Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Yaşam] Hiç merak ettiniz mi az görenlerin dünyasını?

onon

Aktif Üye
Konular
16
Reaksiyonlar
0
hiç merak ettinizmi az görenlerin dünyasını?
anlatmaya çalışayım...

Az gören demek;
-İlk bakışta sanki bir engelsiz birey gibi hareket etmek gibidir.. amaaaa,,,

-Okulda hocaların "sen görüyorsun, numara yapıyosun" diyerek inanmaması demek ve aksini iddaa edincede okul müdürüne gönderilmek ve "çabuk velini çağır yoksa disiplin!!!" uyarısını almak demektir.

-Yolda yürürken, farkında olmadan karşıdan gelene çarpmak ve karşılığında "körmüsün kardeşim ?"sorusuna maruz kalmak ve "evet" cevabını verincede "git işine ya" cevabını almak demektir.

-Bankada veya başka bi yerde evrrak işlemleri sırasında imza atılcak yeri bulamayıp yanlış yere imza atmak yada imza atılacak yeri göstermeye çalışan memurun parmağına imza atmak demektir.

-Yolda yürürken, yanından bir tanıdık geçmesi ve onu farkedemeden yanından geçip gitmesi, ertesi gün "niye selam vermiyosun? peki öyle olsun" cümlelerini işitmektir.

-Belediye otobüslerine serbest binmektir, binerken şoförün "abi personelmisin?" diye sorması veya otobüsteki yolcuların hepsi üzerine doğru anlamsız bi şekilde bakması kiminin "polis galiba!! , yabancı olsa gerek" diye bir takım mantıklı yorumlarda bulunması demektir.

-Restouranltarda yanlış tuvalete girmek demektir, Girdikten sonra durumu nasıl açıklıyacağını kara kara düşünmek demektir. Ne yazıkki büyük olasılıkla inanmaycaklarını bilmek demektir.

-Kitabı, gazeteyi okurken veya yazı yazareken, burnunu kullanmak demektir.

-Bir yerde doldulrulması gereken bir form için yardım istemek ve sana yardım eden kişiyle aranda geçen dialog demektir.
"Abi sahiden görmüyomusun ya?"
"görmüyorum."
"peki abi nasıl yürüyosun ya? gözlerimin içine bakıyon abi?"
"yürüyebiliyorum ama okuyamam yazıları, pek net göremem"
"hmmmmm" der ve anlamsızca bakar" allah allah!!" der kendi kendine,
"abi hayretler içindeyim yahu" acınarak bakar.
sonra ekler,
"abi bu kaç? der ve karşında ellerini gözünün önünede sallar. şekilden şekle girer ve ufak bir muayene yapar uzman doktor misali... ve yorumu yapar.
"abi sen anladım parmak sayıyosun ama yazıları okuyamıyosun hmm" der ve son olarak soruyu yapıştırır.
"Peki abi baston niye kullanmıyosun?" :)))

-Askerlikten muafiyet raporu almaya giderken acaba benide alırlarmı diye düşünmek demektir. (az gören bi arkadaşım gerçekten askere alınmıştı 2 hafta kaldıktan sonra tekrar geri yolladılar::))

-Tek başına hareket etmek demektir, görenlerin ise sena "vaybe aferin ya, evladım nasılda yürüyo.." şeklinde iltifatlar yapmaları demektir.

-Yoldan geçen biri saat sorduğunda yanlışlıkla akrep ile yelkovanı birbirine karıştırarak yanlış saati söylemek demektir. yada görme engelliler için olan sesli saat kullanmaktır ve saati sorana, sesli saati dinletmek demektir ve dinlettikten sonra adamın dumur olması demektir. "bu ne yaw" demesidir.

-Vesikalık çektirirken, gözlerinin kayması ve tam olarak objektife bakamamak demektir. objektifi tutturcam diye şekilden şekle girmesi ve fotoğrafçının etrafında daireler çizerek çıldırma düzeyine ulaşması demektir...

-Arkadaşların ısrarı ile altyazılı filme gitmek demektir ve alt yazıları takip edemediğin için sıkılmaya başlaman ve film esnasında hafifçe tatlı bir uykuya dalmak demektir...

-Mahalle maçlarında, "sen zaten görmüyosun oynayamazsın" diyerek senden kalecilik yapmanı istemeleridir... Maç esnasındada topa vurcam diye topu ıskalayıp arkadaşının kalçasına vurmak demektir. ondan sonrada kavgaya tutşmaktır:)

-Durakta beklerken yanlış otobüse binmek demektir. ve şoförün seni tura çıkarmasıdır.

-Uzaktan kafe gibi gördüğün yere girmektir. Girdikten sonrada oranın kafe değilde bir kebabçı olduğunu anlyıp bozuntuya vermeden ufak ufak ordan uzaklaşmaktır...

-Başka bir az gören arkadaşınla anlaşıp buluşma noktasında beklemektir. Beklerken "nerde kaldı bu adam ya" diye yarım saat boyunca sayıklamak demektir. yarım saat sonra cepten arkadaşını aradığında onunda 2 metre ötede yarım saattir beklediğini anlamak demektir...

-Açık duran bir kapı gibi görüp, kafa atarak içinden geçmeye çalıştığın büyük cam demektir.

-Parkta yürüken su birinkitilerini farketmeden girp çıkmak demektir. boş görüğün banka yanındaki yazıyı farketmeden oturmak demektir. oturduktan sonra yazıya daha yakından bakınca bankın boyalı olduğunu farketmektir.

-Her hangi birini bi arkadaşına benzetmektir ve gidip ona seslenmektir karşılığında anlamsız bir surat ifadesiyle karşı karşıya kalmak demektir.

-Denizden çıkıp kalabalıkta şemsiyenin nerde olduğu ararken, kendi şemsiyene benzeyen bir şemsiye görüp altına uzanmak ve 5 dk sonra şemsiyenin sahibiyle tanışmak demektir...

-Yol soranlara, yanlış yolu tarif etmektir.

Bunlar, bir az gören olarak başıma gelen olayların sadece küçük bir kısmı ama genelde tüm az görenlerin başından aynı tür olaylar geçmektedir.

Peki burdan çıkartılacak ders ne???
Cevap: Ne olursa olsun yaşamak güzel be :)))

Ononum, harikasın yahu. Vallahi hem güldürdün hem öğrettin kardeşim. Gözlerin dert görmesin (yok görsün. yok görmesin. ya da görsün ama dert değili güzel şeyler görsün. Yahu sen işini bilirsin işte... :) )

Peki bir t.sandelyeli ile az gören biri yola çıkarsa ne olur

Sizi çok iyi anlıyorum Onur, benimde az gören bir arkadaşım var, iş yerinde öyle komik olaylarla karşılaşıyordukki, bazen insanlar ondan dilekçe yazmasını istiyorlar :) yazmayınca çıkışıyorlar, insanlarda haklı karşılarında çok güzel bir bayan, lensleride hiç belli etmiyor gözlerini :)

Peki bir t.sandelyeli ile az gören biri yola çıkarsa ne olur
İlk tepki insanlardan, kim kimi gezdiriyor ?

Az gören sandalyeyi iter ama kaldırımdaki her çukura düşersiniz :) sarsınsıtan yorulursunuz ama diğeri inanmaz çünkü sandalyeyi o itiyordur, öndeki insanların ayakları sürekli ezilir ve özürü dilemek sandalyedekine kalır, çünkü şoförün bundan haberi yoktur :)
Eğer bir adres arıyorsanız ve sandalyedeki yoldaki çukurlara bakmaktan adresi kaçırmışsa helede az gören adresi bulmuşsa, bütün gün eğlence konusu olursunuz.

Yinede çok eğlenceli anlar yaşarsınız.

çok güzel demişsin onurumm...açıkladığın için ayrıca t.ederim sana.
yarı yarıya engelli olmak yani engelinin belli olmaması durumu benim de sık yaşadığım bir şey.engelliyim kardeşim dersin,insanlar dönüp garip garip sana bakarlar "hadi lenn" dercesine.
yani tipik bir "yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal" durumu

evet derine inince üzüyor insanı yaaaa...ama şöyle bir bakarsan komik aslında.bende başıma gelenleri gülerek karşılamışımdır çoğu kez...

doğru söylüyorsunn...hayat herşeye rahmen çok güzelllllll...onurcumm :D

ama bunda yaz mevsiminin de büyük payı varrr tabiikiii =))) :lol:

Onon, karikatürize ederek anlattığın durumların benzerlerini şağı yukarı bende yaşamışımdır. Bunlardan birisini anlatayım bende öyleyse;

Ankaar dışında yaşayan kuzenim bizi ziyarete gelecekti. Onu terminalde ben karşılayacaktım. Buluşma yeri olarak bir nokta verememiştim çümkü terminali ne ben nede o çok iyi biliyordu. Sabahın erken saatlerinde terminalde dolaşıyor kuzenimin beni görmesini beklerken (Benim onu görme ihtimalim zayıf olduğu için mümkün olduğunca ortalıklarda dolaşarak onun beni görme ihtimalini arttırmaya çalışıyordum, o zamanlar cep telefonu falan yoktu ve yer ankaranın AŞOT adlı eski terminali) biraz ilerideki bankta oturan ve bizim kuzene benzeyen birisini fark ettim. Hızla yanına yaklaşıp vay reco deyip çocuğu ayağa kalmasına fırsat vermeden sarılıp iki yanağındanda öptüğüm sırada ortada bir yanlışlık olduğunu farkettim. Ama iş işten geçmişti tabi, özürmü dilesem ne desem diye düşünürken olay yerinden uzaklaşmıştım bile. Yaklaşık yarım saat sonra bizim kuzen beni bulunca bayağı rahatladım ancak bankta oturan çocuğa gösterdiğim samimiyetin yarısın ona gösteremediğimi hatırlıyorum. (Üst üste ikinci bir hatayı kaldıramazdım doğrusu :))

Sevgili Daimon,

Biliyorsun işe gidip gelirken karşılaştığımızda beni hep görmezden gelirdin :D

Bir selamı bile esirgerdin :D Hatırladın mı :?:

Bir yandanda o kadar iyi görüyordun ki , tatilden yeni döndüğümü tenimin renginden hemen farkediyordun :shock:

Şimdi ben sana nasıl az görüyor diyebilirim ki.. :wink:

İstanbul'dan sevgiler..

:) :)
Selam Gelişim Yolcusu

Sokakta yürürken bütün görmezlikten geldiklerime ve sana buradan özür diliyorum. :)

Ördüğün kazaklarda ipin yetişmeyince başlarken kullandığından farklı marka ip kullanmıyorsun değilmi. Öyle bir şey olursa kimse fark etmese bile benim gözümden kaçmaz ona göre. :)

Ankara' dan da İstanbul' a çokça selamlar

ONUR YAŞADIKLARINI BİZE O KADAR SAMİMİ VE ESPRİLİ BİR ŞEKİLDE ANLATMIŞSIN Kİ SIK SIK GÖZÜMDEN GELEN YAŞLARA ENGEL OLAMADAN VE BU KIZA NE OLDU ACABADA BU KADAR GÜLÜYOR ACABA İYİ Mİ DEMELERİNE NEDEN OLDUĞUN İÇİN BÜRODAKİ ARKADAŞLARIMIN TEŞEKKÜR EDERİM ARKADAŞIM
ŞAKA BİR YANA MİZAHİ BİR DİLLE YAŞADIĞIN GERÇEKLERİ DÜŞÜNMEMİZE EN AZINDAN HAYAL ETMEMİZE YARDIMCI OLDUN BÖYLE BİR OLAYA BENDE ŞAHİT OLURSAM SENİN YAZINI HEMEN HATIRLAYACAĞIMA EMİNİM
YAŞAMAK GÜZELLLLLLLLLLLL
HER ŞEYE RAĞMEN
ONURRRRRRR :wink:

Sağol Onur çok güzel ifade etmişsin Okurken biraz yoruldum ben Bilgisayara biraz yakından bakıyorum CAVVS de kullanmıyorum.
azGören biri olarak bende senin gibi azda olsa sıkıntılar çektim.
Okulda iken Tahtadaki yazıları seçemezdim Ders aralarında Arkadaşlarımın Defterlerini alır Tahtadan yazdıkları notları kendi defterime yazardım. çok hızlı yazı yazardım Öğretmenimin anlattıklarını hemen hızlı bir şekilde not alırdım. Hırslıydım Başarılıydım ,herkes Azmime hayrandı
Bende birdefasında Ünüversite Otobüsüne bineceğime ,Bahçeli Evler Otobüsüne binmiştim Güzel bi Şehir Turu olmuştu ,birde Ünüversitenin kapanacağı son gün Merdivenlerin son iki Basamağını farkedemeyerek düştüm ve ayağımı burkmuştum tam 21 gün ayağım alçıda kalmıştı işte böyle ufak tefek sıkıntılarımız oldu
ee bu kadarda olacak :D deyil mi?

Kankim süper anlatmış ....Clair ın cantasında bir gözluk var ....Onu takınca senın durumunu baya anlıyosun:))

Toplumda en büyük hatalardan biriside olaylara ön yargı Ile yaklasmak.Ön yargı ıle ilgili üstün dökmen 'in bir konferansına katıldım ve ön yargı le muhtesem bır ornek verdı.

Eşşeğin hep ınatcı oldugunu soylerız yolun ortasında durdugu zaman sahıbının bır cok kez dovdugune tanık olmusunuzdur.

Halbukı yapılan arastırmalar da essegın hafızasının cok kuvvetlı oldugu saptanmıstır.Mesala hayvan gordugu bır yerde yılanı asla unutmazmıs.O yerden bır defa daha gectıgı zaman aklına gelırmıs daha temkınlı olmak ıcın dururmus.

Halk arasın da ıse durdugu zamn ınatcı ıste sopa yemeden gecmez gıbı anormal davranıslara maruz kalırlar.

O nedenle olaylara ön yargı ıle bakmak huyumuzdan bır an once kurtulalım.

[size=4]Onurr .. Üslubunu ayakta alkışlıyorum
CEM YILMAZ a ciddi bir rakip olursun.
Vallahi çok başarılısın bu konuda!

Geliştir derim bunu!

Selam sevgiler
[/size]

Geçekten harika bir anlatım.

Öğrettiklerin için teşekkürler.

Re: Hiç merak ettinizmi az görenlerin dünyasını?

Onur , bu anlattiklarin için çok tesekkurler :) Inan, seni okuyarak simdi sizleri daha iyi anliyorum :wink:

yasemin :)

Hem hayata bakis acin cok muhtesem hem de yazin. Beni de dunyana dahil ettin, senin gozlerinle gorme imkanimi oldu, sinemada alt yazili film izleme konusunu merak ediyordum mesela, :)
sana katiliyorum; yasamak cok guzeeeeelllll..

Onurcum,
yaşadıklarını çok güzel anlatmışsın.
paylaştıkların için sana çok t.ederim.

Yazınız çok ince anlatımlarla güzel olmuş yüreğinize sağlık onun bey
evet merak ederim görmeyenlerin dünyasını ve zaman zaman gözlerimi kapatır anlamaya çalışırım zor olduğunu bilirim 8)

Onurrr canım teşekkür ederiz....Bizimle paylaştığın için tabiki!!!

Bunları bilmiyorduk yani benim haberim yoktu normal olarak :lol:
Valla ne yalan söyleyim ben de merak ediyordum yani
:roll:

Teşakkürler tekrar :wink:

onon

Sevgili Onur arkadaşım.
Öncelikle içinden geldiği gibi yazdıklarını ve yaşadıklarını paylaştıgın için tşk ediyorum.
Yeni başlığınız hayırlı ugurlu olsun... :p

Ay bende yaptım sana aynı şeyi di mi :oops: Ama bilmiyodumki..Yazmıyosun die küsmüştüm hatırladın mı?Utandım..

Gormeyenlerin dunyasini cok iyi biliyorum sanirim,korebe oyunundan.

ben azmı görüyom bilmiyom oranını bilmiyom ama doktorun dedigine göre 10 da 2 görüyom her bi gözüm öyle o yüzden h sınıfı ehliyette alamıyom 8 numara gözlükleri takınca hayatı idame ettire biliyom ama o gözlüklerin başına bir işgelirse iş çok zorlaşıyor ben onurun dedigi sınıfa pek girmiyom ama yinede çok iyi anladıgımı zannediyom

Onurcum haklısın evet az görenler yada engeli belirli olmayanlar bu komedileri yaşıyoruz ne yazıkki.Buda Türk toplumun kafasındaki engelli profilinden ileri geliyor ne yapalım.Ben engelli olduğumu çoğu zaman ispatlamak durumunda kalıyorum. :wink:

Süpersin kardeşim :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

Harikasın Onur yaaa....
Hem güldürmüşsün,hem öğretmişsin...
Daha iyi bir anlatım olamazdı... :) :wink:

MERHABALAR
BENİM GİBİ KÖR OLANLARDA VARMIŞ BURDA NE MUTLU.
SEVGİLİ EMİN TELESKOPİK GÖZLÜK VAR ARTIK ONU TÜM SOSYAL GÜVENCELER KARŞILIYOR ONDAN AL BİRTANE BELKİ İŞİNE YARAR YANİ TÜM AZ GÖREN ARKADAŞLAR ALSA İYİ OLUR .
BİR ARKADAŞIMIZ PC YE YAKIN BAKMAKTAN SÖZ EDİYORDU O DA PC NİN İCİNDE YÜKLÜ OLAN PROGRAMI KULLANSA İYİ OLUR
BAŞLAT :arrow: PROG :arrow: DONATILAR :arrow: ERİŞEBİLİRLİK :arrow: BÜYÜTEC :arrow: ENTER

PAYLAŞIMLARINIZ İCİN HERKESE TEŞEKKÜRLER
YÜREGİNİZDEN SEVGİYİ VE UMUDU EKSİK ETMEYİN ARKADAŞLAR
BİLMEM Kİ HAYAT HERŞEYE RAGMEN YAŞANMAYA DEĞER Mİ BU ARALAR BUNA CEVAP VERMEK ZOR KENDİM İCİN AMA SİZ YİNEDE HAYATI YAŞANILACAK HALE GETİRMEK İCİN UMUDU YİTİRMEYİN
HOŞCAKALIN

ASMİN' Alıntı:
MERHABALAR
BENİM GİBİ KÖR OLANLARDA VARMIŞ BURDA NE MUTLU.
SEVGİLİ EMİN TELESKOPİK GÖZLÜK VAR ARTIK ONU TÜM SOSYAL GÜVENCELER KARŞILIYOR ONDAN AL BİRTANE BELKİ İŞİNE YARAR YANİ TÜM AZ GÖREN ARKADAŞLAR ALSA İYİ OLUR .
BİR ARKADAŞIMIZ PC YE YAKIN BAKMAKTAN SÖZ EDİYORDU O DA PC NİN İCİNDE YÜKLÜ OLAN PROGRAMI KULLANSA İYİ OLUR
BAŞLAT :arrow: PROG :arrow: DONATILAR :arrow: ERİŞEBİLİRLİK :arrow: BÜYÜTEC :arrow: ENTER

PAYLAŞIMLARINIZ İCİN HERKESE TEŞEKKÜRLER
YÜREGİNİZDEN SEVGİYİ VE UMUDU EKSİK ETMEYİN ARKADAŞLAR
BİLMEM Kİ HAYAT HERŞEYE RAGMEN YAŞANMAYA DEĞER Mİ BU ARALAR BUNA CEVAP VERMEK ZOR KENDİM İCİN AMA SİZ YİNEDE HAYATI YAŞANILACAK HALE GETİRMEK İCİN UMUDU YİTİRMEYİN
HOŞCAKALIN

SEVGILI ASMIN , HAYAT HERSEYE RAGMEN YASANMAYA DEGER ...

SEVGIYLE KAL :wink:

Yazımı okuyan herkese teşekkür ederim.

Küçücük bi fikir bile edindirdiysem aklınızda ne mutlu bana. bir az gören veya total görme engelli gördüğünüzde bu yazıyı hatırlarsınız.

kalp gözünüz açık olsun dermişimm :shock:

tekrar teşekkürler. ;)

KÜÇÜCÜK OLUR MU :?:
GERÇEKTEN ÇOK FİKİR VEREN BİR YAZI İDİ
BELKİ YANLIŞ BENZETME OLACAK AMA
SİNEMATOGRAFİK YAKLAŞACAĞIM
KOMEDİ/DRAM
MELODRAM
TRAJİKOMİK
ROMANTİK/KOMEDİ(BU HİÇ OLMADI OKUMAMIŞ OLUN :shock: )
ONURRRR
KIZMAAAAA :twisted:
GERÇEKTEN ÇOK İYİ BİR YAZI :wink:

Üst Alt