Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Yaşam] İlk ve sondu...

Ayşe Urana

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Daha 15-16 yaşlarındaydım.9 aylık iken geçirdiğim ateşli hastalık yüzünden sakat kalmış yürüyemez olmuşum.Tedavi olmama rağmen bi ayağımı kurtaramamışlar ve koltuk değneği ile yürür hale gelebilmişim.. İlkokulu çok zor okudum okula almak bile istemediler benle uğraşmak ietemediler, ama anne ve bebemın diretmelerine karşın okula alındım ve ilkokulu bitirdim.
Orta okula giderken biraz daha rahattım en azından koltuk değnekleri ile yürüyebiliyodum. Bazen zorlansamda özellikle kışları sağolsun ailem ve arkadaşlarım sakat olduğumu hiiç hissetirmediler. Takii ilkkez aşık olana kadar...
Evet 15-16 yaşlarındaydım sanırım. Bir arkadaşımın sayesiyle Balıkesirden bir çocukla mektup arkadaşlığı başlattım ama ona sakat olduğumu söyledim. Uzun bi süre mektuplaştık. Hatta ister istemez aşık bile olduk birbirimizee.. :) Ben onu hemen hmen hergün arıyodum telefonla. Ama ilk aşk yaa üüü deli gibi aşıktım. Ve onu görmem lazımdı. Onun için Balıkesire gittim. Gördüm. Ve daha da fazla aşık oldum. Ama tek taraflı değildi. Bunu görüyordum.
Bursaya döndüm yine okuldan geldiğim gibi aramak istedim telefonla aradım tesadüfki telefona annesi çıktı. Onunla görüşüp görüşemeyeceğimi sordum. Annesi bana sen o Bursa daki sakat kız mısın yoksa, sen kendini ne sanıyosun oğlumun peşini bırak ben ona sağlam bi kız alacağım sakın onu arama seni ailene söylerim dedii. İşte o an İLK VE SOOON kez sakat olduğuma çok üzülmüştüm.
hiç bişey demedim ve kapadım akşama beni o aradı annesi bişey dememişki o da bana bişey demedi. Ben de ona sadece beraberliğimizi bitirmemiz gerektiğini kendimi derslere veremediğimi söyledim Annen böyle böyle dedi diyemezdim sonuçta annesikendine göre haklıydı
O günden sonra aramadım arasada yok dedirttim. Şimdi bi başkasıyla evliyim mutluyum 8 yaşında kızım var. Haa o mu noldu, oda başkasıyla evlendi 2 oğlu var biri kızımla yaşıt.
Kötü olan bişey var çocuklarından birisi sakat kim bilir benim o zaman ki üzüntüme allah dayanamadı onun annesine ders olsun diye başına verdi kim biiliirr... :(

bende senınkıne benzer bır durum yasadım... bundan on sene önce bir kızla arkadaslık edıyordum... bırbırımızı cokta sevıyorduk ve evlenme kararı aldık... tabıykı konu bızım kızın annesıne acıldı.. benım engellı (özürlü demıyorum cunku bız ozurlu degılız kımseye karsı) oldugum ıcın annesı ıstemedı bende o zamanlar cahıllık kız arkadasım mucadele edelım demesıne ragmen ayrıldık cunku annesıne cok ofkelenmıstım sımdı kı aklım olsaydı tabıykı bırakmazdım sonucta ben kızını sevıyordum annesını baglamazdı bence... her neyse annesıne cok ah etmıstım o zaman cokta uzulmustum... sımdı ise ben altı aylık evlıyım tabıykı baska bır kızla 2 yıl cıktıktan sonra evlendım ve o kadar cok mutluyum kı Allah herkeze nasıp etsın.. ama suan duydugum kadarıyla benım eskı kız arkadasım dogru duzgun ısı ve aılesı olmayan elınde bır meslegı ve işi olmayan bır erkekle 7 yıldır nısanlıymıs... Annesı de her zaman dermıs ahh sımdı kı aklım olsa o cocuga coktan verırdım.. ama ne yazıkkı ah edıyoruz ama masum ınsanlar cekıyor bunun cezasını..

''yazıkkı ah edıyoruz ama masum ınsanlar cekıyor bunun cezasını..''
Haklısın sevgili Hakanarslan ama napalım akıllarını başlarına toplasınlar onlar da....:) Allah mutluluğunu bozmasın...Sonuna kadar...Paylaşımın için teşekkürler..

Hiç bir zaman karşımızdaki insanı
engelinden yada farklı özelliklerinden
dolayı küçük görmemeliyiz...

Kim bilebilir ki bir gün aynı durumla
kendisinin de karşılaşmayacağını......

Arkadaşlar başınızdan geçen olaylar gerçekten
üzücü.Ama ne yazıkki yaşanmıyor değil.

Allah ikinize de mutluluklar versin.

Özürlüler hakkında bu tarz düşüncelere sahip insanları hiç biz zaman anlamadım..bundan sonrada anlamak için çaba sarf etmiyeceğim.Ama aklımda hep bir soru olacak.

*Yani ?

Bu nasıl soru derseniz....

*Ben evleneceğim-çalışacağım.(çoğaltılabilir bu seçenekler)
*Olmaz
*Neden ?
*sen özürlüsün

*Yani ??????
*??? (cevap yok)

hanım efendi şu anlattıklarınızla ilgili acım o kadar taze ki
of of nerden de bahsettiniz bu halden..............

her zaman dile getirmek istemiyorum kısaca şu aldığım cevap:
kızımı sana vermem sevse de vermem..
moralimi çok bozdu çok
ama hakkımı helal etmiyorum..ALLAH sorsun....

urana' Alıntı:
.tesadüfki telefona annesi çıktı. Onunla görüşüp görüşemeyeceğimi sordum. Annesi bana sen o Bursa daki sakat kız mısın yoksa, sen kendini ne sanıyosun oğlumun peşini bırak ben ona sağlam bi kız alacağım sakın onu arama seni ailene söylerim dedii.
çokkk çirkin bir uslupla yaklaşmışş gerçekten üzüldüm.

urana' Alıntı:
Kötü olan bişey var çocuklarından birisi sakat kim bilir benim o zaman ki üzüntüme allah dayanamadı onun annesine ders olsun diye başına verdi kim biiliirr... :(

anne-babanın hatalarını çocuklar çeker derler.. doğruymuş demekki :(

urana şuan muttlu olmana sevindim. umarım bir ömür sürer mutluluğun :)

ibret verici durum inşallah böyle çaresizliğe kimseler düşmesin derim vede kimse yarın ne olacak diye düşünmemezlik etmesin..

Eeee insanlık hali ne oldum değil ne olacam demeli insan..

hayat bu işte.kımse kalbının sesını dınlemıyor.
aılelerde dınlemıyor.sankı onlar genc olmadı asık olmadılar hayallerı olmadı ısteklerı olmadı...sankı bunlar olmamıs gıbı davranıyorlar... :(

demelide, acaba demeyipte pişman olunca ah keşke deseydim diyenlere ne demeli.?

URANA BİR SÖZ VARDIR Kİ BEN BUNA İNANIRIM...
HAYATTA , İNSANIN BAŞINA GELEN ŞEY ONUN İÇİN EN HAYIRLISIYMIŞ...
BULUNDUĞUN KONUMDAN OLAYLARI BAŞTAN SONA DÜŞÜNÜRSEN GÖRECEKSİN Kİ ,BU SENARYONUN İÇİNDE MUTLU SONA ULAŞMIŞSIN..
BİR ÖMÜR BOYU ,O KADININ SENİ SEVMEYEN GÖZLERİYLE KARŞI KARŞIYA KALMAN SANA MUTLULUK VERİRMİYDİ Kİ.... ?

HEP SİZ HEP SİZ..
BİR KERE DE BEN MÜBAREK ELLERİNİZDEN ÖPEYİM MURAT ABİCİM :) NE DE OLSA BENDEN YARIM ASIRLK BÜYÜKSÜNÜZ :D

canım ayse ablam anlattıkların bir nebze üzücü ama sonunda mutluluğu bulmuşsun.Kalbin o an kanamıştır acısı işlemiştir ki halen izi var ve sen bunu cümlelere dökmüşsün.Herkes ektiğini bir bakıma ödüyor diye düşünüyorum.Eminin o sakat evladı onlara seni hatırlatmıştır.

Evet çok haklısınız kısacası herkes ektiğini biçermiş..Kimse ocakta çorba pişirirde sofraya o çorba et gelmez yine çorba gelirr....

buna benzer seyler sanırım cok yasanıyor bende engellı arkadaslarımdan buna benzer hıkayerler duydum ama sadece sana sunu sormak ıstıyorum bu senı mutlu ettımı buraya yazmak zorunda degılsın ama kendıne bunu ıtıraf et ne dersın :wink:

sahranur28' Alıntı:
buna benzer seyler sanırım cok yasanıyor bende engellı arkadaslarımdan buna benzer hıkayerler duydum ama sadece sana sunu sormak ıstıyorum bu senı mutlu ettımı buraya yazmak zorunda degılsın ama kendıne bunu ıtıraf et ne dersın :wink:

A.Urana kendi cevap verir ya da vermez bilemiyorum ama ben aşık olmuş biri olarak şunu söyleyebilirim

Ayşe Urana'nın anlattıklarında taraf ilk aşkı, olayın içinde birileri acı çekecekse yaşananların sonucunda bu en son ilk aşkının annesi olacaktır.

Mantıklı düşünmek gerekirse;

adam sevdi, annesi istemedi ve işin içine çomak soktu. Adamın bundan haberi bile yok.. kimbilir ne acılar çekti, kaç geceleri sabah edemedi, ya da belki bir çırpıda atlatıverdi bilemeyiz ama zor...

Şu an ise yaptığı evliliğin ardından çocuklarından biri sakat.

Acaba diyorum adamın annesi ölmüşmüdür kahrından, oğlunun sakat bir çocuğu olduğunu öğrenince ? en fazla üzüldü ve üzülmeye devam ediyor ya bunun bir zamanlar A.Urana'ya aşık adama getirisi ne ? hiçbirşey

bu öyküde ben olup bitenlerden habersiz o aşık çocuğa acıdım arkadaş..

Ayşe Urana' Alıntı:
Allah Kuluna neden üzülsün ki Yaratan yaratır ve sınar, sana uzuldu diye adamın cocugunun şuçu ne? adamın çocuğu ve adam da Allahın kulu değil mi? :wink:

canım okurken tüylerim diken diken oldu allah çok büyük başka bişey demiyorum... işte bende bu cümleyi sevdiğimden değilde onun yakınlarından duymaktan korkuma tanıştığım bütün erkeklerle kanki oluyorum aşık olmaktan hep kaçıyorum...

NE YANİ BİZLER BÜYÜKLERİMİZİN YAPTIKLARI HATADAN DOLAYIMI BİZİ ALLAH BÖLE YARATTI Kİ !!

Ne alakası var ???

slm

Her şerde bir hayır vardır demis ya büyüklerimiz bence bu şer olayıda böyle degerlendir sevgili arkadasım...

Buna benzer bir sey bende yasadım...Fakat esimin ve benim diretmem sayesindeki bu bir ömür sürsede diretirdik...Astık..ve Onlarında asmasına yardımcı olduk...

Ha simdi aile içinde mübalagsız en kıymetli ve parmakla gösterilen tek gelinmisim, bu duyumları alıyorum artık...

Bu beni mutlu ediyor...Bence insan sevgisine ve sevdigine sahip çıkınca her engeli asıyor onemli olan bu.. Yada söyle demeliyim benim hayatımdaki önemli detay buydu...VAZGEÇMEMEK...

Ben bunu basardım...10 senelik mutlu bir evliligim ve 8 yasında allahım bagıslarla bir oglum var...

Darısı vazgeçmeden inatla yoluna devam eden herkesin basına

EVET ANLATTIĞIN OLAYDAN İNANILMAZ ETKİLENDİM..İNSANLAR NE ZAMAN BAŞINA NE GELECEĞİNİ BİLEMEZKİ.SENİN ŞU ANDA MUTLU OLMANA SEVİNDİM.ALLAH MUTLLUĞUNU DAİM ETSİN.BU ZOR YAŞAMDA ALLAH BÜTÜN ENGELLİ ARKADAŞLARA SABIR VERSİNNNNNNNNNN

kısacası o zavallı kadın, haddini bilmemiş illahi adalet ona haddini bildirmiş!..
etme, bulma dünyası demişler.......

eline, beline ve DİLİNE sahip olacaksın!.. sevecek, sevdirecek ve sevindireceksin...
tüm bunları uygularkende, HADDİNİ BİLECEKSİN!... demiş atalarımız.

süpersiiiiiiiiinnnnnnnn

düşüncelerime ortak oldun.......

İnsanlar büyük konuşmamalı :!:
Büyüklerimden duyduğum kadarıyla ki doğru olduğunu düşünüyorum insan neyi kınarsa bulmadan ölmezmiş çevremdeki olayları değerlendirirken elimden geldiğince objektif olmaya bu yüzden dikkat ederim/etmeye çalışırım
belki engelliyiz bu sayede bize bahşedilen anlayış,sabır,şükür,pozitif bir bakış açısı ile olayları görme yeteneğimizden kaynaklanıyordur kimbilir
llaki başına bir şeylermi gelmesi gerekir insanların biraz daha anlayışlı insan gibi olayları irdelemesi için :shock:
senin şu an mutlu bir evliliğin olmasına çok sevindim ömür boyuda devam etmesini dilerim o sevdiğin çocuk adınada biraz üzüldüm onun bir suçu yok gibi geldi sanki ama sanırım sen dilde ah etmesen bile annesi büyük konuştuğunun cezasını çekmiş Allahın takdirinden kaçış yok kimse için :!: :!: :!:

Üst Alt