Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Yaşam] İstanbul küstüm sana

naimsav

Üye
Konular
29
Reaksiyonlar
0
Çocukluğumdan beri çiçekleri severim.
Bütün gün tarlada çalışıp akşam üstü ev geldiğimde -o zaman mahalle çeşmesi kuruyor, akmıyordu-, öközleri koşuyordum arabaya ve büyük bidonları arabaya koyup, iki kilometre üzaklıktaki bir çeşmeden bidonla su getirip, ektiğim fidan ve çiçekleri suluyordum.
Benim butun gun tarladaki yorgunluğum, o fidan ve çiçeklerle uğraşırken giderdi; huzur bulur dinlenirdim...
Evin önunu çeşitli çiçekler eker, onların bakımını yaparken dinlenirdim.
Hayvanların, fidanların, çiçeklerin bakımı beni hep dinlendirir.
Şu an tekerlekli sandalyede bile tavuklarım, kuşlarım sebze ve çiçek bahçem var.
Çalışmayı seviyorum; faydalı bir şeyler yapmak bana huzur veriyor. Kilometrelerce uzaklıktaki engelli arkadaşlara ulaşıp onlarada yararlı olmaya çalışıyorum. Engellilere hizmet ederken butun işleri bırakır, engellere hizmeti bir ibadet gibi görurum. Onları mutlu etmek dualarını almak bana huzur veriyor.
Bir de tek başıma yaşayan biri olarak yemek yapmak, evi silip supurmek gibi işleri yapmak zorundayım...

Kazadan sonra belden aşası felç olunca kendime bir düzen kurmaya çalıştım.
Bir gün kendi başıma çiçek ekmeye karar verdim. Uzun geniş bir ağaç çıta aldım elime, 1-2 mt uzağıma bu çıta ile birkaç çiçek ektim. Tabii çiçekler yeşerdi... Bir gun açılan çiçekleri seyrederken çiçeğe bir kelebek kondu. Adeta çiçekleri sever gibi okşar gibi bir çiçekten diğer çiçeğe kondu. Onu izlerken bir bal arısı açılan o güzel çiçeğin özüne girdi. Çiçeğin özünden sarı sarı bir şeyler çıkardı. Adeta sevinerek uçtu gitti.
Kendi kendime dedim ki: arının aldığı bu çiçek özünden bir bal oluşsa ve bu balı yiyen biri, bu baldan şifa bulsa, bundan güzel bir şey olabilir mi?
O günden sonra çiçekleri her yıl daha bir değişik duyguyla ve sayılarını da arttırarak ektim.

Kazadan önce yaşadığım İstanbul'da da çiçek sevgim vardı. Semt pazarlarına gittiğimde, arkadaşı çiçek pazarına götürürdüm. Bana çok kızardı. Çiçek sevmezdi, "başka gezecek yer mi yok, buraya getirdin bizi?" der kızardı. Bense çiçek pazarından bir kaç saksı çiçek almadan çıkamazdım. Hatta kirada bulunduğum evin sahibinden izin alıp bahçeye çiçekler ekmiştim.
Arkadaşım tatil günleri gelir, "gel gezelim. Bekar adamsın, çiçekle uğraşacağına hadi denize yüzmeye gidelim" der beraber Şile'ye denize giderdik, onun ısrarıyla.
Şile'de denize girmek çok güzel. Tertemiz deniz ve kum; şimdi tv'den seyredebiliyorujm o yerleri ancak!..

Ah İstanbul!
Beni köyüme tekerlekli sandalye ile gönderen İstanbul; küstüm sana!
Ah Ankara!
Birbuçuk yıl gezdim seni, niye söylemedin, bahtın kara diye?

Not: Sitemin resimler bölümune girerseniz, bu yazdıklarımın resimlerini görmuş olursunuz.

Sevgi ve saygılarımla

Naim Sav (parapleji )
Susurluk

www.baliklidere.com

Size imrendim ne güzel doğa ile başbaşasınız.Yaptıklarınız icin tebrikler.

Naim yazdıkların çok güzel. Kuru kuruya şansızlığına bahtsızlığına dövünenlere ithaf olunacak kadar güzel.

Eline yüreğine sağlık.

Sitenini de gezdim güzel bir iş çıkarmışsın.

Naim abi, ben de biraz süsledim mesajını :)
Resimlere bakalım da hormonsuz sebze meyve nasıl olurmuş, toprak adamı nasıl mutlu edermiş görelim... :)

dunyanızda bır cennet olusturmus olmanın hazzını duyuyor olmalısınız..oyle huzur verıcı kı cocuklarınız.cocuklarınız dıyorum onların ne denlı emek gordugu bellı.
kazadan once ve kazadan sonra dıye sekıllenen yasamınızda cocuklarınız ve toprak kokusu hep sızınle olmus.ve hep oyle olsun.sızı tamamlıyorlar ve sıze yakısıyorlar

Sevgili Bülent size yürekten teşekkürler, diğer değerli ardadaşlara da candan teşekkürler , eniçten saygılarımla

Sitedeki resimlerinin hepsine baktım. doğrusu doğayla bu içiçelikten ve sosyallikten çok etkilendim. Bu fotoğraflar engellilik ile yaşamın nasıl örtüşebileceğin en somut yansımalarıdır. Saygılarımı kabul ediniz.

Ben de küstüm İstanbul'a
ama içindekileri bırakıp gidemiyorum:(
Öyle güzel ki bahçeniz, çiçekleriniz, domatesleriniz...
Balkonda saksılara ekmiştim domates ve biber
domatesler büyümedi ama 6 tane biberim çıktı :)
Birgün kendimde o cesareti bulabilirsem eğer giderim belki kim bilir...

Yazdıklarınızı okurken kelebekli kısımda yüzümde kocaman gülümseme yakaladım ,duygularınızı sözcüklere öyle güzel aktarmışsınızki gülümsetiyor insanı ,harikasınız ....

naim abi

Naim abi hoşgeldin.
sitedeki resimlere bakarken bir koku hiseder gibi oldum.
sanki toprağın ve o güzel çiçeklerin kokusunu hissettim imrendim yahu.
ben orada yaşasam ellerimi topraktan çıkarmazdım kokusuna doyamazdım herhalde.
belliki huzur verici bir ortam.
orada bizim yerimizede huzur dolu yaşayın bizde buradan hissedelim :wink:

tebrikler

sevgii naim bey herşeyden önce şunu kanıtladınız,önemli olan ne istediğin değil ne yaptığın insanlar yapabildikleri ile mutlu olmasın bilselerdi belki bazı olaylar dahada güzel gelişrdi diye düşünüyorum.
yaptıklarınızı daha önce basından hatırlıyor gibiyim,inşllah hayatınız bundan sonrada uğraştığınız çiçek bahçeleri kadar renkli ve güzel geçer.
kocaman tebrik ediyor ve saygı ve sevgilerimi yolluyorum.

İstedikten sonra herşey yapılabiliyor.
Siz de bunun canlı kanıtısınız Naim bey :)
Huzur ve mutluluk sizinle olsun...

Balkondaki limon ağacım tomurcuk açmış.
Nasıl sevindim :)

tebrik ederim harika bir bahçeniz var...
bende az önce bahçeye fasülye ektim(biraz erken oldu galiba)
ayrıca kıştan beri evde yetiştirmeye çalıştığım (taşınan komşum kapı önüne koymuş götürmemiş o da küsmüş gibi bütün yaoraklarını dökmüştü)
işte o ağacıda bahçeye ektim....
şimdi sabırsızlıkla büyümelerini bekliyorum....
harika bişey tırnaklarımda hala toprak var...

Naim ağabey bahçen bir harika ben sana okadar yakınım ki en yakın zamanda seni ve o güzel bahçeni görmeye geleceğim emin olabilirsin.Ama aklıma ne geldi buluşma noktası olarak mesela ankaradan sonra eğer gidilirse havalar birazdaha güzelleşsin Balıkesir ve tabiki Susurluk olarak söylesek misafirlerimizi burada ağırlasak olmaz mı?Nedersiniz..

Naim Bey kıskandım sizi ben saksıda çiçekleri bile büyütemiyorum o kadar sevdiğim halde

Harikasınız....

Selam naim bey.Tek kelime ile harikasınız.Ben apartmanın bahcesine 5 tana üzüm asması diktim.Asmalar büyüdü şimdi yazın onların gölgesinde oyuruyorum.Ama benim bahce seninkinin yanında bir hic.Tebrikler

ne kadar güzel ,dogayla ıcice kıskanmadım desem yalan olur gercekten harıka bır ortamdasınız mutlulugunuz daım olsun

Sayın arkadaşlar emeğim ,alın terim birleşince bu resimler ortaya çıkıyor. ben yaptıklarımı yazı ile değil resimlerimle anlatmayı ancak becermeye çalışıyorum ,takdir eden tüm arkadaşlara candan teşekkür ederim,
sitemin resimlerim bölümüne girerseniz 90 kadar kendim çektiğim ,veya sokaktan geçen birilere çektirdiğim ,bu resimlerimle bir şeyler anlatmaya çalıştım, Saygılarımla

Çok iyi yaa

Hele yeşillikler içinde kaybolan o foto çok güzel bayıldım abi yaaa

Ne kadar güzel resimlerdi onlar öyle . Ben de çok severim çiçeklerle uğraşmayı fakat mağlum saksıda yetiştirmekle bahçede yetiştirmek aynı zevki vermiyor. Ne mutlu size. YA ÇOK AMA ÇOK GÜZEL

Sayın yarenn66 , ben iş kazası sonucu tam parapleji oldum,
tüm msj yazan veya izleyen arkadaşlara en içten teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım, 30 yıllık tam parapleji ) Saygılarımla

slm

Naim Bey harikasınız

sevgi ve istek olunca herşey başarılabiliyor bunu siz kanıtladınız

kutluyorum sizi :)

Ne güzel. :)Elinize sağlık. Böyle güzel bir bahçeye sahip olmak çok hoş bir duygu olmalı.
İstanbul a da küsmeyin bence.:))

1974 yılında iş kazası sonucu belimi kırdın ,şimdi de tüm istediğiniz
Raporları ve belgeleri gönderdiğim halde vermeye vadettiğiniz,
Akülü sandalyemi vermediniz ve umudumu kırdınız,ömerli ,üsküdar arası
döşenen Dev Beton Su borularda benim döküm ustabaşısı olarak her boruda alın terim var, Ömerli baraj kapaklarının kaynaklarını kaynatırken kaza ile de gözyaşlarım ve kanım var, o baraj kapaklarında,
buna karşılık bir sandalyeyi bana çok gördü İstanbul,
İstanbul Önce Belimi Kırdın, Şimdide Umudumu Kırdın,
Hakkımı helal etmiyorum sana İstanbul. Omurlik Felçli..

sevgili naim abi sen emek vererek birşeyler yapmıssın :? kıymet bilmeyip seni ellerinin tersi ile itmişlerse bu onların ayıbı :? bu dünyada herkez görmezden gelebilir ama mahşerde gözlerine hesap veremeyecekler :? kulaklarına,düşüncelerine,ellerine ayaklarına,sana en önemliside ALLAH ha kendini üzme kötüler olmasaydı cehennem ne işe yarardı :roll: sevgi ile kal abiciğim :wink:

Sayın Arkadaşlarım yıllardır uğraştığım Akülü sandalye ye sonunda kavuştum.
Allah olmayanlara da versin, hepinize sevgi dolu saygılarımı sunarım.

Üst Alt