lık çirkin bir avatar :shock: :D

30 lu yaşlar........

Neredeyse en güzel yaşlar...... :p

Yeniden doğmak gibi bişii.... :wink:(Tabii bu kişiden kişiye değişir...)

Birde büyüdükçe küçülenlerdensenizzz.... :wink: :wink: Tamamdırrrrrrrr....... :p

Allah herkese nasip etsin........

Amin.

Barbie aynen katılıyorum. 30 olmuş, 40 olmuş

Önemli olan sayısal bir ifade değil beyninin, kalbinin, vücudunun gösterdiği, sana hissettirdiğidir.

Gülmeyi unutmamışsan, her şeyden zevk alabiliyorsan, hayatını dolu dolu yaşıyorsan gerisini boşver....

:lol: :lol:

macun şekerleri ve pamuk şekerler,kaynana sopası dediğimiz renkli çubuk şekerler, kalaycılar,ramazan aylarıda başkaydı hani... :!:

her yaş kendinde güzeldir

insanda sağlık huzur olsun

kaç yaşında olduğunun pek önemi yok

ama 63 yaşında ölmek istedim

allah ömür verirse tabi şu an 31 yaşındayım

güzel yazı cem. otuza daha çok var yaw :D

30 Yaş bitmesine az kaldı ama keşke hep bu yaşta kalabilsem ne küçülüp ne yaşlansam.. Her yaşın ayrı bir güzelliği vardır ama bence yaşanabilecek en güzel yaş 30 yaş.. Ne çocuksu düşüncelerin var nede fazla olgunsun..

Sevgili Magnum, bak birileri senin düşüncelerini çalmış ve senden önce kayıtlı bütün mail gruplarına göndermiş, bu kişiyle ne kadar hemfikirmişsiniz :wink:

"Yaslaniyoruzzz...

Bugün üniversite ögrencilerinin cogunlugunu 1986 dogumlular ve daha kücükler olusturuyor. "Genclik" onlara deniyor. Onlar icin Soguk Savas bir bilgisayar oyunu. AIDS dogduklarindan beri var. CD dogduklarindan beri var. Michael Jackson onlar dogdugunda beyazdi. Bülent Ersoy onlar dogdugunda kadindi... Eski filmlerde Ajda Pekkan'i görseler tanimazlar.
Kücük Emrah'i, Emrah'in gayrimesru oglu saniyorlar. Ridvan Dilmen onlar icin sadece bir TV spor yorumcusu ve ona neden "seytan" dendigini bilmiyorlar. Kenan Evren onlar icin tonton bir ressam. Onlar icin "Charlie'nin Melekleri" ve "Görevimiz Tehlike" sadece gecen
senenin yeni vizyon filmleri. Siyah beyaz bir bilgisayar ekrani olabilecegini düsünemezler. Pac-Man'i bilmezler. Amiga ve Commodore 64'leri olmadi hiç. Siyah beyaz bir televizyon olabilecegine inanmazlar ve uzaktan kumanda olmadan nasil kanal degistirilecegini bilmezler.Balkonda hiç anten ayari yapmadilar. Sadece tek bir kanalin günde belirli saatlerde yayin yaptigi dönemlerde dinozorlarin da yasadigini düsünürler. Dallas'i sadece NBA maclarindan bilirler. Flamingo Yolu ise sadece bir bar adı olabilir onlar için. John Travolta'yi hep balik etli ve yuvarlak hatli olarak gördüler ve onun nasil olup da bir dans ilahi olabildigini hayal bile edemezler. Ve bizlerin de üniversitedeyken cep telefonsuz nasil yasayabildigimize akil erdiremezler

Simdi bakalim yaslaniyor muyuz bir görelim.....
1. Yukarida yazilanlari anliyor ve gülümsüyorsun.
2. Artik disarda gecirilen bir gecenin ardindan ögleden sonraya kadar
uyumaya ihtiyacin var.
3. Arkadaslarin bir bir evleniyor.
4. Kücük çocuklarin bilgisayarla nasil çok rahat oynayabildiklerine her
zaman hayret ediyorsun.
5. Liseli genclerin ellerinde cep telefonlarini görünce kafani salliyorsun.
6. Isine her gecen gün daha cok baglaniyorsun. Artik o senin hayatin.
7. Arkadaslarinla hergün telefonda daha az vakit geciriyorsun.
8. Zaman zaman arkadaslarinla bulusup, beraber yasadiginiz komik anilari tekrar tekrar anlatip, eski güzel günleri yadediyorsun.
9. Bu yazıyı okuduktan sonra bunu bazi arkadaslarina forward etmeyi
düsünüyorsun. Onlarin da bunu begeneceklerini biliyorsun.....
Evet kabul etsek de etmesek de hepimiz yavas yavas YASLANIYORUZ... "

Evet cemm..
Bende 30 yaşımdan henüz gün almamışlardanım :lol: :lol:

Ama söz 10 sene sonra yazacağım :lol: :lol: :lol:

sitenin en minisi benim cem abi süper olmus hakan 23 daha bebiş

cem abi paylaşım için teşekkürler çok güzel yazmışsın bizede az kaldı ya biraz daha yirmilerde dolaşsak fena olmaz :lol:

hakanım' Alıntı:
sitenin en minisi benim cem abi süper olmus hakan 23 daha bebiş

bebişe de bak küçülde cebime gir :mrgreen:

Eline sağlık cem. 30'lu yaşlarıma ramak kalmışken eskiye götürdün benide. aynı şeyleri yaşamış olmak ne güzel yaaa. :)

Allah güzel ömürler nasip etsin herbirimize inş.

30lu yaşlar harika.Önceki yaşlarda bişeyleri değiştirme çabasındaydım.Şimdi her şeyi olduğu gibi kabulleniyorum. :)

valla 5 yıl sonra yaşarsam allah uzun ömür veripte yani malum ne olucağımız belli dillll 30 yaşı anlatacam acısıyla tatlısıyla....

SANIRIM TAMAMINI ANLATTIĞIN ŞEKİLDE YAŞAYANLARDAN BİRİSİYİM .

O LEBLEBİ TOZU YÜZÜNDEN AZ AZAR İŞİTMEDİM O SİYAH ÖNLÜK Bİ BATARDI TOZDAN , UĞRAŞ DUR TEMİLEYEBİLENE AŞK OLSUN ,

BÜTÜN MAHALLELERDE BİRDEN BAŞLAYAN OYUN SALGINLARINA AKLIM HİÇ ERMEZDİ , BÜTÜN MAHALLELERDE BİRDEN HERKES MİSKET OYNAMAYA BAŞLAR , BİR SÜRE SONRA MİSKET BİTER GAZOZ KAPAĞI BAŞLAR O BİTER TÜF TÜF TÜFEKLER BAŞLARDI . O BİTİNCE DİYE DİYE BİR BAŞKA OYUNLA YENİDEN BAŞTAKİ OYUNLARA DÖNERDİK.

DÜŞÜNÜNCE TÜF TÜFÜN OKULLAR BİTİP ESKİ DEFTERLER CEPHANE OLUNCA ORTAYA ÇIKTIĞINA AKLIM KESİYOR. BİRDE YAĞMUR YAĞDIĞI MEVSİMLERDE ÇAMURA İNŞAAT ÇİVİSİ SAPLANARAK OYNANAN PES DİYE BİR OYUN VARDI. SANIRIM O DA MEVSİMSEL BİŞEYDİ.

DİĞER OYUNLARI TÜM MAHALLELERDE AYNI AYNDA BAŞLATAN O GİZLİ GÜÇ NEYDİ ACABA ??

otuzlu yaslar....
cok guzel yaslar...
ben sevdım bu otuzlu yasları...
yenıden dogmak gıbı hayata daha guzel bakılıyormus otuzlu yaslarda...
bıde sevıyor ve sevılıyorsanız bence en guzel yaslar işte otuzlu yaslar.... :D

Ben 30lu yaşları bırakalı 3 yıl oldu ama kötü olmadığını biliyorum.
Fakat 40 lı yaşında tadı başkaymış ya. Yeterki içindeki yaşın ne olduğunu bilmek. Benim içimdeki yaş hala 23 :) züğürt tesellimi ki.

En güsel 30 yaşlarıdır :wink: :D :lol:

Üst Alt